Šta je novo?

Slušalice u rangu od 50-70 evra + zvučna i DAC

Sgt. Major

Slavan
Učlanjen(a)
31.08.2013
Poruke
2,541
Poena
495
Trebaju mi slušalice za igre, filmove i muziku. Pročitao sam nekoliko tema ovde, vidim da su najviše pominjane Presonus HD7 i Takstar Hi2050, ali ne znam da li je u međuvremenu bilo i nekih boljih, pa bih zamolio za savete. Ne bih ih nosio van kuće, samo za sobu mi trebaju.

Takođe bih uzeo i zvučnu karticu i DAC u sličnom rangu (ili jeftiniji, naravno, vidim da se pominju razne USB varijante, sjajne prepakovane kartice itd itd), tako da mi i oko toga treba pomoć.
 
Poslednja izmena:
Imas ovde nesto vise na tu temu (dovoljno je da prelistas poslednjih 20-30 strana):https://forum.benchmark.rs/showthread.php?275567-Slu%C5%A1alice-Superlux-HD-668B-odli%C4%8Dan-izbor-za-malo-novca/page161

A tu su i preporuke sa head fi, (Z)reddit itd.

Da bi bilo preglednije:
U sustini izbor se svodi na neke od ovih slusalica, podebljana oznaka za one koje mogu sa se kupe u srb, podvucena za modele koji mozda mogu da se nadju po oglasima:
semi-open/open: Superlux HD681/evo, HD668b, HD330, HD440 Samson SR850, PreSonus HD7, Takstar HI2050, iSK HP580, iSK HF2010, Somic V2.. ima ih jos (posebno takstar/iSK ali ko ce zapamtiti bas sve oznake) kao i jos neke kineske npr. BossHiFi koje su nam manje poznate.

Closed(sealed): Superlux HD660 ili HMD/HMC660 (one imaju mikrofon), HD662 (662, 662b, 662f), HD669 (odlicne ali se veoma tesko nalaze), Monoprice Modern Retro, iSK HF 2011, iSK HP680, iSK MDH 8500, MDH 9000, iSK HP980, iSK, HD9999, Takstar Pro 80/82, AKG K52/72/92, ATH M30x..

Ima ih jos (posebno ''chi-fi'', sa AE) ali i ovo je vise nego dovoljan izbor. Za kucnu upotrebu (muzika, filmovi, YT, razni programi, igre) vise sam za semi-open mada ima i odlicnih zatvorenih modela ciji soundstage/imaging ne zaostaju za otvorenijim verzijama (npr. iSK HF2011, HD9999). Po netu imas nabrojane neke osnovne razlike izmedju open/semi-open i closed(sealed) slusalica a uglavnom je najveca razlika u izolaciji koja je bolja kod zatvorenih dok otvorene najcesce imaju ''vise vazduha u zvuku'' i bar malo bolji soundstage, imaging mada ima i izuzetaka.

I za DAC/AMP je izbor manje-vise poznat u toj cenovnoj klasi (do 80$/€)
Ako hoces usb konekciju i napajanje preko usb-a onda Asus Xonar U7, SMSL M3, Fiio E10k, Fiio Q1 MK2 (ovaj uredjaj ima bateriju i radi i u kombinaciji sa telefonima/tabletima a i malo prelazi budzet).
U slucaju da ti napajanje ''iz zida'' ne predstavlja problem onda je tu FX-Audio X6 a mogucnosti za konekciju su usb, coax, optical, pa po izboru. Prakticno isti uredjaj je i SMSL 793 II ali nema usb, samo coax/optical a skuplji je 5$ u proseku od X6.

Ima tu jos dobrih, ultra-kompaktnih DAC/AMP kao SMSL iDEA (85$) cija je osnovna namena da znacajno poboljsaju zvuk smartfona, tableta ali mogu da posluze i kao desktop DAC/AMP, cak je iDEA zvucno malo bolja od svih nabrojanih ali ima i slabije pojacalo (od nekih i primetno slabije) koje je opet dovoljno za veliku vecinu pomenutih slusalica.

Vec preko 100$ postolje bolji DAC/AMP ili zvucne karte kao i bolji izbor slusalica, posebno onih na snizenju (najcesce za 130-150$/€) ali to vec nisu niskobudzetna resenja.

O svim pomenutim modelima slusalica, DAC/AMP imas mnogo toga po netu pa i na benchu, prelistaj pa proceni sta ti najvise odgovara.
 
Poslednja izmena:
Naleteo sam u međuvremenu na tu temu, pročitao dosta toga i izbor pada na HD-681 EVO.

Velurske padove obavezno da naručim, pretpostavljam?
EDIT: Pardon, vidim da dolaze u paketu, odlično.

Je l' neko probao filter člana Accuphase i da li za tim ima potrebe na EVO slušalicama?
 
Poslednja izmena:
Ako pakovanje nije ''ocerupano'' na bilo koji nacin onda bi Evo morale da stizu sa 2 kabla (1.5m i 3m) i sa dodatnim velurskim jastucicima.

Accuphase nije radio filter mod vec je jednostavno izvadio po 1 sloj sundjera i na taj nacin (po njegovom misljenju) dobio bolji zvuk, priblizniji 668b modelu (cak i malo bolji) sto je vrlo verovatno bolje resenje za gaming kao i za slusanje mnogih zanrova.

E sad, nekima ce biti bolji stock Evo zvuk koji je tamniji i vise bassy od 668b, to je skroz subjektivno. Bitno je da ti sundjeri lako mogu da se vrate i ponovo vade, po potrebi.
Svi ostali modovi (osim onih koji podrazumevaju stavljanje nekih drugih, kvalitetnijih jastucica) su komplikovaniji: https://diyaudioheaven.wordpress.com/headphones/measurements/brand-superlux/hd681-evo/

SL Evo bih upario sa X6, U7 ili M3.
 
Poslednja izmena:
Accuphase? Nisam to video, znam da je samo izvadio sundjere a neki drugi clanovi su radili te filter modove ali na nekim drugim slusalicama (681, HD7, 668b)
 
Tako sam i mislio :) Accuphase je i na sk pisao o SL ali ih nije modovao na taj nacin, samo vadjenje sundjera.
 
Nazad
Vrh Dno