Šta je novo?

Savet za usb zvučnu kartu

budjoni

Slavan
Učlanjen(a)
10.06.2008
Poruke
567
Poena
330
Pozdrav. Voleo bih da čujem savet iskusnijih korisnika vezano za zvučnu kartu za pc. Na ploči imam Realtek ALC892 a zvuk sa računara puštam na Microlab fc330. Na starom računaru sam imao ASUS Xonar DS i bio sam zadovoljan tom kombinacijom za flac i mp3 (za neko "ozbiljnije" slušanje koristim Pioneer av i Eltax monitor III zvučnike, ali na žalost sve manje imam vremena za to).
Pošto nemam slobodnih slotova razmišljam da uzmem neki dac ili usb zvučnu kartu pa mi treba savet šta uzeti u rangu 50-ak € ili nešto više?

Sent from my SM-G950F using Tapatalk
 
Uzmes najednostavniju usb zvucnu izgleda ko upaljac za cigarete ima ulaz vjerovatno za mikrofon i izlaz za slusalice ili pojacalo,kosta oko 5 Eura,obicno i netreba neka instalacija kompjuter je sam nadje...
 
Ti misliš da je ta od 5 evra bolja od pomenutog Realteka? Vidiš da čovek traži nešto kvalitetnije.
 
Pa imam jednu takvu,sasvim je ok,ako ima neka komplikovanija preko USB-a nek kupi,samo neznam kako ce to izgledat ako neku vecu nabijes na USB jer se i ova pomjera,ona je u kompjuteru ipak fiksirana...
 
Za oko 50e FX Audio X3 ili M-Audio Audiophile USB (KP).
 
Zanimljivo mi deluje ta FX Audio, moram da proguglam šta bi radio sa konektorima, kako da povežem i računar i zvučnike

Sent from my SM-G950F using Tapatalk
 
Komp se povezuje preko USB-a, zvučnici preko RCA (činč) izlaza.
 
Jasno mi je za pc, ali zvučnici imaju 3,5 mm bananu pa treba neki adapter, zvučnik se teško otvara

Sent from my SM-G950F using Tapatalk
 
Moze i X3 ali mislim da je bolje ici na X6, cesto je mala razlika u ceni i sestica na snizenjima moze da se nadje za 48-50$.
X6 je u sustini zvucno veoma slican DS/DX Xonar kartama samo u eksternom, usb izdanju i ima korektno pojacalo za slusalice.

Alister ima X6 u kombinaciji sa nekim dodatnim pojacalom i kvalitetnim zvucnicima pa moze da napise kako sve to zvuci, meni je X6 vise za slusalice a koristim neke stare, prosecne 2.1 zvucnike.

Postoje i primeri na YT, X6 u kombinaciji sa kvalitetnim zvucnicima, najcesce u kombinaciji sa dodatnim pojacalom:





E sad, uvek postoji sumnja u kvalitet (QC) jeftinih kineskih uredjaja ali se X6 dosta dobro pokazao do sada, broj zalbi po netu (forumu, AE komentari) je mali (u granicama normale), kod mene radi kako treba vec skoro 12 meseci.
Samo savetujem zamenu strujnog adaptera za neki bolji od onog koji se isporucuje uz uredjaj (veoma je los i slab), treba kupiti bar neki 12V/1.8A ili jos bolje 2.5-3A i to je to. Ne bi bilo lose zameniti i adapter za slusalice (6.5mm to 3.5mm) jer su ti ''fabricki'' losi i mogu da prave probleme.
 
Poslednja izmena:
@peja moja greška, izvinjavam se
A treba mi uglavnom za zvučnike, slušalice stavim jako retko...
Sent from my SM-G950F using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Po tim cenama X3/X6 se isplate i samo za zvucnike, jednostavno ne postoje bolji a jeftiniji uredjaji osim sto polovne DS/DX karte kostaju otprilike toliko, zvucno su egal ali traze slobodan slot na ploci i nemaju pojacalo za slusalice.
 
Hvala. Poručio sam FX-AUDIO MINI DAC-X3, nadam se da će stići do kraja meseca i da ću uspeti da ga povežem.

Sent from my SM-G950F using Tapatalk
 
Dobar izbor za taj novac. Imas ovde test, lik je X3 zvucno ocenio 9/10 a odnos cena-kvalitet 10/10 (naravno, sve u okviru te niske cene).

Ne bi bilo lose da odmah kupis bolji strujni adapter, videces i sam da je taj iz pakovanja bas los. USB kabl je ruzan ali iznenadjujuce kvalitetan.
I da te ne iznenadi - potenciometar kontrolise jacinu zvuka samo kada se povezu slusalice, nema uticaj na zvucnike. Tako je kod prakticno svih slicnih uredjaja koji nisu klasican DAC vec DAC sa pojacalom za slusalice.
 
Poslednja izmena:
Ја бих се надовезао на ову тему, да не отварам нову. Већ дужи низ година имам исти setup, Microlab Solo 7C + EM-U 0404 PCI. Но како планирам да прелазим на Ryzen + неку X370 / X470 плочу тако губим могућност да пребацим овог EM-U-a на нову плочу пошто новије плоче ријетко имају PCI, а и кад имају немају неке друге ствари које тражим од плоче. Тако да бих ја да мијењам звучну. Пошто су звучници стерео остајао бих и даље на стерео звучној картици. Овај EM-U ми ради посао савршено па бих нешто што је сличног квалитета, може и бољег али никако слабијег. У обзир долазе како PCIe тако и екстерне USB картице. Сваки савјет је добродошао. Такође ме интересује да ли ови DAC-ови могу да одраде посао, не разумијем се баш најбоље па зато и питам.
 
Poslednja izmena:
Xonar STX, naleti povremeno u oglasima za stotinak evra.

Što se USB rešenja tiče Focusrite Solo 2nd gen bi trebalo da bude dobra opcija za sličnu sumu novca, nov.

Mislim da se skuplje varijante ne isplate za Solo-7C.

Eksterna USB karta je u opštem slučaju isto što i USB DAC. Jedina razlika je u tome što takva karta može imati i audio ulaze (jer može da radi analogno-digitalnu konverziju, ADC), za razliku od DAC-a koji radi konverziju samo u jednom smeru, iz digitalnog u analogni oblik.

Eto, formalno gledano je Focusrite koga sam naveo eksterna USB karta/audio interfejs jer ima i analogne ulaze.
 
Poslednja izmena:
Ne stigoh da se javim, stigao X3, povezan na računar i na Microlab FC330. Veoma pristojan zvuk za tu kombinaciju, mislim da nije realno očekivati bolje sa tim zvučnicima. Pokušaću da povežem dac na av receiver sa pristojnim zvučnicima da čujem i tako. Inače baš smeta što jačina ne može da se kontroliše potenciometrom na dac-u a ni iz win traya, jedini način je na potenciometru koji je na subvuferu.

Sent from my SM-G950F using Tapatalk
 
Тај Focusrite је тренутно око 100€ код нас и та цијена ми је прихватљива. Још продам ЕМУ-а и милина.

Sent from my SM-G950U1 using Tapatalk
 
FX Audio SQ5 je još jedan zanimljiv uređaj, ima ga na KP-u.
 
SQ5 колико видим нема излаз за слушке тако да ми Focusrite више одговара. Мада генерално баш ријетко користим слушке кад сам у стану.

Sent from my SM-G950U1 using Tapatalk
 
Nazad
Vrh Dno