Šta je novo?

Sony a6000 umesto canon 700d

Bata Kole, iso5000, direktno iz aparata, jedva nesto svetla. Ne znam sta ti radis sa aparatom i kako se igras sa sokocalom, ali a6000 jako lepo podnosi visoki iso.

a6000iso5000.jpg
 
Nije isto da li slikaš u mraku ili po danu. Na istim iso vrednostima ces imati manje šuma po danu. Na ISO 800 u mraku i Full Frame senzor ima šum.
 
Pa i ne slike sa nikon d610 u mrklom mraku samo neon svetlo sa tv ISO 2000 i ima manje suma nego sony a6000 na iso 800 u slicnim uslovima cak i sa malo dodatnog svetla
 
Moguce ja negde gresim u postavkama aparata Marti ako moze sve exif informacije za ovu fotku koja stvarno super izgleda ja nesto slicno ne mogu da dobijem. Doduse imam samo kit objektiv
 
Probao opet i sada mnogo bolji rezultati manje suma na raw fotografiji na sony nego canon dok canon malo bolje pegla jpeg. Mada razlika nije tolika koliko govore brojke na dxomark high-iso 1347 a canon 670
 
Autoiso/iso4000 (greskom sam otkucao iso5000), FE 85mm f1.8, 1/160
 
Da to je vrhunski objektiv definitivno i to ima uticaja probao sam danas sa heliosom na f2 i jos bolji rezultat jedino helios ima slab kontrast Kad smo kod toga sta je preporuka za neki stari objektiv 50mm f1.7 ili slicno. Ja sam gledao minolta rokkor ili md canon fd ili neki bolji helios od moga koji je helios 44m. Trazim neki stariji manuelac jer imaju bolji fokusni prsten od novih
 
Dakle posle mesec dana ucenja i privikavanja rezultati sve bolji. Aparat je visa klasa u odnosu na 700d mnogo vise direktnih komandi bolje prilagodjavanje u zavusnosti od uslova. Evf je otkrovenje mnogo bolje bar za mene direktna kontrola ekspozicije takodje . Broj uspesnih snimaka veci. E sada nedostaci , baterija je slaba ali meni dovoljna a i jeftine su zamenske. Ono gde je najveci problem su objektivi i skin tones. Sony objektivi su bas skupi verujem kvalitetni mada sam svasta citao ali su meni nedostupni jer se.fotografijom bavim iz hobija a da bih kupio ono sto meni treba morao bih da izdvojim oko 1000€. Druga stvar je da nikako ne mogu da namestim za mene prihvatljiv skin tones. Nije cudo sto za 6300 i vise klase postoji hdeos ppdesavanja za bolji skin tones . Ja nisam uspeo da nadjem nacin da to poboljsam a probao sam sve od wb podesavanja promena profila standard neutral portrait ali se.nista bitno ne menja jednostavno je takav inzenjering boja
 
Cak sam napravio presete u LR koriscenjem table sa bojama ali i to ne vredi . Da li ipak postoji neki nacin da poboljsam skin tones ili bih morao da kupim a6300 ili predjem na canon ili nikon. To mi bas smeta i ne mogu da se priviknem
 
Daj neki primer
 
Meni ovde deluje kao da ti je WB otisao u aut plus refleksija od ovog narandzastog zida (ili koja je vec ovo boja :p), nadji gray card ili nauci kako da softverski odredis balans bele, LR ima tool za to koji radi fino.

A za objektive ti je receno odmah, sve zivo je skuplje i to dobro. Trebalo je jos jednom da razmislis pre prodaje, dzabe telo ako nemas optiku koja prati a Sony je jednostavno skuplji i nedostupniji od Canon/Nikon opcija.
 
Poslednja izmena:
Nabavio gray card i vec je bolje koristim samo neutral profil u aparatu boje mnogo bolje wb stvarno na auto radu dosta lose nazalost ali to nije problem mogu i rucno da podesim. Stvarno mi mnogo toga odgovara na a6000. Ostaju objektivi kao problem ali sam pribao 55-250mm od canona sa adapterom i manual fokusom i vrlo sam zadovoljan kod staticnih objektata problem je pokret ali inace je odlican radi sve kontrole stabilizacija samo ne af. Cekam sony 55-210 da se pojavi na oglasima ispod 200€ . Da li je neko probao sigma 30mm f2.8 kakvi su pocetkom godine bili su na kp za 120-140€ pa bih probao kako rade
 
Za Sigmu 30mm f/2.8 moja topla preporuka, meni je defaultni na telu, ostalo stavljam po potrebi :)

Samo mnogo je 120-140€ davati za nju. Pre mesec dana sam tražio za prijatelja na KP, taj je bio jedan za 90€ bez zonerice i jedan za 100€ komplet sa sve garancijom i računom.

Sony 55-210 nisam viđao na oglasima ispod 200€, uglavnom su oko 220-230€.
 
Ove koje sam vidjao su tako oko 100-120, tako da samo strpljivo i cekaj.
 
Prvi pravi objektiv za sony milc koji bi ja preporučio je SEL18105G (najjeftiniji G objektiv) a kao drugi SEL50f18 jer od objektiva kao što je SEL1650 nemojte očekivati neki kvalitet fotografije počev od distorzije pa do šuma. Ja sam se čudio kakvu oštrinu fotografija sam dobio pri brzini okidanja 1/13, otvoru blende f4 i 101 mm u noćnim uslovima i to iz ruke, naravno sa SEL18105G. Kod SONY-ja mana je dostupnost (SEL18105G sam čekao mesec dana jer je moja politika kupovina samo novog) a vala i cena opreme (mislim na onu koja valja a ne nešto poput SEL1650) i to je jedini razlog zbog kojeg sam nekoliko puta razmišljao na prelazak na drugi sistem. Međutim ko se jednom navikne na SONY tom nije teško da čeka i po mesec dana na opemu.DSC03953.jpg
 
Nazad
Vrh Dno