Šta je novo?

Reprodukcija 4K materijala

Preoccupation

Slavan
Učlanjen(a)
01.11.2004
Poruke
2,141
Poena
405
Prijatelj ima računar koji ne može lepo da pusti 4K film osim preko Windows 10 default video player-a, Movies & TV. Konfiguracija je sledeća:

CPU: Intel Pentium G4560 @ 3.5GHz
MB: Asus H110M-D
RAM: 2x8GB DDR4 Patriot 2133MHz
GPU: Asus GTX 1050 Ti OC edition 4GB GDDR5
Monitor: Lenovo L27q-10 (27", 2K, IPS)

Dakle, u Movies & TV player-u sve radi odlično (s tim što nema opciju za subtitle), dok u svim drugim playerima secka. U Movies & TV-u, GPU je opterećen nekih 20% i manje, dok CPU uopšte ne radi. U svim drugim playerima, CPU je na konstantnih 80% i dolazi do 100%, frame drop je očigledan. Što duži ide film, lag je sve veći. I opet, u Movies & TV-u toga nema. Da ne pričam da je u Movies & TV playeru slika daleeko lepših boja i življa. I na monitoru i na TV-u (LG 55UJ6307) smo probali, sve je isto (što je očigledno jer PC reprodukuje).

Neki savet?

P.S. Da li je rešenje, koje se očigledno nameće, kupovina novog CPU-a? :)
 
Neka instalira poslednju verziju klite codec pack i pušta filmove preko mpc (dolazi u paketu sa klite). Moj laptop sa i3 6006U pušta 4k x.264 i HEVC/x.265 (8bit i 10bit) bez problema, sve preko softverskog rendera. G4560 je daleko brži cpu od 6006u i mora da reprodukuje 4k bez problem.

Q9550 iz moje mašine se mučio sa bilo kakvim 4k materijalom, sa istim kodekom radi bez frame skippinga. Jeste da je quad core ali je mator ko biblija.
 
Movies aplikacija pusta bez problema zato sto koristi GPU hardversko dekodiranje. Nisi napisao koji codec je u pitanju, ali pretpostavljam da je HEVC, zato sto bi H264 taj procesor pustao bez problema sa softverskim dekodiranjem. Za 4k HEVC softversko dekodiranje treba prilicno jak procesor, ali zavisi od kvaliteta softverskog codec-a, npr. VLC novije verzije (nightly build) imaju solidno brz HEVC software codec.
 
Poslednja izmena:
VLC 3, koliko znam, podržava hardversko ubrzanje i za HEVC.
nVidia 10x0 serija podržava i 12bit HEVC tako da nema zime. za Windows je preporučljivo da su drajveri instalirani ručno (ne automatski preko Update)

naravno, potrebno je u plejeru podesiti hardversko ubrzanje. npr, za SMplayer na Ubuntu-u se izabere MVP, pod Video opengl a pod Performance cuda.
 
Prijatelj ima računar koji ne može lepo da pusti 4K film osim preko Windows 10 default video player-a, Movies & TV. Konfiguracija je sledeća:

CPU: Intel Pentium G4560 @ 3.5GHz
MB: Asus H110M-D
RAM: 2x8GB DDR4 Patriot 2133MHz
GPU: Asus GTX 1050 Ti OC edition 4GB GDDR5
Monitor: Lenovo L27q-10 (27", 2K, IPS)

Dakle, u Movies & TV player-u sve radi odlično (s tim što nema opciju za subtitle), dok u svim drugim playerima secka. U Movies & TV-u, GPU je opterećen nekih 20% i manje, dok CPU uopšte ne radi. U svim drugim playerima, CPU je na konstantnih 80% i dolazi do 100%, frame drop je očigledan. Što duži ide film, lag je sve veći. I opet, u Movies & TV-u toga nema. Da ne pričam da je u Movies & TV playeru slika daleeko lepših boja i življa. I na monitoru i na TV-u (LG 55UJ6307) smo probali, sve je isto (što je očigledno jer PC reprodukuje).

Neki savet?

P.S. Da li je rešenje, koje se očigledno nameće, kupovina novog CPU-a? :)

Rešenje ti je MPCHC i MadVR (uz hardversku akceleraciju, ako sama ne bude default-ovana). Možeš da radiš passthrough HDR-a, a može i konverzija u SDR (ako 4k HDR materijal gledaš na ne HDR ekranu).
 
Namestio sam mu D3D11 uz hardware Asus GTX 1050 Ti OC i sve lepo radi, nema drop frejmova, nema laga nakon bufferovanja i slično. Takođe, primetio sam da uz 7.1 Atmos postoji mikro lag audia, ali kada se prebaci na 5.1 audio traku, sve je sjajno. Dzonihsv, podesio sam i uz MadVR i radi odlično.

Što se tiče lepše slike u Movies & TV plejeru, to je koincidencija picture mode-a na TV-u (VIVID, u tom trenutku) i samog plejera. Kada se smanji HDR i Media Player Classic daje odličnu i, po meni, precizniju color paletu.

Instalirao sam poslednji K-Lite Codec Pack i MPC (koji dolazi uz njega, samo x64 verziju). Nema drugih plejera i kodeka. Sve sam obrisao.
 
Video player u win10 ima već nekoliko godina opciju za prevode i multi audio. Sa leve strane na dnu je opcija, radi bez problema.
 
Radi li kombinacija madVR hdr i integrisana hd 630 grafika?
 
Kad pokusavam bilo sta da cackam u vezi hdr opcije nista se ne desava. Inace sam 4k materijal ide bez ikakvog problema.
 
Zasto mi onako siva slika kada pustam HDR film, da je to do snimka ili plejera, inace 4k, 8k ovi snimci sa youtuba perfektni na TV-u , evo upravo testiram The.Mandalorian.S01E01.INTERNAL.HDR.2160p.WEB.H265-DEFLATE , 1080p lepse boje nego 2160p.
Inace pustam preko MPC, (extended pa prevucem na TV standard) , probao sam 5K Player: Play 4K/5K/1080p HD videos , VCL, sve je isto. Mislim slika nije losa, ostrija dosta nego 1080p, nego samo te boje sto vuku na sivu..
 
Jer se ne radi automatsko konvertovanje iz HDR-a u SDR (da monitor ili tv imaju HDR, to ne bi bilo potrebno).

Skini madvr, prati uputstva za instaliranje, postavi ga kao default renderer u MPC-u i biće i boje kako treba.
 
Probaj onda i PotPlayer, najprostije je resenje: https://potplayer.daum.net/

Kada pustis video, na dnu prozora ces imati HDR dugme pa vidi kako ti izgleda kada je ukljuceno i kako kada je iskljuceno.

viUyA79.png
 
Jer se ne radi automatsko konvertovanje iz HDR-a u SDR (da monitor ili tv imaju HDR, to ne bi bilo potrebno).

Skini madvr, prati uputstva za instaliranje, postavi ga kao default renderer u MPC-u i biće i boje kako treba.

Zadnji ovaj MPC vec ima u sebi, samo sam otisao u opcije > output > i stavio madvr tu. Odma je nestao ono sivilo.
E sad ne znam dal mogu ko ovaj lik iz videa da namestim da pusta 4k rezoluciju, mada mi monitor 1440p..
Ovaj lik podesavo sve zivo ali je pre 2 godine video https://www.youtube.com/watch?v=oGYRN7BiWhE

Jel si ti sta podesavao sad sa ovim zadnjim MPC-om?
 
Ne vredi sutra cu cackati, sad mi na PC monitoru dobre boje, a kad prevucem na tv sivo... ;)
 
Probaj onda i PotPlayer, najprostije je resenje: https://potplayer.daum.net/

Kada pustis video, na dnu prozora ces imati HDR dugme pa vidi kako ti izgleda kada je ukljuceno i kako kada je iskljuceno.

viUyA79.png

Hvala za ovaj plejer sto si linkovo, hdr sve sljaka, koristicu ga za 4k snimke, 2 sata zadnja se mucim sa mpc al imam problema jer windows hdr imam ukljucen (obicni 720p i 1080p snimci sa tim izgledaju dooosta bolje pa zato) al mpc hdr i windows hdr kad se prevuku na tv ima konfklikta, dok sa ovim plejerom nista.
 
Meni to djubre od pota nije htelo da pusti sve bluray fajlove + eset prijavljuje trojanca!
Mali, ali mocni MPC radi posao.
 
Obozavam ovakve generalizacije. :D

Kod mene je Eset od 2008. - nikad problem; PotPlayer od 2014. - nikad problem.
Takodje nikada problema izmedju njih.
 
Bez da ulazim u bespotrebnu diskusiju, imam sigurno vise poverenja u Eset nego u POt, ja sam imao instalaciju koja je cista, ova sa linka koju si postovao ima trojanca!
A i zasto bi koristio Pot kad MPC radi kao sat externo loaduje prevode, pusta blu u bilo kom obliku iscita ga iz foldera, ne vidim prednost Pot-a koji nije hteo sve fajlove da mi pusti kad su u folderu.
 
Kod mene ne detektuje trojanca. A to je inace i oficijelni sajt PotPlayer-a. ;)
 
Poslednja izmena:
VirusTotal kaže da je ovo što je DeRadicci postavio legit (sa oficijelnog sajta). Nema trojanaca ili sličnog u obe verzije (32/64bit). Moj AVG Free sa kompa isto kaže sve ok.
 
Meni i MPC i Pot rade kao sat.
A sto se tice AVa, ne koristim nista.

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
 
Pozdrav drugari, potrebna mi je pomoc. Naime drug ima tv LG 55SM8600PLA I desktop racunar povezan sa njim. Zeli da gleda filmove u 4k. Sta je potrebno uraditi da to bude moguce?
Trenutna konfiguracija ce biti ispod, da li je moguce nadograditi nju ili mora nesto drugo?

Maticna: MSI MS-7721 Ver 2.0 FM2-A55M-E33
Procesor: AMD Athlon X4 750K
Graficka: AMD Radeon HD 7700 1GB GDDR5
Memorija: 8GB RAM.
 
Poslednja izmena:
Meni je tv povezan lan kablom sa kompom. Kako cenim za reprodukciju je zadužen tv a ne komp tako da konfiguracija nije bitna? Nek me ispravi neko ako grešim. Ako pusta sadržaj na kompu pa preko hdmi baca sliku na tv to je onda drugo. Mislim da je prva varijanta bolja.
 
Najjeftinije rešenje mu je brza USB fleška od 64GB.:) Ovako bi morao da menja barem grafu za GTX 950/960, a možda i CPU što sa sobom povlači menjanje svega.

EDIT: da, ako ide preko DLNA onda nije bitan komp jer sav posao radi TV, pretpostavio sam da misli na HDMI konekciju.
 
Poslednja izmena:
Da da, preko HDMI-a. Ne znam da li TV podržava reprodukciju preko LAN-a...


Sent from my MI MAX 3 using Tapatalk
 
Nazad
Vrh Dno