Šta je novo?

Sony Xperia XZ2/XZ2 compact

Kvalitet slike i korekcija distorzije na istim. E sad ne znam koliko tu sta te opcije znace? Ima li nesto dalje kad otvoris to?

Sent from my Xperia Z2 using Tapatalk
Pa to je krajem prosle godine Sony dodao tu opciju kao sredjuje (smanjuje) distorziju na fotografijama. Ne znam, sigurno se neko od ranije seca ono kad su ljudi slikali svesku sa kockicama, tastature i slicno, pa zbog toga, mada iskreno ja sam na XZ Premium bas kad sam ubacio to azuriranje isprobao, i skoro nikakvu razliku nisam primetio.

Evo setih se. Koga zanima moze ovde nesto o tome da procita.
http://www.xperiablog.net/2017/10/24/sony-fixes-camera-distortion-issue-on-latest-xperia-flagships/


Sent from my G8141 using Tapatalk
f4ff374b5d9b8f9de9b329900d75b0a2.jpg
 
Poslednja izmena:
Ne, samo jedno ili drugo. Ne znam ns cemu da drzim. Ne vidim neku razliku u slikama

Sent from my H8266 using Tapatalk

Softversku korekciju distorzije sociva su uveli sa XZ1/Oreo, posle zalbi na XZP. Socivo je wide 25mm tako da postoje odredjene distorzije koje se u sustini najlakse primecuju ako se fotografise (close up) neki tekst ili list papira (linije, kocke ili prikaz istih na tv/monitoru) mada ima jos situacija gde wide socivo ispoljava takve mane ali se najlakse primete u pomenutim primerima. Ja bih podesio na image quality a korekciju distorzije samo pri tom specificnom close-up fotografisanju.

Pa i nije neki kapacitet 3180 mAh na 5,7 ekranu. Al dobro je sto je izgleda dobro optmizovano sve.

Optimizacija + cinjenica da 5.7'' 18:9 displej ima samo malo vecu povrsinu od 5.46'' 16:9 displeja XZ Premium modela :)
XZ2 displej = 83.8 cm2, XZP = 82.2 cm2.

3180 mAh baterija prakticno napaja uredjaj sa 5.55'' 1080p ekranom a uz to je i SD845 sjajan i stedljiv cipset. I sam IPS panel verovatno manje trosi od proslogodisnjih modela tako da i nije toliko cudno sto mnogi kazu da je autonomija iznad proseka i ocekivanja. Ako se zna da je Z3 (5.2'' 1080p displej, 3100 mAh i SD801) dugo bio u samom vrhu po trajanju baterije (jedno vreme i najbolji u klasi) onda i XZ2 sa novijim i stedljivijim hardverom mora da bude bar solidan na tom polju, i pored malo nepovoljnijeg odnosa dijagonala ekrana - kapacitet baterije.
 
Poslednja izmena:
Hvala na pomoci. Drzim na image quality.

Gore sam okacio malo slika od danas, nadam se da mozete otvoriti link, da sam postavio kako treba.

Sent from my H8266 using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Javi kako radi fon generalno i kako se ponasa kamera app, mislim da se nekima desavalo pucanje iste, bar na pocetku prodaje odnosno sa pocetnim softverom. Mada ti rece da si vec instalirao neka 2 apdejta.

Pominjao si fotografisanje dece, mislim da je ovo bolje resenje od auto moda, postoje dve opcije - Predictive Capture i Autofocus Burst.

Predictive Capture detektuje pokrete i pocinje snimanje fotografija u punoj rezoluciji (u DRAM) pre nego sto se pritisne taster i onda postoji opcija za biranje najbolje od 4 fotografije a mogu i sve da se sacuvaju.
E sad, ni ova opcija verovatno nije savrsena ali kapiram da je daleko upotrebljivija za snimanje svega sto je u pokretu od klasicnog auto moda.


JUn7DuF.gif


Autofocus Burst radi na principu pracenja i fokusiranja objekta u pokretu, pritiskom-drzanjem kamera tastera u memoriju senzora se snima 10 fotografija u sekundi (mislim da je limit 10s ukupno, dakle 100 fotografija u punoj rezoluciji)
https://vimeo.com/233773659 (klasican marketing ali cisto da vidis kako otprilike radi)

Demo od 41. sekunde:


Nisu ovo svemoguce opcije, verovatno sa pogorsanjem svetlosnih uslova i autofokus pocinje da gresi, fotografije su sa vise brljotina od redukcije suma itd. ali ih svakako treba pomenuti, posebno jer mnogi ne znaju da takve opcije postoje a retko koja test ekipa ih uopste spomene u YT ili pisanom review-u.

Motion Eye kamera je jedan od razloga zasto cu preci verovatno na XZ1 s tim sto ostaje bedak jer gcam sa hdr+ verovatno nikada nece biti portovana na bilo koji aktuelan sony fon.. kombinacija motion eye + gcam/hdr+ bi bila prosto sjajna.
 
Poslednja izmena:
Predictive radi odlicno. Radi u auto modu, samo posle ta slika ima 4 kockice na sebi, pa mozes da sacuvas sve 4 ili samo 1 koju hoces. Fotkao sam djecu juce, okacicu fotke na isti link gore. Slika po 4 slike za razmakom od po djelic sekunde. Slikao sam po danu, i slike su ostre, obzirom da se mali igrao i bio u pokretu. Burst sam lrobao, stim da ne radi u low light.

Imao sam mozda 2 pucanja app, camere i youtube, doduse nekako odmah kad sam ga upalio. Posle ta dva update od 400 i 200mb mislim da nije pucao . Radi dosta brzo i fluidno.

Sent from my H8266 using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Primjetio sam da fokus nije isti, a samim tim i osvjetljnje, u zavisnosti da li slikam na fizicko camera dugme, na ekranu kad sam fokusira ili kad ja fokusiram na ekranu (object tracking). Sve u svemu ja sam zadovoljan kamerom. Kad se sjetim kamere na Z3.... :( :(
Posle cu dici i slike djece, samo sto sam njih greskom slikao na 12mp (nisam vidio da je u opcijama postavljeno na 12mp). Evo sad cu ih podici na isti link pa javim ovdje. Neke su iz predictiv moda, pa cu snimiti sve.

Evo na linku gore slike 12mp i par sekundi video na 1080p
 
Poslednja izmena:
Predictive radi odlicno. Radi u auto modu, samo posle ta slika ima 4 kockice na sebi, pa mozes da sacuvas sve 4 ili samo 1 koju hoces. Fotkao sam djecu juce, okacicu fotke na isti link gore. Slika po 4 slike za razmakom od po djelic sekunde. Slikao sam po danu, i slike su ostre, obzirom da se mali igrao i bio u pokretu. Burst sam lrobao, stim da ne radi u low light.

Da, Predictive Capture radi na taj nacim i meni je stvarno vrh opcija, prakticnija od AF bursta jer radi automatski i u pitanju su 4 full. res. fotke dok burst npr. za 3 sekunde drzanja tastera ispuca 30 fotografija pa moze da smara pregled i biranje najbolje. Mada bih taj AF burst koristio u odredjenim situacijama.

Imao sam mozda 2 pucanja app, camere i youtube, doduse nekako odmah kad sam ga upalio. Posle ta dva update od 400 i 200mb mislim da nije pucao . Radi dosta brzo i fluidno.

E na to pucanje sam mislio ali s obzirom da si odradio ta 2 apdejta moguce da je reseno.

samo sto sam njih greskom slikao na 12mp (nisam vidio da je u opcijama postavljeno na 12mp).

Nema veze, moguce je da su 12MP fotografije i malo kvalitetnije, posebno u indoor/LL uslovima.

Nego, jesi li probao slusalice? :)
 
Poslednja izmena:
@blue moon - mene su odusevile, iskreno ocekivao sam mnogo losiju kameru.

@hsv.stoned - Predictive super radi, recimo slikao sam cvijet koji se malo njihao na vjetru. Opalio je 4 fotke. Samo nisam siguran bas da ga 100% pali na svakom slikanju pokretne mete. Mozda ima neka caka, al nisam mngoo slikao da bi mogao da prokljuvim. Kad budem imao malo vise vremena sad za vikend pozabavit cu se time vise.

Neckao sam se dugo oko prelaska sa p10 (prije njega sam imao S7). Imao sam kombinaciju za V30 nov ispod 400e. Ali posto mi je ugovor istekao prije gotovo 2m, vidim ponudu XZ2 plus sluske za 740e na 12m. Pa malo bacim oko na review-e i komentare ljudi. I interesantno je da ono sto sam citao, komentari su bili "kamera u vrhu konkurencije" ili "kamera ni blizu konkurencije". Ali posto me je smorio tacwiz i emui itd.. malo me je XZ2 softerski privukao vise, jos i prednji stereo zvuk i za moj ukus lijep izgled i poveci bazeli (recimo na S8+ cesto diram ekran iako to ne zelim, pa mi zna praviti probleme kod youtube), nekako je prevagnuo da se odlucim za njega uprkos totalnoj nepoznanici sto se tice kamere. I posle par dana koristenja nisam se pokajao uopste. Kamera je ispunila moja ocekivanja, za ono sto meni treba je vise nego solidna. Narocito su me odusevile boje na slikama, jako me podsjecaju na huawei. Prosto volim takve naglasene boje. Ono sto je totalno drugacije od huawei i samsunga je prednja kamera. Slike su realne i teksturisane, nema onih bjuti efekata. Ima falinki, uostalom koji nema. Najveca zamjerka mi je mozda na jacini niskih tonova kod zvucnika, mada sam mozda u tripu, jer koristim sluske bluedio vynil plus koje imaju brutalan bass, pa je pitanje koliko sam realan. Zvuk u slusalici kod razgovora drzim na 50% i odlicno cujem sve. Fingerprint mi je na odlicnom mjestu, samo da su ga malo vise izrazili, da ga lakse osjetim pod prstom. Inace hvata i kad dijelom prsta pritisnem. Tipke bocne su totalno drugacija prica od P10. Nema "klika". Necujne su, mekane, ali imaju osjecaj klika sasvim dovoljno. I ono sto me nenormalno odusevilo jeste vibracija. Ne samo jacina, vec nema onog brujanja, vec je jaka i duboka. Displej ja licno ne vidim razliku u zatvorenom u odnosu na S8+. Crna ubija, nema probijanja svjetlosti nigdje. Za ledja sam vec pisao da se grebu kao luda. Posle prvog dana imao sam 4 manje packe. Nasao sam neku foliju dok ne stignu ove sto sam narucio za ledja i ekran.
 
Poslednja izmena:
Sad je samo pitanje meni bar dal zaginuti finansijski za XZ2 ili bi mi i XZ1 zavrsio posao.Sem malo jacih bezela,XZ1 mi se bas svidja dizajnerski.

Sent from my Nokia 8 using Tapatalk
 
Lično mislim da displej na XZ1 ne može da se poredi sa onim na XZ2.
 
Pre nekoliko dana sam poredio ekran mog XZ Premium naspram bratovog XZ1. Obojica smo se slozili. Ekran na XZ1 je svetliji, bela je preciznija( na XZP je malo hladnija), bolje se vidi na suncu, bolji je kontrast. Gledali smo neke iste slike, i pustali iste klipove i na osnovu toga lako moze da se vidi da ekran na XZ1 ima nekako i preciznije boje. Sve u svemu generalno bolji ekran na XZ1. Bez obzira sto XZP ima 4K rezoluciju ekrana, svi ostali parametri koji su vezani za sam kvalitet ekrana su na strani novijeg modela.

Sent from my G8141 using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Nek je sa srecom obojici, da vas dobro sluze masine, a koliko vidim vrlo zadovoljavajuce do sada. I taman nek i malo zivnu Sony teme. ;)
 
:) :) :) hvala hvala

Otpakovah konacno i WH-1000Xm2. Nemam neka iskustva sa slusalicama, imam trenuto bluedio vynil plus, ali ove su super. Konekcija, komfor, lagane na glavi, izrada, zvuk, sasvim dovoljno basa. Noise canc radi odlicno. Komande na samim sluskama su brutalno izvedene.
Hvala Sony-u :) :) :)
 
Poslednja izmena:
3ce punjenje. Auto osvjetljenje. Dosta vibera, nesto poziva, muzike preko bluetooth...

4a5a19c526cce9de0f7bdb795b5f8a1b.jpg
fb6209d638629a3b50bb4c0b4cfafc94.jpg


Sent from my H8266 using Tapatalk
 
Extra baterija. Mislim da je tu negde oko 5/5 i po prosecan sot.
 
Pa za ovih par prvih punjenja je izmedju 5 i 5:30. Ocekujem da posle par prvih mjeseci padne na 4 - 4:30. Sve u svemu, sasvim solidna baterija.

Sent from my H8266 using Tapatalk
 
Pa za ovih par prvih punjenja je izmedju 5 i 5:30. Ocekujem da posle par prvih mjeseci padne na 4 - 4:30. Sve u svemu, sasvim solidna baterija.

Sent from my H8266 using Tapatalk
Verovatno dosta vremena provodis i napolju, pa osvetljenje cesto ide i na max. Ne brini, ne verujem da ce ti za par meseci ekran vreme biti losije. Svaka Xperia iz Z seije i sad iz XZ serije koji sam nosio i koju sada nosim, a svaki model u proseku nosim oko godinu dana, uvek mi je ekran vreme bilo slicno. Evo sad na primer u proseku na XZ Premium mi je kad sam ceo dan napolju, izmedju 5-6h SOT. Sto podrazumeva maksimalno osvetlenje i mobilni internet. Da sam povezan na wi-fi sigurno bi postigao jos malo bolje vreme. Ali dobro, sve zavisi sta se najvise koristi na telefonu, ne kotistimo mi svi iste aplikacije.

Sent from my G8141 using Tapatalk
 
Pa od 5h sot, sigurno sam 3h bio napolju. I na 3g provedem dosta vremena. Sve u svemu vise nego solidna baterija. Ako ostane ovako, bice super.

Sent from my H8266 using Tapatalk
 
Pa od 5h sot, sigurno sam 3h bio napolju. I na 3g provedem dosta vremena. Sve u svemu vise nego solidna baterija. Ako ostane ovako, bice super.

Sent from my H8266 using Tapatalk
Pa da, zbog toga sam i pomenu da verovatno dosta vremena provodis napolji i plus koristis mobilni internet. Ovako na primer na 50% osvetlenja negde u zatvorenom prostoru i slicno, a pritom da si povezan na wi-fi lagano ces da izguras 6-7h. Sad opet sve zavisi sta se koristi. Ali ovako neko moje koriscenje pri pomenutim uslovima malo poziv, drustvene mreze, youtube, cistanje i pisanje po forumima, ovako neke stranice lagano svaki dan izlazim oko 6-7 SOT.

Sent from my G8141 using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Ja sam imao Z3, to je bilo ludilo od baterije. Znam da sam ga terorisao 48h sa 1 punjenjem . Samo neka nastave da sredjuju visegodisnje probleme, i komotno se mogu nositi sa ovim vodecim brendovima.

Sent from my H8266 using Tapatalk
 
Moze 6h komotno.
522dd3bd7f7da7ecee7de3a3ae2aad80.jpg
47be4dcb848c5ddf6bfd058a43e5edba.jpg


Sent from my H8266 using Tapatalk
 
Moze 6h komotno.
522dd3bd7f7da7ecee7de3a3ae2aad80.jpg
47be4dcb848c5ddf6bfd058a43e5edba.jpg


Sent from my H8266 using Tapatalk
Super. Moze biti samo bolja nego kod mene na XZ Premium. A ja sam generalno prezadovoljan baterijom, znacajno bolja nego ranije na XZ

Sent from my G8141 using Tapatalk
 
Videh xz2 danas u gigatronu na blic. Spreda izgleda ok, ali zadnji deo je ocaj zivi. Onoliki sjaj ledja je previse i izgleda jeftino... samo moje misljenje kao nekog ko je godinama bio veran soniju...

Sent via Huawei P10
 
Pa cinjenica je da odstupa od danasnjice, debeo, 76% screen to body ratio, nema notch... Za flagship danasnjice bas neuobicajeno.
Sto se tice ledja, ne sjaji nista manje ili vise od S9, Mate 10 i svih tih staklenih telefona. Meni licno bi mnogo vise odg da je metalni ili da dbrand ima skin za njega, pa da naljepim.
Ja sam imao i P8 i P10 i za mene je huawei bio jako simpa brend, al od prosle godine su krenuli sa agresivnim kampanjama i mnogo su digli cijene. I to po meni neopravdano. Posle svega sto sam imao, ovaj xz2 mi je bas legao kao osvjezenje, jer je prost, cist android, cak mi treba malo vremena da se priviknem na njega. I tel generalno nije los za tu lovu plus slusalice.
 
Ja sam ga isto video uživo u Gigatronu u Ušću i meni izgleda dosta bolje nego na prvi pogled kad je izašao na slikama.
 
Moguce da bolje deluje uzivo, nisam jos video XZ2 ali mi prednja strana i dalje nekako bezlicna dok sam tu zakrivljenu zadnju stranu nekako lakse prihvatio (sve osim uzasnog glossy efekta), cak mi ta zakrivljena ''ledja'' lice na kombinaciju Xperie P i S samo sa centralno pozicioniranom kamerom.

Ali crni XZ1.. skoro pa savrsenstvo retro dizajna, uopste me ne cudi zasto je dobio ovu nagradu za dizajn :) Osecaj u ruci kao da se drzi neki premium hi-fi uredjaj, plejer, dimenzije ''taman'' (sto ne znaci da nisu mogli da uguraju 5.5'' displej u kuciste te velicine a i otvori zvucnika su mogli da budu manje primetni, kao kod Z2/Z5). Da XZ2/Premium imaju kucista od alu mislim da bi mnogo bolje izgledali nego sa sljastecim staklom pozadi.

@ whiplasher

Nasao sam jos ovo od opreme za XZ2, skroman izbor i ne znam da li salju u RS ali evo link: https://community.giffgaff.com/t5/Blog/Sony-Xperia-XZ2-XZ2-Compact-Top-10-cases-accessories/ba-p/21692984
 
Poslednja izmena:
Hvala na linku, taj roxfit sam vidio juce i ucinio mi se kvalitetan. Narucio sam ringke i jos jednu no name, ali moracu potraziti gdje je najjeftiniji taj roxfit.

Sent from my H8266 using Tapatalk
 
Izbrisao fejs i messenger koje ni ne koristim. Baterija kida
291511dc5705e7a04a2ca61eaedd0c98.jpg
e6df5970e855084686d0256412a746bc.jpg


Sent from my H8266 using Tapatalk
 
Nazad
Vrh Dno