Šta je novo?

Telefon do max. 50€ - Android ili Lumia?

jurodivi

Čuven
Učlanjen(a)
15.08.2011
Poruke
7,979
Poena
745
Pre no što se iskidate od smeha, tražim neki smartphone za majku. Sestra joj je nedavno otkrila "čari" Facebooka (urgh) pa bih da joj nađem nešto jeftino jer nikad ranije nije imala smartphone. Pošto bi se koristio samo za generalnu telefoniju, FB, YouTube, eventualno malkice surfovanja i igru ili dve, ne mora da bude ništa spektakularno, je li...stoga i limit od max. 50€. Ne želim da dam više i da keva potencijalno digne ruke od smartfona, pa da bacim pare...
Naravno, moraće da bude polovan telefon, najverovatnije. Bitno je da nije baš nešto sa KitKatom i slično, da je baterija dobra i da je pouzdan, performanse manje-više, za njene potrebe je i neki krš dovoljan.

Nešto sam razgledao KP i za te pare je jako mršav izbor što se Androida tiče, ili su oštećeni ili prastari...zato u obzir uzimam i Lumije, 640/640XL, recimo. Windows Mobile jeste kaputt ali ono osnovno ima, a bolje se nosi sa slabim hardverom od Androida. Plus, mahom su Lumije bolje izrade od Androida sa sličnom cenom i imaju zamenjive baterije...

Ako neko ima neki predlog ili savet, slušam...
 
Uzmes neku Lumiu tipa 630,520.
Tesko da nadjes droid za te pare a da moze da radi lepo. Doduse na oglasima se svasta prodaje, mozda moze da se nadje.
Mozda Sony Z, mada je i on mator vise.

Sent from my TA-1012 using Tapatalk
 
Teško da će i lumia za te pare da radi lepo... Imao sam l640, jedva čekao da je prodam.
Konkretno to što tebi treba, viber, facebook, yt očajno radi na lumiji. Na androidu (cak i nekom matoram samsungu koji imam) je radilo bolje.
Taj pomenuti oukitel deluje sasvim ok.
 
Lumia nema ni YouTube a i FB app je pitanje kako radi. Kupovinom polovne Linije ćeš samo usrećiti prodavca.
Može da se nađe Huawei g7 za 70-80e. Nije loša ideja da se uzme nov telefon na ugovor.

Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk
 
Polovan E5, Z1, G2. Cene su im tu negde oko 50e polovni, samo da se dobro potraži i ne naleti na neke falične.
Sve telefone sam koristio i mogu da se koriste dan danas bez ikakvih problema.
 
Bolje gledaj specifikaciju uređaja pa tek onda cenu.
Baterija je vrlo bitna stavka, jer nemaju naviku kao večina da obraćaju pažnju na nju.
Ekran manje više, mada je čitljivost (i veličina) jako važna starijim ljudima.
A u poslednje vreme primećujem da Viber sve gore i gore (bolje reći katastrofa) radi na starijim sistemima i slabijim uređajima.
Facebook ćeš rešiti instalacijom FB Lite verzije, klasičan i njihov mesindžer zaobiđi, ogromni su žderači memorije.
Čak i nekadašnji premijumi imaju problema sa svim nabrojanim.
Za 50€ uklopićeš se samo uz debelu sreću. Zato bolje uz ugovor operatera ili slično da dođeš do modernijeg i boljeg uređaja. Ili dodaj bar još 20-30€ u budžet (ja ga na kraju duplirao).
 
Poslednja izmena:
Ja sam prosle nedelje uzeo telefon za iste potrebe. Naleteo na KP Nokia 3 za 70e star koji mesec sa garancijom operatera. Keva prezadovoljna, stvarno odlican fon za te pare i potrebe (performanse, software, baterija, dijagonala).


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Bolje gledaj specifikaciju uređaja pa tek onda cenu.
Baterija je vrlo bitna stavka, jer nemaju naviku kao večina da obraćaju pažnju na nju.
Ekran manje više, mada je čitljivost (i veličina) jako važna starijim ljudima.
A u poslednje vreme primećujem da Viber sve gore i gore (bolje reći katastrofa) radi na starijim sistemima i slabijim uređajima.
Facebook ćeš rešiti instalacijom FB Lite verzije, klasičan i njihov mesindžer zaobiđi, ogromni su žderači memorije.
Čak i nekadašnji premijumi imaju problema sa svim nabrojanim.
Za 50€ uklopićeš se samo uz debelu sreću. Zato bolje uz ugovor operatera ili slično da dođeš do modernijeg i boljeg uređaja. Ili dodaj bar još 20-30€ u budžet (ja ga na kraju duplirao).

Keva je na prepaidu, ništa od operatera.
Baterija mi jeste bitna, problem sa polovnim telefonima je što postoji dobra šansa da im je baterija oslabila ako su stariji od godinu dana. Jedan od razloga što sam uopšte razmatrao Lumiu 640 je zamenjiva baterija...
U svakom slučaju bih stavio FB Lite, njega koristim i na mom telefonu.
Vrlo je moguće da ću povećati budžet na 60-70€, tu već može ponešto fino da se iskopa...za te pare može da se uzme Nokia 3 ili Motorola Moto C od operatera, sasvim solidno za nju. Videćemo.

U svakom slučaju bih izbegao te low-tier Kineze, koliko god da su povoljni. Sa njima je bukvalno kocka...često im otkaže ponešto, od 5-6 ljudi za koje znam da imaju te telefone samo jedan se nije žalio. Moja sestra je promenila dva dok nije uzela Huawei (high tier Kinez, heh) s kojim je zadovoljna. Jednostavno, kontrola kvaliteta im je očajna a sa WinWin-om ionako nemam dobra iskustva što se tiče zamena i reklamacija. Tako da...cenim sugestiju ali Oukitel i slično otpada.
 
Nisam pomenuo nikakve kineze :trust: Niti sam mislio na njih.
Kada sam pomenuo sreću, kod starijih Samsunga može da se nabode neki primerak koji dobro tera, samo što imaju ekran do 4" i ram 512-768MB. Modeli tipa Duos, Trend isl. Cena tu negde. reba da natrčiš na očuvan primerak.
A beše skoro na KP Motorola C Plus 2GB, za 95€. 5", baterija 4.000mAh, drži šampionski.
 
Pomenuo je neko pre tebe...

za nekih 6'-70€ može da se ubode neki Samsung J5 (oni stariji), dovoljno su jaki za njene potrebe, imaju dosta jaku bateriju koja je i zamenjiva...svakako dolaze u obzir. Malopre se setih jeftinih Motorola, uopšte mi nisu pale na pamet. Pogledaću...
 
Poslednja izmena:
Ne bih uzeo ni najgorem neprijatelju u martu 2018 god. android telefon sa manje od 2GB RAM-a :)

Xiaomi neki NOV za 90-100€ npr Xiaomi Redmi Note 5A (ili samo 5A) Dual SIM 16GB Gray Global sa godinu dana garancije.

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Omašuješ interesnu grupu, prijatelju.
Ne bih ni ja, ali objektivno... uostalom, njegov je novac, on odlučuje.
I teško da Note 5A ide za 90-100€. Običan Redmi - da.
Ako tako gledamo, J7 2016, može da se nađe sa garancijom od operatera više od god dana, drži bateriju bolje nego nov Xiaomi (provereno), ali cifra ide oko 120-140€
Elem, budžet.... Naslov teme.
 
Poslednja izmena:
Nema tu interesne grupe, android sa manje od 2GB RAM-a loše radi i to niko ne treba da kupuje ...

KP taj telefon 100€
https://www.gsmarena.com/xiaomi_redmi_y1_(note_5a)-8753.php#redmi-note-5a

Ako je to mnogo para onda neka se juri neki polovan sa bar 2GB RAM-a i to je to ;)

Sad na brzinu pogledah - ima i neki polovni 4A za 75€, nov 95€ i to roze :)

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
To što je @Šumadinac navikao na telefone sa više rama i novijim procesorima koji neku app otvaraju za <1sec umesto 2 ili 3sec, ne znači da većina ljudi koristi iste i da im slabiji ne završavaju posao.
Plus čoveku treba za stariju osobu dakle, tu je razlika u brzini potpuno nebitna.
U svakom slučaju polovan do 50e, možda s3 ili čak i s2, dobro pregledaš kad uzimaš i možda ćeš morati da ubaciš novu bateriju.
 
Ja sam preko alija uzeo Leagoo m9. 48eu. Quad, 2gb, 16gb storage + microsd, ekran 5.5 inca niske rezolucije te su ikone ogromne sto je i najvaznije kod matoraca.
 
Beži od Lumia telefona, upravo kucam sa jednog koji odbrojava poslednje dane (640XL, menja ga verovatno Nokia 7+), veruj mi da sistem poslednjih 6 meseci ne liči ni našta. Izbacuje iz RAM-a sve aplikacije (od Edga do Instagrama), notifikacije za SMS ne dolaze, Camera crashuje kad god pokušam da slikam nešto...
Krštena Facebook aplikacija ne postoji. Ono što se nalazi na Store-u je bajata verzija, loš port sa iOS-a, pokrene se iz 5-og puta, News Feed prikazuje samo objave prijatelja, jer jelte Explore Feed ne postoji, pošto app nije updateovana od 2016.. Postoji neka još starija verzija koju je pravio Microsoft, ona bar ne crashuje, ali fali joj pola stvari (nema podršku za one nove reakcije, nema Explore Feed-a, podrške za gledanje Live Stream-a...)Messenger isto sra*e
Jedino što na sistemu valja jeste myTube app koja se redovno ažurira.
Za surfovanje isto više ne valja, stranice freezuju, refresh ne pomaže, samo kompletno gašenje aplikacije, ako je neka stranica sa mnoštvom animacija (reklama, snimaka...), Edge upadne u refresh loop i ne možeš da ga zaustaviš, takođe pomaže samo komplet gašenje app.
Nekad učita stranicu sa toliko niskim zoom-om, sve je toliko sitno, mora refresh...
 
Poslednja izmena:
Beži od Lumia telefona, upravo kucam sa jednog koji odbrojava poslednje dane (640XL, menja ga verovatno Nokia 7+), veruj mi da sistem poslednjih 6 meseci ne liči ni našta. Izbacuje iz RAM-a sve aplikacije (od Edga do Instagrama), notifikacije za SMS ne dolaze, Camera crashuje kad god pokušam da slikam nešto...
Krštena Facebook aplikacija ne postoji. Ono što se nalazi na Store-u je bajata verzija, loš port sa iOS-a, pokrene se iz 5-og puta, News Feed prikazuje samo objave prijatelja, jer jelte Explore Feed ne postoji, pošto app nije updateovana od 2016.. Postoji neka još starija verzija koju je pravio Microsoft, ona bar ne crashuje, ali fali joj pola stvari (nema podršku za one nove reakcije, nema Explore Feed-a, podrške za gledanje Live Stream-a...)Messenger isto sra*e
Jedino što na sistemu valja jeste myTube app koja se redovno ažurira.
Za surfovanje isto više ne valja, stranice freezuju, refresh ne pomaže, samo kompletno gašenje aplikacije, ako je neka stranica sa mnoštvom animacija (reklama, snimaka...), Edge upadne u refresh loop i ne možeš da ga zaustaviš, takođe pomaže samo komplet gašenje app.
Nekad učita stranicu sa toliko niskim zoom-om, sve je toliko sitno, mora refresh...

Koristan feedback...hvala.

Što se Kineza tiče, već pomenuh da ne nameravam da jurim low tier Kineze, pogotovo ne sa Alija jer mogu da se slikam sa njim ako nešto nije u redu, a lako može da se desi da nije. Hvala na predlozima, u svakom slučaju...
 
Drugar uzeo skoro polovan HTC M8 za 50 ili 60e, ne sećam se tačno. Full HD, 2GB ram, procesor nije socijalni, super radi i dan danas.
Jedino baterija može da bude problem..

Nokia 3 takođe nije loš izbor.

Sent from my LG-H990 using Tapatalk
 
Možeš da se slikaš i sa polovnima ako nešto nije u redu. Ja uzeo tašti pre 2 godine Xperia T. Bio 50eu (na oglasima 80 u to vreme). Nije prošlo malo, ode baterija. Ne možeš je sam zameniti, pravac servis. 15eu. Posle godinu dana ode ekran. 25Eu. Znači na tih 50 dao sam još 40EU. Jeste da za brendirane polovne ima delova ali brate košta. Za 90 eu (i dodam 10) mogao sam da uzmem dva pristojna kineza. Kineze inače uzimam klincima, jer i ako mu se nešto desi nije neki novac. A kod njih nema šansi da izdrži ni jedan fon godinu dana a da ne spucaju ekran.
 
Poslednja izmena:
Poslednja izmena:
zte blade a310.
lumia ispada posto lose radi face i viber puno trosi bateriju i nema podrsku za dalje. whatsup radi ok, mytube radi ok i edge browser radi korektno, ali bi joj face bio deal braker :)
 
Naleteo sam na Redmi Note 4X za 6000 din. na KP i naručio ga. Znam, zvuči neverovatno i moguće da je prevara ali sam rešio da zagrizem metak. Ako se opečem, opek'o sam se ali morao sam da probam, heh. Lik kaže da ga je dobio i postoji mala šansa da zaista ne zna šta ima u rukama. Sutra mi stiže pa javljam da li sam imao ludu sreću ili sam izrađen...
 
Nazad
Vrh Dno