Šta je novo?

Mozgalice

A kako znate da li je lakša ili teža? Kada vam ostane to merenje jedan na jedan kako znate koja kuglica je u pitanju.
edit: ono što hoću da kažem: eto podelite na 5-5-2 i uporedite 5 i 5. Nisu jednake težine, koju grupu uzimate dalje kada ne znate da je kuglica lakša ili teža.
 
Poslednja izmena:
Jesi li ozbiljan sa ovim pitanjem?
 
Poslednja izmena:
Uh, prevideo sam jednu sitnicu.
Da, traži malo drugačiju postavku, princip je isti.
 
U onih sest laksih je ta koja se razlikuje..

Po čemu si zaključio da je različita kuglica lakša, kada zadatak jasno kaže da može da bude i teža. ;)

Edit: tek sad vidim da je na ovo već ukazano.

Sent from my MI MAX using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Ma malopre napisah post, da sam prevideo da treba da se pronadje i na koji se nacin po masi razlikuje ta drugacija kuglica.

6-6
3-3
1-1

Za ovu metodu treba cetvrto merenje da bi se utvrdila kuglica koja se razlikue :).
 
Zbog ovakvih usera koji ne bi da resavaju zadatke vec bi da koriste tudja resenja necu vise ni jedan zadatak okaciti ovde. Zadatak to je izazov za osobu i za njenu sposobnost da se suoci sa time i dodje samostalno do resenja, a ne da se "raspituje" i koristi tudje perje i sa njime upropasti nekom iskrenom zaljubljeniku uzivanje i borbu sa samim sobom i svojim intelektom. Time se vezba mozak, a sa trazenjem lakih resenja se ubija i inteligencija i jos neke bitne osobine kod ljudi. Vi izaberite koji ste tip , a vidim da preovladava onaj ne borbeni tip ljudi ovde. Tako je, to je uspeh, da prepisete resenje od drugih iako za to nema apsolutno nikakve potrebe, osim zadovoljenje nekog svog ega sa lazi da ste uspesni i pametni. Zalosno.
 
Poslednja izmena:
a sa trazenjem lakih resenja se ubija i inteligencija i jos neke bitne osobine kod ljudi...

Na ovo se moze gledati i na drugi nacin.
Evolucija je pokazala da je covek napredovao i opstao zahvaljujuci trazenju laksih resenja.
Lakse je ubiti jelana puskom nego strelom :), doduse od strele do metka/baruta je bilo potrebno dugo vremena.

Just a thought.
Inace se generalno slazem sa tim sto si napisao.
 
Mene ta prica asocira na sve olaksice koje se mogu naci u danasnjim igrama koje samim tim ubijaju onu draz koju su igre nekad imale... Naravno, i dalje ima igara koje vas ne vode za ruku od pocetka do kraja, al su takve igre u velikoj manjini.
 
@ mETH_Miner
Mesas stvari u kojima treba da uzivas sa poslovima koje MORAS da obavis i imas neke druge ciljeve, a ne uzivanje. Ovo ne moras i ne treba da hranjenjem svog ega (jedini razlog kacenja tudjeg resenja) upropastis drugome uzivanje. Onaj ko ne voli da resava zadatke ni ne treba da ulazi u ovu sobu. Zato i prozivam one koji su dosli prakticno da hejtuju pokusaj druzenja ljudi koji vole takve stvari.
Onaj koji chituje u igrama nije sposoban, vec time pokazuje svoju nemoc i strah da se uporedi sa okruzenjem. To su sve lose osobine i nema ni jedne dobre. Stvara sebi laznu percepciju da je mocan i sposoban, a u stvari time unakazava sebe. Toliko o tome i dosta offa.

Pozdrav
 
Gedžo, otišao si predaleko. Zadatak je pretežak za većinu Bench auditorijuma. Svrha teme nije drviti 3 strane o jednom zadatku koji oni koji mogu da reše ne treba da objašnjavaju a oni koji ne mogu neće shvatiti dok ne vide rešenje.

Evo jednostavnijeg zadatka iz iste oblasti:

Koliko prijatelja treba da imate da postane verovatno da će makar dvoje imati isti dan i mesec rođenja?
 
Rođendanski paradoks.

Tema je besmislena. Postavljaju se već dobro poznati "problemi" ili kopirane besmislice sa raznoraznih web portala.
 
Kao i većina Interneta. Istu informaciju možeš da nađeš na mnogo mesta. Ali to ne znači da ne treba da postoji jedna ovakva tema ovde. Ako počinjemo da dajemo zadatke iz neke oblasti onda je bolje prvo ljude malo zagrejati lakšim zadacima, a one koji ne razumeju uvesti u materiju.
 
Ima istine u tome što si napisao ali onda dolazimo u situaciju da korisnici koji pišu ovde ne razumeju da Gedza traži da mu neko matematički reši problem, a mnogi od njih to ne razumeju jer nisu "slušali" ili učili kombinatoriku, verovatnoću i statistiku. Da bi neko to znao da rešava mora prvo da ima nekakvo predznanje iz matematike.
 
Zapravo ne mora. Potrebno je da ima izuzetnu logiku.
Kombinatoriku sam učio mnogo kasnije, a slične zadatke rešavao u osnovnoj.

Istina je da je tema počela šaljivo, ali zašto i ne postovati neki ozbiljniji problem. Ili bar zanimljiviji. E sad, što su ovde ljudi naučili da guglaju...
Btw, na jednom od domaćih foruma postoji ozbiljna tema, gde čovek matematičar smišlja i postavlja probleme, ali to je druga priča.
 
Pa da, uči se od osnovne škole, pa na dalje kroz srednju školu itd.

Slažem se, onaj problem može da se reši prostom logikom, ali postavljač problema "zahteva" drugačiji pristup.

Ono što sam zapravo hteo da kažem je da ovakve teme postoje još od, kako Aca napisa, odkako postoje forumi. Ništa novo, sve je već rešeno 1000 puta i dovoljno je da neko "lupi" search preko google-a i eto rešenja.
 
Poslednja izmena:
Mnogo ljudi se nije susretalo sa verovatnoćom u životu, tako da ako se obraćamo njima onda im kroz jednostavne primere pokazati kako funkcioniše pa je lako zakopati ih teškim zadacima.
 
Tema nije namenjena onima koji koriste pretrazivace, oni treba da je obidju, jer nema sta da traze ovde. Njihovi postovi su prakticno trolovanje, a oni su trolovi ovde. Pa svako sa svojim nivoom inteligencije bira tezinu zadataka za sebe i teze obilazi dok ne dodje na taj nivo da moze da se izbori sa njima. Hocete samo zadatke za I razred osnovne skole, jer cete njih lako resiti, a one za koje niste sposobni cete upropastiti onima koji bi da se bore sa njima. Cilj je podrediti sebi i svojim mogucnostima sve oko sebe, a sve razlicite unistiti? To vam je logika postojanja? Da ponovim: zalosno.
Obzirom da cela rasprava i tema gubi smisao treba je zatvoriti, da se trolovi ne bi razmetali svojim "znanjem" i nesposobnoscu da se suoce sa teskim problemima koje treba resiti, vec bi da sve dovedu u istu ravan sa sobom.
 
Neka probleme postavlja kakve ko hoće. Ali neka budu logički ili matematički.

Ko misli da ima odgovor, neka ga ponudi u spojleru.

Ko bi da filozofira i pametuje, neka obiđe temu. Ne mora da se pojavljuje ovde.

Ko bi da izigrava pametnjakovića i na gogletu traži rešenja, neka misli za sebe da je pametan, neka i drugi to misle za njega. ali opet, neka rešenje ponudi u spojleru.

Ostalo, da se briše, ili neka se cela tema ukine.

.
.
.

A evo, imam i ja jedan jednostavan problem. Meni on iz nevezanog mi pao na pamet, u kafani, što ne znači da ga neko pre nije već postavio, negde. Nisam googlao.

Sedi društvo od deset ljudi, piju npr. pivo. Kada stigne tura, oni nazdravljaju. Svako se kuca sa svakim, samo po jednom. Koliko kucanja čaša ima ukupno?
Kakva bi bila formulica za X broj pivopija?
 
Permutacije bez ponavljanja
(broj tura) x10! ako se dobro sećam matematike od pre....kahm, xy godina :d

Ili kombinacije bez ponavljanja, mnogo kompleksnija formula (ne sećam je se napamet :)).
 
Poslednja izmena:
Neka probleme postavlja kakve ko hoće. Ali neka budu logički ili matematički.

Ko misli da ima odgovor, neka ga ponudi u spojleru.

Ko bi da filozofira i pametuje, neka obiđe temu. Ne mora da se pojavljuje ovde.

Ko bi da izigrava pametnjakovića i na gogletu traži rešenja, neka misli za sebe da je pametan, neka i drugi to misle za njega. ali opet, neka rešenje ponudi u spojleru.

Ostalo, da se briše, ili neka se cela tema ukine.

.
.
.

A evo, imam i ja jedan jednostavan problem. Meni on iz nevezanog mi pao na pamet, u kafani, što ne znači da ga neko pre nije već postavio, negde. Nisam googlao.

Sedi društvo od deset ljudi, piju npr. pivo. Kada stigne tura, oni nazdravljaju. Svako se kuca sa svakim, samo po jednom. Koliko kucanja čaša ima ukupno?
Kakva bi bila formulica za X broj pivopija?

Pozdravljam predlog za one koji će učestvovati, tačnije one koji žele istinski da učestvuju. Doduše za mene je to viša matematika ono što je Gedža okačio, mada ko zna ako bude vremena možda se oprobam.

Vezano za kafunu aj da probam.

55 kucanja po turi ako ihe je desetoro? Malo sam se koristio excel-om :)

V1FbNK0.png
 
N*(N-1)/2 kucanja

Ne možeš da se kucaš sam sa sobom.
Prva osoba se kuca sa 9 ostalih.
Druga osoba se već kucala sa prvom i zbog toga se kuca sa 8 ostalih
Treća osoba se već kucala sa prvom i drugom pa preostaje još samo 7 kucanja
Itd...
Dakle
9+8+7+...+1 = 45
Tj.
10*9/2 = n(n-1)/2

Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk
 
Poslednja izmena od urednika:
Gedžo, otišao si predaleko. Zadatak je pretežak za većinu Bench auditorijuma. Svrha teme nije drviti 3 strane o jednom zadatku koji oni koji mogu da reše ne treba da objašnjavaju a oni koji ne mogu neće shvatiti dok ne vide rešenje.

Evo jednostavnijeg zadatka iz iste oblasti:

Koliko prijatelja treba da imate da postane verovatno da će makar dvoje imati isti dan i mesec rođenja?

dvoje tj blizance :p
 
Miau miau ne kapiram

Samocenzura :p
 
Hmm, probao sam da izracunam ovo za rodjendan sam, pre nego sto sam pogledao ove klipove, i dobio sam 20, ne 23. :trust: Malo drugaciji pristup samo:

Verovatnoca da neko ima rodjendan nekog specificnog dana : 1/365

Verovatnoca da ta osoba i jos jedna imaju istog tog dana rodjendan (independent events - P(A) * P(B)) = (1/365)*(1/365)

I onda permutacije. x P 2 (x bira 2) = x!/(x-2)!*2
I x treba da zadovolji jednacinu:

x * (1/365)*(1/365) > 0.5
Ovo se desava kada je x > 183.5, a to se desava vec kada je x = 20.

20! / 18! * 2 * (1/365)^2 = 0.51

Edit: nista mi ne valja, ignorisite poruku :d
 
Poslednja izmena:
Ma da vas ja pitam,kome su uopšte potrebni takvi prijatelji??

Em imaš dupli trošak,em si uskraćen za jenu feštu,ma begaj bre :p
 
Nazad
Vrh Dno