Šta je novo?

Konfiguracija do 370€ bez GPU

subzero

Cenjen
Učlanjen(a)
29.12.2013
Poruke
117
Poena
170
Pozdrav,

Kao što je pomenuto u naslovu teme, budžet je nekih ~370€ za konfu bez GPU, jer već imam GTX 970, a imam i kućište.
E sada, ja sam planirao Intel i3-8100 i Z370P D3 ploču, 8GB DDR4 2444MHz, 1TB HDD i Raidmax 500W napajanje. Da li bi ste nešto promenili ovde i da li je bolje da npr. pređem na Ryzen? Kad smo kod toga, moj SADAŠNJI CPU je i5-3550, dakle, treba mi minimum EKVIVALENT ovom procesoru ili za trunku jači. Da li je i3-8100 u tom rangu što se tiče jačine, s obzirom da ima 4C i 4T i slične klokove? I da li je dobra opcija npr. i5-7400/7500 s nekom jeftinijom pločom, jer za osmu generaciju Intelovih CPU-a još nema H i B matičnih ploča?

Da napomenem, stari računar ide bratu, stoga bih uzeo ove nove komponente koje su ekvivalent ili bolje od mog prethodnog i5 CPU-a.

Hvala.

EDIT: Koristio bih računar kao i do sada, dakle za gejming. Ne renderujem video klipove, nisam content creator, itd. Dakle, zanimaju me najviše performanse što se tiče gaminga i multitaskinga.
 
Poslednja izmena:
Sacekaj izlazak b360 i h310 ploca, ako nije frka. I uzmi to u kombinaciji sa i5 8400. Fakodje zaboravi na tog raidmax-a, tteba ti kvalitetnije napajanje od bar 50-60e.

Sad vidi dal bi se samo uklopio sa cenom.
 
Poslednja izmena:
Hvala na odgovoru. Mogu da povećam budžet za 10, 20 eura, nije problem. A šta misliš o Ryzen 1600? Video sam da je bolji od i5, a i takođe je i pogodniji za futureproof. Razmišljam i o njemu, jer ima dosta jeftinih matičnih ploča. Takođe, overklok me ne zanima, pa mi ne treba skupa ploča.
 
i5 8400 je bolji za gaming od R5 1600. Svakako i3 8100 ne bih ni razmatrao kao upgrade sa Ivy i5.
 
U igrama bolji nije, sve ostalo da. Mada sa gtx 970 resultati ce biti tu negde, treba jaca karta da bi se ta razlika videla. Ono sto je prednost intela u ovom slucaju, je cena. Naime da bi izvukao sve iz r5 cpu-a treba ipak ici na neku kvalitetniju plocu (msi b350 tomahawk, asrock ab350 pro 4, asus b350 plus...) sve su one oko 100e, pa zatim jos 20tak evra za kuler(lc cc 120) plus 200e za cpu, ode to na 320e, dok recimo i5 8400 kosta 180-185e, pa ako bi sacekao malo za jeftinije ploce, fina ce tu razlika biti, 60-70e jeftiniji intel kombo. Ovo kazem iz ugla budzeta jer za 400e okvirno sve to da uklopis sa ryzenom nalo teze, a igras samo igre gde drzati ryzena na stock kloku je bezveze. Ima i jeftinijih b350 ploca, ali opet uz 6c/12t ryzen 5, manje vise se zna sta se uzima.
Jeste am4 platforma future proof imaces podrsku zakljucno sa 2020-tom, ali opet u startu placas vise, a za to vise ce uvek imati intel ploca na koje idu lockani i5/i7 modeli, koji su po pravilu na launchu lagani best buy za gaming. Kao sto imamo situaciju sada.

E sad ako ne bi cekao jeftinije ploce niti ryzen refresh (to ces malo duze cekati, prvo izbacuju ryzen 7 modele), ja bih uzeo r3 1200 i msi b350 vdh, klokao na 3.7,3.8 do 3.9ghz i to je to. To mozes i na stock hladnjaku, mnogo manje napona zahtevaju r3 modeli, samim tim se i manje greju. Opet za 20e imas gorepomenuti lc power.
Dobio bi tu upgrade u odnosu na ivy i5, overall sposobniji cip, ali i dalje je to 4c/4t cpu, sto ja licno ne bih gledao kao pravi upgrade, zato sam predlozio i5 8400 i jeftinije ploce, kad stignu. Ako ne mozes da cekas ,to je sto je, eventualno r5 1400.
 
Poslednja izmena:
R3 2200g je nešto bolji od 1200 pa još ima "rezervnu" grafičkiu.
 
Hvala svima na odgovorima.
Djokosrb, hvala na predlogu. Ryzen 5 1600 sam razmatrao s jeftinijom pločom, međutim, kao što kažeš, pitanje da li bi pokazao svoj pun potencijal. S druge strane, jako bih voleo i5-8400, koristim Intel već dugo godina, i prezadovoljan sam, a imam i Arctic Cooler koji odgovara 1151 socketu, tako da bih odmah mogao da ga uklopim. Jedino me muče ove Z370 ploče, koje su besmislica s obzirom da je u pitanju non-K čip od intela, te mi je maltene overkill. I što se tiče iGPU, bitno mi je da ima, kao što je kod Intela slučaj.
Sačekao bih jeftinije H i B čipset matične ploče, jer sam čuo da bi trebale u prvoj četvrtini ove godine da izađu, ali ne znam koliko je ta informacija tačna.
 
Uskoro ce ploce, sigurno pre Ryzen refresh-a za R3 i R5. Samo za 370e tesko...sad uzeh otrpilike da racunam.

I5 8400-180e
H310 ploca oko 50e, B360 sa 4 DIMM slota ce realno biti oko 70
8GB rama-70e
Hard-40-50e
Napajanje, bar CHieftec GPS serija, tipa 50tak evra je 550w model, tu je negde i 600w.

Sigurno ces biti kratak 50tak evra sa b360 plocom. Ako mozes ti se protegni. Mozes da ubijes neki evro ako na oglasima uzmes nesto. Recimo i5 8400 moze da se nadje nov sa 3 godine (kao domace) garancije za 170e, da pogledas ram polovni mozda itd...Ne znam vidim kao ima u radnjama ram za 60e stap od 8GB 2133mhz, sad ti vidi.Ako ti je bas stegnuto sa budzetom, a cenim da jeste.

Ovo kazem jer je bezveze stvarno puci za novu platfomu, sa ovakvim cenama za ram, i ostati na 4c/4t, mada opet novac diriguje sve.
 
Poslednja izmena:
I5 sam našao za oko 170ak evra, to je najpovoljnije što sam mogao, i 3 godine garancije ofc.
Ploča ne mora sa 4 DIMM slota, ionako ne planiram preko 16GB RAM-a da ubacim. Sad bih uzeo 8, pa od sledeće plate mogu i još 8.
Sve u svemu, u pravu si. Mogu da povećam budžet za još 40ak eura, pa ću da vidim. Jer trenutno, potpuno mi je nebulozno da uzimam Z370 ploču sa i5-8400, plus ne planiram ni overklok.
Planiram da navedene komponente ne menjam uskoro, tako da mogu da istegnem budžet malo.
 
Pa sa takvim opcijama, dakle i5 na oglasima i h310m plojka kad stignu, na oko 400e si. A z370 ploca sa lockanim CPU je tesko bacanje para.
Sa tim i5 si miran na duze staze, 4-5 godina sigurno.
 
6/6 cpu će za 2g da bude kao danas 2/4. AMD bi trebalo sa R3xxx serijom da spusti minimum 4/8 na 100$, sa r4xxx bi mogli da očekujemo i 6/12 za te pare. Prelazak sa 14nm na 7nm će udvostručiti broj jezgara.
 
Dakle, tvoj savet je...?


Ako možeš da se ispružiš za 6/12 odlično, u protivnom, opet idi na am4(samo sa nekim jeftinijim cpu-om), jer ćeš biti pokriven platformski za još 2 generacije. Posle ćeš menjati samo cpu.
Spekuliše se da će i Intel ove godine objaviti 8/16 cpu, na posebnoj z390. Kao što je AMD naterao Intela da spusti 4/4 sa i5 na i3, tako će i 6/6 sledeće godine da ode sa i5 na i3, za dve godine sam nastavi niz.
 
Poslednja izmena:
Rekla kazala price i nista vise. Kad i5 postane obsolete za gaming, sigurno ce to biti i r5, bez obzira na veci broj threadova....A sto se tice platforme i future proofa, opet kazem skoro da ga i nema, intel kombo je jeftiniji, plus za razliku ce uvek biti jeftinijih ploca.
 
Ja sam moju plocu cpu i ram i kuler platio oko 400e sve novo pre skoro dva meseca a sad je sve jos jeftinije... Jos sad kad izadje ryzen2 bice jos jeftinije :) A to da ce i5 biti slab za 2godine se varate. Pogledajte i7 2600k koji je mator 6 godina a i dan danas se odlicno pokazuje. Ja sam usparao 80e za ove tri stvari sto sam uzeo preko madjara, tako da kad bi ti uzeo i5 8600k i neku ok plocu da ga mozes OC na 4.5ghz i ram 8gb mozes sve uzeti za cca 400e :) Inace taj 8600k je negde i 20% jaci u igrama od ryzen 1600 jer ima dosta jaci single core.
i5 8400 je odlican cpu ali 8600k je bolji izbor za duze staze jer 8600k na 4.5ghz je u nekim igrama dosta jaci od 8400. Naravno 8400 je jeftiniji i sve to ali moj savet ti je sacekaj jos malo da padnu cene i kupi 8600k maticnu tipa asrok z170 ili tako nesto za 100e i 8gb rama i to preko madjara jer ces usparati dosta :p

evo primer:
ryzen5 1600 150e
msi b350 tomahawk 90e ili PCMATE za 75e
ram neki 8gb cca 80e
sve zajedno cca 320e i ostane ti za napajanje neko za cca 60e


intel i5 8600k 230e
recimo asrock z170 kaby 90e
ram 8gb 80e
sve zajedno cca 400e ali racunaj negde bolje perfomanse tipa 20 fps vise u nekim igrama :)

Inace ja mislim da ces biti i vise nego zadovoljan sa r5 1600 i usparati vise para za koje mozes kupiti jacu grafu kad izadje nvidia 2000 i kupiti neku novu koja ce ti vise doneti nego neki intel cpu u odnosu na ryzen :p
 
Poslednja izmena:
8600K ne radi na Z170 plocama.
 
Greska hteo sam staviti asrock z370 pro4 koja je oko 100e u Madjarskoj. U pravu ste my bad :p
 
@NemanjaDk93
2600k je 4/8 procesor naravno da se još uvek drži. Intelov st ne napreduje uopšte, 2XXX u poređenju sa 7XXX na istom kloku je nekih 1%, jedino što su povećavali je takt, i tek sa 8XXX serijom broj jezgara, u sledeće 2godine broj jezgara ide x2, tako da će Intel ukoliko želi da isprati AMD, morati da u naredne 2 godine ponudi/spusti u rangu i5 prvo 6/12 pa onda 8/16, u protivnom mogu da gase dekstop diviziju(paralelno i laptop, i server).

@djokosrb
Odakle ta mantra o jeftinijoj Intel platformi? U startu moraš da ideš na ploče 3-ćeg nivoa umesto na jeftinije, kod AMD tu prolaziš jeftinije, hladnjaci na Rajzenima su dovoljno dobri u poređenju sa Intelovim, pa i tu ide minimum još 2500.
 
Ja sam moju plocu cpu i ram i kuler platio oko 400e sve novo pre skoro dva meseca a sad je sve jos jeftinije... Jos sad kad izadje ryzen2 bice jos jeftinije :) A to da ce i5 biti slab za 2godine se varate. Pogledajte i7 2600k koji je mator 6 godina a i dan danas se odlicno pokazuje. Ja sam usparao 80e za ove tri stvari sto sam uzeo preko madjara, tako da kad bi ti uzeo i5 8600k i neku ok plocu da ga mozes OC na 4.5ghz i ram 8gb mozes sve uzeti za cca 400e :) Inace taj 8600k je negde i 20% jaci u igrama od ryzen 1600 jer ima dosta jaci single core.
i5 8400 je odlican cpu ali 8600k je bolji izbor za duze staze jer 8600k na 4.5ghz je u nekim igrama dosta jaci od 8400. Naravno 8400 je jeftiniji i sve to ali moj savet ti je sacekaj jos malo da padnu cene i kupi 8600k maticnu tipa asrok z170 ili tako nesto za 100e i 8gb rama i to preko madjara jer ces usparati dosta :p

evo primer:
ryzen5 1600 150e
msi b350 tomahawk 90e ili PCMATE za 75e
ram neki 8gb cca 80e
sve zajedno cca 320e i ostane ti za napajanje neko za cca 60e


intel i5 8600k 230e
recimo asrock z170 kaby 90e
ram 8gb 80e
sve zajedno cca 400e ali racunaj negde bolje perfomanse tipa 20 fps vise u nekim igrama :)

Inace ja mislim da ces biti i vise nego zadovoljan sa r5 1600 i usparati vise para za koje mozes kupiti jacu grafu kad izadje nvidia 2000 i kupiti neku novu koja ce ti vise doneti nego neki intel cpu u odnosu na ryzen :p

Hvala, Nemanja. Sviđa mi se tvoja zamisao. Elem, malo je skupa za trenutni budžet, ali dobra stvar je što će se povaćati uskoro :D
8600K sam isto razmatrao, ali onda bih morao npr sada da kupim taj CPU, Z370 ploču i npr RAM, a od sledeće plate koja će za 2 nedelje mogu da uzmem dobro napajanje i HDD.
A što se tiče Ryzena... biću iskren, nešto sam skeptičan. Imao sam iskustva i sa plavima i sa crvenima, doduše još sa Athlonom, koji je bio...garbage hahahaha. Sa Intelom sam prezadovoljan i sada, ali planiram da bratu dam ovaj PC, da ne bismo delili više, pa za sebe da sklopim konfu i budem miran.
Takođe, gledao sam i razne benčmarkove na YT, čini se da je Intel Coffee Lake bolji od Ryzena za većinu igara, ali kao što neko reče, da se uzme i futureproofing u obzir, jer planiram da s ovom platformom teram MINIMUM 3 godina, a samo da menjam GPU i to je to. Ryzen razbija i5 8400 i 8600K što se tiče renderinga, itd. Međutim, ja tako nešto ne radim na računaru.
 
Takođe, ako bih uzeo Ryzen 5 1600, mislite da bi RAM sa nižom frekvencijom mogao da znatno utiče na rad istog? Čini mi se da i5 ima dosta benefita od bržeg RAM-a u igrama... ili grešim.
 
@NemanjaDk93
2600k je 4/8 procesor naravno da se još uvek drži. Intelov st ne napreduje uopšte, 2XXX u poređenju sa 7XXX na istom kloku je nekih 1%, jedino što su povećavali je takt, i tek sa 8XXX serijom broj jezgara, u sledeće 2godine broj jezgara ide x2, tako da će Intel ukoliko želi da isprati AMD, morati da u naredne 2 godine ponudi/spusti u rangu i5 prvo 6/12 pa onda 8/16, u protivnom mogu da gase dekstop diviziju(paralelno i laptop, i server).

@djokosrb
Odakle ta mantra o jeftinijoj Intel platformi? U startu moraš da ideš na ploče 3-ćeg nivoa umesto na jeftinije, kod AMD tu prolaziš jeftinije, hladnjaci na Rajzenima su dovoljno dobri u poređenju sa Intelovim, pa i tu ide minimum još 2500.

Hoces da kazes da su na Intel platofmi, sada i godinama/serijama unazad, samo Z ploce bile pouzdane i jedine su vredne razmatranja?!
Ako je tako nemamo o cemu da razgovaramo.

Ali onda molim te mi objasni sta znaci to ploce treceg nivoa za nekoga kome treba plug and play, znaci bez overclocka i koji gleda da izvuce najbolje za ulozen novac?!

Inace, kao i svaka druga tema je otisla u totalni OUT ali dobro.
 
Poslednja izmena:
Druze sacekaj malo jeftinije intel ploce, ako mozes da sacekas, uzmi uz i5 8400 i miran si. Moj iskreni savet i poslednji post na ovu temu, jer pojedinci kao da ovde kupuju i sami dizu budzet... Uklapas se za 400-420e maks znaci nesto preko tvog budzeta i to je to, ako i to odgovara.

Za gaming lagani best buy na duze staze, kasnije bocni jos 8gb rama i to je to. Ako bi igrao BF 1 MP ili (iz nekog razloga) Cod WWII u MP, treba ti odmah vise od 8GB, za sve ostalo si miran i bices jos neko vreme.

Sto se tice benefita (brzeg) rama, mnogi iz nekog razloga ovde i dalje vole da razglabaju tu famoznu temu Ryzen procesori i brzi ram...Ne uzimajuci u obzir, memory bandwith potreban za odredjenu kartu. U stvari ne treba ih ni kriviti, ionako gledaju samo testove sa GTX 1080ti uz pricicu future proof....Kao da ce neko posle karte od 200e odmah puci 800e a sve ostaviti isto u racunaru....

Baci pogled:
https://www.youtube.com/watch?v=U4k_ErEg-FU
Na intel platformi razlike dosta, dosta manje, prakticno nepostojece do samog GPU high end-a.
 
Poslednja izmena:
Koja to ploca za AM4 podrzava samo 2133MHz ram? Ima ploca od 50e koje podrzavaju 3K ram.
 
Nazad
Vrh Dno