Šta je novo?

Windows 10 - oslobadjanje prostora na C particiji?

varginjo

Slavan
Učlanjen(a)
12.09.2004
Poruke
71
Poena
309
Zdravo ljudi!

Da li moze neko strucan da posavetuje, koji folderi se mogu brisati na WIN 10 - da bi se oslobodio prostor na C disku?

- APPData folder zauzima mnogo prostora, ne znam sta se odatle moze brisati a sta ne!? Uglavnom Local i Roaming folderi.

Takodje folderi sa programima na C disku

- Program Files
- Program Files(x86)

Zamolio bih za savet oko toga sta bi se moglo brisati.
 
Program files folderi sadrže instalacije programa. Tu suti ključni fajlovi za funkcionisanje programa koje si instalirao.
Appdata sadrži uglavnom korisničke podatke kao što su informacije o otvorenim tabovima u browseru, ekstenzije...

Nisi naveo ništa od informacija koliki je hdd i koliko je prostora zauzeto. Ako misliš da bi trebalo da imaš više prostora, onda treba istražiti šta je pojelo tu razliku.
 
Zdravo ljudi!

Da li moze neko strucan da posavetuje, koji folderi se mogu brisati na WIN 10 - da bi se oslobodio prostor na C disku?

- APPData folder zauzima mnogo prostora, ne znam sta se odatle moze brisati a sta ne!? Uglavnom Local i Roaming folderi.

Takodje folderi sa programima na C disku

- Program Files
- Program Files(x86)

Zamolio bih za savet oko toga sta bi se moglo brisati.

Proveri foldere iz /appData/roaming/temp, kao i iz ostala 2 foldera iz /appdata, slobodno obrisi sadrzaj temp-a (mozes to da definises u CCleaneru). Obicno znaju da se napune prilicno. Za detaljno istrazivanje sta ti zauzima toliko prostora, koristi SpaceSniffer, koristan programcic. Takodje, mozes da obrises sadrzaj tempa iz C:\Windows\temp, ali tu obicno i nema nesto puno..
 
Zdravo ljudi!

Hvala na odgovorima.

HDD mi je 53 gb a ostalo mi je 6gb slobodnog prostora.
 
Iskljuci hibernaciju (ako ne koristis), to ce ti osloboditi nesto prostora.
 
Uvek je najbolje početi sa Disk cleanup, Cleanup system files i sve štiklirati.
 
Hvala jos jednom ljudi.

Videcu kako ce ici sa ovim stvarima koje ste naveli.
 

Jok
Pokreni CMD kao administrator, pa kucaj
powercfg -h off
Možda pre toga moraš i da smanjiš nivo paranoje UAC-a.
Možeš i swap tj. pagefile da smanjiš. Više od 2-3GB mu ne treba, a ako imaš gomilu rama možeš i da ga ukineš.
Restore stavi na minimum ako nisi verziran korisnik, totalno ga isključi ako jesi. Pa pokreći ručno po potrebi. Lakša i praktičnija je prva opcija.
U disc cleanup obrati pažnju na brisanje skinutih fajlova za apdejt, oni zauzimaju stvarno mnogo.
 
Poslednja izmena:
Korisnik koji razmatra brisanje "program files" svakako nije dorastao tome.
 
Zdravo ljudi!

Da li moze neko strucan da posavetuje, koji folderi se mogu brisati na WIN 10 - da bi se oslobodio prostor na C disku?

- APPData folder zauzima mnogo prostora, ne znam sta se odatle moze brisati a sta ne!? Uglavnom Local i Roaming folderi.

Takodje folderi sa programima na C disku

- Program Files
- Program Files(x86)

Zamolio bih za savet oko toga sta bi se moglo brisati.

Ajde poslušaj moj savet.

NE DIRAJ NIŠTA!

Za pravljenje mesta na :C particiji, a da ne napraviš štetu, uradi sledeće:
1. Pokreni s' vremena na vreme Disc Cleanup (desni klik na :C -> properties -> disc celanup). U tada otvorenom prozoru, prvo klikni dole "clean system files", a kada to otvori, štikliraj sve ponuđeno, te dalje klikni tab "more options", te onda "system restore and shadow copies - clean up". Klik na OK, potvrdi brisanje, i čekaj da završi (prvi put kada radiš, zna da potraje).
2. Instališi CC Cleaner, njega pokreni s' vremena na vreme i daj mu da očisti šta sam ponudi
3. Ne čuvaj ništa do fajlova na C particiji (a ni pod my documents, to se nalazi na :c particiji)
4. Kupi veći HDD (ili SSD, šta već imaš). 50gb je baš donja granica da to radikako treba, i često ćeš se mučiti sa malim prostorom na disku.
 
Disk cleanup ne brise sve temp fajlove. Niste pomenuli jedan od najvecih temp foldera koji win ostavlja, C>Windows>Software Distribution>Download. Sve unutar foldera mozes da brises. Obavezno i na search %temp% i tu sve pocisti.
 
Nije tačno :)
Najviše prostora zauzimaju apdejti. Napisao sam kako se uklanjaju.
Ali posle Jericho-ovog komentara (iako smo mnogi mislili tako), stvarno je suvišno išta dodavati. Neka se pokretač teme uživo obrati nekome mnogo upućenijem za pomoć.
 
Nazad
Vrh Dno