Šta je novo?

Cellphone Dictinary Maker

Leopoldk

Slavan
Učlanjen(a)
15.03.2006
Poruke
200
Poena
319
Ako ste ikada poželeli da skratite period "treniranja" svog novog mobilnog telefona, t.j. da skratite period potreban da u korisnički rečnik unesete listu reči koje često koristite, program Cellphone Dictionary Maker bi mogao da vam pomogne. Ovaj program će od bilo kog tekst fajla napraviti listu reči koju je moguće koristiti kao korisnički rečnik pametnog telefona, a na Android platformi se ovakav rečnik može dodati korišćenjem aplikacije "User Dictioary Manager" dostupne na Google Play Store- u.

Za korišćenje ovog programa biće potreban računar, a tekst fajl koji treba konvertovati u listu reči može biti i neka knjiga u tekst formatu skinuta sa, na primer, gutenberg.org sajta.

Program možete preuzeti na adresi:

http://tkoletivrijedi.in.rs/node/232?language=sr
 
Program je zapravo namenjen desktop racunarima, a recnike koje pravi je moguce koristiti na mobilnim telefonima.
 
Nemoj pogrešno da shvatiš, svaka čast za uloženi trud, interesuje me u čemu je prednost aplikacije u odnosu na grep komandu?

Kod:
grep -o -E '\w+' <ulazni fajl> | sort -u -f

 
Nisam neki poznavalac grep komande, a moguce da prednosti i nema. Hvala sto si mi skrenuo paznju.
 
Nemoj pogrešno da shvatiš, svaka čast za uloženi trud, interesuje me u čemu je prednost aplikacije u odnosu na grep komandu?

Kod:
grep -o -E '\w+' <ulazni fajl> | sort -u -f


Razlika je samo sto sa grep dobijem numerike koji mi ne trebaju, donju crtu i dobijem jedno slovo slovo kao rec sto nema smisla trpati u neki recnik
, svrha je dobiti reci koliko sam ja shvatio, cak ni reci koje imaju manje od 4 slova nema smisla trpati u neki recnik za mobilni.
 
Poslednja izmena od urednika:
Zbog naše gramatike, idealan rečnik bi trebalo da prepoznaje koren reči i da posle nekoliko slova ponudi dopunu koja bi zavisila da li je u pitanju imenica, glagol, pridev, itd.

Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk
 
Razlika je samo sto sa grep dobijem numerike koji mi ne trebaju, donju crtu i dobijem jedno slovo slovo kao rec sto nema smisla trpati u neki recnik
, svrha je dobiti reci koliko sam ja shvatio, cak ni reci koje imaju manje od 4 slova nema smisla trpati u neki recnik za mobilni.

Meni je i ovako vršilo posao samo da ne moram da se bakćem i kucam sam. :d
A može da se doda još i
Kod:
sed 's/[0-9]*//g'
da bi se uništili svi numerici i
Kod:
awk 'length($0)>3'
da uđu samo reči sa više od 3 karaktera. Analogno i sa specijalnim karakterima mada ne znam koliko je knjiga koja ih sadrži reprezentativna za rečnik mobilnog.:D

Zbog naše gramatike, idealan rečnik bi trebalo da prepoznaje koren reči i da posle nekoliko slova ponudi dopunu koja bi zavisila da li je u pitanju imenica, glagol, pridev, itd.

E, to bi bila prava stvar ako je uopšte izvodljivo...
 
Npr da se sve reči klasifikuju i ubace u neku drvenastu strukturu. Kada kucaš reč program prati po stablu i predlaže nastavke reči, uz mogućnost da se u interfejsu omogući brzi izbor između mnogo završetaka reči.

Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk
 
@dolmen,

Znam za to ali onda vec idemo u pravljenje kobasica ili prolaznih fajlova. Koristim ja awk uveliko sed itd ali za moje potrebe. Prvo potrazim na internetu sta mi treba pa biram sa cim cu da odradim, sort -u je super opcija eliminise duple ali to kod mene traje 2-3 sata jer radim sa pogolemim fajlovima preko 20GB.
 
Npr da se sve reči klasifikuju i ubace u neku drvenastu strukturu. Kada kucaš reč program prati po stablu i predlaže nastavke reči, uz mogućnost da se u interfejsu omogući brzi izbor između mnogo završetaka reči.

Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk

Nekad sam u kliperu napisao program koji mi je bio telefonski imenik, klasika pretrazivanje krenem od najveceg kriterijjuma podudaranja zahteva sa slogom u fajlu pa polako smanjujem. Za nas jezik upravo bi trebalo tako kako ti predlazes da se napise program za mobilni uz konsultaciju sa nekim ko je lingvista i strucnjak za nas jezik, pravopis i gramatiku.
 
^Jeste, samo sad pričamo o pravljenju rečnika-dopune za mobilni a za to je dovoljan jedan "prosečan" roman (možda tom "Rata i Mira"). Meni je recimo, od one knjige sa šota iz Gutenberg biblioteke, komanda napravila listu reči, sortiranu i bez duplikata, doslovno za sekund i manje (nisam koristio time da vidim precizno) - izašlo negde oko 4.500 upotrebljivih reči kad sam pobrisao brojeve i ostalo što nije potrebno s početka fajla. I sa tim fizikalisanjem nisam potrošio više od minut svog vremena.

Za dobar rečnik za mobilni mislim da nije ni potrebno više od 10.000 jer u svakodnevnoj komunikaciji koristimo oko 5.000.
 
Poslednja izmena:
^Jeste, samo sad pričamo o pravljenju rečnika-dopune za mobilni a za to je dovoljan jedan "prosečan" roman (možda tom "Rata i Mira"). Meni je recimo, od one knjige sa šota iz Gutenberg biblioteke, napravio listu reči, sortiranu i bez duplikata, doslovno za sekund - izašlo negde oko 4.500 upotrebljivih reči kad sam pobrisao brojeve i ostalo što nije potrebno s početka fajla.
Suvise je to za jedan mobilni, meni dovoljno i kuckanje i gresim uzas, zena se izvestila a cerka i ne podize prst sa ekrana samo povlaci prst sa slova na slovo. :D Kad uzmes neki veci "roman" ti jedino sa cat mozes da ga izlistas i ako imas srece ulovis sve sta ti ne treba, svi editori su limitirani velicinom fajla. Ocistis od smeca koje ti ne treba i onda mob treba da svari taj recnik, tesko...
 
Ja isto ne dižem prst sa ekrana :D a veruj mi radi to ako nije neki od onih Androida sa 1GB RAM-a svari lako i više od 10.000, ali nije potrebno. Nekad kad čekam negde, zabavljam se tako što špartam kroz rečnik i brišem reči koje mi nikad neće pasti na pamet da upotrebim.:D
 
Ja isto ne dižem prst sa ekrana :D a veruj mi radi to ako nije neki od onih Androida sa 1GB RAM-a svari lako i više od 10.000, ali nije potrebno. Nekad kad čekam negde, zabavljam se tako što špartam kroz rečnik i brišem reči koje mi nikad neće pasti na pamet da upotrebim.:D
Blago tebi, ja sam corav i mator i plus ako ne podsecem nokte do korena to sto kucam na mobu je katastrofa :)
 
Nazad
Vrh Dno