Šta je novo?

Windows 10 ne dozvoljava pristup rutu D diska

canejr

Slavan
Učlanjen(a)
27.09.2005
Poruke
922
Poena
320
Windows 10 x64. Tokom instalacije u mašini je bio samo sistemski SSD. Posle toga ubacio stari sistemski disk (interni) koji je postao D.
Od prvog trenutka Windows mi ne dozvoljava upis fajlpva u rut D diska. Fajlove koji su već bili tu ne mogu da menjam.
Više puta pokušao da rešim problem na sve načine, ali i dalje ne radi.

Postavljao sebe kao vlasnika, nije pomoglo. Postavio Administrators kao vlasnika, onda mi je ukinuo pristup celom disku (i čitanje) iako sam član Administrators grupe.
Na svim fajlovima koji su ranije bili u rutu (prebacio ih u podfolder) prijavljuje Failed to enumerate, pa sam morao ručno da menjam privileigje i ukidam nasleđivanje sa Parent object. Nije pomoglo.
Kada pokušam da dodelim sve privilegije za CREATOR OWNER, Windows kao vrti fajlove, ali čim završi, odmah prebaci da se to ne odnosi na This folder... nego samo na podfoldere i fajlove.

Ne želim da se upuštam u bekap svega (preko 700 GB) i formatiranje, jer bi bilo veliko maltretiranje, a nemam razloga da verujem da bi pomoglo.
Elem - ja sam u Administrators grupi, ona je vlasnik diska i fajlova, njoj su dodeljena sva prava. Zašto ja nemam normalan pristup rutu diska, zašto ne mogu da dodelim privilegije za CREATOR OWNER i kako da rešim problem?
Napominjem još jednom da se ovo dešava od prve instalacije, nema veze ni sa kakvim ažuriranjem.
 
Klikni na Properties za disk, idi na Security, pa Advanced, uradi screenshot i postavi ga ovde.
Ovo mi lici na jedno od dva:
- UAC treba da te pita da li prihvatas pristup root-u diska (ne znam da li ovo radi na W10, radio je na W7 dok se ne iskljuci UAC). Posto to nisi pomenuo ne verujem da je do toga
- Menjao si pristup selektovanim fajlovima, ali ne i samom disku. Zato i pitam za screenshot.
Mozda je nesto trece, ali mi ne pada na pamet :(
 
Prva sam napisao poruku preko celog ekrana, pa sam skratio i možda je ostalo nejasno.
Menjao sam vlasnika i privilegije za ceo disk, a ručno za one fajlove za koje prijavi Failed to enumerate... Access is denied.
UAC je isključen.

Nikad mi nije uspelo da postavim sliku na forumu (samo linkove), pa evo opisno. :)
________________________________________
Disk D
Owner: Administrators

Permissions:
Allow Administrators Full Control This folder, subfolders and files
Allow CREATOR OWNER Full Control Subfolders and files only (nemoguće je prebaciti na "This folder, subfolders and files")
Allow SYSTEM Full Control This folder, subfolders and files
Allow Moj nalog Full Control This folder, subfolders and files

________________________________________

I nije loše ispala slika.

Ako se setiš bilo čega reci, jer me već dovodi do ludila.
Inače sam mislio da je Failed to enumerate zato što su fajlovi u rutu (mada ne znam zašo bi bilo), ali isto se dešava na istim fajlovima i posle prebacivanja u podfolder. Plus na još nekoliko fajlova koji su od početka u podfolderu (skinuti sa neta u taj folder - neki pdf, trejler za film i još par gluposti). Fajlovi koji su bili u rutu su sve moji lični (docx, pdf, par slika) i nešto bezveze sa neta (pdf uputstva i slično). U stvari, sad sam se setio da su ti fajlovi originalno kreirani ne samo u Win7, nego u rutu drugog diska (koji je bio D u staroj mašini), pa onda prebačeni ovde kad je ovaj disk (bivši C) postao D. Ali, imam gomilu fajlova koji potiču sa tog starog diska i nikakav problem sa pristupom.

Međutim, sada sam probao da editujem jedan txt fajl i neće!? Iako nije više u rutu diska. Na tom fajlu privilegije su sve iste kao na "slici" i piše da su nasleđene sa ruta diska, samo nema CREATOR OWNER zato što kod pokušaja dodeljivanja te privilegije na rutu za ove fajlove prijavi Failed to enumerate. Sada sam ručno dodelio i CREATOR OWNER privilegiju na fajl, Windows je to odmah promenio u Administrators (koji je već postojao, nasleđen sa D diska) i opet ne mogu da ga editujem! Tačnije, mogu da otvorim fajl (Notepad) i promenim, ali ne mogu da ga snimim tako promenjenog.

Sad sam taj isti fajl koji, dakle, ne mogu da editujem ni u rutu D diska ni u podfolderu D diska, prebacio u tek napravljeni podfolder na disku C i mogu da ga editujem bez problema! S tim da je pokupio nasledne privilegije diska C (zar nije ranije bilo da se nasledne privilegije dodeljuju samo kod kreiranja fajla, ne i kod kopiranja?). Osim one tri iste (Administrators, System i Ja, sa Full Control) on ima samo još Users sa Read & Execute i Authenticated Users sa Modify privilegijama. Onda sam taj editovani fajl vratio nazad u podfolder diska D i tražio mi je dodatnu potvrdu administratora (Continue) da prebriše postojeći fajl, a odmah ima nasledne privilegije za Disk D. Onda sam ručno dodao one dve grupe (Users i Authenticated Users), da bude potpuno isto kao na disku C i opet ne mogu da editujem fajl! Access is denied. Fajl nije read only.

Šta se ovde dešava sa tim fajlovima?

EDIT: Sada sam fajl sa diska C (koji sam tamo editovao) prekopirao na D u novi podfolder (dakle, ne preko tog istog fajla) i mogu normalno da ga editujem i na disku D. Ali, i dalje ne dozvoljava kopiranje u rut diska D. Nema ono da traži potvrdu, nego kaže A required privilege is not being held by the client i imam samo Try again, Skip i Cancel.
 
Poslednja izmena:
Drugi disk je bio sistemski, sa logovanjem i ostalim, jel tako? I na njemu je bio takođe W10?
Mada mislim da se takav "problem" javlja kod bilo kog novijeg (w7+) sistema. Disk MBR ili GPT?

Naročito ako je bila samo jedna particija, i sve što se upislivalo po njoj, pod Admin nalogom sa lozinkom, postaje zabranjeno za ostale korisnike. To su neki atributi koji su upisani u sam fajl sistem.
Ako podigneš sistem sa fleša (SergejStrelec npr), moći ćeš sa fajlovima da radiš šta hoćeš. Bar je meni uvek uspevalo.
Formatiranje naravno rešava problem, ali...
Nikakvo dodeljivanje privilegija trenutnom administratoru tu ne pomaže.
Probaj sa Take Ownership registry skriptom.
Windows Registry Editor Version 5.00

[HKEY_CLASSES_ROOT\*\shell\runas]
@="Take Ownership"
"NoWorkingDirectory"=""

[HKEY_CLASSES_ROOT\*\shell\runas\command]
@="cmd.exe /c takeown /f \"%1\" && icacls \"%1\" /grant administrators:F"
"IsolatedCommand"="cmd.exe /c takeown /f \"%1\" && icacls \"%1\" /grant administrators:F"

[HKEY_CLASSES_ROOT\Directory\shell\runas]
@="Take Ownership"
"NoWorkingDirectory"=""

[HKEY_CLASSES_ROOT\Directory\shell\runas\command]
@="cmd.exe /c takeown /f \"%1\" /r /d y && icacls \"%1\" /grant administrators:F /t"
"IsolatedCommand"="cmd.exe /c takeown /f \"%1\" /r /d y && icacls \"%1\" /grant administrators:F /t"
Kreiraj reg fajl, unesi ga, posle na desni klik na bilo koji fajl/folder dobiješ opciju TakeOwnership.
 
Poslednja izmena:
ja da sam na tvom mestu bih digao bilo kakav normalniji sistem sa usb-a,svukao te fajlove sa te particije koja ti je sad D pozeljno u drugu particiju na istom disku (mozes i da napravis novu) i onda u kompletu pobrisao tu particiju i rebuildovao mbr/gpt i samim tim uklono sve tragove tog sistema koji je bio na tom disku.posle mozes da preparticioniras kako zelis ceo disk,nema rizika i ne traje dugo kad su particije prazne.

takodje,ako planiras da igras igre i da ih drzis na tom disku sad ti je idealna sansa da ga shortstroke-ujes tj da napravis particiju na pocetku diska gde su brzine i odziv najbolje.koliko da odvojis za tu particiju zavisi od diska do diska,po mom iskustvu u proseku na pocetnoj trecini disk je najbrzi i onda ide naglo znacajno opadanje performansi.hdtune ti u megabajt ispise sa svojim benchom gde tacno krece opadanje performansi.
 
@BokiPK Disk je MBR, jedna particija; bio je sistemski pod Win7 (možda i Xp pre toga). Pade mi na pamet da Win10 prepoznaje disk kao sistemski i štiti rut, ali obrisao sam sve ostatke tog sistema i ništa. A problem nije sa svim starim fajlovima, samo sa tim koji su bili u rutu i još 20-30 fajlova u raznim folderima (od preko 6600 fajlova na disku), od kojih su neki kreirani baš u tim folderima tek pod ovim Win10. Ostali fajlovi ne prave probleme. I samo u rut diska ne mogu da kopiram ništa, u bilo koji drugi folder mogu. Kao da Win10 mene ne tretira kao člana Administrators grupe kada je u pitanju rut ovog diska.

Osim toga, hvala za taj registry skript, ali nije problem sa postavljanjem i menjanjem vlasnika za bilo koji fajl ili folder. A sve fajlove mogu da otvaram i kopiram, nije problem (osim ako obrišem eksplicitne privilegije za sebe, pa mi ne prikaže ništa na disku iako sam u Administrators).

UPDATE: Upravo sam prikačio skoro isti disk (samo manji) koji je bio sistemski pod XP i imao je još u rutu sve one sistemske fajlove (mada ne i Windows). I mogao sam normalno da kopiram sve u rut tog diska. Kao što mogu i u... pet eksternih. Koji, zanimljivo, nemaju svi iste privilegije za disk iako su svi formatirani pod ovim istim Win10.


@Orchard Disk je 1 TB, jedna particija i oko 750 GB podataka. Pritom su mi važni datumi za foldere, pa moram da kopiram sa robocopy i da nemam pojma kad će da završi. I stvarno ne bih to da radim, pogotovo kad nema garancija da će da reši problem. Inače, ne igram se već dugo, a nikad mi nije bilo toliko bitno za brzinu, važnija mi je mobilnost (zato i koristim eksterne diskove). No, svakako dobar podsetnik kome je važno.
 
A da jednostavno probaš da kreiraš korisnika sa istim imenom kao i na starom sistemu i da tako povučeš fajlove ?
Jednom mi je palo napamet to, i prošlo je :)
 
Ime korisnika nema veze, svaki sistem dodeljuje drugi GUID za korisnika, koji nikako nece biti isti bez obzira na ime. Skroz je slucajno sto je to proslo, tj. nesto drugo je tu sredilo tebi problem.

Ne znaci mi nista ova "slika", bitno mi je da vidim ceo taj prozor kako izgleda. Ovako cu samo nagadjati :(
Uploaduj negde screenshot, pa okaci link, svejedno, smao da se dobro vidi taj prozor.
Ovaj prozor kao sto je u attachmentu mom (primer je iz VMa)
I naravno tab za Ownera.
 

Prilozi

  • Permissions.jpg
    Permissions.jpg
    200.5 KB · Pregleda: 58
Nazad
Vrh Dno