Šta je novo?

Mreža velike površine - okosnica?

Mx2qi7

Poštovan
Učlanjen(a)
07.08.2016
Poruke
32
Poena
59
Na površini od 1Km[SUP]2[/SUP] (u pitanju je farma) potrebno je razvesti internet u 10ak objekata i 30ak kamera i nekoliko senzora na razlicitim lokacijama.
Potrebni su mi saveti pre kontakta izvodjaca na sta da obratim paznju? koji provodnik odabrati za okusnicu mreze? optika ili bezicno?
 
Veliko je pitanje koji protok treba i daljine.
Vrlo verovatno ces kombinovati optika bezicno kako gde, optika treba da kopas verovatno sto je najskuplje ako vec ne kopas iz nekog drugog razloga ili nema postavljene cevi kanale za nesto.
Najbolje da nacrtas prostorni raspored vidis koliki protoci ti trebaju na pojedinacnim lokacijama i vidis koliko novca hoces da potrosis.
Iz mog nekog iskustva obicno na slicnim objektima magacinima, silosima i tako necemu do negde je dovedena optika do negde ili nije :) pa se dalje bezicno konektuju pojedine lokacije posto su im protoci mali koji su potrebni vrlo cesto na dosta lokacija ispod 10Mbita pa je jefinije wireless da se prebaci, primer pojedinacne kamere protoci par Mb, razni senzori(temperatura, vlaga....) gde se protoci mere u Kb. Kod senzora imas onda konfor da mozes da ga premestas jos ako ima baterisko napajanje postavis gde god je potrebno u dometu wireless.
izvodjaci nadji nekog ko zna sta da radi, nudice ti verovatno svasta konsultuj se sa nekim da bi dobio ono sto tebi treba.
 
Skoro smo radili u firmi. Ako imas bandere ili bilo sto a verovatno imas kud je dovedena struja, telefon ili grejanje. Stavili smo optiku za za spoljnu upotrebu. Vremenom ce se povecavati potreba za protokom. Eventuaonoi neki bas izdvojeni delovi bezicno, ako se ne moze vuci optika. A unutra cat 6 mreznikablovi i miran si dugo dugo vremna. Jer ulaganje u STK najmanje kosta, a najisplativije je na duze staze. Uredjaji se menjanju, a kabliranje se uradi jednom i ostaje.
 
Trenutno na tom prostoru su njive i siprazje i tek treba da se gradi... tkd kopace se kanali za struju, vodu, tkd je najbolje da se postave creva kroz koja ce se provuci optika. Bolje da sad investitor ulozi vise al ce bar veza biti pouzdana.
Dodatna pitanja:
- Koliko okvirno kosta, optika po m?
- Ako se postave antene na spoljnoj strani objekta, koliki domet bezicne konekcije mogu ocekivati? znaci u krug ne usmerena antena?
 
Draka fiber kabl 4 vlakana je 50 - 70 Dinara metar, nije skupo i obavezno razvucite do svih objekata. U preduzeću gde radim optika položena pre 20 godina i još je u funkciji.
 
Nisi u startu naveo da je sve iz pocetka. Onda obavezno optika kao sto rece pdetlic jednom se stavi i zaboravi. Nesto malo skuplje izadje od bezicne mreze, a kvalitet, sigurnst, odrzavanje jednostavno se na to zaboravi.
Unutra obavezno stavi swiceve koji podrzavaju optiku, nemoj ici preko medija konvertera, nije preterano velika razlika u ceni, a isplati se.
 
Optiku ce se raditi svakako nego pitam za bezicnu vezu kako bi na nekim objektima postavio antene za bezicnu vezu sa prenosnim racunarima i telefonima pa me zanima u najboljem slucaju koliki domet se moze ocekivati?
 
Da li ces bezicno samo unutar objekta ili i vani. Bezicni ruteri imaju dobru pokrivenost. Tako da ce to zavisisti od teleofna i lap topa. Moras unpred isplanirati koliko otprilike konekcija ce istovremeno ici na bezicni ruter. Od toga zavisi koliko treba da se finansijski isprsis. Recimo kod mene jedan TP Link TL WR843ND pokriva deo jednog sprata sa 10 tak racunara bez problema. Internet i stampa. Za stranke koristimo Mikro tik.
 
za unutra znam, al me zanima za van. max 2-3 uredjaja po anteni da tako kazem.
 
Za van zavisi kako ces da pokrijes prostor. Jer domet Cak i TP linkova je dobar, ali druga strana telefon, lap top je problem. Da li pokrivas prostor samo ispred objekta ili celu povrsinu? Da bilo gde moze sa teleofnom lap topom da se nakaci?. Da li da se kace posebno na svaki AP ili da bude jedna mreza /sto je prilicno skuplje- profesionalni uredjaji koji to podrzavaju/? Pogledaj malo ovde izbor uredaja. https://unifi-sdn.ubnt.com/
 
Poslednja izmena:
Za sada mi nije potrebno da wifi pokrije celu povrsinu, vec samo delove oko objekata (bar 30m oko antene).
A za mrezu iskreno ne znam, verovatno ce biti razlicite, jer tek pocinjemo sa investiciom, i plan je da sve bude gotovo za 2-3 godine, pa opet zavisi od sredstava. Za sada ce se duz trasa puteva postaviti creva za optiku, pa dalje ce se ici po fazama.
hvala svima na pomoci!
 
Za trideset metara oko antene posao zavrsavaju najobicniji TP l ink bezicni ruteri.
 
Nazad
Vrh Dno