Šta je novo?

PC sa zamrzne pod Windowsom

probotzor

Slavan
Učlanjen(a)
22.04.2012
Poruke
4,696
Poena
315
Imam jedan problem. Neretko mi se desi da mi pc zamrzne u windowsu. Nekad prilikom downloada, nekad u idle, nekad dok gledam youtube. Jedini nacin da ga opet koristim je restart na dugme, pri cemu su mi automatski otvoreni svi prozori koji su mi bili otvoreni, kao da sam izasao iz sleepa ili tako nesto. Periferije prestanu da svetle, prekinu se zvuk i slika preko hdmi.

Maticna: asus a320m-k
Procesor: ruzen 3 2200g
Ram: Apacer Panther Rage 4+4gb 2400mhz
SSD: Silicon Power A55 256gb

Prvo sam sumnjao na ssd(posto nisam imao svetlece periferije da vidim kad se ugase), ali on mi u laptopu ne pravi probleme.
Sumnjao sam na usb portove, ali vidim da mi prestane i zvuk preko hdmi, pa zbog toga verujem da se i slika zamrzne.
Pretpostavljam da je ova maticna.

Em sam je kupio u Gigatronu i cekao 6 dana da urade flash biosa da bih uopste mogao da je koristim, sto na kraju nisu uradili, jer u Comtrade servisu koji je uvoznik za plocu, nisu imali adekvatan procesor, pa sam morao da je povucem nazad, em je sad izgleda problematicna.

Doduse pod Liuxom nisam primetio ovaj problem, zato pisem u temi za windows. Doduse mozda nisam koristio linux dovoljno da se desi, jer ume i pod windowsom da se ne desi danima, ali evo danas mi se desilo dva puta.
 
RAM jesi li testirao? Koji Windows? Original, jesi li nešto bitno menjao, šta si instalirao itd.
 
Original je windows, nemam drugi ram da probam. Jedino sam probao sa po jednim stickom posto imam dva.
Prvi put je zamrzlo dok sam instalirao lol. Drugi put dok sam instalirao hartston. Treci put dok se skidao fortnite. Cetvrti i peti put u idle. Sesti put dok sam slusao muziku sa yt uz minimiziran prozor.
Sad sam otisao u power settings i sve sto ima bilo kakve indikacije da ima veze sa ustedom energije, stavio na off i never. Videcemo kako ce se pokazati.
 
Windows 10? Jesi li koristio neki tool za privatnost i slično?
 
Nisam nista koristio.

Sad sam i u device manageru pogasio za sve uredjaje onu opciju da pc moze da ih ugasi da sacuva power. Videcemo kako ce se sad ponasati.
 
Na Ryzen je bilo često zamrzavanje zbog nekompatibilnosti RAM, sad je malo bolje stanje.
Ne znam da li je tvoj RAM na listi podržanih.
 
Odradi memtest sa usb-a, evo meni skoro slicni problemi zamrzavanja, i pada prime 95..odradim memtest, jedan ram stapic prso ki lajskna... 2 god star... Reklamirana oba posto idu u paru...
 
Proveri drivere sve... I vidi na sajtu koji ti je zadnji bios, i vidi koji ti imas. Ako nije zadnji odradi update biosa!
Takodje probaj da nabavis od drugara neku graficku pa probaj sa njom jer ko zna mozda maticnoj nesto fali pa brljavi sa ryzenom i njegovom gpu :)
 
Poslednja izmena:
odradio sam memtest sa usb, 0 errora je pronasao, apsolutno nista

imam najnoviju verziju biosa i najnovije drivere...

juce sam pogasio sve sto ima veze sa power savingom pa cemo videti kako ce se ponasati...
 
Ja sam imao taj problem i resio ga je clean install Win-a sa gotovo nikakvim manualnim dodavanjem drajvera vec sam ostavio da Win sam skine sve i to je to.
 
Evo desilo se opet. Ovaj put je bio upaljen lol, zabolo je u character selectu, cuo se neki cudan zvuk iz zvucnika, pritisnuo sam reset dugme i pc se opet upalio i sve je normalno, cak mi ni sesija u lolu nije bila prekinuta, nije se racunovalo kao da sam livovao u selectu, nego mi se nastavio select kada sam se ulogovao opet. Ne znam vise sta da radim.
 
Promeni drajver za graficku, imao sam poodavno problem kad zakuca i zvrrrrrrci zvucnik... Bese to ati 5770 ako se secam... Samo sa fabrikim drajverom je radila bez zakucavanja i ni sa jednim novijim... Pa probaj cisto i to, insatloraj samo sa diska od grafe pa testiraj malo...
 
nemam graficku, pise gore da je ryzen 3 2200g procesor
nema nikakav disk, drajver je sam windows pronasao, posle sam i sam skinuo poslednji drajver sa interneta i ako je taj vec bio instaliran

sad sam se setio da je zvuk isti kao ranije kad dobijem bsod na starom pc, samo sto ovde ne dobijem bsod, nego zamrzne slika

edit: sad mi se recimo desilo da mi ekran postane zelen u igrici, zvuk ide normalno i cujem kucao sam na tastaturi i kliktao misem sto se cuje sve u igrici

skinuo sam jedan od onih bsod log checkera, ali nije nasao ni jedan error, ipak nije bsod

ne znam vise sta je, sve testove za komponente sam odradio, nigde nikakvog errora
 
Poslednja izmena:
Testiraj ssd, taj model je znao praviti takve probleme. Provjeri da li je zadnji firmver, ako nije, uradi update.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Pa grafički čip je onda. Poteraj Unigine Heaven na minimalnim podešavanjima nekoliko krugova pa vidi šta se dešava.

Sent from mTalk
 
nista sve je ok proslo

meni deluje mozda da je driver za tu vega grafiku integrisanu, posto i zvuk pobrljavi, a on ide preko hdmi isto

juce sam obrisao sve drivere i instalirao chipset drivere opet(posto nece da mi instalira posebno driver za grafiku, a chipset driver ima i njih)
 
Poslednja izmena:
od kad sam reinstalirao driver za grafiku, prestalo je da zamrzava i sad je to bsod... imao sam jedan i izbacilo je: "thread_stuck_in_device driver"
 
Da li ti se to dešava od samog starta korišćenja ovog procesora ili tek od skoro?
Isti problem mi je prijavio jedan moj poznanik koji ima Asus A320 ploču i Ryzen 5 sa integrisanom Vegom. Takođe ima i Silicon Power ssd samo što je njemu od 120GB.
Njemu su se ti problemi javili nakon nekih 10 dana od kupovine računara. Moguće da ima veze sa procesorom.
Edit.
Sad sam se čuo sa njim. Nema više problema kako je update čipset drajvere.
 
Poslednja izmena:
od samog pocetka mi se ovo desava

ja sam instalirao juce najnovije chipstet drivere i ako sam ih vec imao(u njima su driveri za grafiku) i od tad vise nije zamrzavalo, ali je izbacio ovaj jedan bsod umesto toga
 
On je imao bukvalno iste simptome kao i ti. Slična i platforma. Ista ploča samo drugačiji procesor. Moguće da ima veze sa drajverima.
Malo pre smo pričali kaže mi da više nema tih problema.
 
Poslednja izmena:
Tvoj problem može biti:
1. RAM ili neka nekompatibilnost - to si već proverio i verovatno nije problem,
2. Napajanje koje je u kvaru i koje, kada je potršnja veća nego inače, nije u stanju da uradi svoj posao (kod tebe se to dešava u grafički intezivnim aplikacijama),
3. Softverske prirode (neki drajver, verovatno za čipset i grafiku),
4. Kvar na procesoru tj. u delu koji se tiče integrisanog GPU-a (to se lako da testirati kroz bilo koji GPU benchmarking program),
5. Pregrevanje procesora.
 
nije ni u graficki intenzivnim, najvise puta se desilo dok se nesto skidalo, tek pred kraj u lolu
odradio sam par gpu benchmarking programa, nisam imao nikakve greske
procesor je na 30-35 u idle, oko 50-55 kad igram neku igru

mozda moze da bude napajanje i ako je novo, ali na osnovu onog jednog bsod mi se cini da su drajveri... uvek sam imao problema sa amd drajverima i na nekom starom laptopu koji sam imao, rekoh bolja je prica sa ryzen, al izgleda nije
 
imao sam samo taj jedan od kad sam reinstalirao drajver, pre toga su bila samo zamrzavanja, ali generalno napisao sam koju je poruku izbacio, to je problem sa drajverima
 
cisto da javim da se i dalje desava ovo... dobiojem bsod "thread stuck in device driver" ili ako sam u igrici, kad se ovo desi samo zamrzne sve i zuji zvuk(tako mi je izgledao bsod na laptopu ranije)
 
Moguće da memorija. Probaj samo sa jednom. Dešava se memorije prolaze memtest86 a pucaju u goldmem na truth testu posle nekoliko krugova. Drugar koji radi u servis u napominje da imaju dosta problema sa skor svim DDR 4 memorijama.
Edit.
Vidim da je izašao noviji BIOS pa probaj i njega.
 
Poslednja izmena:
e super, nisam se setio da je mozda izasao bios ovaj mesec

probacu kad opet budem za tim racunarom
 
Instalirao win10 na novi ssd i koji god amd drajver da instaliram, prijavljuje da graficka nije instalirana i nije bilo zvjka, ali nije zamrznuo ni jednom. Pustim win update da odradi svoje, proradi zvuk i prijavi grafiku i ponovo pocne zamrzavanje. Na kraju vidim da se gomila ljudi na internetu zali na ryzen 3 2200g i iste probleme.

Imao sam amd 2002. pa 2008. pa 2013. i sad 2018. i jos uvek nisu naucili da prave drajvere. Mogu da pljuju Intel koliko hoce da daje manje za taj novac, ali bar zna covek sta je kupio.
 
Nazad
Vrh Dno