Šta je novo?

Crkla/pobrljavila ploča (USB short), isplati li se i jel moguća uošte popravka

Gadjan

Slavan
Učlanjen(a)
01.05.2006
Poruke
2,363
Poena
390
U pitanju je Asus P5QL-E, dakle stara ali (nekad) dobra DDR2 P43 ploča. Na njoj imam 3GB rama a mislio sam i da proširim do 4-5 pošto je jeftin ~1000 din 2GB, i imam procesore E5500 i E7200 a mislio sam možda i da stavim neki Xeon.
Ploča mi je zgodna jer je kvalitetna i ima dosta slotova koji su mi potrebni, ali sada sam u dilemi da li se uopšte isplati popravljati ako je moguće jer ne znam ni koliko je danas zapravo upotrebljiva. Potrebni su mi samo multimedija i internet ali da to što tečnije radi. Verno me je dugo služila ali odavno se već mučim sa internetom jer mi je sistem bio XP i vrlo mator, taman sam hteo da stavim svežu sedmicu, da dodam još rama i ssd da vidim da li će bar internet lepo raditi i baš sad crče. Sad nemam predstavu koliko E5500 na 2.8 (ili oc na 3.nešto) sa 5 GB rama i ssd-om i win7 može uopšte pristojno da služi za internet, ili uz Xeon. Ono do sad je bila muka živa ali verovatno beše do lošeg stanja sistema, previše tabova, nedovoljno rama i mehaničkog hdd-a.

Neki usb kabl za telefon je napravio problem, iako u drugim portovima nije zezao niti na drugim računarima. Samo na ovom mom kompu i samo kad ubodem u front usb resetuje se mašina, pre mi se desilo i sad ponovo, zaboravio sam i ubo, ovog puta je izgleda stradala ploča. Brljavi, ne postuje, pišti na razne načine, clear cmos ne pomaže ili pomogne samo kratkotrajno, nekad uđe u bios pa zaledi. Nekad malo radi, čak i digne sistem pa bsod (razni, ali često nešto za usb driver). Instalacija sedmice, i sa usb i sa optike krene pa bsod. Ne pomaže ni disejblovanje usb kontrolera u biosu, ploča svakako inicijalizuje usb kontroler bri butovanju i ispiše pri postu. Sve je poskidano, napajanje grafika i ram su ispravni. Ako mu se usb kontroler nalazi u chipsetu (ja nemam pojma) onda ne verujem da ima vajde. Davno mi je grom ubio mrežu pa je lako rešeno skidanjem čipa sa ploče i dodavanjem pci-e kontrolera. Ovde ne verujem da će to biti izvodljivo, ali pitanje je ako slučajno bude, 1500-2000 din da li mi se tako nešto isplati.
Ja uopšte nisam u toku sa hardverom, ne znam koji je neki minimum za polovnu ploču, cpu, ram da pristojno tera internet pošto imam utisak da su neki sajtovi danas prilično zahtevni, tj da traže mlad hardver.
Na brojnim stranicama mi se skroz zaleđivao browser ne znam zbog čega i sve se vuklo. Dok sam se skenjao kako munjevito radi microsoft edge na win10 i H110+G3930 do duše na ssd
 
Poslednja izmena:
Da li si otkacio kablove za front USB? Ja bi to prvo probao. Resetuj BIOS skidanjem baterije i ostavi povezano samo osnovno. Probao bih i drugi procesor jer sam imao ranije Core2Duo E2200 da je radilo sve sem USB-a.
 
Naravno, to sam prvo uradio, otkačio front usb, a i sve sa ploče što nije neophodno. Cmos sam čistio više puta i džamperom i vađenjem baterije i menjao bateriju. Deluje mi da je nažalost nešto oštećeno, u najgorem slučaju chipset. CPU imam drugi ali mi je cimanje da menjam jer je kuler veliki tt silent tower prošrafljen kroz ploču. Ako je budem skidao da nosim u servis mogu i to da probam ali nema mi logike da cpu to uzrokuje
 
Moze lako biti do procesora,skoro sam imao problem sa procesor,samo You Tube se nije mogao nikako ucitati,sa drugim procesorom radi sve savrseno.
 
:smash: :D
 
Sigurno je do procesora. Ovde ljudi lupaju razne gluposti...

Sto se pocetnog pitanja tice, trazi drugu 775 plocu, na nekoliko ploca sam sretao slican kvar, sve su zavrsile u smecu, osim ako neces da je nosis nekom profesionalcu i platis pola cene ispravne ploce. Mozes na oglasima da nadjes slicnu plocu lako, to nije neka high-end ploca oko koje se isplati mnogo cimati, obicna G31 ploca ce ti zavrsiti posao oko neta i office-a.
 
Molio bih te da ne vredjas, ono sto sam napisao je tacno. Promeni plocu, al si mu pomogao, pa to i on sam zna da uradi. Pa kad zameni plocu a opet ne radi USB, sta onda?
 
Samo mi kazi kakve veze procesor ima sa USB kontrolerom? Plocu je udarao grom i spalio LAN kartu, i ko zna koji su naponi kasnije preko USB-a usli u cipset. Jos ako je bila overklokovana, pa je i northbridge sagoreo... Gubi vreme promenom CPU-a, sreca je da moze jeftino da dodje do 775 primerka, ali je opet gubljenje vremena. Ako je i CPU ostecen (kako neznam) onda neka baci celu platformu, jer ulaganje u 775 danas je glupost.
 
Ma to sa grmljavinom je bilo pre više godina... dobila je prenapon preko mreže i nije radila ali se ispostavilo da je samo integrisani atheros lan čip crkao, tako da sam dobro prošao, izašlo me samo 5 eura legendarni Čika Pera je skinuo čip i radila je do nedavno. Tj bio sam i dokupio gigabitni pci-e lan kontroler. Zato i volim ozbiljne full atx ploče sa dosta slotova, sa 4 slota za ram, sa dobrom naponskom... Imam ja drugu 775 G41 ploču (Biostar G41D3+ sa E7200) ali mi je ona stvarno krš, nema niti jedan mali pci-e slot, samo dva pci. Ima samo dva slota za ram i koristi DDR3 koga imam manje. Manje sata i usb portova, loši i obični kondenzatori, baš je socijala u odnosu na Asus P5Q varijante.

Ma mene samo zanima da vidim 775 platformu u najboljem svetlu, dakle sa dovoljno rama i sa ssd-om, na čistom win7 i win 10 pa da provrtim internet i youtube da procenim da li to zadovoljava, da bih znao isplati li se popravka ploče. Mislim čak i ako je ne budem ja koristio imam više namena gde mi treba neki sekundarni komp, za multimediju ili satelitsku tv ili za roditelje... bitno samo da li je to upotrebljivo.
Pošto dok je radilo užasno se vuklo sve, neki obični sajtovi su zakivali računar, čak i ovaj forum je jedva radio, yt da ne pominjem koje mučenje, ne puštanje hd rez nego uopšte učitavanje stranice. Ali mislim da je to bilo do lošeg stanja matorog XP-a i hard diska. Izneverovao sam kako radi internet na g3930, ali mi se ne daju pare za komplet novu platformu. Sad mi baš crkla ploča kad sam hteo da dodam rama i ssd.
Inače mislim da je crkla kada sam ubo onaj sumnjivi usb kabl, od onda se dešava, ali prvo u početku sam imao samo bsod-ove u windowsu a kasnije je bivalo sve gore, češće i haotičnije, pa više često ni post ne prođe bez raznih bipova ili zamrzavanja.

Probaću i zamenu procesora mada čisto sumnjam
 
Mislim da si sam sebi dao odgovor. 775 platforma moze sa dosta rama i quad procesorom i danas da bude jako upotrebljiva, govorim iz iskustva / imam u Nisu Q6600 + 4GB DDR2 + HD 5450 , i to je za surf/yt cak i poneku igricu starijeg datuma sasvim dovoljno. Ploca koju u Nisu imam je neka integrusa sa nVidia 630i cipsetom i oskudna je po pitanju ekspanzije ali je dovoljna za osnovne potrebe (2 slota za RAM, 4 SATA porta, 6 USB pozadi + 4 za front panel).

Ako negde jeftino nadjes Q6xxx ili jos bolje Q8xxx/Q9xxx seriju procesora, i nadjes neku pristojnu P45/P35 plocu, moci ces jos da koristis tu platformu, mada ozbiljno razmisli o novijim komponentama, cak i novim Celeron derivatima sa DDR4 i H110 plocom, oduvace bilo sta sto imas na 775, plus dobijas USB 3.0 i SATA 6 za SSD sto je jako bitno.
 
Uzmi taj Biostar G41D3+ sa E7200 i osposobi, sasvim je to pristojno, drugaru sam dao neki Dell brend sa E6300 i 3GB DDR2, radi mu sve osnovno tipa Youtube, Facebook, video ok na Win7. Tebi je taj XP bio krs, da si imao nov Win7 bolje bi radilo. Mozes i PCI karticu sa USB da stavis na tog Asusa i da vozis.
 
Pa stavio bih ja pci kontroler za usb ako bi oni na ploči mogli da se onesposobe nekako tj da ploča radi korektno ali bez usb portova. Samo to mislim da nije moguće ali videćemo. Isključivanje kontrolera u biosu ne pomaže, meni deluje da je chipset oštećen.
Instaliram baš sedmicu na G41 sa 3 GB DDR3 i SSD pa ću videti kako će da radi. Imam ja varijantu nekog G3260 Haswella na H81 ploči da sklepam sebi, pošto ništa pametno ne radi, kancelarisjki posao... koji može bilo koja platforma. Nego svakako bi mi dobro došao još jedan komp pa gledam i 775 platformu da osposobim. Šteta za P5QL-E ploču, hteo sam i quad neki da ubacim jer su modovani xeoni sad samo 10ak dolara, nije neka para, čisto iz radoznalosti pošto nikad nisam koristio quad da vidim da li bi bilo napretka i u mojoj primeni ili je to samo za zahtevnije stvari.

Za novo mi treba mnogo više, tipa ~170 eura G4560, neka jeftina ploča sa bar dva pci-e slota i da ima dvi+hdmi i 4 GB DDR4. Nisu pare problem nego ne daje mi se jer zaista nisam zahtevan korisnik, osnovno mi treba, net i multimedija. Mada kad uzmem 4K akcionu kameru uskoro verovatno će mi trebati jači cpu ako budem nešto obrađivao, ne znam.
 
Ja bas imam G4560 sa 8GB RAM, SSD. Uzeo prosle godine u ovo vreme kada je RAM bas bio jeftin. Odlicna masina, nisam zahtevan korisnik ali ono sto sam probao radi sve extra. Imao pre toga G3220, i to je sve bilo ok, mogao sam lagano i da ne menjam nista nego ajde, nek ide zivot.
 
Moja stara mašina koja je bila aktivna do pre par dana, mogla je da gura 4k snimak, bez problema.

Asus p5k se + q9400 clock 3,41ghz +8gb ddr2


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Pa onda ću da ostanem na G3260 do daljnjeg pošto me to ne košta ništa. A ovu ddr2 ploču ću probati da osposobim pa javljam rezultate
 
Provjeri taj usb jel sve izgleda cvrsto,jednom sam imao neki racunar lik je uspio slomit usb uticnicu,gurajuci kontra onaj sa uredjaja koji se spaja na racunar.
 
Procesor ili ploca ili oboje,ne isplati se puno gubit vremena oko toga s obzirom da ima tih ploca kupit i na pijacama...
 
Gde na kojoj pijaci ima full ispravna P5Q za male pare? :)
Gledao sam oglase i stari hardver je precenjen, pogotovo za ploče se previše traži
 
Precenjen je jer su prodavci svesni da je taj hardver jos uvek upotrebljiv, a ima i dosta racunara sa tim plocama koje posle 10ak godina upotrebe pocinju da crkavaju, pa potraznja za njima postoji. Gomila poluispravnog krsa i dalje ima na oglasima, jedine jeftine 775 ploce su one koje ne podrzavaju kvadove, ostalo je preskupo, pogotovu kada traze 30 eura za osnovne G31 ploce sa DDR2, ali izgleda da im se moze, i da se po tim cenama te ploce i prodaju.
 
Teško da se prodaju. Pa ja im neću dati sigurno. AKo bude moglo da se popravi, dajem 1500-2000 max. S obzirom da mnogo mlađe i bolje platforme nisu mnogo skuplje.
Pa ja sam ceo ovaj komplet Asus P5QL-E + E7200 + 3 GB DDR2 platio samo 60 eura još 2013. :) sad je 2018
 
Kod nas u Bosni dovlace iz vana na kamionima te ploce raznu polovnu elektroniku,predpostavljam da i u Srbiji postoje takva mjesta,mozes kupit bagatela al rizikujes da je neispravno,nekad se moze dogovoriti sa prodavacem u slucaju neispravnosti,cesto je moguce sastavit odlican racunar od 3 GHza ili cak Core Duo,malo je bolje nego oglasi.
 
Imaju te pijace i ovde, najpoznatija je u Pancevu, bio sam i u Memicima u Bosni, medjutim ploce koje se prodaju kao ispravne su papreno skupe, one "neispitane" budu iskrzane i izudarane, i jeftine su, ali nemas nikakvu garanciju da ce raditi, kaze prodavac ako ne radi, dacu ti drugu, a dal ces ga naci sledeci put je pitanje. Na pijacama jako retko moze da se dobije "good deal", i ne treba gubiti vreme sa tim.
 
99% ploča na pijacama i buvljacima je "crklo, sigurno ne radi" Jedino na K&P and takvim mestima može da se nađe nešto manje više ispravno,
 
Imaju te pijace i ovde, najpoznatija je u Pancevu, bio sam i u Memicima u Bosni, medjutim ploce koje se prodaju kao ispravne su papreno skupe, one "neispitane" budu iskrzane i izudarane, i jeftine su, ali nemas nikakvu garanciju da ce raditi, kaze prodavac ako ne radi, dacu ti drugu, a dal ces ga naci sledeci put je pitanje. Na pijacama jako retko moze da se dobije "good deal", i ne treba gubiti vreme sa tim.

Kod nas su ljudi uglavnom uzimali kompletna kucista,pa iz vise kombinovanjem opet dobiju dobar racunar,nekad se desi da treba zamjeniti par nabubreli elektrolitski kondenzatora i to poslje radi opet dobro...
 
Ne mogu da verujem da je izgleda samo ram bio u pitanju, tj crko jedan modul. Jako se čudno ponaša, moram još dosta da istestiram, nikad nisam imao sličan slučaj. Ali eto prošla win7 instalacija bez tog modula, nije pao bsod kao do sada, radi neko vreme. Ima još nekih bubica ali drugačijih, videću... Baš bi bilo super ako radi, volim ovu ploču. To mi je drugi komp, prvi normalan posle socket A semprona iz 2005. Jako je dugovečna i upotrebljiva platforma, dodao bih rama i tutnuo neki modovani quad xeon i ssd verujem da bi živnulo. Imam i bešuman veliki thermaltake tower cooler koji sam koristio još na socket 462 pa posle na 775. Koristila bi mi ta mašina za sekundarni komp za razne namene. A i zatreba mi nekad ide konektor za stare diskove i podatke
 
To su stvari koje znaju zezati,HDD,RAM,procesor,slobodno skini hladnjak,ako opet budes imo probleme,usisivacem usisaj eventualnu prasinu tamo gdje ide procesor,pogledaj na ploci da nije neki kondenzator naduven u gornjem dijelu ili ispod nozica pogotovo kod procesora,takodje obrati paznju na kompatibilnost rama,dali ga ploca podrzava gledajuci na netu i sl.Probaj Ram u drugom kompjuteru,nemora znacit da je neispravan...
 
IBM REV 2.4 FRU PN 73P0595,ploca za primjer ima ugradjen procesor 2.8GHz-a kompjuter je placen 5 eura moguce je lako instalirati i Sedmicu nevjerovatno brzo instalira programe,kozna kolko je stara ploca al radi bolje i od nekih Asus-ovih ploca sa procesorom na 3.2GHz-a.
 
Ne mogu da verujem da je izgleda samo ram bio u pitanju, tj crko jedan modul. Jako se čudno ponaša, moram još dosta da istestiram, nikad nisam imao sličan slučaj. Ali eto prošla win7 instalacija bez tog modula, nije pao bsod kao do sada, radi neko vreme. Ima još nekih bubica ali drugačijih, videću... Baš bi bilo super ako radi, volim ovu ploču. To mi je drugi komp, prvi normalan posle socket A semprona iz 2005. Jako je dugovečna i upotrebljiva platforma, dodao bih rama i tutnuo neki modovani quad xeon i ssd verujem da bi živnulo. Imam i bešuman veliki thermaltake tower cooler koji sam koristio još na socket 462 pa posle na 775. Koristila bi mi ta mašina za sekundarni komp za razne namene. A i zatreba mi nekad ide konektor za stare diskove i podatke

I, sta bi na kraju ?
 
Nazad
Vrh Dno