Šta je novo?

Eksterni pod garancijom "krepao" nakon 5 dana

7euffel

Slavan
Učlanjen(a)
06.08.2012
Poruke
2,958
Poena
240
Prošle sedmice kupim Toshiba eksterni hard disk čisto da imam gdje da čuvam neke "mobilnije" podatke i juče dok sam koristio, odnosno dok sam na njega prebacivao igru sa Steama, on ispari sa lica zemlje.

Prije toga sve normalnno radilo tih par dana, a nakon tog u Disk Managmentu prikazuje Unallocated, pa prikazuje Initialize (kad idem na to izbaci neki Data Error: Cyclic Redundancy Check). Lampica na njemu svijetli normalno, ali ga CrystalDiskInfo ne registruje uopšte (odnosno vidim ga na listi, ali nikakve informacije o njemu nemam).

Isto probam i na Linuxu, a Linux izbacuje I/O Error i u partedu i kad provjerim logove pri priključivanju samog diska.

Nisam htio da popravljam to jer samo mogu pokvariti još više i odlučim da ga vratim odnosno zamijenim ako je moguće za neki drugi, a tamo me dočekaju kako ne može zamjena nego mora na servis jer je moguće da sam ga ja pokvario, neispravno koristio i slične gluposti. I ja popustim i kažem dobro, nosite ga, ali neka se zna da je moj stav da je nemam nikakve veze sa njegovim malfunkcijama, na kraju krajeva pun je internet ljudi sa istim problemom i vidim da ga većina riješila mijenjanjem uređaja ako je on nov.

Sad me interesuje šta mi mogu natovariti pa da ispadne da je moja greška pri koriščenju i samim time da mi odbiju garanciju i zamjenu, jer ja niti sam ga formatirao nakon toga, sem što sam ga skenirao sa nekom dijagnostikom koja ništa nije radila sem što je "javila" da uređaj nije ispravan.

U pitanju je mrtva Bosna, ali je firma iz Srbije. Čisto da ne bude zabune da je ovo orijentisano ka potrošačkoj žalbi (a između ostalog i toga ima), ovo je više sa strane "koji vrag se desio disku?".

EDIT: Zaboravih napisati da su isti problemi i na laptopu koji ima USB 3.0 i dual boot Linux i Windows i na dva računara od kojih je jedan Windows, a drugi Linux.
 
Poslednja izmena:
To je uglavnom standardna procedura, prodavac u radnji nema ovlašćenje da menja uređaj bez odobrenja servisa. Sumnjam da imaju nameru da te zavlače, jednostavno mora da se ispoštuje procedura.
 
Sve što planiraju da ti natovare moraju da mogu da dokažu. E sad, ne znam kakva su pravila i prava potrošača u Bosni, ali recimo da nije mnogo drugačije od Srbije. Davalac garancije snosi teret dokazivanja da je u pravu. Ono što je problem je što ti ovde ne pomažu tržišne inspekcije već moraš da ih tužiš jer ti imaš kupoprodajni ugovor sa njima i u reklamacije se ne meša država.
Dakle, ako te zeznu, ti ih tužiš, a oni se gnjave da dokažu da su u pravu.

i da, definitivno je normalno da se prima na reklamaciju i da servis proverava nesaobraznost. To je moglo da ti upadne u baru ispred prodavnice i da se pokvari.
 
Jesi probao drugi kabl, jer IO error moze biti zbog toga bas?
 
Ovo gore mi je jasno, ali opet, ipak je to uređaj u vrijednosti cca 50 eura, glupo mi da se mora takva procedura izvoditi. I nije mi jasno šta je to nepravilno rukovanje u ovom slučaju, vidi se da nije potapan u vodu, takođe ni zvukove ne proizvodi kako to inače znaju diskovi, jedino da je nešto softverski pokvareno tj. brikovano (što nije slučaj jer svijetli i računar ga prepozna), ali kako i to dokazati.

I ja sam sumnjao na kabl ili na struju. Sad ne znam kako se napajaju ti diskovi jer sam laik za te stvari, ali čudi me da je radio normalno i ne vidim zašto bi odjednom to pravilo problem. Nisam imao sličan kabl za to da probam.

Inače nisam otvorio temu zbog potrošačkih prava nego zbog problema sa uređajem. Što sam i napisao u prvom postu.
 
Poslednja izmena:
Процедура важи и за оно од 10€ и за оно од 1000€ јер морају да мисле и на даље догађаје. Вероватно морају да провере да ли ће њима да се призна рекламација тј да ли је уређај (који год) физички оштећен, отваран, ломљен, да ли је неки пин оштећен (насилно убадање кабла) или било шта слично. Вероватно ће да прихвате рекламацију када то сервис провери.

Дешава се и да је све у реду тј бар 90% корисника (ту спада и огроман број оних који се "баве" овим) нема појма па морају и то да провере. Откуд они знају да ли се и колико разумеш у ово?
 
Eksterni je bio crkotina pa su mi rekli da mogu da ga zamijenim za drugi uređaj, ali da povrat novca ne mogu dobiti jer je istekao "neki rok" za povrat, nisam ulazio u to iako mi je čudno da ne mogu dobiti povrat novca za uređaj koji je bio u garanciji i crkao ne mojom krivicom. Šta ako nemaju uređaj za koji bih zamijenio dotični, a ja ne želim isti model da uzmem opet, nego želim svoj novac?

Uzeo sam na kraju WD umjesto njega, mada nisam neki stručnjak da znam šta je bolje. Jer nemam vremena da pišem žalbe zbog nečega što košta ovoliko koliko košta.
 
Poslednja izmena:
Eksterni je bio crkotina pa su mi rekli da mogu da ga zamijenim za drugi uređaj, ali da povrat novca ne mogu dobiti jer je istekao "neki rok" za povrat, nisam ulazio u to iako mi je čudno da ne mogu dobiti povrat novca za uređaj koji je bio u garanciji i crkao ne mojom krivicom. Šta ako nemaju uređaj za koji bih zamijenio dotični, a ja ne želim isti model da uzmem opet, nego želim svoj novac?

Uzeo sam na kraju WD umjesto njega, mada nisam neki stručnjak da znam šta je bolje. Jer nemam vremena da pišem žalbe zbog nečega što košta ovoliko koliko košta.

nisu oni u pravu za povraćaj. Možeš da dobiješ novac nazad (raskineš ugovor) jer je crkao u prvih 6 meseci. U ovom slučaju se podrazumeva da je uređaj sa fabričkom greškom. Možda su tu i tamo menjali rok, sad da li je 2 meseca ili 6 meseci, nije bitno. Povraćaj možeš da tražiš ako baš želiš.
 
Tako sam i mislio, ipak taj rok nije 10 dana kao u mom slučaju nego više. U svakom slučaju sad mi to nije ni bitno, a nadam se i ne zatrebalo.
 
Imam 3 externa wd hdd, i svi rade (kuc kuc kuc), jedan i kod brata, nikad problema sa njima.
Nisu koristeni cesto, veoma retko ih se vadi i u poslednje vreme iskljucivo radi bekapa.
 
Imam 3 externa wd hdd, i svi rade (kuc kuc kuc), jedan i kod brata, nikad problema sa njima.
Nisu koristeni cesto, veoma retko ih se vadi i u poslednje vreme iskljucivo radi bekapa.

Ja sam koristio WD diskove i nisam imao problema, nadam se da ni ovaj eksterni neće praviti probleme.
 
nisu oni u pravu za povraćaj. Možeš da dobiješ novac nazad (raskineš ugovor) jer je crkao u prvih 6 meseci. U ovom slučaju se podrazumeva da je uređaj sa fabričkom greškom. Možda su tu i tamo menjali rok, sad da li je 2 meseca ili 6 meseci, nije bitno. Povraćaj možeš da tražiš ako baš želiš.

Netacno. Ako ustanove da je predmet pretrpeo fizicko ostecenje, ne postoje dani i meseci, odbija se reklamacija. i to ne samo kod nas, nego svuda u svetu sem mozda kod nekih akcija tipa Toshibine No matter what i slicno
. Ne kazem da je covek ostetio ili ne, niti me zanima, samo konstatujem realnost.
 
Netacno. Ako ustanove da je predmet pretrpeo fizicko ostecenje, ne postoje dani i meseci, odbija se reklamacija. i to ne samo kod nas, nego svuda u svetu sem mozda kod nekih akcija tipa Toshibine No matter what i slicno
. Ne kazem da je covek ostetio ili ne, niti me zanima, samo konstatujem realnost.

odobrili su zamenu. podrazumeva se da reklamacija moze biti odbijena, ali tada kupac gubi sva prava kao i na zamenu za drugi. Ovi su mu rekli da MORA da uzme drugi i da novac ne moze.
 
Ne mora da uzme drugi, to je do prodavaca, pa ako prodje, prodje. Jedino u slucaju kad servis posalje isti zamenski uredjaj, onda se on daje kupcu umesto uredjaja predatog na reklamaciju. Ako nemaju isti uredjaj, onda ponude drugi slican, ili novac.

Nego se prodavcu ne isplati da mu vrati novac, a on posle da kupi negde drugde, i zato uvek pokusaju sa pricom kako ne mogu da vrate novac.
 
Morali su raditi povrat za Toshibu i da kucaju novi račun za WD pošto nisu isti uređaji u pitanju. Ako su mu samo dali drugi uređaj, onda za ovaj nema račun, pošto na računu piše Toshiba.
 
Novi uređaj sam dobio, novi račun. Čak sam i doplatio za WD jer je većeg kapaciteta.

Ovu Toshibu što sam donio niko mi nije ni nudio nazad, mogao sam dobiti ili istu novu Toshibu ili neki skuplji u zamjenu da doplatim, sve sem povrata novca.
 
nadam se da ce taj wd lepo da te sluzi. ja imam wd my passport usb 3.0 od 1tb i evo radi vec par godina a svakog dana ga ubodem za po nesto. nije covek vise ni pametan sta da kupi danas...
 
nadam se da ce taj wd lepo da te sluzi. ja imam wd my passport usb 3.0 od 1tb i evo radi vec par godina a svakog dana ga ubodem za po nesto. nije covek vise ni pametan sta da kupi danas...

Za svaki slučaj moram bekape praviti na deset mjesta, jeste dosadno, ali šta da radiš kad ti veliki broj fajlova zatreba svakodnevno.
 
pa ako je nesto od toga i dosta bitno onda je najbolje da se bekapuje na vise mesta. recimo par fizickih i neka cloud varijanta.
 
Nazad
Vrh Dno