Šta je novo?

Win 10 ne pusta u BIOS

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.

Frozen17

Cenjen
Učlanjen(a)
28.12.2013
Poruke
103
Poena
170
Win 10 enterprise, maticna Asus Z97 M-Plus u pitanju je legacy Bios ne UEFI
Pokusao sam da:
- iskljucim fast startup pod power options
- da resetujem sa settings>Update & security>Recovery>Restart Now under Advanced startup>Troubleshoot>Advanced options>startup settings>restart
- drzim shift dok iskljucujem komp pa ga ponovo ukljucim
- koristim asus boot setting (program uz maticnu koji kao fol 1 klikom daje opciju da ti resetuje komp i uvede u bios)
- prikacim drugu tastaturu (koristim bezicnu pa da kao mozda nema neke veze s tim)

Sta god da pokusao od navedenog il mi da crn ekran ili me vrati na login ne pokazuje uopste "masku" bilo kakvu pritiskao/drzao il ne bilo koji taster(za moju plocu su Del/F2)
 
Blunt force: otkaci boot uredjaj?
 
Blunt force: otkaci boot uredjaj?

Resio sam.
Pokusao to sa iskljucivanjem ssd i pre nije uspelo sad jeste ali nije bila samo stvar u tome.
Iz nekog razloga hdmi prikljucak davao crn ekran u biosu, kad sam na daljinskom presao na drugi pa odmah na ovaj gde je graficka "upalio" se ekran u biosu...mozda nesto sa refresh rate TV i rezolocijom biosa ili graficka bzvz...
Onda sam prebacio u boot opcijama na druge os da nije win i sad prikazuje "masku" uvek pri paljenju.
 
Kakve veze ima operativni system sa ulazom u BIOS ?
 
Probaj. Neki BIOS-i prijave da se promenio config i da udjes da ga promenis (win!), neki samo jave da nema OS-a i preskoce da ponude BIOS ulazak - ali ne mozes shebati OS visestrukim resetovanjem i drndanjem Delete ako je otkacen boot device. Mislim, ako si strpljiv, mozes ti da sacekas da se butuje windows, pa restart pa opet da drndas delete, ali ovako je brze.
U krajnjem slucaju mozes i clear CMOS, ali se pogube podesavanja (a ako ne znas sta je kako bilo setovano ili nemas snimljen profil, prodje malo vremena dok probas pa vratis otprilike kako je bilo)
 
Poslednja izmena:
O čemu to pričaš, ne treba nijedan OS da se uđe u BIOS. Ne treba čak ni disk. Ako hoćeš da rebutuješ pravo u UEFI iz samih windowsa, treba ti ova linija: C:\Windows\System32\shutdown.exe /r /fw
 
Ahahaha
A šta misliš, koliko prosečnih korisnika ima pojma o tome :)
I koliko kupaca legalnih računara (notebook-a) sa legalno preinstaliranom W10 OS-om može da uđe u bios prostim pritiskanjem DEL (ili F2 ili F9 ili...) dugmeta?
Pa čak i kućnih varijanti instaliranih "...da bi se Win probao..."
 
Poslednja izmena:
Ahahaha
A šta misliš, koliko prosečnih korisnika ima pojma o tome :)
I koliko kupaca legalnih računara (notebook-a) sa legalno preinstaliranom W10 OS-om može da uđe u bios prostim pritiskanjem DEL (ili F2 ili F9 ili...) dugmeta?
Pa čak i kućnih varijanti instaliranih "...da bi se Win probao..."
Oni koji pročitaju manual ?

Entering BIOS at startup
To enter BIOS Setup at startup, press <Delete> or <F2> during the Power-On Self Test
(POST). If you do not press <Delete> or <F2>, POST continues with its routines
 
Ni pod tačkom, razno. :D
 
Ako je ukljucio fast boot ili kako se vec zove u BIOSU, onda stvarno i ne moze da udje u njega ma sta pritiskao pri bootu.
Treba da skine program sa sajta za maticnu i preko njega iz windowsa da udje u BIOS.
Za MSI se zove fastboot:
 

Prilozi

  • Untitled.png
    Untitled.png
    53.9 KB · Pregleda: 42
Obožavam kada ljudi kometarišu nešto o čemu nemaju pojma :D
 
Solomone :Klanjanje
+ clearcmos
Za autora teme idealno rešenje


Jedino što nije izvodljivo sa novim notebook-ovima i "brand" mašinama sa legalnim OS-om
Kao što rekog...google
 
Poslednja izmena:
Ali on ima sasvim običnu ploču, nikakav notebook.
 
I ja gledam, odkud sad notebook u prici...
Imao/imam par maticnih sa tom opcijom i uvek mi ps/2 tastatura resila problem. Bezicne-usb "zakasne" sa Del komandom za bios...
 
Ajd polako čitajte izpočetka...
Čovek je postavio konkretan problem, a onda se kolega javlja sa pitanjem kave veze ima W10 sa ulaskom u bios. Tu se priča raširila. Generalizovano. Ok, ja sam je proširio.
Gomila klinaca iz komšiluka (a i dalje) je tako "probalo" W10 na svakojakim mašinama, pa su potom imali isti problem.

I stvarno neznate da OS itekako može da brlja po BIOS-u?
 
Pa evo ti od početka, ima naj normalniju ploču kao 99% svih MB-a. Za ulazak u BIOS ne treba nikakav OS, čak ni disk sa OS-om, Del. ili F2 za ulazak u BIOS.
Mogući razlozi da ne može tako:
USB portovi ne rade
Tastatura nije kompatibilna
USB nije namešten na "Legacy"
Fast BOOT namešten u BIOS-u (ne Fasts startup u windows-u, to je nešto potpuno drugo)

Mogu programi za brljanje po BIOS-u da brljaju po njemu ali sam OS ne radi ništa tako, specijalno ne pre nego što i započne boot sa diska. Dotle je kao da ga nema. Šalješ čoveka u potpuno pogrešnom pravcu.
 
Ne, drugar
Čovek je u postu 3 rekao - rešio sam.
Ti u narednom postavljaš svoje pitanje...i tako sve kreće. Forum, jelte :)
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno