Šta je novo?

Problem sa pregrevanjem graficke

Bard

Poštovan
Učlanjen(a)
04.11.2014
Poruke
113
Poena
80
Moja oprema  
CPU & Cooler
Ryzen 7 5800X3D / Arctic Liquid Freezer II 360 A-RGB
Matična ploča
MSI B550 Tomahawk
RAM
32GB HyperX Fury 3600MHz
GPU
Sapphire Nitro 5700XT 8GB
Storage
XPG SX8200 250GB M.2, Patriot P300 1TB M.2, 4TB USB HDD
Zvuk
GENIUS SW-HF5.1 4500
PSU
Seasonic M12II-620 Evo
Kućište
Lian Li Lancool III
Monitor
Asus TUF Gaming VG27WQ 27", Philips PHL278E8Q 27''
Miš & tastatura
MX Master 3S, Genius Scorpion K10,
Mobilni telefon
Samsung Galaxy A52s
Pristup internetu
  1. Optički internet
Zdravo,

Imam problem sa pregrevanjem graficke (konfa u opisu profila), a uradio sam sve mi je palo na pamet. Ocistio celo kuciste komprinovanim vazduhom (nekoliko puta), uradio sveze instalacije drajvera i zamenio termalnu pastu na karti.

Temperatura kada se nista ne radi na kompu je izmedju 30 i 34 stepeni, a cim udjem u graficki zahtevne igre (AC:O na low detaljima, F12017 ili koji god fudbal) odmah se popne do 72-75, posle 15ak minuta i preko 80 ode. Nakon nekog vremena racunar se samo ugasi, bez ikakvog obavestenja i to je to. Racunam da je to samoodbrana od pregrevanja, ali onda bi se restartovao koliko znam, ne gasio.

Da li imate neku ideju sta jos mogu da uradim?
 
Da li je ventilator bučan kada opteretiš grafiku?
Proveri broj obrtaja ventilatora.
 
Sad sam proverio, ovo je za 5-6min u igri

1.JPG
 
Cooler Master-ova, dosla uz CM212 EVO, ona mi bila pri ruci.

Mislim da jesam, uradio X pastom preko procesora... Pojacao sam rad ventilatora preko Afterburnera u medjuvremenu i drzalo je 75 C neko vreme, ali se opet ugasio.
 
Jako čudno. Probaj u Radeon podešavanja limitiraš fps, da rasteretiš grafiku.
Kakvo ti je napajanje?
 
110W potrosnje na kratkoj grafici sa jednim ventilatorom, mrsavim alu hladnjakom i bez heatpipe-ova. Zbog navedenog bi trebalo da bude topla, ali ne toliko kao kod tebe. Ali ni 75C nije necuvena temperatura za tu grafiku, pa sumnjam da je nesto drugo...

1) Temperature u kucistu?
2) Koje napajanje je u pitanju? 8320e zna da srkne lepo ako je OC...
 
Jako čudno. Probaj u Radeon podešavanja limitiraš fps, da rasteretiš grafiku.
Kakvo ti je napajanje?

Probacu. Chieftec je napajanje od 500W, ne secam se tacnog modela, 3 godine je staro. GPU malo jace od 1.5 godinu.

110W potrosnje na kratkoj grafici sa jednim ventilatorom, mrsavim alu hladnjakom i bez heatpipe-ova. Zbog navedenog bi trebalo da bude topla, ali ne toliko kao kod tebe. Ali ni 75C nije necuvena temperatura za tu grafiku, pa sumnjam da je nesto drugo...

1) Temperature u kucistu?
2) Koje napajanje je u pitanju? 8320e zna da srkne lepo ako je OC...

Imam 2 ventilatora u kucistu, jedan pozadi i jedan na poklopcu kucista pored GPU da uvlaci vazduh. 75C je ok, ali 82-84C nije bas, jer znam da se pre 3-4 meseca to nije desavalo. I ne radim OC, nemam potrebe, a ni znanja iskreno za to, pa se ne zezam. Ovo su sada temperature, nista zahtevno nije upaljeno od programa.

Temp.JPG
 
Komp se gasi kad se procesor pregreje, ne restartuje se nego se gasi. Tebi je ovde napajanje slabo, zato se to dešava. Stavi neko jače napajanje pa ćeš videti.
 
Prvo proveri sa drugim napajanjem pre nego se isprsis za 10k. Seasonic M12II Evo jeste dobar (japanski kondenzatori, modularan, 5 god garancije i deklarisu snagu na +40C), ali vise nije najmodernija platforma (tj nije DC-DC).

Uz malo dovijanja (rodjaci u inostranstvu npr) za taj budzet se moze uzeti 550W 80+Gold moderno napajanje tipa Seasonic Focus Plus Gold, XFX TS Gold, EVGA GQ, Silverstone Strider Gold i sl (random redosled).
Obzirom da su DC-DC mogu da se opterete na 12V rail-u do nazivne snage, a 550W je dovoljno za 125W CPU i 2x150W grafike (tipa 1060 ili RX470) ili jednim 300W monstrumom i jos da ima lufta.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno