Šta je novo?

Huawei P20, P20 Pro

Da li si video prve semplove sa gsm arene ili jos bolje sa onog linka koji je Sumadinac postavio? Skini pa pogledaj na kompu, nema govora da je kamera sad nesto ''ultimativno najbolja'' na trzistu, mozda u nekim situacijama moze da bude malo bolja od Pixela, htc, samsunga ali generalno mislim da je po kvalitetu u vrhu klase i to je to (i dalje su prisutne cudne ''huawei'' boje, dinamika ovaj put iznad proseka sto je i logicno zbog veceg senzora, detalji prosecni za vodecu klasu). Naravno da ima dalje, ne mogu da verujem da su mnogi pali na klasican hajp kao da se radi o nekakvoj tehnoloski savrsenoj mirrorless kameri ili dslr koja apsolutno dere sve ostale a ne o tipicnom flagship telefonu sa dobrim kamerama.

Nisam gledao prezentaciju ali sam citao komentare i gledao neke ''slajdove'', jasno je da su maksimalno digli hajp, vise nego Samsung, ocigledno napadaju svim sredstvima - kombinacija kopiranja dizajna/UI + originalan kamera setup uz ultra hajp.

Apsolutno se slazem da je P20 Pro izuzetno mocna sprava sa feature pack kamerama koje ce biti veoma zanimljive za koriscenje i veoma upotrebljive u pravim rukama + ima 960fps slo-mo a najvece postovanje ide za velike baterije u oba P20, posebno kada se znaju dimenzije, tezina uredjaja i broj kamera, tu skidam kapu Kinezima. Ali budimo realni, vec za nekoliko meseci ce se pojaviti malo bolji uredjaji i u hardverskom i u softverskom smislu, sa malo boljim kamerama ali verovatno i manjim baterijama, zato najveci respect ide upravo za kapacitet istih :)

Trenutno je P20 Pro zanimljivija sprava od S9+, bar na papiru ali me ne bi cudilo da se u praksi malo bolje pokaze Samsung.

Mate RS Porsche Design je bukvalno jedan od najlepsih smartfona, cena manje-vise ocekivana i ne treba se cimati oko toga, cim se nesto plasira kao ''ekskluziva'' onda i cena prati takvu ''titulu'' i to je ok.

Bice zanimljivo videti Note 9 vs Mate 11 Pro vs V40 vs Pixel 3 XL itd, to ce biti vrhunski uredjaji i kapiram da je ovaj P20 Pro dobro upozorenje svima pa i Samsungu da se malo vise potrude oko Note 9, V40 i sl. nego sto su to radili do sada a ni ostali sigurno nece biti mirni posle ovakvog upozorenja iz Kine :) I sa te strane odlicno je sto Huawei ovako napada.

I da, zanimljivo je kako vecini proizvodjaca veci i skuplji ''Pro'', ''plus'' i sl. modeli postaju najbitniji, ovi manji kao P20, S9 nekako ostaju u senci i prakticno postaju malo pristupacnija ili cak kompakt verzija flagshipa.
To znaci da ce se nastaviti sa hardverskim napucavanjem tih ''pro/plus/premium'' modela i da postoje realne sanse da ce cene uskoro dostici 1000e u proseku :d

Da, ipak si u pravu. Sad kad sam video semplove sa GSMArene ne deluje kamera ništa spektakularno, gledao sam samo ono sa DXO i poredjenje sa Pixel 2 gde je slika onog točka velikog bolja od Pixela pa sam na osnovu toga zaključivao. Mada se DXO ne može u potpunosti verovati. :)

Ali svaka im čast kad su nagurali 3 kamere unutra (plus jedan tako ogroman senzor) a da je telefon ok debljine. Znači da sve se može kad se hoće (pretpostavljaš na šta mislim).
 
Poslednja izmena:
^ Takodje se slazem. Dinamicki raspon je vrlo dobar ali algoritam za susbijanje suma je preagresivan, kao na samsungu nekad. Malo vise zrna daje smek fotkama (kao na pixelima) i izgledaju mnogo prirodnije u odnosu na ove razmrljotine. Meni je ovo iskreno uzasno. Pogledajte samo ovu akvarel saksiju...




 
Poslednja izmena:
Odusevljavate se kamerom, pljujete obrvu a niko da primeti stari cipset
 
Sta fali chipsetu?
 
Ne fali mu nista, samo je proslogodisnji, a ispljuvali ste Lg G6 samo tako zbog iste stvari.
 
Ja kada sam par postova iznad pisao da kamera nije nista wow ispljusave me a sad polako.jedan po jedan konstatuju isto,jeste dobra ali ne wow,o starom cipsetu ne zelim da komentarisem jer je to bruka da se stavlja proslogodisnji u tako skup uredjaj,i kao sto napisah jedina prednost je baterija,sve ostalo vec vidjeno tj nista spec ,po meni ima vise mana nego prednosti u odnosu na s9 plus tako da mislim da nece postici uspeh koji ocekuju,i ja licno sam ga cekao da izadje i odustao momentalno cim sam video sepmlove ,bilo je prica da ce imati mesto za memorijsku pa nema a i izbacivanje 3,5mm audio izlaza im je veliki minus

Sent from my SM-N950F using Tapatalk
 
Huawei trenutno nema jaci chipset od 970(valjda?), a vecina flagshipova koji su izasli u slicno vreme sa G6 su imali SD 835.
 
Ista ti je situacija i sada,imas S9 sa novim SD 845 i Exynos-om,kao i jos neke proizvodjace,Sony npr... Ako Huawei hoce da bude konkurentan sa cenom,kao sto hoce,trebao bi i on da ima novi cipset. Mozda ga izvadi situacija na oglasima,dosta brze ce mu opasti cena,inace ne znam ko bi normalan dao 110.000 rsd,pored M10P koji se moze naci za skoro upola te cene,a manje vise su hw isti uredjaji,osim te kamere.


Sent from my iPhone X using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Tri kamere?! Ako tri puta nije bolji od konkurencije, džabe su krečili. Smešno mi je da kupim takav uređaj a koristim samo jednu, na kraju da se oslanjam na portovannu GCam, koja iz jedne izvuče više nego sve te tri. Isto mišljenje delim i za dual kamere, mora da je duplo bolja, da opravdava izgled trećeg oka pozadi. Uvek dajem prednost jednoj kameri sa većim senzorom.
 
Tri kamere?! Ako tri puta nije bolji od konkurencije, džabe su krečili. Smešno mi je da kupim takav uređaj a koristim samo jednu, na kraju da se oslanjam na portovannu GCam, koja iz jedne izvuče više nego sve te tri. Isto mišljenje delim i za dual kamere, mora da je duplo bolja, da opravdava izgled trećeg oka pozadi. Uvek dajem prednost jednoj kameri sa većim senzorom.

Evo ovde je poredjenje sa S9+: https://www.anandtech.com/show/12578/huawei-p20-and-p20-pro-hands-on-embrace-the-notch

Ne mozes da ocekujes ''dva ili tri puta bolju kameru'' samo na osnovu toga sto neki uredjaj ima 2-3 kamere ''na ledjima''. Kao i uvek, kvalitet fotografija zavisi od hardvera (pre svega od velicine i karakteristika senzora) i iskoriscenosti tog hardverskog potencijala kroz softver a te dodatne kamere (wide/''telephoto'') su uvek sa losijim karakteristikama od primarnih. Npr. LG G6 ili V30 imaju dve kamere, primarnu i wide angle ali cak ni od primarne ne mogu da snimaju kvalitetnije fotografije od Nexusa/Pixela pa cak ni od ostalih flagship telefona (male su razlike), jednostavno koriste manje senzore od proseka klase (softverski su odlicno iskorisceni) ali velicina senzora ostaje limit (da koriste 1/2.3'' po kvalitetu bi bile veoma blizu Pixela).

Vec u slucaju P20 a posebno P20 Pro je drugacija situacija i nesto novo na trzistu, senzor primarne kamere je (navodno) cak 1/1.7'' sto je solidan napredak u odnosu na vecinu senzora iz vodecih smartfona.

Kamera na papiru stvarno deluje kao ''swiss army knife'' u klasi, mogucnosti su brojne ali ta glavna kamera, sa trenutno najvecim senzorom (ako se ne racuna onaj panasonic-ov eksperiment sa 1'') ocigledno ne pravi vecu razliku, prema svim semplovima je u okviru proseka/ili pri vrhu klase sto je vise nego dovoljno ali nije revolucija kao sto se hajpuje a o zameni za dslr/milc i slicnim umotvorinama Huawei promotera da ne pricam, to su stvarno nebuloze :)

Ali Huawei zasluzuje pohvale zbog kompletnosti uredjaja i kakve-takve inovacije na polju mogucnosti kamera, uopste je fascinantno sta su sve spakovali u kuciste tih dimenzija, posebno mislim na P20 Pro sa tolikim brojem kamera i cak 4000 mAh baterijom u relativno kompaktnom ali dosta tankom kucistu.
 
Poslednja izmena:
Naravno da očekujem, oni reklamiraju proizvod. Ako nije takav, osećam se prevarenim. Uopšte me ne zanima pomodarstvo za ubacivanje više kamera, ako su ubačene, očekujem i adekvatan rezultat
 
Meni se ova p serija uopšte ne sviđa. Gore turiš prečagu da bi dole imao ogromni bezel sa fp, gde je tu logika uopšte?!

Sent from my BLA-L29 using Tapatalk
 
Ja sam odmah video da je na fotkama previse uklonjen sum i da je su poostrene...kada bi interna obrada bila manja, mislim da bi tada rezultati bili poprilicno bolji...narocito posto fotke imaju 40mpx, pa kada se rezolucija smanji na tipa 15mpx, fotke bi bile svakako bolje od konkurencije... :)
 
Naravno da očekujem, oni reklamiraju proizvod. Ako nije takav, osećam se prevarenim. Uopšte me ne zanima pomodarstvo za ubacivanje više kamera, ako su ubačene, očekujem i adekvatan rezultat

Za sada se 2 ili 3 kamere ubacuju zbog ''svestranosti'' (''telephoto/zoom'', super-wide, monohromatske) a ne zbog snimanja fotografija koje su ''2-3x bolje od Pixel-a'', to moras prvo da prihvatis :)
Ali si delom i u pravu jer Huawei P20 Pro kamere hajpuje ne samo kao najbolje u klasi vec kao zamenu za dslr/milc sto je smesno ali po komentarima sa neta/YT vec vidim da su se novopeceni honor/huawei fanovi primili na takve hvalospeve, bukvalno su veoma agresivni na sve kritike koje im se ne svidjaju :)

Ja sam odmah video da je na fotkama previse uklonjen sum i da je su poostrene...kada bi interna obrada bila manja, mislim da bi tada rezultati bili poprilicno bolji...narocito posto fotke imaju 40mpx, pa kada se rezolucija smanji na tipa 15mpx, fotke bi bile svakako bolje od konkurencije...

Znas i sam da je 40MP nebuloza na senzoru koji je i dalje mali ali pogledaj one 10MP semplove, veoma su dobri ali opet u okviru proseka klase. Za sada deluje da ta primarna kamera (10MP) nije bolja ni od S8/S9 (osim mozda DR od S8) tako da ce Nexusi/Pixeli i dalje biti broj 1, zbog kombinacije odlicnih senzora i jos boljeg hdr+ softvera.

Ali moram da ponovim - kao ''kamera'' koji je uvek u dzepu P20 Pro je veoma ozbiljan uredjaj, mogucnosti su brojne a jos ima i 960fps/720p snimanje sto je za pohvalu.
Dobar izbor za dzepno-turisticke potrebe :d bez obzira sto ocigledno nije najbolja na trzistu u smislu foto kvaliteta.
 
Poslednja izmena:
Da nije toliki hajp ne bih ni očekivao, ali ovo postaje smešno. Ako ponovo bude ubacuj port GCam za bolje fotke, treba da roknu i oni i kupci. Bolje da su radili na softveru. Apple iPSE na tom malom da ne kažem šta, izvlači odlučne fotke. Jedna kamera, senzor ništa posebno. I šta onda da očekujem kada vidim ovaj giga, mega, sega Pro sa 3 kamere? Razočarenje ?

Ps. Znam zašto se ubacuju 2 senzora, ali ne rade posao, opet ne ulazi dovoljno svetlosti. Logicno da očekujem bolje slike na noćnim fotkama. S7 je i dalje odlična kamera.
 
Poslednja izmena:
A čudo su i kupci, nikad nijesam razumio paljenje oko nekog brenda i onda se to životom brani, ako je neki fon top ne vidim potrebu da se pljuje zato što je Kinez, huawei je ozbiljan igrač i tu nema priče, malo smaraju sa kopiranjem jabuke jer ne vidim šta ima da se kopira od njih ali dobro

Послато са SM-N950F уз помоћ Тапатока
 
Sto puta rečeno , kopira se jabuka zbog kineskog tržišta.
Lupam tamo je ipX 1100e a p20 pro ce biti 550e..

Što se tiče kamere onaj matju YouTuber iz kanade je rekao da je u LL rame uz rame sa pixel 2.(mada i taj pixel 2 je realno gori od pixel 1)
Videćemo
 
Poslednja izmena:
Kažem generalno ne vidim čemu potreba kopiranja jabuke, telefon je baš lijep bez ove grdne obrve

Послато са SM-N950F уз помоћ Тапатока
 
Da nije toliki hajp ne bih ni očekivao, ali ovo postaje smešno. Ako ponovo bude ubacuj port GCam za bolje fotke, treba da roknu i oni i kupci. Bolje da su radili na softveru. Apple iPSE na tom malom da ne kažem šta, izvlači odlučne fotke. Jedna kamera, senzor ništa posebno. I šta onda da očekujem kada vidim ovaj giga, mega, sega Pro sa 3 kamere? Razočarenje ?

Ps. Znam zašto se ubacuju 2 senzora, ali ne rade posao, opet ne ulazi dovoljno svetlosti. Logicno da očekujem bolje slike na noćnim fotkama. S7 je i dalje odlična kamera.

Slazem se ali cak i odlicne Samsung kamere su bolje ako postoji Gcam/hdr+ port, zar ne? Zna se da je hdr+ najbolje softversko resenje i to je to, postoje naznake da ce se pojaviti nesto slicno uskoro (samsung, sony) ali za sada je tako.

Pogledaj (anand) poredjenje S9+ i P20 Pro (samo 10MP, 40MP je ocekivano promasaj), ta nova Huawei kamera u low-light uslovima nije bolja od S9+ pa je logicno da ne moze da bude bolja ni od Nexusa/Pixela, ma sta placeni jutjuberi pricali. Po brljotinama objektivno je u rangu xperia kamera (koje nemaju OIS), mozda cak i losija tako da je to ipak bedak s obzirom na najveci senzor u klasi i hajp. Na dnevnom svetlu te 10MP fotografije su pri vrhu klase ali su i tu za nijansu losije od S9+ i cesto sa cudnim bojama (ovo je odavno mana skoro svih Huawei kamera, istovremeno su neke boje blago napucane a neke isprane ili jednostavno cudne, neprirodne).
 
Poslednja izmena:
Auh, šta to napriča druže!? Huawei ima problema s bojama dok Samsungove prenapucane boje nisu problem?

Sent from my P10+ using Tapatalk
 
Taj manji problem je odavno poznat, nije to nista novo a i jasno se vidi. Nisam citao DxO test ali sudeci po skoru koji je bio sastavni deo promocije P20/Pro telefona verujem da im sada ne $meta :)

Nema potrebe da se ljutis, vidim da imas P10+ u potpisu ali je tako. Nijedna smarfon kamera nema skroz tacne boje, prakticno sve napucavaju saturaciju/kontrast ali Huawei to radi na malo drugaciji nacin, na vecini modela (obratite paznju na razliku izmedju saturacije npr. crvene, plave boje i zelene, npr. vegetacije + poredjenja sa drugim uredjajima, ne mislim samo na P20/Pro). Cak je u ''blind'' testovima moguce veoma lako prepoznati koji sempl je sa Huawei telefona, samo na osnovu boja. Kao sto se Samsung low-light foto. semplovi najcesce lako prepoznaju po malo izrazenijem zutom tintu.
 
Poslednja izmena:
Ne ljutim se, imam i Note 8, uopšte ne naginjem ni tamo ni tamo, ali u slučaju P20 PRO ipak da sačekamo nekog "iz prve ruke". :)

Sent from my P10+ using Tapatalk
 
Slazem se, treba sacekati prave testove ali za sada deluje tako, na osnovu dostupnih semplova i poredjenja mada ce retko ko primetiti vecu razliku izmedju npr. Samsunga, LG, Huawei-a, ajfona itd, ionako se svi trude da napucaju boje i kontrast :) Meni taj selektivni saturate + bleach efekat na huawei kamerama malo bode oci jos od nekog ''vaveija'' koji je Vojkan hteo da kupi pre 2-3 godine :D
 
Samsung nema prenapucane boje, podesite ekran na pravi mod i nema govora o prejakim bojama.
 
Nazad
Vrh Dno