Šta je novo?

Sony a6000 umesto canon 700d

batakole

Slavan
Učlanjen(a)
22.11.2004
Poruke
271
Poena
319
Imam pomenuti canon 700d uradio sam par hiljada fotografija poprilicno savladao tehnike snimanja. Generalno
sam zadovoljan aparatom bilo je dosta lepih fotki. Medjutim vremenom sam shvatio da mi je opterecenje da svuda vucem torbu sa aparatom i objektivima a i malo.sam fotkao sa nikon 5200 i video njegove prednosti kao sto su bolji visoki iso bolji dinamicki opseg i vise detalja u slici. Problem je sto je i on dslr sto znaci velicina i tezina.
Znaci resenje je milc zbog gabarita i slicnog kvaliteta slile. Nakon procitanih desetine foruma sajtova i prepruka dosao sam do sony a6000 kao zlatne sredine performansi i cene i doarupnosti u Srbiji. Moze se naci i za 400€
a jos u garanciji sa kit objektivom. Interesuje me osim mnogo manjih gabarita da li vredi prelazak sa canona 700d na sony. Po onom sto sam citao vredi skoro sve je bolje pa i af kvalitet slike bolji video. Znaci tehnicki sve je bolje ali je canon laksi za koriscenje to sam savladao pa mogu da se privikn i na sony. Cesto sam se uverio da ono st pise na netu nije uvek merodavno pa bi mi znacilo iskustva kolega koji imaju sony a6000 da li vredi u odnosu na canon i da li taj prelazak nje na gore vec na bolje.zbog velicine sigurno jeste ali zbog kvaliteta ne znam pa molim za savete. Hvala svima
 
Ako neko u Beogradu ima sony a6000 i moze da mi omoguci da se upoznam sa aparatom ili ako neko iznajmljuje aparat na jedan dan javite. Hvala
 
Ne vredi ti taj prelazak osim ako ti bas bas ne smeta tezina.

Trenutno je u toku Sony manija jer masa "pro" likova koji su ujedno i administratori u nekim velikim foto/OCF grupama na FB (kakva slucajnost) prelazi na Sony jer ih Sony tipuje jako davajuci im sve i svasta pa zatim ti isti likovi spamuju te foto grupe i uvek se trude da naglase da koriste Sony, non stop pisu nesto o Soniju i govore kako su se preporodili prelaskom na Sony a do tada su se sa DSLRovima mucili da urade to isto (yeah right) i tako se stvorila ta vestacka superiornost koju navodno Sony ima jer ti bukvalno u svakom postu namecu to. Jednog takvog sam stavio na snooze jer je preterivao s promocijom, providno je bilo da je podmazan.

U realnosti sve su to manje vise nevidljive razlike. Glavna razlika je ergonomija i to je prva stavka koju ces da vidis jasno a druga stavka je baterija a Sony tu debelo kaska jos uvek. Tek sa ovim novim preskupim telima su donekle resili to. Doduse proveri konkretno za A6000 koliko moze da izdrzi jer sam uglavnom na tu temu citao o A7 klasi.

I naravno cena, objektivi su dosta skuplji i nema ih toliko.

Ako ti je bas bitna tezina onda nema greske sa Sonijem, lagan je bas ali po cenu ergonomije. Fuji je to malo bolje resio ipak.
 
Poslednja izmena:
Na A6000 je krsh baterija i greje se haos.
 
Trenutno je u toku Sony manija jer masa "pro" likova koji su ujedno i administratori u nekim velikim foto/OCF grupama na FB (kakva slucajnost) prelazi na Sony jer ih Sony tipuje jako davajuci im sve i svasta pa zatim ti isti likovi spamuju te foto grupe i uvek se trude da naglase da koriste Sony, non stop pisu nesto o Soniju i govore kako su se preporodili prelaskom na Sony a do tada su se sa DSLRovima mucili da urade to isto (yeah right) i tako se stvorila ta vestacka superiornost koju navodno Sony ima jer ti bukvalno u svakom postu namecu to. Jednog takvog sam stavio na snooze jer je preterivao s promocijom, providno je bilo da je podmazan.
Posto znam ko je i sta je Sony u Srbiji, moram samo da ti kazem da je dvoje ljudi dobilo od Sonyja ista, jedan je Tomislav Peternek, mozda si cuo za njega a drugi je jedan poznati fotoreporter, moj prijatelj, covek sa 30 godina rada u industriji, dobio da ga testira, nista vise. Nikome nista nije dato, nikakvim adminima u grupama i slicne gluposti. Odavno vecu paranoju nisam procitao ovde! Trebas ozbiljno da se apdejtujes u realnosti! :d:d:d

U realnosti sve su to manje vise nevidljive razlike. Glavna razlika je ergonomija i to je prva stavka koju ces da vidis jasno a druga stavka je baterija a Sony tu debelo kaska jos uvek. Tek sa ovim novim preskupim telima su donekle resili to. Doduse proveri konkretno za A6000 koliko moze da izdrzi jer sam uglavnom na tu temu citao o A7 klasi.

Opet lupetas gluposti. Kad radis video, radi live view, tada ni baterija na 70D ne traje duze od A600. Posto si samo citao a nisi nista prakticno radio, nemoj vise, glupo je. Sony tela ne da nisu preskupa, vec se malo apdejtuj sa faktografijom, a manje sa pretpostavljanjem.

I naravno cena, objektivi su dosta skuplji i nema ih toliko. Ako ti je bas bitna tezina onda nema greske sa Sonijem, lagan je bas ali po cenu ergonomije. Fuji je to malo bolje resio ipak.
Fuji ergonomija ne postoji, dovoljno je samo uzeti bilo koje Fuji i Sony telo u ruke i sve ti je jasno. Ti ocigledno nisi probao nijedno. O Fuji bateriji takodje ne bih trosio reci, sve je to isto u milc svetu, sve do dolaska Sony Z100 baterije u A7R 3, A7 3 i A9.

Da zakljucimo, ako je 70D samo za HD video, nema razloga da ga menjas za A6000. Ako treba 4K, onda je najeftinija ulaznica A6300. Ako je aparat i za fotografiju, onda je tu A6000 poprilicno ispred.


Na A6000 je krsh baterija i greje se haos.
Baterija nije krsh, traje oko 400 snimaka, i nema grejanja. Nakon skoro 4 godine koriscenja A6000, znam o cemu govorim!

Ako neko u Beogradu ima sony a6000 i moze da mi omoguci da se upoznam sa aparatom ili ako neko iznajmljuje aparat na jedan dan javite. Hvala
Dodji na Tasmajdan, da se upoznas sa aparatom i objektivima. Neces biti ni prvi ni poslednji kome sam priredio demonstraciju! :)
 
Poslednja izmena:
Nigde nisam pomenuo da mislim na Srbiju nego na inostrane grupe, Srbija je nebitna za moju pricu. Da nisam gledao svojim ocima i da nisu to i drugi primetili osim mene imalo bi smisla da paranoisem, ovako pretpostavimo da si mislio na srpsko trziste a ovde to stanje nisam video.

Takodje covek koristi 700D a ne 70D pre nego sto nastavim.

Prodavao sam i Sony i Fuji izmedju ostalog u isto vreme pa sam imao dovoljno vremena da cackam bas taj A6000. Dok sam ga drzao imao sam utisak da ce da mi ispadne iz ruke svakog momenta, sa Fujijima mi to jednostavno nije bio slucaj. Rukohvat mi je mali bio. Sto se tice ostalih karakteristika, nigde nisam rekao da Sony (generalno, ne A6000) ne valja vec da se preteruje sa pricama o tome kako je nesto superiorno u odnosu na drugo. Kada se podvuce crta tu su negde su osim po par stavki (dimenzije, baterija, cene opreme) koje sam pomenuo jer je tu vidljiva razlika.

Sto se tice cena, za objektive prosto moze da se proveri na oglasima gde su realnije cene, pa moze sam da pogleda koliko kosta npr. 50ica STM a koliko 50 FE 1.8, naravno novi objektivi i videce da su objektivi generalno skuplji nego oni koje nudi Canon koji vec ima. Sto je jos bitnije ima ih na svakom cosku, sto novih a ako se ne gadi na polovno ima i takvih koliko hoce, bas 50ica STM je juce isla za 75 evra inace idu za 90ak evra, Sonija jednostavno nema kod nas u toj meri i sa takvim cenama.

Sto se tice tela, kada sam rekao preskupa, mislio sam na preskupa u smislu da kostaju mnogo vise i od 700D i od A6000.

Sto se tice baterije, vidis da on ne koristi 700D samo za video vec podjednako i za fotkanje. Dakle ne treba mu za jednu namenu (samo video) pa da je baterija egal u sta nisam zalazio vec sam rekao generalno tako da nema potrebe za prozivanjem.

Na kraju krajeva +1 za ponudu da proba tvoj A6000, najbolje je da donese sam odluku nakon sto isproba sve.

Sent from my MI MAX 2 using Tapatalk
 


Ne mozes pljeke da peces na njemu ali mozes da se fino ogrejes u zimskim mesecima ako snimas napolju. ;)
 
Nigde nisam pomenuo da mislim na Srbiju nego na inostrane grupe, Srbija je nebitna za moju pricu. Da nisam gledao svojim ocima i da nisu to i drugi primetili osim mene imalo bi smisla da paranoisem, ovako pretpostavimo da si mislio na srpsko trziste a ovde to stanje nisam video.

Par Fuji/Nikon vernika/svedoka je ovu pricu pocelo da potura po drustvenim mrezama pre jedno dve godine. Ovde je takodje prihvacena potpuno nekriticki i od tada se rola po svetu u raznim varijantama. Naravno da ovo nema veze sa zivotom. Nesto drugo je u pitanju, ali to je sad sasvim druga prica.

Prodavao sam i Sony i Fuji izmedju ostalog u isto vreme pa sam imao dovoljno vremena da cackam bas taj A6000. Dok sam ga drzao imao sam utisak da ce da mi ispadne iz ruke svakog momenta, sa Fujijima mi to jednostavno nije bio slucaj. Rukohvat mi je mali bio. Sto se tice ostalih karakteristika, nigde nisam rekao da Sony (generalno, ne A6000) ne valja vec da se preteruje sa pricama o tome kako je nesto superiorno u odnosu na drugo. Kada se podvuce crta tu su negde su osim po par stavki (dimenzije, baterija, cene opreme) koje sam pomenuo jer je tu vidljiva razlika. Sto se tice cena, za objektive prosto moze da se proveri na oglasima gde su realnije cene, pa moze sam da pogleda koliko kosta npr. 50ica STM a koliko 50 FE 1.8, naravno novi objektivi i videce da su objektivi generalno skuplji nego oni koje nudi Canon koji vec ima. Sto je jos bitnije ima ih na svakom cosku, sto novih a ako se ne gadi na polovno ima i takvih koliko hoce, bas 50ica STM je juce isla za 75 evra inace idu za 90ak evra, Sonija jednostavno nema kod nas u toj meri i sa takvim cenama. Sto se tice tela, kada sam rekao preskupa, mislio sam na preskupa u smislu da kostaju mnogo vise i od 700D i od A6000.

Poredjenje rukohvata A6000 i bilo kog Fujia do XH1 jednostavno nema smisla. Fuji nema rukohvat, jednostavno. Vidis, ti si prodavao a ja sam radno koristio sve sto postoji. Koristim/posedujem i danas FF dslr i APS-C milc. Sve je stvar navike, sta kome u ruci lezi, nemam malu ruku ali nemam problem sa A6000. Imao sam prva dva tri meseca dok se nisam navikao, posle je sve teklo sasvim normalno. O preterivanjima moze da se prica nadugacko. Realno danas ne vidim razlog, osim finansijskog, da se kupuje nov DSLR. U vreme kad se A6000 pojavio, bio je i ostao best bang for buck, to je najprodavaniji milc ikada. Posle 4 godine i dalje je u top 3 milc po prodaji na Amazonu. To mora nesto da znaci. Cena koriscenja u startu je visa od dslr, to niko ne spori, objektivi sa Sony su skuplji od Canon Nikon dslr objektiva, a jeftiniji od Fujia. Medjutim to jeste cena koju placas za kompaktnost sistema i nove tehnologije koje se ne mogu implementirati u telo sa ogledalom. Prosto i jasno. Biras sta hoces, ako zelis najbolje, ides na milc. Srpsku logiku odlucivanja o sistemu koji ces da koristis na osnovu dostupnosti polovne opreme nikada nisam razumeo. Sony nije jeftin ali je jeftiniji od Fujia. Svi danas prave odlicne aparate i objektive, sve je dobro. Samo je pitanje licnih fotografskih preferencija i stila, ako ga ima. Nakon 4 godine intenzivnog koriscenja A6000 sa 4 Sony objektiva, pored 5D2 i gomile L objektiva, mogu samo da kazem da mi je to najbolja fotografska odluka i kupovina do sada, a u fotografiji sam nekoliko decenija. Zamenice ga verovatno samo neki FF milc uskoro, videcemo koji.
Ziv bio...

@gimpsuit - imas li ikakva licna iskustva o ovome o cemu trolujes?
 
Poslednja izmena:
Cena a6000-ke sve govori koliko je dobra u praksi.
Poluproizvod, sa mnooooogo kompromisa. Ako vec neko krece da gradi Sony ekosistem od nule, bolje da preskoci A6000 i da se ispruzi bar do a6300 ako ne i a6500 gde su veci deo problema resili (ne sve).
Koliko para toliko i muzike, nazalost.
 
Lupas gluposti. A6000 je najprodavaniji milc ikada, star skoro 4 godine i cena mu je u skladu sa time. Poluproizvod za internet trolove, korisnici i prodaja svih ovih godina, govore nesto sasvim drugacije.
Vidim nemas nikakva iskustva o stvarima o kojima pricas tako da se iskuliraj.
 
Poslednja izmena:
Ostrascen si previse. Nadam se da si bar procitao naslov klipa koji sam okacio, ne i da si ga pogledao.
 
^Marti, hvala što mi pomažeš u odluci! 4 godine sam imao Nex-3N, prodao ga i sad merkam A6000. Imam pitanje za tebe. - Da li ima ikakve razlike u korišćenju aparata posle toliko godina u odnosu na početak priče, odnosno da li treba da me opredeli broj okidanja ako uzimam polovan, a verovatno hoću zbog niže cene? Kod svog NEX-a nisam primetio nikakav wear-out, http://tools.science.si/ je prijavio 28k okidanja. Hvala i živ bio!
 
Ja svoj A6000 nisam uspeo ni jednom da pregrejem. Krajem maja sam snimao dečiju priredbu u vrtiću, 25C, svi stajali na suncu, 7-8 tačaka po 5-6 minuta svaka, mislim da mi je najduži video tada nekih 10 minuta. Pritom su mi i telo i objektiv crne boje.
Kad mi tada nije izbacio da se pregreva, računam da neće ni u ostalim prilikama.
Pritom sam ga koristio i na plaži, stajao na 40C u rancu, nikad mi nije zakazao.

Meni za amatersku upotrebu sasvim dovoljan. Pritom daleko manji i lakši za nošenje od bilo kod DSLR-a.

Za bateriju takođe, ako je puna, bez problema izdrži mi ceo dan, slikanje dečije rođendana i sl. sa 200-300 slika i par filmića. Pritom je rezervna teška 50g i manja od kutije šibica, ne kapiram što je toliki problem da se ponese, ako se baš puno slika.

A6000 je sasvim OK aparat, polovan može da se nađe sasvim povoljno. Za nov bih ipak išao na A6300, sad nije velika razlika u ceni za nove aparate, a ipak može da snima 4K video i dodato je par korisnih sitnica u odnosu na A6000 - više AF tačaka, elektronska libela, podešavanje boja za JPEG...

Za objektive, ono što je "nifty fifty" za Canon, to je Sigmina 19/30/60 serija za E mount, mali, jeftini, oštri. Nemaju stabilizaciju i f/2.8 su, ali sasvim OK i za male pare možeš da dobiješ pristojan set.

Na oglasima sam Sigmu 30mm platio 100€, svojevremeno i Sony 30mm macro uzeo za 100€, Sony 50mm 1,8 OSS za 180€... Nisu to neki novci.

Jedini objektiv koji sam stvarno platio je nova Sigma 16mm F/1.4, izašla me 430€ čim se pojavila i ne žalim, fenomenalan je :)

A kome treba blic, fenomenalni Godox TT350s je 65-70€ što je apsolutno smešno za to što nudi.
 
Poslednja izmena:
@ Gimp - Kad vidim gluposti, obicno imam manjak tolerancije. Nikako ostrascenost, nisam ja nikakav fanboy, imam i Canon, Sony x2 i Nikon. Sve je meni dobro, sve pravi sjajne fotke, Sony snima sjajan hd video, cepao sam ga na direktnom suncu, na 45 stepeni, satima, nikakav overheating-a. Ne sporim da ima primeraka kojima se to desilo, ali reci da je to pravilo jednostavno nije tacno. Znam mnogo korisnika A6000, niko nikakav problem nije imao. Medjutim ako verujes sta sve pise na tarabi, onda je tvoj svet znacajno drugaciji od mog.

@ Pega, vidi druze, ja svoj akam vec skoro cetiri godine, bio je sa mnom svuda gde sam i ja bio, koriscen, nosen, odrzavan normalno. Sve jednostavno radi, nista se nije odlepilo, puklo, nijedan prekidac, sve radi kao i prvi dan. Cak i originalna baterija posle svih ovih godina ume da dobaci do 250 snimaka. E sad, na tebi je da procenis od koga kupujes, kako je koriscen, u kom je stanju. Cena novog je veoma povoljna, domaca garancija nije samo vetar, ali ako je cena polovnog zaista tako dobra, why not. Uvek je za foto opremu, najbitnije od koga ga kupujes...
 
^Videću, proceniću, sviđa mi se jako A6000 silver telo, zadržao sam kit 16-50, nedavno pazario Sigmu 30mm 1.4, Sigme Art rasprodao, pozajmljujem manuelne objektive od Oly i Rokkor sistema, ne prelazi mi se još uvek na DSLR budžekanje. Ako to budem radio, verovatno Nikon, ali bih tu onda bio gušter do bola..
 
Posle milca nema povratka na dslr, jednostavno! :d
 
Hvala svima meni je bilo znacajno da sony a6000 nije losiji od canona 700d a stvarno mi mnogo znace manje dimenzije i tezina planiram da uvek bude uz mene. Osim toga nekad davno sam koristio zenit ttl koji je imao neku vrstu fokus pikinga i uradio sam hiljade fotografija tako da mi nije strana upotreba manulnih objektiva koji mogu da se nadju za male pare.Na soniju je upotreba manuelaca definitivno bolja od canona. Ostaje samo da cekam dobru ponudu polovnog aparata ne zurim bilo na kp za 350€ u garanciji kod axela ali nisam mogao da odem u Bor i vec je prodat
 
Posto znam ko je i sta je Sony u Srbiji, moram samo da ti kazem da je dvoje ljudi dobilo od Sonyja ista, jedan je Tomislav Peternek, mozda si cuo za njega a drugi je jedan poznati fotoreporter, moj prijatelj, covek sa 30 godina rada u industriji, dobio da ga testira, nista vise. Nikome nista nije dato, nikakvim adminima u grupama i slicne gluposti. Odavno vecu paranoju nisam procitao ovde! Trebas ozbiljno da se apdejtujes u realnosti! :d:d:d



Opet lupetas gluposti. Kad radis video, radi live view, tada ni baterija na 70D ne traje duze od A600. Posto si samo citao a nisi nista prakticno radio, nemoj vise, glupo je. Sony tela ne da nisu preskupa, vec se malo apdejtuj sa faktografijom, a manje sa pretpostavljanjem.


Fuji ergonomija ne postoji, dovoljno je samo uzeti bilo koje Fuji i Sony telo u ruke i sve ti je jasno. Ti ocigledno nisi probao nijedno. O Fuji bateriji takodje ne bih trosio reci, sve je to isto u milc svetu, sve do dolaska Sony Z100 baterije u A7R 3, A7 3 i A9.

Da zakljucimo, ako je 70D samo za HD video, nema razloga da ga menjas za A6000. Ako treba 4K, onda je najeftinija ulaznica A6300. Ako je aparat i za fotografiju, onda je tu A6000 poprilicno ispred.



Baterija nije krsh, traje oko 400 snimaka, i nema grejanja. Nakon skoro 4 godine koriscenja A6000, znam o cemu govorim!


Dodji na Tasmajdan, da se upoznas sa aparatom i objektivima. Neces biti ni prvi ni poslednji kome sam priredio demonstraciju! :)
Ako nije problem posalji poruku kada bi mogli da se nadjemo da probam aparat
 
Sutra bi trebao da kupim sony a6000 polovan ali sa domacom garancijom navodno jako malo okidanja. Kako da proverim broj okidanja verovatno bez kompjutera. I jos vaznije malo me brine mali broj objektiva pa bih koristio neke m42 objektive manualno kao i mozda canon objektive isto manuelno jer su adapteri sa af preskupi osim viltrox koji su oko 100€ ali ne rade sa svim canon objektivima. Sta od adaptera preporucujete i sto je najvaznije da li prilikom fokusiranja manuelno radi focus peaking na ovom aparatu.
 
I dodatak pitanju da li postoje jeftiniji adapteri kod kojih radi is ili vr
 
Kako nije? :)
 
Mozda zbog elektronskog shattera citao sam da to znatno produzava trajanje zavesice
 
A6000 nema full elektronski shutter. Samo prva zavesica može biti elektronska. Druga je uvek mehanika.
 
Nakon manje od mesec dana uporednog koriscenja i sony i canon aparata shvatio sam da krajnji rezultat tj. fotografija prilicno slicna osim canon boja koje su iz aparata stvarno super. Sve ostalo bez obzira na ono sto pise u karakteristikama je vrlo slicno. Najbolje bi bilo da.zadrzim oba i koristim po potrebi ali na zalost to nije moguce pa moram da odlucim sta zadrzati. Odgovaraju mi oba aparata imaju neke prednosti i nedostatke ali za.mene je glavno jako skupi objektivi za sony. Ok je koristiti manuelne objektive ali time se gubi prednost koje sony ima. I dalje sam u nedoumici sta zadrzati posebno ako mi se ukaze prilika da.nesto i radim. Pozdrav svima i hvala na savetima.
 
To sam ti i rekao, u praksi ces da vidis dimenzije i cenu objektiva.



Sent from my MI MAX 2 using Tapatalk
 
Mada je sony visa klasa aparata slican canonu 77d ili 80d lako sam se privikao na dva obrtna tockica i programibilne tastere samo da nisu tako skupi objektivi.
 
Novo iznenadjenje cini mi se cak da sony ima veci sum na istim postavkama i uslovima i to i na jpeg i raw fotografijama iako bi trebalo da je obrnuto bar po testovima. Nasao sam test na dpreview sajtu i tamo ono sto ja vidim deluje da je sum veci. Mozda u obradi to moze da se.sredi. Na canon 700d maksimalni upotrebljivi iso je 800 a ocekivao sam da ce na sony a6000 biti bar iso1000 ali ni izbliza nije tako. Ovo je samo ono sto ja vidim i voleo bih da me neko demantuje cinjenicama jer mozda gresim u poredjenju ssa obzirom da nisam uzeo u obzir rezoluciju senzora i da je generalno manji broj pixela na istoj povrsini rezultat manji sum.
 
Nazad
Vrh Dno