Šta je novo?

Sony Xperia XZ2/XZ2 compact

Počeo je touch da mi pravi probleme xz2 compact
Na primer idem levo-desno on spusti ono za notifikacije ili otvori neki link a samo hoću da skrolujem
Ranije se to dešavalo jednom u par dana ali sada redovno
A primetio sam da se ekran malo odlepio na donjem delu ,jedva primetno zbog maske ali bi trebalo da se to sredi

Da li može nešto da se uradi bez hard reseta?
 
Ako je displej stvarno krenuo da se odlepljuje, onda HR tu ništa ne može da pomogne. Moraćeš da zameniš displej, ili telefon
Bilo je par jeftinih, većih XZ2 na KP, ako ne planiraš veći trošak i prelazak na noviji telefon, jer se gotovo sigurno više isplati preći na funkcionalan, veći XZ2, nego za više para menjati displej na kompakt verziji.
 
Verovatno ga onda nosim u servis.
Mada je i baterija naglo oslabila ,tako da mu sledi zamena samo je pitanje kad
Ističe rok toj seriji telefona
A izbor manjih telefona kao što znamo slab eventualno Edge 30 neo koji je oko 200evra na kp ili Pixel 6a a taj je još dodatnih 100 evra
 
Meni je pokazao iste simptome, ali samo sam ja kriv. Za poslednjih par godina pao mi je ne znam koliko puta, čudi me da je i ostao čitav toliko dugo. Neki od tih padova su bili baš gadni.
Pfrethodne sedmice mi je udario ćoškom i ekran je naprsao. I dalje funkcioniše ...

Nažalost, ekrana u Srbiji nema nigde ni za lek

Najkompaktniji telefoni koju bi mogli da dođu kao eventualni naslednik su Pixel 5 (mane - nema kod nas da se nađe, skup za ono što nudi), Zenfone 9 (hardver ekstra ali idiotska cena, slab softver i loš zvuk) i S22 (Samsung softver - bljak i slaba baterija)
 
Poslednja izmena:
Verovatno ga onda nosim u servis.
Mada je i baterija naglo oslabila ,tako da mu sledi zamena samo je pitanje kad
Ističe rok toj seriji telefona
A izbor manjih telefona kao što znamo slab eventualno Edge 30 neo koji je oko 200evra na kp ili Pixel 6a a taj je još dodatnih 100 evra
Srećno. Šansa da će imati ekran na stanju (nov ili polovan) je mala.
 
Dolazi, što ne bi dolazio
Samo ćeš čekati više od mesec dana ... i nadaš se da nije oštećen u transportu
Biraj one "genuine", jesu skuplji ali je razlika neuporediva
 
Meni je pokazao iste simptome, ali samo sam ja kriv. Za poslednjih par godina pao mi je ne znam koliko puta, čudi me da je i ostao čitav toliko dugo. Neki od tih padova su bili baš gadni.
Pfrethodne sedmice mi je udario ćoškom i ekran je naprsao. I dalje funkcioniše ...

Nažalost, ekrana u Srbiji nema nigde ni za lek

Najkompaktniji telefoni koju bi mogli da dođu kao eventualni naslednik su Pixel 5 (mane - nema kod nas da se nađe, skup za ono što nudi), Zenfone 9 (hardver ekstra ali idiotska cena, slab softver i loš zvuk) i S22 (Samsung softver - bljak i slaba baterija)
Takođe imam problem sa izborom sledećeg telefona. Naravno, mora da mi odgovara hardverski i softverski, ali po dimenzijama ne sme da bude mnogo veći od XZ2, mora da ima validnu garanciju u SRB, a da ne košta preko 800€. Nikada ne bih kupio telefon sa OLED/AMOLED-om koji je skuplji od 300€, a da nema garanciju, jer razni problemi sa tim ekranima postoje bukvalno kod svih modela i brendova.

Zenfone 9 i 10 su ok ali su mi mali ti ekrani, nemaju telefoto kameru a i Asus se nije baš proslavio sa QC tih kompakt modela.
Najbliži sam kupovini Pixel 7, nije drastično veći od XZ2, hw/sw su ok, kamera odlična. Ali ima niz mana - neubedljiv čipset i potencijalno problematičnu autonomiju (za outdoor uslove), nedostatak telefoto kamere i validne garancije. Verujem da ni zvuk preko slušalica nije tako dobar kao kod Sony-a, jer još do sada nisam probao Nexus ili Pixel koji može da im parira, ali opet ne mogu to da tvrdim dok ne uporedim direktno.

Tebi bi verovatno najviše odgovarao S23 - osim ''ženskastog'' dizajna (subjektivno) sve ostalo je odlično na tom telefonu, dovoljno je kompaktan, ima SD 8 Gen 2 i autonomija je više nego dovoljno dobra. A Samsung softver već godinama nije krš kao nekada, mada je nekima i dalje odbojan. https://www.gsmarena.com/compare.php3?idPhone1=12082&idPhone2=9082&idPhone3=12380

Čak sam i ja počeo da razmišljam o nekom S23 Samsungu, pre svega zbog opštih karakteristika uređaja, SD 8 Gen 2 i domaće garancije. Ali tu je najbolji S23U, koji je realno cigla, posebno za nas koji nismo navikli na fablete.
 
Poslednja izmena:
Yeap
Komparaciju na GSM areni uradio sam i ja dva dana po lomu ekrana :)
Najpre pokušavam da nađem zamenski, pa ondak idem u dalju priču.

S23 i uopšte novi telefoni imaju totalno debilne cene. Ali industrija se tako sad kreće - deri dok možeš punom parom.
Ne patim od top hardvera, moderni uređaji mogu da te projektuju u 3D-u i još malo pa teleportuju a većina i dalje gleda ... p*rnhub :D
Top hardver, top prenaduvana cena, top mogućnosti koje ne koristiš 5% ...
Jednom sam platio 450€ za nov telefon i učinio si merak, kad se pojavio k800i, nikada više i nemam nameru ...
Zbog toga sam pomenuo S22, a ne S23, sada je kod VIP-a ranga 54 iljadarki uz osnovni NEO, a mojoj ćeri ističe ugovor za par meseci.
Međutim, i dalje ne mogu da svarim Samsungove gluposti, ajd dizajn ću i nekako da preživim uz masku ... i nerviraju me njihove baterije, enormno.
Zvuk kao Sony jedino je još LG reprodukovao. Ni ja nisam još imao prilike da isprobam Pixel. Čist softver nudi još samo Motorola, a oni pa tek nemaju kompakte.
 
Poslednja izmena:
Ja sa Sonija prešao na Motorolu i zadovoljan sam pune 2 godine.
 
Družićemo se Soni i ja još malo ....
Potegao sam na sve strane da nađem ekran ali nisam uspeo. Utom mi se sasvim slučajno javi drugar koji je u Norveškoj i kaže da dolazi u Srbiju za par dana, pa priupitah i njega.
Pokušao je tamo da nađe, ali iako po sajtovima piše da je dostupno odmah, niko ga nema na stanju. Još traže mobilni na uvid, neće da prodaju samo staklo, itd, a usluga zamene košta skromnih cca 100+ evrića.
Upali mi lampica pa pogledah po tim sajtovima ima li telefona. Uz očigledno ludačku sreću nađoh ceo jedan komad i to perfektno očuvan, još je lik bio udaljen 20-ak km od mesta boravka mog prijatelja.
IMG_0267r.jpg
Po testu mu je baterija u lošijem stanju od moje ali cenim da će moći da izgura par dana.
Neverovatno da tač i dalje radi sa obzirom stepen oštećenja koji se ne vidi potpuno na slici. Donja desna ćoška je okrnjena, cela desna strana je zinula,
 
Još koristim, sve stock, radi sjajno godinama. Baterija je oslabila ali nema kritičnih pojava, u smislu da se iznenada gasi, da ubrzano skida procente baterije pri hladnom vremenu itd.
Igre ne igram, ali imam neke instalirane (igraju burazerovi i sestrini klinci ponekad), COD je odlično optimizovan pa klizi i na ovom čipsetu, ali kapiram da ima i kilavo optimizovanih igara, koje loše rade na SD845.

Polako dolazi vreme za penzionisanje ovog telefona, ako ne nađem kombinaciju za 1 MK5 sa garancijom, moraću da pređem na S23 Ultra. Svi ostali telefoni su mi ili ružni (S22/23 serija osim Ultra modela), ili hardverski zakinuti (Pixeli), ili su kombinacija neubedljivog hardvera i bloat softvera. Jednostavno i dalje ne mogu da koristim Šaomije, a na Samsung softver bih mogao da se naviknem, a i lako se nalaze sa garancijom. Mada mi se ne sviđa što se u onom long-term GSMA testu S23 Ultra već žale na kameru, verovatno će je dodatno degradirati kad izađe S24 serija.
 
Nakon Sonija samo bih razmišljao o nekoj Motoroli eventualno. Samsungov softver je đ*bre, trajanje baterije hm hm ...
 
Motorole su mi nekako još bezličnije od (inače prilično dosadnih) Pixel-a, koji bar imaju vrhunsku P&S kameru. Motorole nemaju baš ništa što bi me privuklo.
XZ2 je najbolji telefon koji sam ikada imao (što je i logično jer sam ga poslednjeg kupio) ali mislim na celokupan utisak pri korišćenju, od oblika i ergonomije, preko kvaliteta izrade, kvaliteta displeja, zvučnika do pouzdanosti, trajanja baterije i kamere.
Ni sa prethodnim Sony Androidima nisam imao softverske probleme ali ovde je zbog odličnih multimedijalnih mogućnosti i kamere, utisak ipak najbolji.

E sad, imam nekoliko S23U u okruženju, brutalna je to sprava. Hardverski nema šta da mu se zameri, a uz to je jedan od retkih telefona koji mi deluje nekako futuristički i primetno bolje od XZ2.
Ali je problem što Samsung ima tradiciju softverskog sakaćenja starijih modela. čim se pojavi nova serija, ili čak posle samo 7, 8 meseci prodaje aktuelnog modela, što može da se vidi na primeru long-term GSMA testa i S23U kamere.
Van te namerne degradacije softvera, Samsung UI mi je ok, mnogo prihvatljiviji nego pre x godina.
 
Kada sam saznao od Korejaca šta njihov softver radi u pozadini, odavno sam odlučio da nikada neću kupiti Samsung.
Lični stav ... svako donosi svoj izbor :)

Motorolu sam pomenuo konto sofvtera, jedini još uvek nude pristojan nivo čistog Androida. Koliko ti je realno brutalna sprava potrebna, opet - stvar ličnih afiniteta.
 
Jasno, ali tom logikom je najbolje bataliti korišćenje bilo kog novijeg smartfona, ili PC-a sa Windows-om novijim od XP-a ili sedmice :D

Ja uvek biram telefone koji su kompletni na svim poljima (izrada, softver, hardver, i posebno multimedijalne mogućnosti) i u tom smislu Xperia 1 MK5 mi je najbolji Android trenutno, uz S23 Ultra (jedini minus mu je softver i pomenute Samsung odluke, inače je hardverski malo bolji).
Ali je problem što svi modeli sa OLED/AMOLED ekranima mogu da imaju poznate probleme (ne mislim na burn in nego na one vertikalne linije, tint-ove i slično) pa ne mogu da kupim takav uređaj bez garancije. Što znači da je Samsung u prednosti, jer će odmah po izlasku S24 serije biti solidna ponuda S23U sa garancijom, verovatno i ovde na forumu, gde sam i navikao da kupujem telefone u poslednjih 10-ak godina.
 
Nazad
Vrh Dno