Šta je novo?

PROBLEM Napajanja i Maticne ploce (970A-UD3P)

kruslin93

Poštovan
Učlanjen(a)
13.07.2016
Poruke
29
Poena
54
Nedavno sam okacio temu u vezi ENERMAX napajanja model Liberty 620W modularno ali se ispostavilo da nije problem do napajanja ocigledno.
Evo teme od ranije: https://forum.benchmark.rs/showthre...0W-modularno&p=5373423&highlight=#post5373423

Dakle mislio sam da je napajanje pri kraju. Desava se da ploca ne primi struju. Skidao sam vise puta naponski kabli i vracao ga i pokusavao na drugu uticnicu tj. u drugoj sobi. Ploca nece da primi struju, uopste ne reaguje. To se desavalo na napajanju Enermax Liberty 620W. Pre neki dan sam nabavio Bequiet 500W starije proizvodnje (nisu ovi novi modeli poput SYSTEMPOWER, PUREPOWER itd.) inace napajanje je vrh ako pogledamo koliko kablova ima, koliko je tesko samo po sebi, izrada napajanja, komponente u napajanju i to da kombinovano na 12 volti grani isporucuje 40 Ampera za razliku od Enermax Liberty koji ima kombinovano 36 Ampera. Zaista odlicno napajanje sa 80+ efikasnosti. Komp. sam prikacio sa tim napajanjem i ista prica, ploca uopste ne prima struju. Razmisljao sam da li je do ploce i da je reklamiram s obzirom da imam jos nekih blizu godinu dana garancije. Pre nego sto sam hteo da ih pozovem hteo sam da probam i sa LC POWER 500w (klasicna ona office verzija.) posto je LC POWER prvobitno stajao kada sam sklopio konfiguraciju. Zamislite sa LC POWER pali ko od sale i radi bez problema.Verovatno je neko imao slican problem. Ne znam da li ova starija napajanja nisu kompitabilna sa da kazemo novijom komponentom u ovom slucaju ploca Gigabyte GA-970A-UD3P ili sta je vec. U svakom slucaju sa LC radi kao sat a sa ovim dosta kvalitetnijim napajanjima nece da upali komp ili upali iz neki tamo 10-15ti put. Pomislio sam da li me mozda zeza power swich dugme na kucistu pa sam srafcigerom pipao one dve iglice za startovanje racunara i ista prica. Sad ne znam o cemu se radi. Da napomenem jos kada ploca primi "KONACNO" struju kompjuter radi bez ikakvih problema dok se sledeci put ne skine naponski kabli. Kada ugasim komp. i ukljucim ga sutra dan opet treba mu jedno dva-tri puta da se pritisne POWERSWICH dugme da bi se startovao racunar i radio posle kako sam rekao bez problema.

SVAKA POMOC DOBRODOSLA I HVALA U NAPRED!
 
Poslednja izmena:
Uporedi 24 pina konektore an svim napajanjima i vidi dali svi imaju BELU žicu.
 
Ako ne pali iz prve, već posle par puta, deluje da je otišao neki kondenzator napajanju i ploči. Ako su napajanja sva dobra, moguće da LC pali jer možda ima malo višlji napon na 12V grani, proveri unimerom, ali onda je sumnjiva ploča.

Izvadi napajanje ostavi da se ohlade, i testiraj sa spajalicom, spoji zelenu i crnu žicu:


Nakači neki ventilator pre nego što testiraš.
 
Poslednja izmena:
Ako ne pali iz prve, već posle par puta, deluje da je otišao neki kondenzator napajanju i ploči. Ako su napajanja sva dobra, moguće da LC pali jer možda ima malo višlji napon na 12V grani, proveri unimerom, ali onda je sumnjiva ploča.

Izvadi napajanje ostavi da se ohlade, i testiraj sa spajalicom, spoji zelenu i crnu žicu:


Nakači neki ventilator pre nego što testiraš.



Pregledao sam plocu deluje sve u redu, napajanja sam probao sa ovom spajalicom i nakacio sam ventilator kao sto si rekao i napajanja rade bez problema. PPogledao sam i unutra u napajanja nemaju ni jedan naduveni kondenzator niti bilo sta slocno sto moze naslutiti da nesto nije uredu. Stvarno ne znam o cemu se radi juce kako sam prikljucio LCPOWER radi ko sat a i danas je upalio iz prve bez problema. Ova druga dva napajanja su 100% ispravna u to ne sumnjam jedno je moj drug koristio (ENERMAX) na nekoj AM2+ DDR2 konfiguraciji i radilo je sve kako treba.
 
Pretpostavljam da ti je trenutno u kompu LC napajanje. Izvuci napojni i par puta pritisni power dugme.
Vrati napojni i upali masinu.
Javi sta se desava
 
Teraj onda sa tim napajanjem neko vreme, ako se u nedelju dana (ali bi trebalo i ranije) ne ponovi problem, onda ta dva napajanja nisu dobra. Koliko sam shvatio, oba su stara, moguće da su blizu kraja bez obzira što vizuelno ne vidiš defekte.
 
Jedino logicno je to, jer ti konfa povuce poprilicno struje pri paljenju koja bi ova 2 napajanja da su ispravna bez problema trebala podneti...
Nema logike da LC 500w bez problema radi a 620W Ener zeza... jedino nisi naveo za BQ odakle je i koliko je staro, mada to nije merodavno, mene je slicno zezao ganz novi Corsair...
 
Nazad
Vrh Dno