Šta je novo?

Acer Aspire ES 17

imperatorjam

Poznat
Učlanjen(a)
31.03.2018
Poruke
4
Poena
41
Pozdrav!

Laptop Acer ES-17 me je toliko namucio sa instalacijom linux-a, tako da sam hteo da ga ... Naime, radi se o problemu da u toku instalacije sistema on kompletno ukoci na instalaciji gruba..
Nakon 2 dana utrosenog vremena otkrijem da je problem do INSYDE UEFI BIOSA, zato sto ne dozvoljava nikakvo vrsljane po NVRAM-u. Taj problem sam resio tako sto sam pred instalaciju onemogucio instalaciju gruba i naknadno instalirao grub sa --no-nvram opcijom.
Posle toga nisam nisam mogao laptop normalno iskljuciti (pise da je ugasen, ali on i dalje radi xD), dok je restart radio bez ikakvih problema, i to sam resio editovanjem gruba upisivanjem pci=nocrs u GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT.
Ovo sam probao na Ubuntu i OpenSuse i radi sve savrseno sada..

Medjutim, juce sam hteo da probam Manjaro XFCE na tom laptopu i nigde nisam mogao da nadjem opciju da sam installer ne instalira grub.. I na kraju, pustim ja njega neka instalira tako pa nek ide zivot, kad ono prodje instalacija "bez problema". Jedini problem je bio taj sto nisam mogao da butujem sistem jer iz nekog razloga installer nije prihvatio esp i boot flag za efi particiju, pa sam to sredio preko gparteda i sve je posle islo kao po loju..

Sad mene interesuje kako je moguce da je Manjaro uspeo da instalira sam grub, dok Ubuntu i OpenSuse TW nisu.. tacnije, da li je moguce videti nekako na koji nacin je zapravao Calamares to odradio iz prve?
 
Ne znam odgovor na pitanje o Calamaresu, nego kao predlog, ako BIOS podržava i Legacy mod a nemaš instaliran i Windows, bolje prebaci pa ćeš moći da instaliraš koji god distro hoćeš.
 
To sam i ja pokusao da uradim, ali bios je toliki krs i toliko je siromasan da ja nemam reci... Jedino sto je moglo da se uradi je da se onemoguci Secure Boot, to je jedino sto ima od ponudjenih opcija (naravno isti rezultat je bio on omogucen ili ne)..
 
Pokusao sam i ja to, ali nista. Bios je toliki krs i toliko je siromasan opcijama da je to strasno.. Od naprednih opcija jedino ima da se omoguci ili onemoguci Secure Boot (probao jedno i drugo i dodje mi na isto). Uglavnom instalacija gruba mora rucno da se obavi sa opcijom --no-nvram za sada.
Jedino, eto Manjaro je sve uspeo automatski da instalira (ako zanemarim onaj problem sa flag-ovima) pa me je zainteresovalo na koji je nacin uspeo on to da instalira, da nadjem neki log ili tako nesto.. u svakom slucaju Manjaro me sa ovim odusevio :D
 
edit /etc/default/grub

Kod:
GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="pci=nocrs"

Imao isti problem sa Acer laptop-om. Problem gasenja sam bio resio :)
 
Poslednja izmena:
@stefaca
Hvala ti, napisao sam u prvom postu da sam tako resio problem.. i to sam resio zahvaljujuci tebi i tvojoj temi na Acer forumu (mozda i gresim) xD

E sada, nasao sam log od Calamaresa nakon instalacije i tamo pise da je grub instaliran na sledeci nacin: grub-install --target=x86_64-efi --efi-directory=/boot/efi --bootloader-id=Manjaro --force
Ako moze neko ko koristi openSuse (sa grub-efi) da vidi u logu od Yast-a na koji nacin je instalirn grub, pa da uporedim onda..
 
Nazad
Vrh Dno