Šta je novo?

Ozbiljan problem s Ryzen 5 1600 procesorom

subzero

Cenjen
Učlanjen(a)
29.12.2013
Poruke
117
Poena
170
Pozdrav,

Pre nekih nedelju, dve diskutovao sam sa članovima foruma oko sklapanja nove konfe s navedenim procesorom. Sklopljena je juče, instaliran Windows 10, radi super. Međutim, nakon 5 minuta rada mi se javila greška clock_watchdog_timeout. I evo, nakon X restartovanja, problem je i dalje tu. Ili BSOD ili se racunar potpuno freezuje i moram da ga restartujem. Ne mogu bukvalno ništa da radim duže od 15ak ili 20ak minuta. Proveo sam ceo dan juče u rešavanju i ništa nisam uspeo, stvarno sam isfrustriran, jer je CPU nov, kao i svaki deo unutra.

Da li je problem u hardveru? Da probam da promenim voltažu procesora? Nisam ga ni overklokovao, a RAM sam od 2400Mhz spustio na 2133Mhz, ali i to ne radi. Fast Boot je isključen, ali i to nije promenilo stvari. Imam 1 RAM stik kom sam promenio mesto, i naravno... to ne radi. Reinstaliran Windows, ni to ne radi. Evo sada sam ga Bootovao i radio je 10min sasvim ok i zatim opet zakovao. Ukoliko neko ima sličnih iskustva, bilo bi lepo da podeli, kao i rešenje problema.

EDIT: I BIOS sam apdejtovao na najnoviji. Ploča je ASUS B350M-E.
 
Poslednja izmena:
Cpu je malo verovatno da je neispravan... Koje je napajanje, meni uvek na to najviše smrdi ? Kakve su temperature procesora? I jesi sam sklapao računar? Poveri cpu da nisi iskrivio koji pin.
 
Wathcdog timer u mikrporocesorima odbrojava maksimalno vreme da se desi neki dogadjaj, kada to vreme istekne watchdog pokrene neki interrupt, reset nekog sistema ili slicno. Ne znaci nuzno da je CPU problem. Jednostavno on ceka na neki dogadjaj koji se ne dogodi u predvidjenom roku.

Gde ti se prikaze problem i na koji nacin?

edit: Tek sad procitah dobro tvoj post :D
Napravi ubuntu live usb pa isprobaj da li i kako radi.
Menjanje voltaze nece pomoci.
 
Poslednja izmena:
Ja sam imao slican problem sa zadnjim Win 10 Spring Update na Intel G4560 sa njegovom grafikom. Graficki drajver sa update-a je zezao, stavio zadnji sa Intel sajta i za sad je ok. Probaj bez grafickog drajvera neko vreme da vidis da li je isto.
 
Napajanje je Chieftec 600W. Temperatura u idle oko 30ak stepeni sa stok kulerom.

Nema podrazumevanog načina javljanja problema. Mogu npr da surfujem internetom i da se desi. Može i dok sam na desktopu i dok ništa ne diram.

Elem, instalirao sam par nekih apdejtova jer mi je verzija Windowsa 10 starija. Za sada, već 4h nema ničega. Instalira mi se i najnovija verzija preko Windows 10 Update Assistant, pa vam javljam kako je proteklo. Ukoliko imam problema opet, proveriću pinove na procesoru i poslušati savete odozgo. :)
 
Sam sam sklapao računar. Ali nije mi prvi put, ovo je već 5, 6 konfa koju sklapam.
 
Legalan W10 sa MS sajta, kljuc na ebay-u 3$.
 
Napisao sam jasno i opširno, da za tim nema potrebe i opet terate šegu.
 
Nazad
Vrh Dno