Šta je novo?

Kako povećati preciznost gps uređaja?

DjoleMC

Slavan
Učlanjen(a)
18.04.2005
Poruke
2,501
Poena
445
Da li postoji neki način da se poveća preciznost gps-a ugrađenog u tablet? Mislio sam da mu dodam eksternu antenu (nije problem da se otvori tablet), ali su mi rekli da to nece popraviti preciznost navigacije, već samo jačinu signala.

Druga varijanta koju sam našao je garmin glo uređaj, koji ima preciznost od oko 3m. Zna li neko nešto više o tome?

Potrebna mi je navigacija koja bi imala preciznost od barem 1m, upotreba u poljoprivredi, za paralelnu voznju.

Profesionalne navigacije imaju preciznost od par cm, ali su preskupe za ono što meni treba (1000 i više evra).

Ima li neko neku ideju?
 
Ako ces da koristiš u poljoprivredi više ti se isplati da kupiš Trimble ez-guide 250. Dobijaš 20cm tačnosti i uredjaj koji je specijalizovan za to što ti treba. Verujem da se polovan moze naći dosta povoljno jer su mnogi ove godine zbog subvencije države prešli na jače modele.

Tih 1m što si zamislio je skoro pa neupotrebljivo. Ovih 20cm preciznosti je neki minimum za poljoprivredu i to za operacije koje ne zahtevaju veliku preciznost (bacanje djubreta, spremanje za setvu, tanjiranje, špricanje donekle jer moraš da ideš u tačan red pri toj operaciji). Na operacije kao što je sejanje i špartanje mora još jači model sa većom preciznošću tipa 2cm sa autopilotom.

Za šta si planirao tačno da koristiš?
 
Ako ces da koristiš u poljoprivredi više ti se isplati da kupiš Trimble ez-guide 250. Dobijaš 20cm tačnosti i uredjaj koji je specijalizovan za to što ti treba. Verujem da se polovan moze naći dosta povoljno jer su mnogi ove godine zbog subvencije države prešli na jače modele.

Tih 1m što si zamislio je skoro pa neupotrebljivo. Ovih 20cm preciznosti je neki minimum za poljoprivredu i to za operacije koje ne zahtevaju veliku preciznost (bacanje djubreta, spremanje za setvu, tanjiranje, špricanje donekle jer moraš da ideš u tačan red pri toj operaciji). Na operacije kao što je sejanje i špartanje mora još jači model sa većom preciznošću tipa 2cm sa autopilotom.

Za šta si planirao tačno da koristiš?
Pa ideja je da se koristi za bacanje djubriva i prskanje pre nicanja, za ostalo nije bitno. Prvo bih probao sa nekom jeftinijom varijantom, neki tablet +agro navi, i eventualno neki bt modul

Sent from my Redmi Note 4X using Tapatalk
 
Onda ti ostaje da tražiš eksternu BT GPS antenu željene preciznosti.

Ako se odlucis za poseban uredjaj računaj da je nov Ez-guide 250 bio na akciju u Titanu 670e+pdv (verovatno će opet biti) a možeš i polovne da potrazis. Neki drugi proizvođači su jeftiniji od Trimbla no ne znam kako rade.
 
Onda ti ostaje da tražiš eksternu BT GPS antenu željene preciznosti.

Ako se odlucis za poseban uredjaj računaj da je nov Ez-guide 250 bio na akciju u Titanu 670e+pdv (verovatno će opet biti) a možeš i polovne da potrazis. Neki drugi proizvođači su jeftiniji od Trimbla no ne znam kako rade.
To i jeste pitanje, da li ce eksterna antena povecati preciznost? Razlikuj antenu od eksternog modula. Antene su par $, najjeftiniji bt modul koji sam nasao je Garmin od 15000din

Sent from my Redmi Note 4X using Tapatalk
 
To ćeš morati probati pa nas obavestiti. Bojim se da gps preciznost mora da se plati.

Kod preciznosti od 2cm koristi se i RTK signal pored GPS signala. Cisto radi testa namestio sam da field navigator u android telefonu dobije i te podatke pored interne GPS antene međutim ostao sam na 4m tacnosti.

Koliku preciznost nudi taj Garmin za 15000din?
 
3m, zato mi i nije preterano zanimljiv. 3 ili 4-5m neka razlika

Sent from my Redmi Note 4X using Tapatalk
 
Antena ti neće ništa poboljšati preciznost GPS uređaja, poogotovo ako si na otvorenom (njiva).
GPS sam po sebi garantuje preciznost od 1-3 metra (<3 samo vrlo napredni modeli), a za preciznije od toga (cm preciznost), prijemnik mora da uzima u obzir i korekcione signale koje emituju zemaljske stanice. Ne može drugačije.

Prijemnici koji rade sve ovo u kompletu, koštaju mnogo.

Ako se dobro sećam priče kada sam proučavao kako GPS radi, nepreciznost GPS uređaja je posledica (ne)preciznosti clock-a u samom GPS uređaju (potrebno za precizno merenje doplerovog efekta GPS signala), od uticaja jonosfere na GPS signal sa satelita, i od uticaja neujednačenosti gravitacionog polja Zemlje na visinu satelita (da se ovo dvoje koriguje, potrebne su zemaljske stanice za korekciju signala (sada baš, nije baš da znam gde se šta i kako kompenzuje, ali to je tu negde priča :p )).

Uglavnom, nema cm preziznosti GPS-a bez mnogo para. :(
 
Poslednja izmena:
Preciznost kod Trimble ez-guide 250 modela je 20cm a nema veze sa zemaljskim stanicama, samo sateliti, koliko znam. U meniju se spominje samo broj satelita (od čega zavisi i preciznost) a ne i neka konekcija sa zemaljskim stanicama. Konekcija sa zemaljskim stanicama se spominje kod rtk signala (potrebna pretplata).
 
Hvala svima na informacijama, sada su mi stvari jasnije. Uglavnom , kolko para tolko muzike :)
 
Preciznost kod Trimble ez-guide 250 modela je 20cm a nema veze sa zemaljskim stanicama, samo sateliti, koliko znam. U meniju se spominje samo broj satelita (od čega zavisi i preciznost) a ne i neka konekcija sa zemaljskim stanicama. Konekcija sa zemaljskim stanicama se spominje kod rtk signala (potrebna pretplata).

E jbmliga, onda stvari baš napreduju od dana kada sam proučavao GPS šta i kako radi.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno