Šta je novo?

Nvidia GPP

Borgof

Slavan
Učlanjen(a)
01.12.2009
Poruke
1,448
Poena
245
Moja oprema  
CPU & Cooler
R5 5600
Matična ploča
B450 TUF
RAM
32GB Crucial Balistix
GPU
RTX 3070 Gaming X Trio
Storage
1TB nvme + 2TB WD Black
PSU
SS650
Kućište
H510
Monitor
LG 32"
Miš & tastatura
G502 X & Nuphy Air 75
Laptop
HP Envy X360 13" Ryzen 4700U
Mobilni telefon
Note 20 Ultra
Pristup internetu
  1. Optički internet
https://www.hardocp.com/article/2018/03/08/geforce_partner_program_impacts_consumer_choice

Kakav smradovski potez, ako je tačno, a ne vidim što ne bi bilo s obzirom da se čovek konsultovao sa advokatima pre objavljivanja priče.

Faktički ili pravite modele samo sa našim čipovima (Lightning, Strix, WF,...) ili gubite bilo kakav vid podrške i mogućnosti, a verovatno i supply.

Edit: Vidim već da su Forbes i još neki objavili priču, biće interesantno videti NV odgovor.
 
Poslednja izmena:
Tako je i bolje, jer uglavnom vece kompanije tipa Asus ili Msi prave kulere za Nvidia karte, pa takve iste nabudze na Radeon modele, sto se manifestovalo na RX 470/480, gde su safirke bile primetno bolje od MSI/Asus/GB po pitanju hladjenja celokupne karte, ukljucujuci VRM i memoriju.

500 seriju nisam pratio, a ubrzo je krenulo i majning ludilo, pa nije bilo toliko price o njoj..

Uglavnom to bude ok, za kucnu upotrebu, tihi su kuleri i dobro hlade GPU, ali je kod majninga kvalitet Sapphire karti dosao do izrazaja, dosta vecih majnera na forumu je pisalo kako su najzadovoljniji Sapphire kartama(sapphire pravi samo Radeon karte).
Mozda gresim, mislim da sam citao o ovome negde, nisam 100% siguran..

Ovo moze samo dobro da utice na trziste, jer ce se karte raspodeliti bolje po proizvodjacima, proizvodjaci ce proizvoditi ekskluzivno Nvidia ili Radeon karte, pa ce i kvalitet biti bolji. To sto ce kompanije koje su htele i jare i pare mozda da izgube malo(ili mnogo) profita, koga briga :D
 
Poslednja izmena:
WTF?
Ako sam dobro razumeo, AIB i OEM partneri moraju da se odreknu svih drugih proizvođača ako hoće nVidia čipove? Pa da li su oni ludi? Posebno što su se na najvećim tržištima već izdvojili oni koji prave samo nVidia karte (EVGA, PNY, Zotac, Gainward...). Realno, samo Asus, Gigabyte i MSI rade i jedne i druge. I ako npr. Asus odluči da bude "GeForce only" kompanija, onda npr. MSI može slobodno da ugasi proizvodnju :D

Što se PC-a tiče, zar zaista misle da će HP, Dell, Lenovo odustati od "Intel only" konfiguracija da bi mogli da ugrade GeForce? I to sad kad je intel bacio ko zna koliko novca da napravi proizvod sa ne tako malim i jeftinim Vega čipom? Doduše, ako se ovo odnosi samo na gaming serije, onda opet nema smisla. Jer em što su AMD proizvodi retki u tim serijama, em što svako može napraviti novi brend i koristiti druge čipove.

Ko zna šta se iza brda valja, ali mi je nerealno da bilo ko uslovljava Intel, Asus ili HP. Osim ako to nisu Intel, Asus ili HP :D

@ivan
Hlađenje se pravi za TDP čipa i memoriju. I jedna ista varijanta se može nalaziti na više različitih generacija različitih proizvođača. Pri tom, nije to svemirska tehnologija. Jedino se gleda cena i kvalitet i tako razdvajaju serije. To je zapravo najmanji problem u celom proizvodu. Ako je hlađenje loše, to ne znači da je teško napraviti bolje, već da proizvođač hoće da uštedi. 2€ u sastavnici ne izgleda mnogo, ali na 5 miliona komada to dođe kao lep prizor na računu nekoga iz top menadžmenta :D Asus i GB su ti odlični primeri. Imaju i fenomenalno i krš hlađenje i na AMD i na nVidia kartama
 
Poslednja izmena:
Ne, ako Asus recimo hoce da pravi NV karte sa ROG podbrendom ne sme i AMD. Ali moze sa nekim drugim, recimo Strix, a tada ne smeju NV Strix.

Ispravka: mogu koristiti i NV i AMD cipove, ali NV je pitanje kada ce dobiti, nemaju pristup prilikom prvog talasa lansiranja, kao i drugim nekim tehnolosko/marketinskim uslugama koje NV pruza AIB partnerima u okviru GPP-a.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Gde ide onda ROG Strix? :d

Kod karti je jednostavnije, i tu mislim da nije problem. Jer nema mnogo proizvođača koji prodaju i GeForce i Radeon, a i tu nije tolika kategorizacija gaming brenda. Bar se meni čini da ljudi gledaju konkretnu izvedbu, a ne šta piše na kutiji. Kod laptopova i gotovih računara, situacija je malo drugačija. I zato mi nije jasno šta misle da će HP uraditi npr. sa Omen brendom? Prave Freesync monitore koji neće imati nikakvu funkciju sa njihovim računarima? Imaju npr. Omen laptop sa GTX 1050 (Ti) i neće moći da naprave isti model sa i7-8809G (Vega 24) ili i5-8305G koji njih možda manje košta, tj. na kom će imati veću zaradu?

I ako neko ko je lider u segmentu (Asus sa ROG brendom) pređe 100% na GeForce, to znači da će ojačati svoju poziciju. Šta onda ostaje drugima? Kako će onda MSI ili HP da proguraju svoje gaming proizvode? Da ne govorimo o nekim sitnim ribama tipa Schenker
 
Poslednja izmena:
Znas na sta sam mislio ;)
ROG, ili ne sustina je u tome.
A sto se velikih OEM-a tice, zaista mi nije jasno kakva im je kalkulacija pa da ucenjuju njih.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
@SB

Zasto onda jednostavno ne stave bolji kuler i povecaju cenu za 2e? Mada opet, zasto ne povecaju cenu za 2e i stave isti kuler :d
 
Možda Nvidia ne želi u svojim materijalima ni na koji način da reklamira nešto što korisnik može da vidi kao reklamu za neku AMD kartu pod istim brendom.
 
Msi i Gigabyte i ne trebaju da izbacuju Nvidia modele jer nista dobro i ne znaju da naprave,jedino Msi lighting je nesto posebno ovo ostalo je prosek...

Ja bi licno voleo da se amd-u priklone Msi,Gigabyte,Colorful,Inno3D I Manli a da za nvidiju ostane Asus,Galax-KFA2,Zotac,Evga i Palit-Gainward....To bi bilo najbolje.
 
Vecina vas se i ne seca prvih Radeona i prvih AMD partnera... Sve se to promenilo sa Radeon 9000 serijom (pomogao je i flop nVidie sa FX modelima), do tada Radene su pravili Sapphire, PowerColor i sl, do tada nepoznati proizvodjaci.. Tada je i MSI bila kompanija tek srednjeg ranga, ciji je GeForce 2 GTS model bio medju najjeftinijima (ali sa losom slikom). Tako da, nVidia samo koristi priliku, sada kada gospodare gaming trzistem, ocigledno spremaju teren za nove modele.. Samo jos da onemoguce mining na njima, AMD-u ce ostaviti samo computing ocigledno.
 
Ok, ceo svet zna, da ti je mining srušio ceo svet. :D
 
Stupilo na snagu?

http://www.guru3d.com/news-story/ha...removing-game-branding-from-amd-products.html

Polemika na tu temu..

https://www.hardocp.com/news/2018/03/20/first_rule_gpp_dont_talk_about

Razmisljajuci o svemu tome iskreno ne znam koji zakljucak da donesem.
Danas me nista ne moze iznenaditi a opet sve je to nekako normalno, u okvirima poslovanja i uticaja na trziste zarad krajnjeg rezultata koji donosi sto veci profit.

Kada bi izolovao tu vrstu percecpije i postavio se tako da laicki posmatram problematiku rekao bih da situacija malo nije fer.

U krajnjem slucaju, ovo me vraca u neku proslost kada su non referentni modeli bili ekskluziva samo za nVidia-u. Da li se ka tome ide moze biti a sudeci po tekstu nVidia ima veliki i znacajan uticaj na
jake partnere poput Asus, Gigabyte, MSI i sl.

Sa druge strane vendorima je ostavljen prostor da "brendiraju" AMD produkte na slican nacin i tako naprave podelu po modelima gde su jedni specijalno dizajnirani za nVidia-u a drugi za AMD.
Sa te tacke gledista problem i nije problem.
 
Poslednja izmena:
Envijija je monopolista, i za nju važi antimonopolističko pravo, ovo zavrtanje ruku 'partnera' podleže tome.
 
@PCBeast
Ili bi mogli da naprave drugi brend za GeForce, a ostave psotojeće za AMD i Intel? Ipak su Asus, MSI, GB, HP... napravili svoje brendove, valjda oni treba da odluče šta će ići u koji :) Ovo bi imalo smisla da je nVidia napravila brend/segment, kao što je npr. Intel uradio sa ultrrabook-om pre nekoliko godina. Gde su oni smislili naziv, napravili specifikaciju i grunuli brdo novca u marketing. I to sve za proizvode koji tada nisu ni mogli imati konkurenciju, a ni danas to ime nije baš toliko zaživelo. Meni bi kao vlasniku neke firme bilo ponižavajuće da drugi odlučuju o mom brendu.

Da sam na mestu Intela i AMD-a, prvo što bih uradio, jeste podizanje cene top modela procesora, posebno low TDP modela za laptopove i NUC. A onda gurao Radeon bundle sa popustom. Pa ko hoće Alienware ili ROG laptop, neka plati još malo. A u narednoj generaciji iskoristio ideju ludog škota i osakatio PCI-e na mobilnim čipovima i prodavao samo IGP, EMIB i interposer varijante. Kažu da će novi VIA porcesori biti odlični, pa eto prilike da se upare sa GTX-om :d Na desktopu malo teže, ali na serverima i HPC-u bi mogli da guraju svoje standarde (IF i QPI) koji bi podrazumevano radili samo za njihove grafičke i akceleratore, a PCI-e izdvoje u dodatni, ekstra skup čip. U suštini, AMD nema tu mnogo prostora jer ne može da dozvoli da im CPU platforma bude osakaćena u odnosu na Intel. Ali Intel može svašta da uradi dok kontroliše 98% serverskog i HPC tržišta procesora, a ni akceleratori im nisu loši i biće još bolji.

Meni ni iz džepa ni u džep, jer em' me stoli bojko za "gaming" brendove, em sam već navikao da ne dajem novac kompanijama čije poslovanje mi se ne sviđa. Pa kao što ne kupujem kod Matijevića ili u Altiju, ili ne koristim Google servise, tako neću kupovati nVidia proizvode. Kad mogu meso, tehniku, mail nalog, cloud servis... da plaćam skuplje, najmanji problem će mi biti za grafičku koja čak i nije skuplja od konkurencije istih performansi :D

I jedna zanimljivost na kraju. Kompanija u kojoj radim je bila u suprotnoj situaciji. Imali smo proizvod koji je imenom bio vezan za jednog dobavljča. I to 20 godina. Početkom godine smo promenili naziv jer smo shvatili da je to besmisleno i da nazivi naših proizvoda treba da asociraju na našu firmu, a ne neku drugu. Pri tom, imamo i bolji proizvod drugog dobavljača koji nikada nije bio vezan za njegovo ime :)
 
Baš sam pre par dana gledao YT clip na nekom od Tech kanala, čini mi se JayZ, ali nisam siguran, gde je on otprilike naglasio sličnu stvar kao ti Space. Kad već GPP partneri dobijaju silne prednosti te uključujući marketinške beneficije zašto AIB-i jednostavno ne bi napravili nove brendove za NVidiu, a AMD nastavili da štancaju pod starim brendovima. Njegovo rezonovanje je ono što mi se dopalo, ko je NVidia da određuje proizvođačima šta će oni da rade sa brendovima na čije su stvaranje i ogroman marketing uložili milione dolara vremenom da bi stvorili nešto prepoznatljivo.
 
Poslednja izmena:
To je nerealno jer kad bi npr. Asus napravio novi brend za GeForce, a ROG ostao samo za Intel i AMD, a Gigabyte sa druge strane ostavio Aorus za nVidia modele, onda je Asus u lošijem položaju. Jedino kada bi se svi dogovorili da urade isto, što je nemoguće.

U suštini, saterani su u ćošak i izabrali su najbolji scenario za njih, jer se zna gde je veći profit. Ali cenim da će im opasti prodaja Radeon modela, a da će s druge strane Sapphire, XFX i ostali profitirati.
 
To je to. Značin nakon Asus, moraću da izbegavam MSI i Gigabyte proizvode. Što baš i nije toliko teško. Čekam da vidim šta će uraditi HP (Omen), Lenovo (Legion), Acer (Predator) i Dell (Alienware) sa svojim brendovima. Naravno, nikad me nisu zanimale te gaming varijante (laptopova), ali me zanima stav kompanije i njen odnos prema kupcima.

Kako sam krenuo da precrtavam prozivođače hardvera i softvera čije usluge i proizvode mi nije mrsko da koristim, za koju godinu ću doći na ovaj nivo :d
http://www.wilko.com/content/ebiz/wilkinsonplus/invt/0288795/0288795_l.jpg
 
Prosto je neverovatno. Toliko stručnjaka, analiza koznačega još i oni opet uspeju da se ponašaju kao malo dete. Da ne ulazim u to šta eventualno stoji u pozadini na površini je ispalo, pa, jadno.
 
Kada je tajvanski Šab-An-U-Ja-Kni pomešao lošu drogu sa kokainom.:d. Gde će on da zavrće ruku velikim oem proizvođačima.
 
Ne znam koliko je ova pobeda dobra vest. Ne vidim šta je bilo loše da sipaju brdo love u marketing i da žele da se to ni na koji način ne povezuje sa AMD om. Tipa Strix logo da plate da negde stoji a ono isti taj logo na kutiji Vege :D. Ok možda je ostalo sve nesrećno i zakukuljeno (svodi se na mito) ali ovaj marketinški aspekt mi je bio ok.
 
Loš je što brdo love u marketing ne sipa nVidia već proizvođači hardvera. Pa tako Asus mora da sipa brdo love i u Strix i u Arez (ili kako se već zove) brend, dok su ranije imali samo jedno ime koje moraju da finansiraju. Ne povezuju se dva čipa tako što je na jednoj zelena boja i ispisano je GeForce GTX, a na drugoj crvenim Radeon RX. Ko ne primećuje tu razliku, ni Arez mu neće pomoći
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno