Šta je novo?

Napajanje na mining rigu "produvalo" nakon samo 10 min, šta bi mogao biti uzrok?

Solesoslav

Slavan
Učlanjen(a)
20.05.2008
Poruke
4,687
Poena
485
Napajanje na mining rigu "produvalo" nakon samo 10 min, šta bi mogao biti uzrok?

Prijatelj je rešio da uđe u mining vode i zamolio je mene za pomoć u sastavljanju svih komponenti. Kupio je bio metalni ram koji smo postavili da stoji na drvenom stočiću, 2x LC Power LC1200 V2.4 - Platinum Series napajanja, 7x XFX RX580 8GB GTS XXX i sve to rešio da spoji uspomoć AsRock H110 PRO BTC+. Imali smo dosta problema sa osposobljavanjem riga da radi(uglavnom zbog matične ploče koja je specifična), ali smo nakon dosta muke uspeli da poteramo 5 kartica preko Ethminera na Windows 10 OS-u. Pošto je već bilo kasno plan nam je bio da ih ostavimo preko noći da kopaju i da sutradan probamo da povežemo ostale dve, međutim nakon 10 minuta rada, glavno napajanje je "puklo", iz njega se video beli bljesak i odmah osetio smrad. Treba nam pomoć da utvrdimo zašto se to desilo.

Pošto se sve to bilo odužilo prilikom povezivanja nismo lepo raspodelili kartice, već smo na napajanju koje je crklo povezali 4 risera(2 po jednoj grani molex konektora), 4 RX580 grafičke, 1x HDD, 3x ventilatora na 1 molex konektoru i matičnu ploču AsRock H110 PRO BTC+ sa procesorom Celeron G3930 (24 pin, 8 pin, 2x molex, 1x sata).

Drugo napajanje je napajalo jednu RX580 koja je radila i još jednu koju Windows nije prepoznao(defektan riser), kao i 2x ventilatora. Jedna grafička kartica je ostala ne povezana.

Sve grafičke su bile flashovane BIOS-om koji je smanjio radni napon i frekvenciju jezgra, a povećao frekvenciju memorije. BIOS sam ja modifikovao od stock BIOS-a prateći pažljivo uputstva sa interneta i po uzoru na par drugih BIOS-a za RX580 koje sam nasao na internetu. Eventualno je moguce da su podesavanja za napon bila pogresna pa da je ostao stock napon, ali mislim da nisu.



Iako je jedno napajanje bilo znatno opterećenije od drugog, nekako mi deluje da 4xRX580 nisu dovoljno veliki potrošači da preopterete napajanje.
Želimo da probamo da utvrdimo šta je moglo da bude razlog pre nego što sve ponovo povežemo pa nam treba vaša pomoć.

Meni padaju na pamet tri stvari koje bi mogle da budu uzrok.
1. Ventilatori koje sam "skarabudžio" na molex konektore
Ventilatore sam povezao tako što sam sve + žice obvrteo zajedno jedne oko druge tako da imam jednu veliku "+ žicu" i nju sam gurnuo u 12v rupu na molex konektoru i isto tako sam uradio sa ground žicama ventilatora i gurnuo ih u ground žicu na molexu koja je udaljenija od 12v žice. Kako bi osigurao da žice ne mrdaju, preko sam stavio molex na sata adapter(koji je služio samo da pričvrsti žice) i lepljivom trakom(nisam imao izolir traku) sam zalepio kablove za plastiku molex konektora. Ventilatori nisu klasični več su u pitanju 120x120x38mm modeli sa 3000RPM. Iako su oni malo veći potrošači ne deluje mi kao da bi mogli da naprave toliki problem jer su 12v i ground žice bile(po mojoj proceni) dobro izolovane jedne od drugih i zaštićene od slučajnog kontakta.
Na slici ispod je na brzinu slikan primer "mod-a" koristeći crni molex sa napajanja, beli molex adapter i braon pretlu. Pored toga, koristio sam lepljivu traku da oblepim kabl, što nisam uradio sa pertlom na slici.


2. Kablovi za struju koji su snabdevali napajanja strujom i generalno 220v instalacije
Napajanja su bila povezana preko istog produžnog(koji je doduše bio malo slabijeg kvaliteta, kao i cela instalacija u kući). U početku smo ih povezivali kablovima koji su došli zajedno sa napajanjima u kutiji, međutim jedan od njih se pokazao kao blago defektan i kad god je napajanje bilo priključeno preko njega čulo se "cvrčanje struje". Zato smo po brzom postupku još pre nego što smo povezali više kartica zamenili taj jedan kabl. To napajanje koje je preživelo je koristilo novi kabl iz prodavnice, dok ono što je crklo je koristilo kabl koji je fabrički došao sa napajanjem u pakovanju, pa je možda moguće da iako nije "cvrčala struja" sa tim kablom, da je i taj kabl bio defektan kao i onaj na drugom napajanju pa da je zbog toga produvalo napajanje. Pošto je samo jedno napajanje crklo računam da nije krivac produžni kabl ili možda grešim?

3. Uzemljenje celog riga i uticaj gumenog okvira za napajanje
Ceo rig bio sastavljen na metalni ram koji je stajao na drvenom stočiću i pošto je drvo izolator računam da je računar bio uzemljen preko napajanja. Uzemljenje komponenti bi išlo kako preko kablova na napajanju zaduženih za to, tako i preko samog metalnog rama. Zajedno sa napajanjima stigla je guma koja je namenjena da se stavi između napajanja i kućišta na koje se montira napajanje i ta guma služi da smanji zvuk od vibracije napajanja. Međutim u haosu montiranja celog tog rig-a mi smo izgubili jednu od tih guma i samo jedno napajanje(ovo koje je crklo) je imalo tu gumu između sebe i metalnog kućišta. Da li je moguće da zbog toga što je napajanje bilo tom gumom fizički izolovano od metalne konstrukcije da je nastala neka razlika u otporu u odnosu na drugo napajanje pa da je ovo napajanje zbog toga nastradalo? Da li bi strujni kabl za napajanje koji je možda bio defektan mogao da ima isti uticaj? Da li je dovoljno da metalna konstrukcija na koju je rig nakačen stoji na drvenom stočiću i da se uzemljenje vrši preko napajanja ili je možda potrebno da se dodatno izoluje ili uzemlji rig?

Evo link na kome se vidi guma za napajanje o kojoj govorim
https://www.amazon.com/Coolerguys-Supply-Anti-Vibration-Rubber-Gasket/dp/B007EV9F2W


Stvarno ne znam šta je moglo da bude krivac i svaka pomoc bi bila vise nego dobrodosla.
 
nisi rekao glavnu stvar, kako si povezivao extendere, napajanje napaja grafiku na pcie slotu i extender od te iste grafike?
 
99.9%
Ste spojili iste naponske grane ta dva napajanja.
Vrlo verovatno 12V se klalo sa 12V od drugog, i jedno napajanje je pokušavalo da reguliše napon koje je pravilo drugo napajanje.
Sa dva napajanja moras da budes ekstra obazriv, i da ispoštuješ pravilo kako se spaja.


Sent from my HTC 10 using Tapatalk
 
mozda je pravilo problem sto si na molexu uvio obe - zice ko ce gha zna
 
To sto si ti budzio ti je garant napravilo kurslus jer kolko god da si ti to uvrteo to se unutra sve pomesalo kad si ugurao ovaj female molex.
Iskreno, potpuno se iznerviram kad kupis opremu od 5k eura a neces lemilicu od 300 din.
Pa sto bar nisi isekao taj adapter molex na sata pa na njegove zice navrteo zice od ventilatora?
LC power po meni nije napajanje za mining ali i pored toga mislim da nije do njega i da ste sve unistili tim "budzenjem" ventilatora.
 
Molex ima spojene komore tj izmedju 4 pina imas prolaz i ako zalluta zica iha, mada trebalo bi da odreaguje zastita

Sent from my P8000 using Tapatalk
 
Samo ne znam šta će vam dva napajanja od 1200w za 7 grafika. Niko ne može da ti pomogne jer je ovako nemoguće utvrditi bilo šta.
 
Da su molexi verovatno bi se zapalili/istopili. Ne verujem da je ovo.

Da su kablovi za struju verovatno isto, ili bi izbio osigurač. Malo šansa da je ovo.

Uzemeljenje napajanje ima preko napanskog kabela, tako nije ni ovo.

Pre će biti loš primerak, možda opterećenje kondezatora na modularnoj tabli (moguće oni za molex kablove). Da li može da se vidi šta je izgorelo (neki kondenzator, modularna tabla ili...), proviri da li se vidi? Da li proverio potrošnju iz konektora.

Da li su zagoreli konektori na modularnim kablovima ili molexu?

Čemu služi pertla?
 
Poslednja izmena:
To sto si ti budzio ti je garant napravilo kurslus jer kolko god da si ti to uvrteo to se unutra sve pomesalo kad si ugurao ovaj female molex.
Iskreno, potpuno se iznerviram kad kupis opremu od 5k eura a neces lemilicu od 300 din.
Pa sto bar nisi isekao taj adapter molex na sata pa na njegove zice navrteo zice od ventilatora?
LC power po meni nije napajanje za mining ali i pored toga mislim da nije do njega i da ste sve unistili tim "budzenjem" ventilatora.

LC power i nije neka marka ali ovo napajanje od njih ima samo brend dok je prozvodjac platforme Andyson Taiwan, sa izuzetno visokim ocenama i 10 godina fabricke garancije.

http://www.jonnyguru.com/modules.php?name=NDReviews&op=Story&reid=412
 
Ja sam ukapirao da je produzni gajtan neispravan, mozda nine imao uzemljenje, i kaboom

Sent from my P8000 using Tapatalk
 
Da su molexi verovatno bi se zapalili/istopili. Ne verujem da je ovo.

Da su kablovi za struju verovatno isto, ili bi izbio osigurač. Malo šansa da je ovo.

Uzemeljenje napajanje ima preko napanskog kabela, tako nije ni ovo.

Pre će biti loš primerak, možda opterećenje kondezatora na modularnoj tabli (moguće oni za molex kablove). Da li može da se vidi šta je izgorelo (neki kondenzator, modularna tabla ili...), proviri da li se vidi? Da li proverio potrošnju iz konektora.

Da li su zagoreli konektori na modularnim kablovima ili molexu?

Čemu služi pertla?
Ma pertla je samo sluzila da ilustrujem kako sam povezao ventilatore, nije bilo pertle na crknutom napajanju :)
Inace ne moze nista da se proveri jer je odmah sledeceg dana poslato na reklamaciju.

Inace i meni deluje da nije do produznog/kabla bas zbog osiguraca, koji nisu reagovali.

Nista nije izgorelo, samo je napajanje u jednom momentu glasno puklo i napravilo beli bljesak i ugasilo racunar(osetio se smrad u tom trenutku). Onda je dok jos nisam izvukao produzni iz struje nakon sekunde racunar ponovo zavrteo ventilatore i napajanje je puklo jos jednom.
 
Nazad
Vrh Dno