Šta je novo?

Budget kartica

bzvz

Cenjen
Učlanjen(a)
16.12.2012
Poruke
434
Poena
169
Izgleda da je crkla ova moja 560ti, a u skripcu sam. Igram fortnite, overwatch uglavnom na low sve.
Cpu i5 4670k
Gigabyte Z87P-D3

Mislio sam ovu gt1030, oko 10000din, na youtube vidim tera i ow i fortnite.
 
gt 1030 je ista kao hd 7770 po performansama. a to je slabije od 560ti koju si imao.

kao što reče opojni kolega , uzNi neku polovnu r9 380 za ~120e (u rangu gtx 1050ti)... sve slabije uopšte nećeš da primetiš
 
Poslednja izmena:
Dodaj malo i uzmi polovnu/novu GTX 1050, slabija od R9 380(ne mnogo), ali novija, manji potrosac, a i manji je rudarski rizik :D
 
nek uzme šta mu je jeVtinije. inače i gtx 1050 su oxoxo rudarile.
 
Ja sam pre nedelju dana uzeo ASUS GTX 1050 dual 2GB OC, doneo mi drugar iz Madjarske - izasla me 14000,00RSD (nesto manje od 120EUR). Kod nas nova ne moze da se kupi ispod 17000,00RSD. Ne isplati se samo zbog toga ici do Madjarske, ali ako imas nekoga da ti donese, eto dobre kupovine. Inace kartica je skroz OK, doduse ti imas gamerske zahteve pa ti, mozda, treba nesto jace. Ali ako po performansama zadovoljava tvoje potrebe, mislim da se neces pokajati ako je uzmes.
Btw, i meni su je preporucili isti ovi likovi koji i tebi - izgleda da nesto znaju o tome, mozes da im verujes.:wave:
 
Poslednja izmena:
Poslednja izmena:
model: AXR9 370 4GBD5-DHEV2
Powercolor 370 4gb, kartica je sa dva kulera i sa 6pincem
105e


MSI 380 2gb Gaming
Imam 2 iste kartice, kupljene kod PC Master-a, očišćene od prašine, stavljena nova MX 2 pasta, full pak. kartice su u odličnom stanju...

cena 16000din

Kopirao sa oglasa sa bencha, sta mislite? Pogledacu 1050 na kp

edit, https://www.emmi.rs/grafičke-kartice-(vga)-geforce-gtx1050-zotac-lp-2gb-ddr5.11.html?productId=67590

Ovde ima mnogo kompetentnijih od mene da prokomentarisu o tehnickim karakteristikama navedenih kartica. Ja cu ti reci samo da kada sam ja kupovao karticu (pre desetak dana) u opstoj rudarskoj pomami koja vlada, ni jednog trenutka nisam razmisljao o kupovini polovne kartice.
Opet, mozda to nije najbolje razmisljanje ali razmisli i sa tog aspekta kada budes donosio odluku.
 
Poslednja izmena:
I ja bih da izbegnem polovne, ali mozda uzmem. Kartice koje se rudarile, zasto ih izbegavati? Predpostavljam zato sto su radile 24h, i moguce je doci do ostecenja/crkavanja ranije nego predvidjeno?
 
Kartice iz "rudnika" su uglavnom klokovane do maximuma i radile non-stop pod punim opterecenjem na samoj granici izdrzljivosti. Verovatno im nije ostalo jos mnogo sati radnog veka.
A novo je novo i ima i garanciju.....Sad ne mora ni svaka polovna da je rudarila, ali to je lutrija kao i uvek kada kupujes nesto polovno, s tim sto je danas zbog siroko rasprostranjenog rudarenja, verovatnoca da ti zapadne takva kartica srazmerno veca nego do pre izvesnog vremena. Barem ja tako mislim.
 
Sve iole novije kartice su rudarile, ljudi su svoje karte prodavali rudarima za 50% vecu cenu nego sto su ih oni platili.

Rudarske karte samo po 50% ceni, znaci 1050/50-Ti za 70-80e, 1060 100e, 1070 150e, 1080 200e itd. Radeone jos manje, tu su Biosi modifikovani, a zbog potrosnje ventilatori vec pri kraju... Budi maksimalno bezobrazan u pregovorima jer je njima sada opsta frka a imaju po 50-100 kartica i ogromne dugove.
 
Ako ne mozes da gledas Low profile Zotaca, doplati 1500 i uzmi Ovu. Ako gledas ciste performanse, sve su one tu negde.

Ja bih doplatio i uzeo ovu drugu.
 
Poslednja izmena:
Kartice iz "rudnika" su uglavnom klokovane do maximuma i radile non-stop pod punim opterecenjem na samoj granici izdrzljivosti. Verovatno im nije ostalo jos mnogo sati radnog veka.
A novo je novo i ima i garanciju.....Sad ne mora ni svaka polovna da je rudarila, ali to je lutrija kao i uvek kada kupujes nesto polovno, s tim sto je danas zbog siroko rasprostranjenog rudarenja, verovatnoca da ti zapadne takva kartica srazmerno veca nego do pre izvesnog vremena. Barem ja tako mislim.

Rudari klokiju samo memoriju, ne i GPU (oni s mozgom, bar). Plus, praktično sve rade undervoltovane...kakav crni max kapacitet. Realno, opterećene su manje no karte koje služe za teški gejming. Ono što je u opasnosti da rikne su ventilatori...a njih nije teško zameniti. Mining karte nisu toliki bauk ako znaš šta uzimaš i od koga...

Ako uzimam polovnu kartu, definitivno bih uzeo NVidiu, AMD kartama su mahom čeprkani BIOSi...
 
Rudari klokiju samo memoriju, ne i GPU (oni s mozgom, bar). Plus, praktično sve rade undervoltovane...kakav crni max kapacitet. Realno, opterećene su manje no karte koje služe za teški gejming. Ono što je u opasnosti da rikne su ventilatori...a njih nije teško zameniti. Mining karte nisu toliki bauk ako znaš šta uzimaš i od koga...

Ako uzimam polovnu kartu, definitivno bih uzeo NVidiu, AMD kartama su mahom čeprkani BIOSi...

Priznajem da se u mining ne razumem, nisam se time bavio, samo sam o tome citao. U cilju nove spoznaje o toj temi, ako ti nije tesko odgovori mi samo zasto su kod kartica koje su rudarile najugrozeniji ventilatori? Ako su vec undervoltovane i manje opterecene nego u gamingu? Najozbiljnije pitam, da saznam nesto i o tome.Unapred hvala na izdvojenom vremenu i izvinjavam se ako sam malo otisao u off topic.
 
Priznajem da se u mining ne razumem, nisam se time bavio, samo sam o tome citao. U cilju nove spoznaje o toj temi, ako ti nije tesko odgovori mi samo zasto su kod kartica koje su rudarile najugrozeniji ventilatori? Ako su vec undervoltovane i manje opterecene nego u gamingu? Najozbiljnije pitam, da saznam nesto i o tome.Unapred hvala na izdvojenom vremenu i izvinjavam se ako sam malo otisao u off topic.
Zato sto odvrnu ventilatore leti na 100%, kartice ionako prodaju tik pred istek garancije i kupuju nove... Ukratko, da drzi vodu dok majstor ne ode. To sto ce nekom klincu uvaliti takvu karticu, njih nimalo ne interesuje. Takodje, te karte rade 24/7 na vrlo visokim tempraturama, mani ove sto kazu "ne prelazi 50 stepeni", kako da ne.
 
Oni koji znaju znanje ne ,,odvrnu'' ventove na 100%, nego obezbede hlađenje prostorije u kojoj se nalaze kartice. Takođe se spušta napon i klok kako bi kartice radile što optimalnije, a ne da se kartice urnišu sa dizanjem kloka i radom ventilatora pod 100%-tnim opterećenjem.

Ventovi stradaju jer kartice rade 24/7 na 60-70% opterećenja npr.
Rudarima sigurno nije cilj da ubrzo posle sklapanja moraju da vade kartice radi reklamacije.

Dakako, postoje oni i koji ne vode računa.

Ako se već ne razumete u materiju čemu onda odmah opanjkavanje?
 
Oni koji znaju znanje ne ,,odvrnu'' ventove na 100%, nego obezbede hlađenje prostorije u kojoj se nalaze kartice. Takođe se spušta napon i klok kako bi kartice radile što optimalnije, a ne da se kartice urnišu sa dizanjem kloka i radom ventilatora pod 100%-tnim opterećenjem.

Ventovi stradaju jer kartice rade 24/7 na 60-70% opterećenja npr.
Rudarima sigurno nije cilj da ubrzo posle sklapanja moraju da vade kartice radi reklamacije.

Dakako, postoje oni i koji ne vode računa.

Ako se već ne razumete u materiju čemu onda odmah opanjkavanje?

Upravo tako. Kod gejminga se ventovi vrte brže i sa više varijacija u brzini, ali ne rade toliko dugo. Rudari gledaju da ih ne opterete previše ali ventovi se vrte dosta duže. Ima dosta kartica kod kojih se ventovi uopšte ne pale ispod neke granice, obično 60-ak stepeni. Rudari kojima je stalo i do buke, ne samo da izmuzu svaki delić hasha (obično "kućni" rudari sa 1-2 karte), ih podese da temperatura ne prelazi tu granicu i praktično rudare ne mrcvareći fanove...bar na NVidijama tipa 1060, koje se jako malo greju. Ali to nije često...

Sad, ima ih raznih. Neki rudare ne obraćajući pažnju kako, i posle utrape kartice nekom i ćao, a oni ozbiljniji, sa malo soli u glavi, gledaju da ih sačuvaju da bi im pravile biznis što duže. Zato je dobro znati od koga kupuješ polovnu kartu...
 
Oni koji znaju znanje ne ,,odvrnu'' ventove na 100%, nego obezbede hlađenje prostorije u kojoj se nalaze kartice. Takođe se spušta napon i klok kako bi kartice radile što optimalnije, a ne da se kartice urnišu sa dizanjem kloka i radom ventilatora pod 100%-tnim opterećenjem.

Ventovi stradaju jer kartice rade 24/7 na 60-70% opterećenja npr.
Rudarima sigurno nije cilj da ubrzo posle sklapanja moraju da vade kartice radi reklamacije.

Dakako, postoje oni i koji ne vode računa.

Ako se već ne razumete u materiju čemu onda odmah opanjkavanje?


Ja sve sto sam do sada procitao svodi se na to da se graficke kartice u miningu eksploatisu do maximuma. Sam kazes da kartica radi neprekidno na 60/70% opterecenja. Svaki elektronski uredjaj ima odredjeni broj sati koji moze besprekorno da radi, nakon cega dolazi do crkavanja najmanje izdrzljivih delova, ma koji oni bili. Ljudi koji se bave rudarenjem, nisu neiskusni ni neuki, i znaju da procene kada je kartica blizu "kraja" i tada je prodaju, tako da srecni kupac vrlo brzo ima problema.
Dakle ne opanjkavam ja nikoga, samo prenosim ono sto svi i svugde na netu preporucuju, a to je: Nemojte kupovati polovne graficke ako niste sigurni da nisu rudarile.
Jos jednom, nisam ja ovo izmislio, vec to kazu i oni koji se rudarenjem bave.

I naravno, ko zeli neka slobodno kupuje polovnu robu gde zeli, ja sam samo mislio da je korektno reci ovo i upozoriti na sve moguce situacije i probleme koji mogu iz njih nastati. Sasvim dobronamerno i bez zlonamernosti prema bilo kome.
 
Poslednja izmena:
Ne bih da branim ni jednu ni drugu stranu, ali oni koji nikad nisu majnovali niti imaju iskustva na tom polju, nemaju potrebe da iznose misljenje koje nije nicim utemeljeno.
Dobre karte kod dobrih rudara rade na od prilike istim temperaturama i voltazi kao kod vecine gejmera na leru, dok zvrje u windowsu. Zasto? Zato sto dobre karte (recimo safir) rade sa fabrickom voltazom spustenom sa 1.15 na 0.85v, klokovima spustenim sa 1300 na 1100 recimo, sa minimalnim fanom (30-40%) na 50tak stapeni (koliko i kartice u leru sa 0db ventom). Zato je reci da karte u majningu rade maksimalno napregnute i nategnute u najmanju ruku totalno neznanje jer je upravo suprotno slucaj.

Mnogo veca je sansa da kartu ubije visoka voltaza nego visoka temperatura. Mrzi me sad da objasnjavam zasto,ali i visoke voltaze i visoke temperature su uvek cesce kod gejming karti nego kod majning karti. Ne kazem ja da se kupi ni jedno ni drugo, ja to sudim po ceni i duzini garancije. Ako imate preko 2 godine garancije, pa cak i preko godinu za bilo koju, ova rasprava postaje bespredmetna.

Primer:

Safir RX 580 Nitro, jedna od najboljih polaris karti.

Gejming:

Klokovi 1330 gpu 2000 memorija
Napon 1.15-1.2v
potrosnja oko 180w
temperature u gejmingu 72-75c sa deff ventom
40-50% ventilator

Majning:

Klokovi 1130 gpu 2200 memorija
napon 0.85v
potrosnja 115-120W
temperature u radu oko 50-54C
40-50% ventilator

Cisto da znate kako stoje stvari. 0.3v manji napon,200mhz nizi gpu klok, 60w manja potrosnja, 20+ stepeni manja temperatura u majningu nego gejmingu. Jedino memorija klokovana 10%
 
Poslednja izmena:
Ne bih rekao da ovde ima razlicitih strana. Na pocetku sam rekao da se rudarenjem ne bavim i zamolio coveka da mi pojasni neke stvari. Moram priznati da mi je bilo korisno ovo sto sam ovde procitao o karticama i rudarenju. I dobro je da i drugi koji o tome malo znaju (a mislim da ih ima dosta) saznaju vise. Dobro je da ljudi prilikom kupovine graficke (koja nije bas mali izdatak) imaju sto vise korisnih informacija. I na kraju, mislim da je bilo korisno sto smo o tome malo prozborili ovde.
 
Ne bih da branim ni jednu ni drugu stranu, ali oni koji nikad nisu majnovali niti imaju iskustva na tom polju, nemaju potrebe da iznose misljenje koje nije nicim utemeljeno.
Dobre karte kod dobrih rudara rade na od prilike istim temperaturama i voltazi kao kod vecine gejmera na leru, dok zvrje u windowsu. Zasto? Zato sto dobre karte (recimo safir) rade sa fabrickom voltazom spustenom sa 1.15 na 0.85v, klokovima spustenim sa 1300 na 1100 recimo, sa minimalnim fanom (30-40%) na 50tak stapeni (koliko i kartice u leru sa 0db ventom). Zato je reci da karte u majningu rade maksimalno napregnute i nategnute u najmanju ruku totalno neznanje jer je upravo suprotno slucaj.

Mnogo veca je sansa da kartu ubije visoka voltaza nego visoka temperatura. Mrzi me sad da objasnjavam zasto,ali i visoke voltaze i visoke temperature su uvek cesce kod gejming karti nego kod majning karti. Ne kazem ja da se kupi ni jedno ni drugo, ja to sudim po ceni i duzini garancije. Ako imate preko 2 godine garancije, pa cak i preko godinu za bilo koju, ova rasprava postaje bespredmetna.

Primer:

Safir RX 580 Nitro, jedna od najboljih polaris karti.

Gejming:

Klokovi 1330 gpu 2000 memorija
Napon 1.15-1.2v
potrosnja oko 180w
temperature u gejmingu 72-75c sa deff ventom
40-50% ventilator

Majning:

Klokovi 1130 gpu 2200 memorija
napon 0.85v
potrosnja 115-120W
temperature u radu oko 50-54C
40-50% ventilator

Cisto da znate kako stoje stvari. 0.3v manji napon,200mhz nizi gpu klok, 60w manja potrosnja, 20+ stepeni manja temperatura u majningu nego gejmingu. Jedino memorija klokovana 10%


Videh tek sada ovaj dodatak......
Ne sumnjam da su podaci tacni sto se tice frekvencija, napona, temperature i voltaze.....
Jedino sto rudarska kartica radi 24 sata dnevno, 7 dana u nedelji.
Nemam pojma koliko najzaludjeniji gameri provedu dnevno odnosno nedeljno igrajuci omiljene igre, ali sam siguran da je to mnogo manje sati od rada u rudniku. Opet pitanje je koliko od ukupnog vremena koje kartica radi u gamingu provede na toj temperaturi i na toj frekvenciji i voltazi koju ti navodis u primeru?
I na kraju jedno pitanje na koje me jako interesuje odgovor:
Koliko dugo (dana, nedelja, meseci, godina) moze da radi kartica u rudniku i kada i zasto se zamenjuje novom?
 
Dobre karte su radile po 4 godine bez problema i bez kvarova,sem eventualne zamene ventova.

Sta je dobra karta? Kvalitetne komponente,dobro hladjenje, sto podrazumeva i hladnjak preko gpu,naponske i SVIH memorijskih cipova.

Kod gejmera u proseku karte rade 4-8 sati dnevno. Sad je pitanje preferencije sta ko voli,ali recimo samo glup covek bi uzeo kartu od gejmera staru 1.5 godinu ako za istu cenu moze da uzme istu majning kartu staru 10 meseci recimo. Pogotovo sto je pitanje dal je gejmer gejmer ili je majger :D pa laze. A u 95% slucajeva prodavci lazu,zato vise volim da uzimam od rudara po nizoj ceni,mada to je moje licno misljenje i racunica. Ima i drugacijih misljenja.


Sent from my SM-G955F using Tapatalk
 
Oni koji su na strani rudara,pre nego sto hvale te rudarske karte neka prvo kupe jednu sa oglasa,bilo bi posteno.
U zivotu sam kupio barem 30 majning kartica. Mnoge sam i prodao,a samo jedna mi se polu-pokvarila 2 meseca pre isteka garancije (i to je htela da kopa u rigu, ali nije htela sama da radi u win okruzenju pa sam je reklamirao).

Od barem 70tak kartica koje su mi prosle kroz ruke dakle,u garanciji je samo jedna napravila problem. A ni ona nije crkla skroz,vec sam i dalje mogao da kopam s njom. Da je imala jos godinu garancije ne bih je menjao jos 10 meseci ali posto je isticala,morao sam.

Zanimljiv podatak: crkle su mi dve 280x koje sam kupio polovne za koje znam da nikad nisu kopale jer sam poznavao vlasnike,bili su gejmeri :D jedna je crkla posle 8 dana,druga posle 13 dana (do duse,kod te druge,bila je sitnica u pitanju koja je sredjena besplatno).
*mjau**mjau**mjau*,losa sreca...znam dovoljno o tome da znam da je u pitanju slucajnost,moze da crkne karta koja nikad nista sem pasijansa videla nije,zato se ne treba zamarati sta je sta radilo,vec koja je duzina garancije.

Sent from my SM-G955F using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Dobre karte su radile po 4 godine bez problema i bez kvarova,sem eventualne zamene ventova.

Sta je dobra karta? Kvalitetne komponente,dobro hladjenje, sto podrazumeva i hladnjak preko gpu,naponske i SVIH memorijskih cipova.

Kod gejmera u proseku karte rade 4-8 sati dnevno. Sad je pitanje preferencije sta ko voli,ali recimo samo glup covek bi uzeo kartu od gejmera staru 1.5 godinu ako za istu cenu moze da uzme istu majning kartu staru 10 meseci recimo. Pogotovo sto je pitanje dal je gejmer gejmer ili je majger :D pa laze. A u 95% slucajeva prodavci lazu,zato vise volim da uzimam od rudara po nizoj ceni,mada to je moje licno misljenje i racunica. Ima i drugacijih misljenja.


Sent from my SM-G955F using Tapatalk

Koliko rece? Cetiri godine kartica rudarila i ne fali joj nista? To bi bilo 24X7=168X365=61320X4=245280 sati NEPREKIDNOG rada. Dobra neka kartica.
Posto se gore u tekstu navodi da gameri verovatno lazu kada prodaju svoje kartice, logicno sledi (posto radje kupujes od rudara) da rudari ne lazu.
Opet kazem nisam strucnjak, al' ovo bas ne zvuci previse verovatno....
I bas bih voleo da vidim kako izgleda i kako radi ta graficka posle cetiri godine rudarenja.....
A koliko sam ja primetio takve kartice idu u oglas uglavnom par meseci pre isteka garancije koja je jel'da 36 meseci - u prevodu tri godine.....
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno