Šta je novo?

Skladišteje bitnih podataka

nesa07

Slavan
Učlanjen(a)
22.12.2010
Poruke
3,170
Poena
260
Šta je najbolje rešenje-povoljno-sigurn rešenje za backup podataka, da li je to uzeti externi HDD, ili interni HDD + HDD rack ili ići na DVDR diskove?
Koje rešenje najbezbednije i konkretno šta uzeti?
 
Sigurno da je najbolji neki mix opcija. Na sto vise mesta najvaznije podatke, one manje bitne na manje. Kod mene je situacija eksterni + fleske + cloud.
 
NAS sa barem RAID1 konfiguracijom (2 HDD-a). Jedan HDD za skladištenje podataka, a drugi koji automatski pravi mirror tog prvog. To je najsigurnije rešenje za važne podatke.
 
Izvinjavam se, nisam bas mislio na takve sigurnosti, zanima me sta je najpovoljnija varijanta,
da li ici na HDD externi (koliko su oni kvalitetni? i koji?) ili ici na HDD interni + hdd rack (opet, koji, vidim da se zale na danasnje HDD-ove?), kakva je situacija sa DVD diskovima (koliko im se moze verovati na trajnosti i pouzdanosti?)?
 
Kod backupa vazi pravilo 3-2-1. 3 kopije, 2 lokacije, 1 udaljena i tada se može reći da imaš backup.

Prva kopija ti je na tvom HDD.
Druga kopija može biti Transcend 2.5" externi hdd. Nakon backup-a njega isključuješ sa kompa.
Treća kopija neki cloud. Pitanje je koju količinu podataka želiš da čuvaš. Ima besplatnih rešenja do 50gb (mega) a preko toga mislim da moraš platiti, nisam siguran.

Ovim si pokrio 95% mogućih scenarija za gubitak podataka.
 
Najjeftinija opcija je definitivno cloud. Tamo cuvam sve podatke.
Diskove bi izbegao jer je pouzdanost citaca izuzetno mala. Za dve godine mozda nece biti ispravan, a nece ti ni trebati ni za sta drugo.
Uglavnom 2 kopije na 2 mesta su minimum.
Ipak ukoliko zelis da budes potpuno siguran, mozes i trecu kopiju na eksterni HDD a ukoliko ti je toliko vazno da sacuvas te podatke izdatak od 5k dinara je nista.
 
Poslednja izmena:
Isti su diskovi u "external HDDovima" kao i oni koje bi uzeo kao interni pa kombinovao sa rack-om.
Ne gubi vreme (i novac) znaci, nego externi HDD. Posto vec pominjes DVD, verovatno nije velika kolicina u pitanju, pa onda externi HDD + cloud, ako vec nisu toliko bitni za RADI1 + cloud.
 
Hvala Svima na savetima i ponuđenim rešenjima,

zanima me, ako bih uzeo eksterni HDD (BigBoy@ pominje Transcend, koji model i zašto baš taj? ili neki drugi?) da li on može i da se koristi i kao interni u laptop ili PC ili ne može?

što se tiče DVDR diskova, da li vredi koristiti one duple od 8,5GB ili bolje standardne od 4,7GB i koje?
 
I ne mogu svi Eksterni da se koriste kao interni ni kad se otvore, neki imaju zalemljen usb konektor na plocu samog hdd-a (nemaju sata konektor).
 
Zato uzmes Samsung/Maxtor M3 portable, moze da se otvori i koristi i interno, a najjeftinija je opcija (sam externi je jeftiniji od bilo kog internog, a kamoli interni+caddy opcija :)).
Ja dva komada koristim nekih 4 godina vec, jedan u laptopu, jedan externo u istom laptopu.
 
Transcend sam preporucio jer su se godinama pokazali kao vrlo izdrzljivi i pouzdani. Licno i svi kojima sam ih preporucio imaju ih jos uvek i svi su ispravni (na jednom je otisao usb kabel izmedju diska i racunara i to je to). Unutra se nalaze diskovi raznih proizvodjaca i nisu zalemljeni, mogu da se izvade i koriste u laptopu ali ne vidim zasto bi to radio (operacija vadjenja i stavljanja nije kratka).
 
kako nije? Meni treba 90sek da izbacim iz caddy-a i ubacim u optical caddy, i vratim u laptop. I obratno.
Mislim na M3, Transcend, pogotovu one rugged, ne znam koliko se lako otvaraju. A to bi radio jer ti treba recimo u laptopu disk, a ne na USBu da se cima, a ovo je jeftinija opcija od kupovine internog diska, i to nije uopste sitna razlika (barem za 4+TB).

Trenutno inace i nema izbor porizvodjaca diskova, 3 ih ima jos uvek:
https://en.wikipedia.org/wiki/File:Diagram_of_Hard_Disk_Drive_Manufacturer_Consolidation.svg
 
Nazad
Vrh Dno