Šta je novo?

Ryzen 5 1600

Chupavac

Cenjen
Učlanjen(a)
14.10.2009
Poruke
1
Poena
151
Zdravo svima,

Zelim da zamenim postojecu konfiguraciju sa Ryzen 5 1600 CPU-om, ali nisam pametan koju plocu i RAM (16GB) da uzmem. Kao sto svi vec znate zivimo u Srbiji gde je cena uvek glavni faktor.

Neki uzi izbor oko MBa mi je MSI Tomahawk ~105 e i RAM Gskill F4-3000C16D-16GISB. Koliko vidim na MB sajtu kaze da je taj RAM compatibilan sa plocom.

Zanima me da li ima neko iskustva sa tom konf i naravno ako zna da predlozi neshto slicno ili bolje, bio bih zahvalan. Svaki predlog je dobrodosao.

Pozdrav svima,
Chupavac
 
Dobar izbor. Sto se rama tice, super sto je po njihovom sajtu kompatabilan, odnosno podrzan, ali posle silnih bios update-ova nije to toliko problematicno.
Ploca, tu sto si izabrao je super, tu su ti u toj klasi i Asus B350 Plus i Asrock AB350 Pro 4, koju god od te tri neces pogresiti. Za OC malo ozbiljniji gde ces cackati i napon i napasti iznad recimo 3.6-3.7ghz, uzmi LC CC 120 hladnjak za 20tak evra, samo proveri dal imaju AM4 kacenje, obavezno.
 
Ja imam isti RAM i sličnu ploču. Kod mene radi bez problema na 2666 MHz iz prve, i to od prvog dana (od oktobra valjda), bez ikakvih dodatnih podešavanja. Dalje nisam ni pokušavao, pošto me ne zanima. Sa poslednjim BIOS-om su povećali klokove XMP profila, ali ja ih nisam isprobavao
 
Predlažem ti ovaj moj Asus Prime x370 pro. Ta memorija je isto dobra ali Kingston Predator 3000 je lakše naći ovde. Može da radi na CL 12 i dobije iste performanse kao 3200 MHz.
 
U principu nema, jer je solidna B350 ploca dovoljna i za 8/16 procesore(naravno, ne klokovanje istih, eventualno neka stotina MHz preko default).

Jedino za neke buduce 12/24, ako ih uopste bude bilo na AM4 socketu.
 
Zahvaljujem se svima na odgovorima, dosta mi znace. Nisam neki OC freak, ne bih se neshto oko toga mlatio preterano.

Takodje zelim da se izvinim ako sam stavio temu negde gde joj nije mesto. Cesto sam na forumu ali uglavnom kao "reader" a ne "writer" Nemam mnogo iskustva u pisanju kao sto se da zakljuciti iz prilozenog.

Hvala svima josh jednom!
Pozdrav za sve.
 
Onda bolje uzmi R5 1600X i jeftiniju B350 plocu (cisto zbog 4 DIM slota). Npr. Asrock AB350M Pro 4 ili MSI B350 VDH. Stim 1600X ne dolazi sa fanom, tako da bi trebao dokupiti, opet pomenuti LC CC 120 za oko 20e. Cela egzibicija bi ti trebala biti skuplja za tih 20e za hladnjak.
 
Hvala na odgovoru.
Pa koliko sam razumeo bash r5 1600x je za OC, a ja ne planiram da se u pocetku time bavim.

Tomahawk je vidim dosta trazena ploca, dosta njih je preporucuje. Takodje ima 4 dim slota (ATX je nije mATX). Treba mi ploca za 5.1, obe gore navedene imaju 3 audio porta.
 
I X i non X mogu da se klokaju i postizu slicne rezultate, tipa 3.9ghz na dobroj ploci je realnost manje vise za svakoga.

Razlika je, i ono zbog cega bi tebi mozda bi bio bolji X model je veci boost clock out of box, na 3.6ghz radi na svim jezgrima. Tom logikom upravo je X model za one sto nece mnogo da se bakcu sa klokom. Bezveze sto AMD nije spakovao box kuler unutra, ali eto i oni su ga reklamirali kao primerni OC model, ali na kraju ko se sa tim igra, non X ispada mnogo bolje/ekonomicnije resenje.
 
Poslednja izmena:
Hajde malo da se nadovezem, u pitanju je 1600X i imam ponudu za dve ploce:

- Asus X370 + 100e doplata
- MSI B350 (arctic tomahawk)

Da li imam potrebu za gornjom ili ne, razume se da bih klokovao procesor ako treba i koje bi hladjenje moglo da ohladi ovaj procesor bez problema?
 
Koja Asus x370 Ima ih više ? Ako misliš na Prime x370 pro onda za nju mogu sve najlepše da kažem. Prebogata sa USB i SATA portovima itd. Klokuje ko luda. Jak VRM. Sad, dal' imaš potrebu, to samo ti znaš ali i B350 bi odradila posao.
Za hlađenje do 3.8 -3.9 GHz neki tipa 212 evo ili ona LC 120 a za preko 4GHz (ako uopšte dogura toliko onda neki baš ozbiljan hladnjak.
 
Koja Asus x370 Ima ih više ? Ako misliš na Prime x370 pro onda za nju mogu sve najlepše da kažem. Prebogata sa USB i SATA portovima itd. Klokuje ko luda. Jak VRM. Sad, dal' imaš potrebu, to samo ti znaš ali i B350 bi odradila posao.
Za hlađenje do 3.8 -3.9 GHz neki tipa 212 evo ili ona LC 120 a za preko 4GHz (ako uopšte dogura toliko onda neki baš ozbiljan hladnjak.

Asus X370 Crossfire Hero VI
 
Heroj je top-end ploca, ako ti je tako nesto potrebno, uzmi.
 
CH6 je naj jača AM4 ploča ali i najskuplja. Stvarno samo za entuzijaste. Naj više se plaća za gomile "caka" kao recimo dugme za dupli BIOS, Za klasu R5 Ryzen-a je stvarno previše. Sledeća dole je Prime x370 Pro u pola cene a radi i sa 1800x na vrhunskom OC.
 
Hvala, ipak cu uzeti MSI i EKWB kao hladjenje za iste pare umesto samo Asus MB.
 
Ako hoces pogledaj moju konfu(RAM CPU i MB) Placena 414e kod madjara. Radi odlcno, svaka preporuka!
Juce sam strimovao 9 sati i proc nije prosao 56c a radi na 3.8ghz... Ja sam prezadovoljan.Kako sam sklopio i upalio sam komp i sve radi odicno, cak sam uspeo klokovati sve za sat vremena...
 
Poslednja izmena:
Evo da se javim posle nekog vremena. Kombinacija komponenti koje sam naveo gore je odlicna.

Ukoliko neko bude imao problema sa istom konfiguracijom oko post screena, ( kao ja sto sam imao) neka ubode RAM u slot 3 - samo jedan dimm (sve ostale kombinacije su bile fail). Kad se jednom dobije post, sve dalje radi kako treba.

Hvala svima na savetima i pozdrav ;)
 
Nazad
Vrh Dno