Šta je novo?

Problem sa mehanickom tastaturom

Stiletto

Slavan
Učlanjen(a)
27.07.2008
Poruke
322
Poena
320
Pozdrav svima!
Imam problem sa tastaturom, tacnije space dugme, znate kako postoji zica/opruga na Space dugmetu koja balansira dugme da mozete da ga stiskate bilo gde itd. E na mehanickim tastaturama je slicno, takodje postoji zica, samo sto se nalazi ispod maticne ploce tastature i nije moguce doci do nje bez rasturanja iste.

Sta se desilo, pa izgleda da zato sto ja iskljucivo stiskam Space dugme po levoj strani (zadnja 3cm leve strane) jedan od "laznih keyswitcheva" koji sluzi kao oprugica da dize dugme na gore ali i kada pritisnete dugme da bude amortizer. E pa taj switch sa leve strane ima jedan super mikro delic opruge plasticne koji je uspeo da pukne i samim time vise ne absorbuje pritisak po Space dugmetu i pravi nesnosnu buku (gore nego da nabadate poker aparat).

Nasao sam privremeno resenje time sto sam dugme sa te strane izdigao za par mm da nema pun hod. Ali to ce samo privremeno drzati.

Da li iko ima ideju kako da fixujem problem, jedina stvar koja mi je pala na pamet je kupovina onih okruglih gumica koje se stavljaju izmedju keyswitcheva mehanickih tastatura kako bi ugusile zvuk dugmeta i predpostavljam malo amortizovale hod i "udarac"
Ako iko ima neki savet?

Evo slika
IMG_20180227_211849.jpg
IMG_20180227_211911.jpg

--
 
Poslednja izmena:
Hvala na odgovoru qryak, predpostavljam da posto si mi nasao zamenske delove da nije tesko sam demontirati jedan i zakaciti drugi, palo mi je na pamet da u tom slucaju skinem jedan stabilizer sa desnog shifta npr ionako je malo dugme a ima 2 stabilizera, ubacim ovaj od space tu nece se cuti a ispravni sa desnog shifta prebacim na mesto Space dugmeta. Jel je to moguce sam odraditi ili je potreban servis/rasturanje tastature i slicno?
Video sam par klipova gde menjaju bez problema ali na svakom se zica cela vidi, kod mene su sakrivene ispod plate. Rado bih skinuo sa desnog shift ionako ga nikad ne koristim i zamenio to cas posla samo da znam kako.
 
Poslednja izmena:
Nećeš moći da zameniš to bez rasturanja tastature. Moraš da skineš metalnu ploču. Ni ja nisam nikad to menjao, ali koliko vidim ima dve platične žabice na tim stabilizatorima koje se ubodu u štampanu ploču i to je to. Ne bi trebalo da je previše komplikovano da se to zameni.
 
Hmmm hvala na savetima i pomoci, tastatura je pod garancijom jos ~2.5god ali na Madjarsku, apsolutno ne zelim da im je saljem ponovo (prva je bila defektna key chattering) i cekam 2 meseca da se smiluju da to odrade preko posrednika koje zabole uvo da urgiraju itd.
Gledao sam klipove slicnih Corsair tastatura i to je po ~17 srafova medju kojima su neki ispod logoa koji od prilike treba da polomim da bi dosao do srafa, nikako mi se to ne radi.

Pitam se da li bi mogao da resim problem sa gumicama onim za gusenje zvuka mehanickih dugmica, kapiram da sa time dugme nebi islo pun hod ( ili stavim 2 na 1 dugme) da sprecim da ima pun hod, ionako se dugme aktivira na pola hoda. Ali gde naci te gumice u Srbiji.... Ne znam ni odakle da pocnem bukvalno.
Ali express se ceka sto godina dok ti bilo sta stigne....
 
Poslednja izmena:
E video sam taj klip slucajno dok sam trazio resenje za svoj problem, da to je cool da se resis onog shugavog zvuka space dugmeta ali za ovaj moj problem nece resiti zato sto sam taj stabilizer vise ne amortizuje hod dugmeta ka dole, nesto jako sitno je tu puklo video sam da je stajalo tako polomljeno pored, ali toliko je sitno da ja apsolutno ni sa blicem od telefona nisam mogao da indetifikujem odakle itd, jedino sto sam video je kada druge "zdrave" stabilizere stiskam dole rukom ima jedna malecka polugica koja se pomera i amortizuje hod ka dole pri pritisku, moja to vise nema, ali sundjerce ovo nece resiti taj problem, to cu da uradim kad resim problem da space zvuci bolje.
Pocinjem sve vise da razmisljam o nacinu kako da nabavim neke gumice koje bi fizicki blokirale hod space dugmeta skroz do dole, vidim da to resava problem jel trenutno mi space stoji malko izvuceno iz lezista (tako sam ga stavio) i zvuk je normalan, ali tako cu ili vremenom da raz****m keyswitch jel dugme stoji blago ukrivo ili ce jednostavno da se izjede i rasiri rupica za stabilizer i samo ce da utone nazad do kraja, ili ce samo od pritiskanja kroz par dana da se vrati u lezaj skroz, sto nikako nije trajno resenje.
Ali kada bi nabavio gumice kao one za prigusivanje zvuka od keyswitcheva, pa stavim vise kolko god je potrebno komada na isto dugme tako da nema full hod sigurno bi resilo problem, ono sto mislim da je problem u toj ideji je sto nisam siguran da mogu da ih stavim na stabilizere, te gumice su za sam keyswitch a ovi stabilizeri imaju ove krake i cuda nisam bas siguran da bi mogla gumica, ali kada bi nasao neke sire vece gumice ma bilo sta ne mora da je namenjeno za tastature, samo da ima taj neki okvir i oblik da blokira samo 10-15% hoda dugmeta resio bi problem.
Ali gde to da nadjem, koga da pitam, ne znam ni kako se te gumice stvarno zovu, bas kao sto nisam znao da se ovo zove stabilizer, da mi ti nisi rekao mogao sam da trazim po google sta? sta bih kucao, nemogu nista ako ne znam ime...


Inace jedno pitanje povodom klipa, cemu liku sluzi ovaj Dielectric grease na zici? jel to kao neki lubrikant?



Inace evo na koje gumice mislim, e sad kad bih tako nasao u nekoj odgovarajucoj velicini, pa ako debljina nije potaman boze moj stavim 2
geekhack-o-ring-by.jpg
 
Poslednja izmena:
Ali gde to da nadjem, koga da pitam, ne znam ni kako se te gumice stvarno zovu, bas kao sto nisam znao da se ovo zove stabilizer, da mi ti nisi rekao mogao sam da trazim po google sta? sta bih kucao, nemogu nista ako ne znam ime...


Inace jedno pitanje povodom klipa, cemu liku sluzi ovaj Dielectric grease na zici? jel to kao neki lubrikant?



Inace evo na koje gumice mislim, e sad kad bih tako nasao u nekoj odgovarajucoj velicini, pa ako debljina nije potaman boze moj stavim 2
Pogledajte prilog 247212

Te gumice se zovu O-ringovi. Kod nas ih nećeš naći osim ako ih ne iskopaš kod nekog ko prodaje zezancije za ventile i zaptivanje, i to ako potrefiš veličinu. Najbolje ti je da ih naručiš od Kineza, sa Alija, koštaju par dolara za komplet od stotinak. Ima ih raznih debljina, od 1.5 do čak 3mm ali ćeš najčešće naći te od 1.5mm. Kod Kineza sam našao deblje, od 2.5mm (čini mi se), oseti se razlika ali ne mnogo. Unutrašnji prečnik im je 5mm. Ima ih i raznih tvrdoća ali to ćeš moći da biraš samo ako naručiš sa zapadnih sajtova specijalizovanih za mehaničke tastature, ali su oni skupi...kod Kineza je daj šta daš što se tvrdoće tiče. Evo ti male pomoći: FdUlT.png

To na stabilizatorima je lubrikant, korisno je imati ga, tasteri lepše klize a Cherry switchevi su poznati po "struganju", ne spadaju u "glatke" poput Gaterona...Koliko znam, možeš da staviš gumice i na tastere sa stabilizatorima.
 
Poslednja izmena:
Hvala lepo na opsirnom postu jurodivi!
Da nasao sam gumice imam bookmarkovano gomile firma vecih koje ih proizvode za druge namene ali sam nasao na KP neke pa narucio da vidim da li ce da rade posao, ako ne videcu da li da obilazim te fabrike po zabitima ili porucim od kineza.
Da ja planiram da stavim gumicu na stabilizer tacnije na oba stabilizera od Space dugmeta + sam switch, nadam se da cu time postici efekat da sam stabilizer ne moze da se bottomuje nego da mu smanijim hod gumicom, ali to je sve u teoriji, tek kada to primenim znacu da li ce uspeti, takodje cu sam okvir stabilizera da ojacam necime okolo makar selotejpom kako ga konstantno pritiskanje gumice po mestima gde nije namenjeno nebi vremenom odvalilo (Mislim na one ivice oko fake switcha stabilizera, koje su relativno tanka plastika)
Inace ove jedine koje sam nasao na KP su izgleda oko 1.8mm debele, ne znam da li ce to dovoljno da pomogne da key ne moze da se bottomuje, ali mozda mogu da stavim 2 umesto jedne samo se plasim da ce tada key mnogo plitko da ide, ali otom potom dok isprobam pa ako ne valja juricu druge.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno