Šta je novo?

Preporuka za banku

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
RF je samo za hitne slicajeve i za mamja placanja, jer ima ino provizija uvek. Da, mora ostati 20e i dalje.
 
Ako moze pitanje koje nije vezano za ovu temu ali jeste za banke.
Da li neko zna, koliko dugo su banke duzne da cuvaju kopije uplatnica? Da li to odredjuje NBS ili zavisi od banke do banke i da li moraju da mi izadju u susret ako zatrazim kopiju uplatnice ili je to samo stvar dobre volje?
Hvala
 
Raiffeisen - na licu mesta.

Meni rekose 2-3 radna dana, realno 5 neradnih. Bolje je nego 2 nedelje kod drugih, to svakako. Cekao sam 40 min da im dam svoje pare... ali ko mi je kriv sto zivim na periferiji. Jedva cekam da blockchain postane mainstream, da zaboravim na sluzbenike/cinovnike, njihovo nerazumevanje kompjuterskih sistema i generalnu inertnost velikih sistema posrednika kao sto su banke. Od jednostavne stvari oni naprave slona.
 
@samsung i mene ovo zanima. Siguran sam da u RF mogu da trazim kopiju transakcije od pre 15 godina, ali je ne mogu dobiti odmah na licu mesta mozda, jer je sve preko (valjda) 3 godine arhivirano.
Necu dobiti kopiju originala uplatnice, mozda, nego samo potvrdu o placanju! Ako ti treba sama uplatnica (za osporavanje na sudu), to nemam predstavu koliko dugo moraju cuvati.

@void, ne znam sta se desava sa RF, iskreno. Kod mene su skoro izmenili celu klapu, osim radnice za firme (hvala im na tome, barem) i jedne salterske radnice (opet: hvala im, njih dve stvarno jesu odlicni radnici).
Ostali, novi.. kao da sam usao u neki combo Alpha-bank i Intese... prvi put cujem da caskaju medjusobno u RF i da se sale sa klijentima! (ne izgleda prijatno, vec salabajzerski, kao da je drzavna banka iz 80ih)

Elem, u vecim filijalama su radili istog dana. Ako nista drugo, imaju one prepaid/gift kartice, ako ti je bas hitno! Ne znam da li one rade za net.
 
Konkretno ovde kod mene im je skoro istekao zakup lokala u jednoj novoizgradjenoj zgradi koja glumata trzni centar. Lokal je iako komforan bio zabacen i malo je ljudi dolazilo tu a renta je bila visoka. Mada je rentiranje lokala ovde jako skupo obzirom kakav je sastav i platezna moc lokalnog stanovnistva. Nisu mi jasni ti sto se zaduze da bi otvorili lokal, samo da bi ga zatvorili tri meseca kasnije... Elem RF banka je sada presla u mikro lokal pored Intese, Eurobanke, Vipa i ostalih gde ima mesta za tri radnika/radnice i obaveznog smaraca iz obezbedjenja sto se postavlja kao da je direktor filijale. Posto je sada banka na mnogo vidljivijoj lokaciji mnogo je veca guzva a broj radnika i sam prostor su smanjeni sto dovodi do dugog cekanja na red, tipicno srpski.
 
50 dinara mesecno odrzavanje za debitnu internet karticu ali ti bajo plati dve godine unapred da ne bi imao dodatnih troskova... kakvi pajseri! Ni slika ni prilika one Rajfajzen banke u kojoj sam otvorio racun pre deset godina. Klasicna mutacija po modelu vucje stenadi.

1. vadjenje kartice na licu mesta - NETACNO!
2. nema skrivenih troskova - glupava tetka sto radi ti ne kaze da treba da platis deset evra za odrzavanje unapred - NETACNO!
3. profesionalan odnos - NETACNO!

Hvala ali ne hvala. Nikad vise kod vas gospodo draga.
 
Pitacu bas ovih dana kad idem u RF da li ovde daju i dalje na licu mesta. Ranije jesu, nisam ja ni znao to (jer imaju provizije za ino placanja, pa me uopste ne interesuju), nego je Septimus pomenuo, pa sam proverio tada :)

Za prepaid kartice se sve placa unapred (jer tada uplacujes koliko je limit na kartici i nema posle doplata).
Za internet karticu nije tih 10e unapred placanje, valjda, nego uvek moras imati najmanje 10e na njoj, to je druga kartica. Za sve transakcije moras imati IZNOS transakcije + 10EUR na racunu.

Izgleda da ces ti da uzimas GlobalTel MasterCard :(
 
Ma ja sam vec uzeo ovu Rajfajzen tako da sam njen korisnik dve godine dok ne istekne, iako sam trebao da cekam da mi obnove Intesinu Mastercard (zasto je doslo do toga je tek posebna prica ali nemam snage zaista) ali avaj, bilo mi je prvo hitno pa sam posle ionako usao u proceduru. Placeno je sta treba da se plati ali su dobili crveni karton kod mene za ubuduce. Bice srece pa za dve godine vecinu stvari preko interneta budem placao kriptovalutama :smoke:

Rajfajzen Visa Virtuon = moras imati 20 EUR na racunu, tako je uvek i bilo. Ali sam poprilicno siguran da se nije placalo vadjene i odrzavanje ali je i drugo vreme bilo, tada je valjalo navuci korisnike da placaju preko interneta. Tada su neuke gradjane vatali na foru i debelu proviziju razni e-ducani i slicne firme. Rece mi ista teta da sada naplacuju i odrzavanje deviznog racuna ali posto je moj od pre Hrista, ja ne placam. Iskren da budem vise volim "skrivene troskove" sto rece ona visoka plavusa iz reklame, nego da me rebnu unapred. Pa i jeste poenta banaka, da razvucem placanje na sto duzi period da sto manje boli. Nego su izracunali da ako nemas puno transakcija onda i ne placas puno provizije pa cemo te rebnuti svakako jer tamo neki cata treba da zaradi svoju platu za neko besmisleno saldiranje racuna koji se fakticki ne koristi.

Inace sam iz Rajfajzena pobegao jer nisu hteli da storniraju scammera koji mi se nakacio na karticu i aktivirao pretplatu mimo moje volje. Kada je za njihovu guzicu onda ce sve da urade, a kad tebi treba pomoc ko te... zato ljudi i koriste Paypal, jer im daje zastitu. A i za to su se cesali, bunili i verovatno snazno lobirali da nikada ne stigne u ovu zabit od zemlje.
 
Da li je neko u Raiffeisen banci uspeo da dobije neki dobar kurs za kupovinu evra?

Situacija je prilicno komicna, jer preko puta jedne RF filijale se nalazi menjacnica koja evre prodaje prakticno po srednjem kursu (0.1 - 0.2 dinara iznad srednjeg kursa, a ponekad i bukvalno po srednjem kursu). S druge strane RF kurs za prodaju evra je 1.5 - 2.0 dinara veci od srednjeg kursa. Ako menjas vece svote novca moras da odes u RF banku, podignes tu kolicinu novca u dinarima (ako je bas velika svota, onda moras da se najvis dan unapred), predjes preko puta filijale do menjacnice, zamenis dinare u evre, vratis se nazad u filijalu banke i uplatis evre na racun. Cela procedura je poprilicno nebulozna :D

Na ovaj nacin se bespotrebno cimas, a banka ne zaradi ni dinar. Da li je neko uspeo da dogovori sa bankom neki normalan kurs (recimo do maksimalno 0.3-0.4 dinara iznad srednjeg kursa kada se menjaju vece svote novca) tako da se cela transakcija obavi jednim pozivom ili online? Na taj nacin bi banka bar nesto zaradila, a nama bi zivot bio malo laksi :)
 
Ne nizes u RF. 0.6% je provizija za prodaju evra, tako da 0.72RSD od srednjeg je najbolje sto bi ti teoretski dali.
Ali ne daju vise ni na 10.000e. Samo nesto smesno bolji kurs preko mBankinga sto se dobije na vece sume.
 
Jednom mi se kolega hvalio da mu je kurs preko aplikacije za komericijanu banku maltene kao srednji kurs NBS, možda da promeniš banku? :)

Sent from my Mi A1 using Tapatalk
 
I u Intesi je preko aplikacije 0.2 iznad srednjeg kursa (juce drugar gledao), ali previse mi je komplikovano da menjam banku jer mi je i firma u RF a to onda povlaci dodatne komplikacije. :)
 
Intesa online menjacnica i aplikacija imaju bas dobre kurseve za korisnike hit racuna. Mislim da su u rangu najnizih kurseva na ‘ulici’
 
Kombank i mts imaju bolje kurseve od intese "hit".
 
Kao sto je havijer predlozio, na kraju se ispostavilo da je najjednostavnije otvoriti jos jedan racun u mts banci. Srecom eksterni prenos sredstava sa preduzetnickog racuna u RF banci na racune drugih banaka nije skup (0.05%). Na ovaj nacin sa racuna firme dinare mogu da prebacim na licni racun u mts banci uz nisku proviziju, a onda u mts banci da dinare zamenim u evre po skoro srednjem kursu :)

Mana je to sto moras da se drndas sa dve bankarske aplikacije (i eventualno to sto placas mts odrzavanje racuna 300 rsd, ali za ovu razliku u kursu to je prakticno nebitno).
 
Nije 300din u MTSu, nego 100, i to posle prvih 6 meseci, samo ako imas promet. Ti prebaci platu u MTS banku, pa ces dobiti 5000 nekog bonusa :)

A i mozes da prebacis prvo (besplatno) sa racuna firme na racun u RF, pa sa racuna RF besplatno na racun u MTSB.
Ili bolje ugasi racun u RF, placas ga 150 din sada bespotrebno?


Imala je KomBank kurs ponekad (tj. jedan od njih, naravno, ne oba :)) koji je jedan srednjem. To se desava kada dinar raste/pada malo vise od 10 para, i onda se desi da moze i srednji kurs da se dobije.
Kod KB je razmak 15 para od trzisnog kursa, s' tim sto prodajni ne moze biti nizi od srednjeg, a kupovni ne moze biti visi od srednjeg.
Kod MTSB je oko 16 para od trzisnog.
 
Poslednja izmena:
Tnx za info :)

Jesi li siguran da sa privatnog racuna u RF mozes da prebacis dinare na racun u nekoj drugoj banci bez provizije? Cini mi se da u tarifama na sajtu RF banke pise da naplacuju 1% u tim situacijama (osim prvih 50 000 rsd koje ti daju da potrosis za placanje racuna).

Takodje me zanima da li je moguce podici evre u keshu iz mts banke?
 
Ja sam prebacivao i po 7 cifara sa tekuceg u RF na tekuci u drugoj banci (besplatno je ONLINE, preko e/mBankinga, ne i u poslovnici!).
Tih 1% se odnosi na poslovnice (ne znam da ima ista besplatno tu?).
Pogledaj "XV Elektronsko bankarstvo" u tarifama.

Evre iz MTSB mozes podici samo u poslovnicama Dunav Banke (bivsa, to je sada MTSB), i to mislim da postoje ogranicenja razna (ne moze u svim poslovnicama, skraceno radno vreme). Moze sigurno, samo pozovi i pitaj gde tacno mozes. Ne mozes u MTS poslovnicama.
 
Poslednja izmena:
Tnx za info :)

Jesi li siguran da sa privatnog racuna u RF mozes da prebacis dinare na racun u nekoj drugoj banci bez provizije? Cini mi se da u tarifama na sajtu RF banke pise da naplacuju 1% u tim situacijama (osim prvih 50 000 rsd koje ti daju da potrosis za placanje racuna).

Moze. Mozes podici limit do 150000 za online placanja. Taj limit se odnosi na poslednjih xx (xx < 30) dana. Ne znam tacan period, ali svakako nije mesecni limit. Tako da za mesec dana mozes prebaciti poprilicno vise od 150000 bez provizije, u vise transakcija.
 
Poslednja izmena:
Da li je realno da RF ovoliko ukrade na konverziji i proviziji. Roba kosta 11 USD, prevedeno oko 9.4 evra, oni skinu 10.2! Skoro ceo evro na manje od deset, pa mnogo je rodjaci. Jos sam iskljucio Paypal konverziju i stavio da banka kovertuje pare, al sam se usrecio.

Edit: Otkazivanje paypal transfera me kostalo pola evra :)

Evro tamo, pola vamo, dvaes' centi tu, deset onamo. Posle dvaes' transakcija napabirci se za pet do deset evra a za te pare vec nesto moze da se kupi. Fuckin' pijavice lihvarske.
 
Poslednja izmena:
RF uzima 1-3%, uglavnom 2%, pogledaj tarifnik, i tako je i u praksi.
To je rezervacija verovatno sto si video.

Javi kada se proknjizi to se, da li je stvarno tacno 0.5e izgubljeno, i datume same transakcije i otkaza transakcije. Ispada da uzimaju % i kada se vraca novac :)
 
U ponedeljak predvece sam u poslovnici MTS-a u Knezu potpisao ugovor. Sve obavljeno za dvadesetak minuta. Sledeceg jutra sam odlucio da probam e-banking i sve je radilo bez problema. Danas (petak) se vracam s posla i vidim u sanducetu da je stigla MasterCard kartica. Da mi je neko pricao da ce MTS biti ovako brz ne bih mu verovao :)

Offtopic: Jos se na to nadoveze SBB podrska. Crkao mi sinoc modem. Jutros ih pozovem, malopre dosao covek i zamenio adapter koji je bio problematican. Kao da zivim u Nemackoj a ne u Srbiji, ne znam sta se ovo desava :D U svakom slucaju sve pohvale i za jedne i za druge.

p.s. Jos jednom hvala svima koji su mi pomogli u ovoj temi da resim ovaj smarajuci problem sa menjacnicama :)
 
A loto kada uplacuhes? Javi i nama brojeve ;)
 
tema jeste 'preporuka za banku', ali cu ja to malo osveziti ovu temu s tom sto je ovo za 'ne-preporuka...', da ne bi imali probleme kao ja i moja porodica.
Unicredit banka - neka hvala. ne vise.
malopre sam ovde na forumu saznao da Unicredit ukida Visa kartice. nijednog obavestenja da ja znam da su rekli, a kamoli da su obavestili korisnike koje to pogadja.
dalje, mom sinu je skinuto sa racuna nesto para i prebaceno na neki PayPal racun, na vreme prijavio telefonom i to 2 puta istog dana i narednog dana. - 'dodjite u poslovnicu'. otisao, prijavio - 'dobicete odgovor u roku od 30 dana'. proslo 30 dana ja se javljam i objasnim situaciju i trazim objasnjenje i neke odgovore - 'dodjite u poslovnicu da prijavite'. opet im pisem da je to uradjeno, i da citaju moje mail-ove pazljivije, odgovor je opet - 'dodjite u poslovnicu'.
dalje, bankomat koji koristimo blizu nas jednom je progutao karticu mojoj supruzi. cekali smo nekoliko dana (petkom dolaze serviseri ili ovi sto pune bankomat). drugi put meni nije hteo da primi pare kad sam uplacivao, i vratio mi manje!
da li treba jos nekih primera?
da ne pominjem kod transfera iz inostranstva vise puta sam morao da ih zovem i da proverim jel legla neka uplata koju sam ocekivao.
voleo bih da cujem i vasa iskustva.
 
Na stranu što stavljaju hipoteke na reke, te ih iz tog razloga i ja vešto izbegavam, UniCredit nije za preporuku u poslovanju sa stanovništvom i bolje funkcionišu sa privredom. Visa kartice nisu ukinute, ali se doplaćuju 250 dinara mesečno nakon što Master postane osnovna. Isto tako je i za pravna lica od Božića, ali su već mesec i kusur dana ranije promenili portfolio i ponudu preko sajta u oba slučaja (posle objavljivanja novih tarifa i opštih uslova, prećutno poput Telekoma).
 


Postji tema o Unicredit banci.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno