Šta je novo?

Kalkulator za punjac baterija

dejan2311

Cenjen
Učlanjen(a)
13.11.2010
Poruke
128
Poena
170
Imam GP punjac ali nemam upustvo , pa me zanima moze li mi neko reci koliko vremena trebam puniti baterije GP 2700mah AA ako je sledeca izlazna snaga d.c.2.8v=180mA . Ovo pise na punjacu... Moze li se na osnovu ovog izracunati.
I jos nesto ako npr punjenje za dati kapacitet baterija 15 sati a ja ih iz predostroznosti punim 13 h moze li se na taj nacin ostetiti baterija ili ne . Isto me zanima ako nekada posle vise punjenja od npr 13h nekad ostavim duze blizu 15h moze li tada da se baterija osteti , tipa da je predhodno ona nesto memorisala pa da do dozivi kao prepunjavanje i da se time ostetit.. Hvala.
 
Tako mala struja ne može oštetiti baterije ako se ostavi malo duže.

IEC standard za punjenje NiMh baterija kaže da ako ih puniš stujom od 0.1C, puniš ih 16 sati (dakle, baterije od 2700mAh, strujom od 270mA, puniš 16h). Smanjenje ili povećanje struje punjenja, proporcionalno smanjuje/povećava vreme potrebno za punjenje. Da 2700mAh baterije napuniš strujom od 1800mA, treba da ih puniš 270/180=1.5x više od nominalnih 16h, što mu dođe da im treba tačno 24h punjenja.

Moj savet ti je da nabaviš bolji punjač.
 
Na nekim sajtovima sam sada nasao da se jacina baterije deli sa jacinom punjaca i sve to mnozi sa 1.2 a negde kako je gore naveo Nshappy sa 1.5 ima li tu neko da dodatno podeli iksustva sta je isrpvano...
 
Nazad
Vrh Dno