Šta je novo?

HP 450 G4 problem

dbqp

Poštovan
Učlanjen(a)
25.01.2016
Poruke
40
Poena
55
U pitanju je HP ProBook 450 G4 a oznaka masine je Y8A52EA.
Laptop ima sa leve strane dva USB 3.0 porta s tim sto je jedan type-C dok sa desne strane ima dva klasicna USB 2.0 porta.
Od same kupovine s pocetka februara 2017. nikako da mi podje za rukom da instaliram SP79714.exe odnosno HP USB-C to USB-A Hub Firmware Update. Stalno izbacuje "Update failed" ma sta god mu radio.
Inace, na masini je najnoviji BIOS 1.15 koji ne resava problem, Windows 10 je Redstone 3 verzija izapdejtovana do kraja.
Naime sta se konkretno desava, prosle nedelje sam nabavio kabl gde je sa jedne strane muski USB 3.0 type-C a sa druge zenski USB 3.0 type-A.
Kada gurnem USB 3.0 flesh ili eksterni HDD ne reaguje, flesh ne prepoznaje a na kucistu HDD-a se samo upali LED lampica ali se HDD ne zavrti.
Zanimljivo je da kada u istu stvar gurnem USB 2.0 flesh ga cita najnormalnije.
Stvarno nemam ideju sta da radim i kako da nadogradim firmware, pojede mi crnu dzigericu vise pokusavajuci da ga osposobim.
Unapred hvala svima koji pomognu.
Velja - dbqp.

Sent from my SM-G900F using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
I jesam iskoristio originalni drajver - firmware, samo mi nije jasno zasto ne odradi posao vec failuje.
Svaki drajver na masini je HP-ov i sa HP-ovog sajta.
Stvarno ne mogu da dokucim u cemu je problem.

Sent from my SM-G900F using Tapatalk
 
A jesi li probao da vrsis Update preko Device Menager i da nadjes folder gde je raspakovan fajl ?
Ako nece ni tada onda verovatno ima problem elektronika - kontroler na samoj ploci
 
Ovo je specifican update kao i update BIOS-a recimo, ne moze preko device managera, mora ovako kako je "zamisljeno" tj. pokrenes taj setup.exe i on odvoza sve a nakon svega restart i to je to.
Inace update je namenjen za sijaset HP-ovih masina, sve su pobrojane na sajtu.
Draga Aleksandra veruj mi prevrnuo sam google naopacke da vidim da li ima sanse, zvao sve moguce domace ovlascene i neovlascene servise... Da port nije ispravan ne bi radili USB 2.0 fleshevi, nesto zeza podrska za USB 3.0 i tome sluzi update firmware-a porta - da proradi odnosno da i oni budu vidljivi kad ih nakacis na tzv. hub sto je nista drugo nego kabl gde imas muski USB type-C i zenski USB 3.0 type-A odnosno standardni ulaz koji je postojao na ProBook-u 450 G3 npr.
Danas cu pisati firmi System one u neko "normalno" vreme u nadi da ce moci da to odrade preko TeamViewer-a ako budu zeleli, stvarno mi je smesno da zbog softverskog problema vucem masinu u njihov servis i pored garancije od jos nepunih godinu dana od Pinsoft-a koji je uvoznik i koji ju je izdao, pogotovo sada po ovim vrucinama nakon ledenog talasa u prepunom autobusu.
Ako imas jos neku ideju slobodno napisi da pokusam, sve radim da izbegnem ostavljanje laptopa sa poverljivim podacima u servis.

Sent from my SM-G900F using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Hm. Da pođemo od osnovnih postavki
- da li postupak izvodiš kao administrator
- da li ti je aktivan/isključen AVP
- da li BIOS nije slučajno zabranjen za modifikaciju
- i poslednje, šta kaže HP-ova zvanična služba podrške/forum

P.S. Port može da bude neispravan, tj. njegov kontroler, iako na njemu funkcionišu USB 2.0 uređaji
 
Poslednja izmena:
  • Like
Reagovanja: NAS
Hm. Da pođemo od osnovnih postavki
- da li postupak izvodiš kao administrator
- da li ti je aktivan/isključen AVP
- da li BIOS nije slučajno zabranjen za modifikaciju
- i poslednje, šta kaže HP-ova zvanična služba podrške/forum

P.S. Port može da bude neispravan, tj. njegov kontroler, iako na njemu funkcionišu USB 2.0 uređaji

Probao i kao regularan korisnik i kao administrator - nije bilo vajde.
Pod AVP-om verovatno podrazumevas antivirus - ako pod tim smatras Malwarebytes Antimalware onda da, mislim da je svaki put bio aktivan ali nije problem da probam bez njega a zapravo i probano je jer sam ulazio u safe mode Windowsa i odatle pokusao. Nije htelo.
U BIOS-u nista nije zabranjeno, a da jeste to bi se videlo tek nakon restarta. Sam BIOS sam uspesno apdejtovao 7-8 puta od kada imam masinu i imam najnoviji BIOS.
HP-ovu zvanicnu podrsku nisam uspeo da dobijem (011/2055-800, Omladinskih brigada) jer je stalno zauzet broj, po HP forumima nista korisno nisam nasao, uglavnom isto ljudi kao ja koji imaju slican problem, a sto se podrske tice istekla mi je HP garancija tako da ne mogu da im pisem dok ne odem u neki od ovlascenih servisa sa racunom gde je datum kupovine da je produze.

Dodao bih i ovaj link da bi se lakse razaznalo o cemu je rec:

ftp://ftp.hp.com/pub/softpaq/sp79501-80000/sp79714.html

Dakle nije samo ProBook 450 G4 "na meti" update-a vec brdo raznih masina s tim sto kod mene od samog pocetka nije uspevao update firmware-a.
P.S. Nadam se da je sa portom sve ok, recimo kad nabodem USB 3.0 HDD upali se LED kao sto sam mozda pominjao i tu stane.
Koristim nesto nalik ovome:
https://prnt.sc/iqj5nf
Bukvalno isto izgleda kao i moj adapter s tim sto je kod mene duzi kabl i nesto losiji kvalitet izrade. Za 600 din puna kapa ali i dalje ne radi posao.

Sent from my SM-G900F using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
To sto ti On da znak (upali diodu) je znak da je 5v struje pokrenulo, to nema nikakve veze sa chipom koji kontrolise/usmerava podatke, sam chip se napaja sa ploce i nema nikakve veze sa samim konektorom (ima fizicki ima ako razumes). Chip treba da dobije naredjenje od Chipseta koje mu ti zadajes, procesor obradjuje podatke koje si ti Chipsteu zadao i salje ih dalje (u tvom slucaju fizicki konektujes USB), po konekciji ti imas signal da si uredno konektovao externi uredjaj, chipset prepoznaje koji je uredjaj konektovan (USB 2.0 / USB 3.0) i salje signal chipu za kontrolu USB 3.0 (koji u tvom slucju Ne radi). Da je kontroler (Chip) ispravan u tom slucaju bi se i Vozac instalirao a koliko sam shvatio (Nije Shvatila :) ) nema nacina da se instalira jer je neispravan kontroler (chip) za USB 3.0 koji nije u istoj vezi sa chipom USB 2.0.
Nemoj da te buni to sto neke serije laptopova imaju probleme jer je svojevremeno (ne tako davno) DELL Latitude E6530 imao problem u celoj seriji od par hiljada komda sa samim Chipsetima jer su sami od sebe otkazivali, dok se greska utvrdila bilo je kasno jer su uredjaji vec po koji bili van Garancije te vlasnici istih nisu mogli iskoristiti rok za zamenu MB.
Hvataj laptop i pravac servis ako je u garanciji, moj licni savet
 
  • Like
Reagovanja: NAS
To sto ti On da znak (upali diodu) je znak da je 5v struje pokrenulo, to nema nikakve veze sa chipom koji kontrolise/usmerava podatke, sam chip se napaja sa ploce i nema nikakve veze sa samim konektorom (ima fizicki ima ako razumes). Chip treba da dobije naredjenje od Chipseta koje mu ti zadajes, procesor obradjuje podatke koje si ti Chipsteu zadao i salje ih dalje (u tvom slucaju fizicki konektujes USB), po konekciji ti imas signal da si uredno konektovao externi uredjaj, chipset prepoznaje koji je uredjaj konektovan (USB 2.0 / USB 3.0) i salje signal chipu za kontrolu USB 3.0 (koji u tvom slucju Ne radi). Da je kontroler (Chip) ispravan u tom slucaju bi se i Vozac instalirao a koliko sam shvatio (Nije Shvatila :) ) nema nacina da se instalira jer je neispravan kontroler (chip) za USB 3.0 koji nije u istoj vezi sa chipom USB 2.0.
Nemoj da te buni to sto neke serije laptopova imaju probleme jer je svojevremeno (ne tako davno) DELL Latitude E6530 imao problem u celoj seriji od par hiljada komda sa samim Chipsetima jer su sami od sebe otkazivali, dok se greska utvrdila bilo je kasno jer su uredjaji vec po koji bili van Garancije te vlasnici istih nisu mogli iskoristiti rok za zamenu MB.
Hvataj laptop i pravac servis ako je u garanciji, moj licni savet
Najmanji problem, bas sam gledao garanciju, vazi od 06.02.2017. tako da imam fore do 06.02.2019. da ga nosim na servis.
Problem je sto ne zelim da ga tamo tretiraju kao smece i izgrebu (valjda nece), i problem je sto se bojim da je sve ispravno samo glupi firmware nece da se apdejtuje iz nekog *****nog razloga.
I jos nesto - s obzirom da u G4 seriji type-C je zapravo obican USB 3.0 samo drugacijeg formata (protok je dakle 5.0 GBit/s) da je do ploce verovatno ne bi radio ni obicni USB 3.0 port koji je tik uz njega.
Razmotricu tvoj predlog, cela stvar pocinje jako da me nervira, ponajvise se nadam da je rec o skart kablu ali opet - kakve to veze ima sa time sto nece da se apdejtuje firmware...

Sent from my SM-G900F using Tapatalk
 
  • Like
Reagovanja: NAS
Probaj da ubodes neki usb c uredjaj direktno na taj port da utvrdis da li je ispravan. I obrati paznju da je garancija za hp 1 godina.
 
Možda HP daje godinu dana, ali zakonskih 2 godine se mora ispoštovati, pa uvoznik mora da "dopuni" tu razliku.
 
  • Like
Reagovanja: NAS
Samo za fizicka lica, tj sa fiskalnim racunom. Za pravna lica ne. U slucaju da moraju da ispostuju drugu godinu, ovlasceni servis aktivira produzenje garancije...
 
  • Like
Reagovanja: NAS
@dbqp

Postoji opija skidanja svih drajvera, update BIOS-a, firmware... preko programa:

HP Support Assistant

i

HP SoftPaq Download Manager

Da li si probao preko jednog od ta dva programa da središ stvar?

Imam ProBook i SoftPaq nakon instalacije Windows-a poskida sve najnovije drajvere tako da ne mora ništa ručno da se skida ;)
 
  • Like
Reagovanja: M J
Reseno! Doduse kostalo je ali se isplatilo. Najpre sam otisao po Kingstonov flesh koji ima USB type-C konektor da ustanovim da li je port uopste ispravan. Cim sam video fleshku u biosu pao mi je kamen sa srca. Jeste da je svega 32GB u pitanju, brzina upisa nije bas tako sjajna (15 MB/s) ali je zato brzina citanja izvanredna (100 MB/s), neka ga, posluzice.
Druga stvarcica koja je kupljena danas je ovaj crni dongle koji pretvara type-C u type-A i tu sam se stvarno iznenadio, prepoznao je i USB 3.0 flesh i USB 3.0 eksterni hard disk.
E sad zasto isto to sto i dongle samo sa kablom zeza odnosno vidi samo USB 2.0 nikada mi nece biti jasno, verovatno cu ga vratiti u radnju jer je neispravan i to bi bilo to.
Inace, cudo bi bilo da se firmware za usb type-c kontroler do sada za godinu dana nije apdejtovao kroz razne apdejtove biosa tako da SP79714 izgleda nije ni potreban. Potreban je samo ispravan ovaj kondom sa kablicem mada i dongle je dovoljan.
@Aleksandra74 Eto, hvala Bogu sa maticnom plocom laptopa je sve u najboljem redu te necu morati da ga vukljam po servisima.
@Ostali i Aleksandra74 - dobri ljudi hvala Vam sa jednim velikim H sto ste se javili na temu i izneli konstruktivne predloge, na zalost nismo mogli da popravimo nesto sto nije ni bilo pokvareno, da li softverski da li hardverski.
Moje je da Pinsoftu dostavim sken fakture i sken garancije kako bi bila produzena sa 12 na 24 meseca, cekam knjigovodju da mi pronadje tu fakturu i saljem im na mejl.
Cak je danas i serviser iz Alti-ja preko TeamViewera pokusavao da instalira pomenuti firmware ali bezuspesno, verovatno je vec instalirana novija verzija a i da nije mene bas briga - bitno je da uredjaji rade preko dongle-a, bitno je da usb type-c fleshka radi i ovim zavrsavam post uz jos jedan izraz zahvalnosti svima koji ste se javili iako su mi ovo prvi postovi na ovom sjajnom forumu.

Veliki pozdrav svima,
Velja - dbqp
274b6a9d00ce26d7d5fb95e119ea543a.jpg
daa74982d273d857e940b3c13468bbb8.jpg
e158a4d3cebb157996de315c956539dd.jpg
6be5fcb40636ccd19abccc7f43d40a92.jpg
5ffa0eaf25f033dcfc529e39779ea665.jpg
2c4d830f27399d4f837185cf410e378d.jpg


Sent from my SM-G900F using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno