Šta je novo?

WiFi u zgradi sa metarskim zidovima

Kluzo

Slavan
Učlanjen(a)
08.10.2005
Poruke
380
Poena
320
Ne znam da li je tema za ovde ili za podforum mrežna oprema, ali nema veze pisaću ovde.
U pitanju je starija zgrada na Vračaru sa maltene metarskim zidovima. Kablovski internet sa SBB wi fi ruterom je u prizemlju, a treba nam internet do drugog sprata, prvi je koliko toliko pokriven signalom koji baca SBB Cisco ruter, ali do drugoga mrka kapa. Zgrada je malo vece povrsine u osnovi sigurno 150m2. Nikakovo bušenje i provlačenje kablova ka gornjim spratovima ne dolazi u obzir.
Šta mi je činiti, dali da probam sa umrežavanjem preko struje pa da na drugom spratu stavim jedan wifi ruter koji ce da se poveze strujno sa sbb ruterom a da baca signal po drugom spratu ili da koristim extendere signala i sl.
Treba mi preporuka i za konkretni model ako imate iskustva.
 
Pa ako je zgrada u pitanju mora da postoji mogućnost provlačenja kabla kroz zid, to vam je najbolje rešenje i gore stavi još jedan wifi ruter.

U suštini debljina zidova nije problem, već armatura, a nje ima najviše u ploči.
Takodje treba probati sa kvalitetnijim ruterima, jer rutere koje daju provajderi su obično skromnih karakteristika.


Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
 
Ne dolazi u obzir busenje i provlacenje kablova, vec sam to nameravao ali sam odbijen. Ljudi koji koriste zgradu su u zakupu kod treceg lica i to je to. Sa rutera iz prizemlja sam sproveo jedan kabal u podrumske prostorije i tu se prica sa kablovima zavrsava.
 
Umrezavanje preko struje, odnosno powerline ethernet je namenjen da radi u okviru jednog stana, a da li je moguce umreziti drugi stan na drugom spratu, to je veliko pitanje. Ako dobijas upotrebljiv wifi signal na prvom spratu, mozda je najjednostavija opcija da uzmes repeater/extender.
 
Ne dolazi u obzir busenje i provlacenje kablova, vec sam to nameravao ali sam odbijen. Ljudi koji koriste zgradu su u zakupu kod treceg lica i to je to. Sa rutera iz prizemlja sam sproveo jedan kabal u podrumske prostorije i tu se prica sa kablovima zavrsava.
Stambena zgrada sasvim sigurno treba da ima projektovan kanal za kablove, samo ga treba iskoristiti.



Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
 
Stambena zgrada sasvim sigurno treba da ima projektovan kanal za kablove, samo ga treba iskoristiti.



Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Mani se bre čoveče kablovi pa kablovi, nije stambena zgrada u pitanju. Obična velika kuća starijeg datuma. Ne može s kablovima (ne dozvoljavaju).
 
Poslednja izmena:
msm da to preko stuje radi u okviru jednog strujnog kola, tj sata... ili cak mozda samo u okviru 1 faze ...proveri dobro za to...

hmmm... ako bi uzeo neki jaci ruter, da prima wifi i da pojacava signal, jedino tako, ali tu ce da ti opadne brzina jedno 40-50%.... i radice kilavo.. vrv bi pucala konekcija

o5, najbolja je opcija da se ide sa kablom.... treba dobro ispitati gde bi najbolje bilo a da se ne primeti, :)

pogledaj ovde, mnogo jaka firma za WIFI, ali iza treba da stoji jaci ruter od tog sto je SBB dao.
https://unifi-sdn.ubnt.com/
 
Preko struje radi u okviru istog strujomera, nekada je radilo na nulu, a sada idu preko faze. Meni nije bas najjasnije kako se faze medjusobno swicuju,verovatno preko strujomera. Za ovo sam se raspitivao u Netiksu, to su mi rekli.
 
Pa ima u toj starijoj kuci skoro sigurno dimnjak, provuci kablove tuda (pod uslovom da se ne koristi za grejanje).
 
Interesuje me kad bih postavio uredjaj da radi kao repeater na prvom spratu da li bi mogao da stavim i na drugom spratu drugi repeater koji ce primati signal od ovog prvog reapetera a ne od rutera.
 
Sličan problem. Ja sam na drugom spratu. Tu je i modem. Na sreću kuća je moja, pa sam sproveo kabal do prizemlja. Zamišljam o kupovinu ova dva repetitora

- ASUS RT-N12+ (2.500,00 dinara) ili

- TP-Link TL-WR940N WiFi 3.400,00 dinara za koji kažu da je bolji
 
Ramišljam, ne zamišljam :D
 
ASUS RT-N12+ - ovaj model mi se u praksi jako lose pokazao kao repeater signala. Sta vise, tamo gde lap hvata 2 crte signala, taj Asus uopste ne vidi mrezu, prostudirao sam uredjaj u sitna crevca, karambol koliko mu ta funkcija ne radi posao. Kao klasican WIFI ruter radi perfektno, ni jednom nije bio rebootovan ali za repeater varijantu - sodoma i gomora.

Da ne idem u off, Kluzo, imas li mogucnost da uzmes neke powerline / DLAN adaptere cisto za test pa da nakacis izmedju spratova radi provere (ovo sve pod uslovom da je jedno brojilo u pitanju) - hoce teorija povremeno da omane u praksi te bi test bio pozeljan. Takodje veliko je pitanje u kakvom su stanju strujne instalacije i na sta ce to da lici kada budes povezao u smislu funkcionalnosti i kvaliteta same konekcije.
 
Poslednja izmena:
Sto se struje tice stvar se izjalovila,imaju dva strujomera a ja nisamu prilici da pratiim bas instalacije gde koja ide i sta snabdeva tako da cu ici wirelessom ukoliko kojim slucajem ne nadjem neko resenje za kablove nekim putevima, ali cisto sumnjam.
 
Sto se struje tice stvar se izjalovila,imaju dva strujomera a ja nisamu prilici da pratiim bas instalacije gde koja ide i sta snabdeva tako da cu ici wirelessom ukoliko kojim slucajem ne nadjem neko resenje za kablove nekim putevima, ali cisto sumnjam.

Kluzo, a da negde na dvorisnoj strani recimo, spustis kabel kroz prozor pa po fasadi sa 2. sprata dole do prizemlja? Kao nekad kad smo vukli antenske kablove sa krovova...jeste budzotina, al kad nema bolje...


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
ASUS RT-N12+ - ovaj model mi se u praksi jako lose pokazao kao repeater signala. Sta vise, tamo gde lap hvata 2 crte signala, taj Asus uopste ne vidi mrezu, prostudirao sam uredjaj u sitna crevca, karambol koliko mu ta funkcija ne radi posao. Kao klasican WIFI ruter radi perfektno, ni jednom nije bio rebootovan ali za repeater varijantu - sodoma i gomora.

Da li si probao da ga povežeš preko kabla ?
 
Da li si probao da ga povežeš preko kabla ?

Ne jer bi mi u tom slucaju bilo kakav access point zavrsio posao a meni je bas trebao repeater, njega sam koristio kao router do tada medjutim vremenom se javila potreba da se upotrebi kao repeater i tada je nastalo sto bi rekli mjau mjau mjau :)
 
Da li su to 2 stana u pitanju, ili jedan stan na 2 sprata?
Pada mi na pamet da kabl evenutalno mozes izbaciti napolje, i dovesti ga ka drugom spratu. Do duse, bilo bi potrebno busenje manje rupice da bi kabl prosao kroz zid.
Ako je to ipak jedan stan, da li je eventualno postavljanje lepljivih kanalica dozvoljeno?
Ako jeste, eventualno ce otici vise kabla, ali provuces do kraja stepenista, ka drugom spratu.
Kao trece, pada mi na pamet da kupis neki switch, ruter, koji ima mash mode, i u fazonu, dok umrezis 2 switcha (sbb ov i tvoj) preko wifi linka i tu resis problem.
 
U pitanju je kompaktna zgrada sa podrumskim prostorijama, priyemljem, prvim i drugim spratom. Ruter je u prizemlju na zapadnoj strani objekta, na drugom spratu je kancelarija u kojoj mi ponajvise treba konstantan signal. Pate nisu problem da naglasim, ali mi ne dozvoljavaju nikakva busenja i budzenja, jedino sto sam spustio kabal u podrum kroz prozore i to je to. Kad bih vukao kabal moralo bi da ide okolo prednjeg dela zgrade.
 
Imas li negde da samo pozajmis neki napredniji model FritzBox uredjaja?
Stavis ga kao ruter [na lan 1] i probas..Najverovatnije si onda resio problem...Prosle godine sam montirao i njihov repetitor.Umesto nekog jaceg TpLinka [mislim 8xx serija] i jednostavno, zavrsio posao.
pozz
 
ne reče da li si uopšte probao preko struje...
imam ja par tp-link tl-pa411 koje trenutno ne koristim. ako hoćeš da probaš, javi na pm.
 
Nisam probao zato sto zgrada ima dva strujomera.
 
koliko vidim postoji nesto sto se zove signal bleed i prijave ljudi da su dobijali 10-20mbps izmedju susednih kuca, u teksasu doduse.
zato sam pitao da li si probao.
 
Mozda cu ipak probati preko struje i tu se dvoumim oko dva uredjaja (kompleta):

TP Linkov
http://www.netiks.rs/av500-powerline-adapter-with-ac-pass-through-kit

i jeftinji Corinex

http://www.netiks.rs/av200-powerline-ethernet-komplet-electrical-pass

Mad sam nabasao na sledecu stvar koja bi mi bila maltene potpuno resenje:

https://www.emmi.rs/lan-router-powerline-500-homeplug-av-+-mini-ethernet-kit.11.html?productId=47664

Kit ima jedan obican adapter i drugi koji ima WiFi pored lan porta tako da bi mi ovo bila super stvar ako bi proradilo.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno