Šta je novo?

Nvidia P104-100

La bojim se da gresis, ti mozda znas kako funkcionise crypto trziste ali za hardware nisi u pravu.
Kada je juna meseca prosle godine sve otislo navise i kopalo se 5-6$ po karti, karata nije bilo i u oglasima su se prodavale po 400-450e (RX570) ali je sitna kolicina koja je stizala od proizvodjaca i dalje kostala 250-300e, isto vazi i za ludilo u januaru ali sada kada je isplativost pala na 1.5$ proizvodjaci su poskupeli karte i sada karte od proizvodjaca dolaze po vecim cenama.
Maj-jun nece nista znacajno doneti sto se karata tice, bice ih u prodaji ali ne po cenama od prosle godine, cak ni po oglasima nece biti znacajno nizih cena jer ce po oglasima prvi prodavati ovi koji su zadnji kupili. Oni koji su kupovali po 250e su vec odplatili karte i nemaju potrebe da prodaju odmah, takvi mogu da pocnu prodaju tek kad isplativost ode daleko ispod iznosa struje koju potrose.

Meni samo treba da LTC izadje jos malo gore i karte nikad ne mora prodajem, a i drzim igraonu, ima padne crossfire ko vrata. ;)
 
Poslednja izmena:
Upravo sam nesto testirao...
Na jednom napajanju zakacene 3 karte regularno 8pin gore i molexi dole, plus jos dve karte samo molexi, potrosnja 660w.
Sada sam skinuo te dve sa molexa i ostale samo 3 karte regularno prikacene 8 pin + molex, potrosnja 480w.
Ispada da ova karta kroz molex vuce citavih 90w, prosto neverovatno.
 
PCI-E 3.0 x16 je deklarisan da vuče max 75W kroz slot.

Kontam da si merio iz utičnice koliko vuče, to mu onda dođe to, 20% na 75W je 90W ako je efikasnost napajanja nekih 80%.

Mada možda i stvarno vuče malo više, inače ove kartice nikako na SATA konektro, ima da ga spale koliko vuku struje.

Vidi da ima samo 1 8-PIN konektor, a TGP 180W-225W, što znači ako je dobro OCovana povuče i iz slota koliko može.
 
Znam da je 3.0 na 75w, zato sam se i iznenadio.
Za efficiency me nista ne cudi, merim na budjavom Raidmaxu, to mi palo pod ruku, izmericu sutra to isto na serverskom 80plus platinum napajanju pa da uporedim.
Na njih a i inace stavljam samo 6pin risere i konektore, 2 zice preseka 0.75mm su i vise nego dovoljne za bilo koji riser. ;)
 
Na serverskom 80plus platinum napajanju, isto 3 kartice, 433w.
 
Kako si uspeo da pokrenes majner bez 8pin konektora? Hteo sam ovo da izmerim 100 puta ali nikad nisam nasao nacin
 
Rig sa 8 x P104 troši is 1150W iz zida. 8 pin je na svim karticama.
Ne znam sad koliko tačno otpada na ostatak komponenti.

Sent from my SM-G930F using Tapatalk
 
Kako si uspeo da pokrenes majner bez 8pin konektora? Hteo sam ovo da izmerim 100 puta ali nikad nisam nasao nacin

Pa nisam pokretao miner bez 8 pin. Na tom rigu od 13 karti imam 4 napajanja od 750w (mada lagano moze da radi i sa 3).
Na jednom Raidmaxu sam prikljucio 3 karte (8pin+molex) i jos 2 karte samo molex (8pin isao na serversko napajanje) tako sam ocitao 660w. Posle sam izmerio na Raidmaxu samo 3 karte (8pin+molex), bez 2 karte na molexu i dobio 480w, sto znaci da je na ta dva molexa islo 180w odnosno 90w po karti. Iste 3 karte na serverskom napajanju vuku 433w. Potrosnju preko molexa mozes lagano da izmeris obicnim unimerom, mada sam ja dosao do zakljucka da se to dosta razlikuje od karte do karte i da nema mnogo smisla meriti, narocito nvidia puno vuce preko molexa.

@marko_ns
Koji proizvodjac i kolko kopaju sa tom potrosnjom?
Kod mene ispada 145w po karti, kopa 40mhs.
Na komponente odpada 50-80w.
 
Ove su Palit P104, power limit 70%, - 100, +600 memorija. Bacaju oko 310 mhs.
Koje ti karte imaš I koja podešavanja kad si uspeo 40 da izvučeš?
Napajanje je Xigmatek 1800W.

Sent from my SM-G930F using Tapatalk
 
Jasno. Tu sam ideju i ja svojevremeno izneo ovde pa me izprozivase da izazivam pozarnu opasnost
 
koja je memorija na njima?znam da je nasvirana i da nije bitno koji je proizvodjac,cisto info
na 350eur kad su bile narucili smo 20kom al u medjuvremenu izmena cene 550eur pa 650eur pa 850eur, uzmi il ostavi dilema,
i prvo je bio asus,pa onda msi,pa onda zotac.
Nije kao za istu kartu povecana cena,nego je kao drugi proizvodjac pa ide druga cena,mem se nije pominjala koja ide
i jel izasla verzija 1070ti mining sa vise svega od 1070ke,sem rama
 
@marko_ns
Gigabyte, 0 +770 pl 75%, lagano moze i jace ali onda potrosnja ide dosta gore, ovde sam nasao neki sweetspot.
Gledao sam nekoliko modela, Gigabyte mi je delovala najozbiljnije.

@Roger_Waters
Ma ajde, to je tako radilo nedelju dana bez problema.

@macola265
Na mojima je Micron.
To ti je zato sto narucujes u pilicarskim firmama koje se predstavljaju kao velike. Nijednom nisam dao novac bez da sam dobio kartu istog momenta, i uglavnom sam placao manje negu u tim 100% avansnim narudzbinama.
Za 1070ti mining edition nisam cuo.
 
^Ovo ako je tamo 800$ kod nas ima buce 1200e.
 
haha pilicarske firme i placanje unapred,otkud ti to?
ja sam tip cement cigla il sto kazu englezi bricks and mortar 100%,Niti sam davao nekom pare unapred niti sam trazio nesto tako,to mi neozbiljno skroz
sto si siguran da imas dobre cene a ja nemam?
bas cu sutra ispitati sta mi covek nudi,to je vrv ova 1080ti varijanta al je greska u pisanju bila
 
La bojim se da gresis, ti mozda znas kako funkcionise crypto trziste ali za hardware nisi u pravu.
Kada je juna meseca prosle godine sve otislo navise i kopalo se 5-6$ po karti, karata nije bilo i u oglasima su se prodavale po 400-450e (RX570) ali je sitna kolicina koja je stizala od proizvodjaca i dalje kostala 250-300e, isto vazi i za ludilo u januaru ali sada kada je isplativost pala na 1.5$ proizvodjaci su poskupeli karte i sada karte od proizvodjaca dolaze po vecim cenama.
Maj-jun nece nista znacajno doneti sto se karata tice, bice ih u prodaji ali ne po cenama od prosle godine, cak ni po oglasima nece biti znacajno nizih cena jer ce po oglasima prvi prodavati ovi koji su zadnji kupili. Oni koji su kupovali po 250e su vec odplatili karte i nemaju potrebe da prodaju odmah, takvi mogu da pocnu prodaju tek kad isplativost ode daleko ispod iznosa struje koju potrose.

Meni samo treba da LTC izadje jos malo gore i karte nikad ne mora prodajem, a i drzim igraonu, ima padne crossfire ko vrata. ;)

Ja sam duze rudar (6 godina) nego trader, ali dobro.

To sto su proizvidjaci poskupeli karte jer iz razloga ponude i potraznje. Kada se ona stabilizuje, vratice se i cne na staro. A ljudi (mineri) ne reaguju tako kako si opisao. Onaj ko je usao u 2017-oj, pogotovo na pocetku i osetio sta znaci kopati i do $8 dnevno, taj nece trpeti muku gde karta zaradjuje 30-40 din netto dnevno. A jos dolazi i leto, grejanje/crkvavanje/dosta vise paznje zahteva nego zima gde je rudarenje mnogima i izvor toplote pa tu potrosnju struje iskoriste na dva nacina.

Ja sam 80% rudnika prodao pre mesec ipo dana po ovim nerealnim cenama. Tu sam vec unapred sjajno prosao jer sma karte uzimao po 170 eura a prodavao po skoro tri puta vecim cenama. Dodudse sa rig-om to ispada i vise od x3 placene cene, a da ne pricam a su se troduplo otplatile kroz sam mining.

Maj-Jun ce biti dobar mesesc za ponovni ulet odnosno pocetak kupovine gpu-a. Kraj godine ce biti vec prezasiceno trziste i moci ces ih po bezobrazno niskim cenama naci, isto kao sto su proteklih meseci bile bezobrazno visoke.

nVidia i AMD ce bogami nayebati. Zeleni ce po meni proci gore tako da je Short NVDA sve preko $240-250 premija. Ja sam i tu short.
 
haha pilicarske firme i placanje unapred,otkud ti to?
ja sam tip cement cigla il sto kazu englezi bricks and mortar 100%,Niti sam davao nekom pare unapred niti sam trazio nesto tako,to mi neozbiljno skroz
sto si siguran da imas dobre cene a ja nemam?
bas cu sutra ispitati sta mi covek nudi,to je vrv ova 1080ti varijanta al je greska u pisanju bila


Napisao si da su ti nudili po jednoj a posle podizali 3 puta cenu, po meni je to cisto pilicarenje, povezao sam po defaultu sa placanjem unapred jer je to i islo jedno uz drugo.
Nisam siguran da imam bolje cene a nisam to ni rekao, rekao sam da sam nabavljao po boljim uslovima nego ljudi koji su kod odredjenih firmi placali i po mesec dana unapred, nisam mislio konkretno na tebe jer ja i ne znam kako i gde ti kupujes karte.

@La
Videcemo, ako si u pravu ima da se lepo pojacamo ali mislim da vecina danas razmislja kao ja i ti i da iz tog raloga nece biti neke masovne prodaje, bar ne tako brzo kao sto je maj-jun. Ja cak mislim da sama isplatljivost nece ispod 1$ po karti pasti pre juna meseca.
 
Po mom nekom mišljenu, mora isplativost baš drastično da padne padom cene i ili sa porastom diff. tj. brojem rudara.

A pošto je sad taj neki period gde je zarada manja i veći ROI (što je glupo gledati za rig i nadati se, jer mnogo je nestabilno), mnogi koji su uleteli u ovo sa nadaom da će otplatiti rig od 3k€ za 4-5 meseci su izašli tj. prodali ga.
Oni koji su čekali jefitnije cene kartica su odustali, zbog dužeg ROI.

Realno zeleni i crveni i dalje gruvaju stare čipove samo da proizvođači nastave ovim tempom da štancaju kartice, ima da se poveća ponuda.
Ali čim skoči isplativost (tj. cena novčića), recimo da ETH bude iznad ATH neki duži period opet će krenuti cene kartica da skaču i broj rudara da se povećava.

Ako bi diff. pratila cena iskopanog, i ponuda kartica ne bi se povecavala onda bi i isplativost bila veca, tj. ne bi bio priliv rudara.


Meni nije bilo ni na kraju pameti da tu dajem nesto avansno i da cekam posle kartice, a moze 2 puta da se desi da jefinije u medjuvremenu bi nasao odmah.
Lepo ti meni reci kad stizu, ja cu da rezervisem i da te ispostujem koliko mogu, a ti ako si bezobrazan niko nece da ti kupi, pa ce da ti stoje pare u karticama.
 
Posto je i ova cijena ETH-a i ostali altova naduvana, ocekujem da bude preplavljeno trziste polovni i novi kartica na ljeto, jos je ovo Ok isplativost, ali downtrend je jako izrazen tako da uskoro ispod 1$ po karti a ko zna sta ce se sve desiti i sa ASIC-om za ETH mozda se blizi kraj mininga- vrlo izvjesno.
 
Za kraj bas i ne verujem, naci ce oni neki novi LTC, ETH, ZEC...
 
Ima alternativa, ETH je dobar je je pouzdan coin sa perspektivnom, i velikom potraznjom.
Ali i da ne mozes da ga rudaris efikasno, imas sta drugo. A dok ne izadje ASIC svasta moze da se desi.

Ja mislim da jos bar godinu dana ce rudarenje karticama biti veoma isplativo, a mozda i skoro 2.
Posle moze vec da bude teze i teze, posebno ako ASIC krenu da preplavljuju trziste, ali posto ih prave par firmi koje imaju mizerne kapacitet načekaćemo se da trenutno najbolji novcici za rudarenje budu full na ASIC.


PS: ono da whattomine je samo deo cega mozes da rudaris, ima ih jos dosta koji su isplativi i koje na dnevnom nivou ako prodajes zaradis i po 30%-50% vise nego najisplativije sa whattomine.
A i uzgred ja sam rig uzeo da skupim novcice, koje necu sad sigurno da prodajem za lovu, nego kad mi cena bude odgovara (pa makar propao krirpto svet do kraja godine skroz).
 
Nazad
Vrh Dno