Šta je novo?

HP Elite 8000 ultra slim - mnogo bučan

brga

Slavan
Učlanjen(a)
14.12.2005
Poruke
36
Poena
304
Imam ovaj računar vec mesec dana, kupio sam ga polovnog i uglavnom mi služi za tv. Ono što mi mnogo smeta je buka. Naime, u njemu su dva kulera 6x6cm, 4 pina koji su povezani na maticnu plocu, i čuju se poprilično glasno (otprilike kao grejalica plastična na duvanje kad zavija). Računar je detaljno očićen od prašine, kuleri su očišćeni i podmazani-nije pomoglo. U BIOS - je fan speed podešen na najsabije (na jednu crtu od sedam, kada se pojača na sedmu to je tek nepodnošljivo). Instalacija programa fan speed nije pomogla-nista se ne menja. Računar se uglavnom koristi za windows i internet, nema igrica, nema Hd-a. Temperatura procesora od 40-45 stepeni, (Intel core 2 duo e8400) hard diska 30 stepeni, konstantno.
Razmisljam da kupim nove kulere aii nisu uopste jeftini, 10-15 eur komad na ALi expressu.
E sad, ima li neko ovakav računar i da li ima isti problem kao i ja, čak negde sam na netu našao da su ovi računari tihi, a kod mene obrnuto ispade. Kupio bih nove kulere, ali mi se ne bacaju pare ako time necu dobiti nista.
 

Prilozi

  • 0002695_hp-compaq-8000-elite-ultra-slim-desktop_480.jpeg
    0002695_hp-compaq-8000-elite-ultra-slim-desktop_480.jpeg
    14.6 KB · Pregleda: 81
  • HP-COMPAQ-8000-ELITE-ULTRA-SLIM-DESKTOP-INTEL-_1.jpg
    HP-COMPAQ-8000-ELITE-ULTRA-SLIM-DESKTOP-INTEL-_1.jpg
    34.4 KB · Pregleda: 213
Probaću da ti dam par smernica, u slučaju da sam razumeo problem, uz ograđivanje da je moje iskustvo vezano za HP sff modele.
Kod nekih računara se dešavalo da pri uključivanju zavrti ventilatore na nekih 75-80% i tu ostane - žargonski kao da poleće :)

Proveri kondenzatore. Obično je u pitanju bio jedan, nadut, 220-330uF i smešten kod PCI slotova (kod modela 530,5100,5700,5800 i 8000 čini mi se)
Zamenom istog sve se vraća u normalu.
 
Hvala ti na savetu. Medjutim, ovaj racunar nema PCI slot, (pogledaj sliku), on je malih dimenzija 25x25 cm i ima samo integrisanu grafiku, bez dodatnih slotova.
Kondenzatore sam proverio, ali nisam primetio bas da je neki "nadut".
 
Koliko vidim to je brand name racunar neki, oni se uglavnom cuju vise nazalost.
 
Da li se oba ventilatora isto čuju ili je samo jedan bučniji? Šta se dešava ako im zameniš mesta (konektore)?
Video sam da nema PCI slot, zato sam ti i naveo sff modele koji su nešto veći, čisto kao ilustraciju i pokazatelj gde da gledaš.
Hajde da probamo prvo metodom eliminacije pa ćemo doći negde.
Uputstvo za 8000-ke:
http://h20628.www2.hp.com/km-ext/kmcsdirect/emr_na-c01941953-2.pdf
 
To ti je dobro pitanje, ne cuju se oba isto. Cuje se prednji (ovaj ispred procesora) kao da zveci. On je 0.7 A 12V Ball Bearing tip, a ovaj drugi (pozadi) je 0.26A 12V Hydraulic bearing tip. Nisu iste amperaze pa ne bih da ih menjam, da nesto slucajno ne upropastim.
 
Kako su iste veličine a različitih specifikacija, teoretski prednji radi na većem broju obrtaja od zadnjeg, zato može biti po defaultu i bučniji.
Međutim, kažeš da ti prednji ventilator zveči. Tu proveri sam ventilator, da li se vibracije ventilatora prenose na okolinu-kućište pa ono zveči, labav zavrtanj koji drži ventilator ili čak se može desiti da neki deo internih kablova bude prislonjen uz ventilator...
Proverio juče na 7600 udf modelu, buke ne treba da bude, samo se čuju lagano ventilatori i strujanje vazduha. Pod većim opterećenjem ventilatori ubrzaju ali nema zvečanja niti neprijatne buke.
 
Ventilator se nalazi u plasticnom oklopu. tako da ne moze niti jedan od kablova da mu pridje. Kada skinem poklopac od kucista, vibracije su iste, isto je i kad ga premestim, ili spustim kuciste na pod-tepih.
Taj ventilator drze neke plasticne zabice, i deluje mi toliko cvrsto da rukom ne mogu tako lako da ih pomerim. Rekao bih ipak da je "prolupao" i da treba da ga menjam. Na netu sam vec nalazio podatak da su ovi racunari tihi.
 
i ja mrzim buku, mislim da nisu u pitanju ventilatori nego kućište. Pošto ja kad sam prebacio mašinu iz jednog u drugo kućište pravilo je ogromnu buku, mislim nije ono ogromna ogromna, navikao sam da mi se ne čuje komp dok radi. Onda sam uzeo jedno praistorijsko kućište comtrade i prebacio sve u njega, i tiho je. Znači nije bio problem u ventilatorima nego do samog kućišta... Ovo staro kućite ima extra prostor u sebi, može da se stavi 10 hdd ili ssd , baš mi se sviđa rešenje nije kao na ova nova kućišta. Mana što nema usb 3.0, i što napred ide 8cm kuler što ne može 12 tica
 
Klavir_shtimer, može pomoć? Da li prednji ventilator izduvava ili uvlači vazduh u kućište (HP8000)?
Hvala
 
Da li neko zna kakav je protok vazduha prednjeg ventilatora kod HP8000, IZ kućišta ili prema unutra?
Hvala svakako
 
Nazad
Vrh Dno