Šta je novo?

Sony Xperia XZ2/XZ2 compact

Juce sam sa bratom i drugom svratio do mts poslovnice da pogledamo S10. Brat je slikao u prostoriji sa note8, drugar sa note9 i ja sa XZ2. Kamera bar u ovim uslovima na S10 je bila losija nego na pomenutim telefonima. Drugar je poredio note9 dva puta opticki zum sa iphone xs max, i sve je to bolje izgledalo na Note9. Onda sam i ja bzvz slikao istu scenu sa XZ2. Tu me najvise iznenadilo da je fotografija sa XZ2 koji nema opticki zum kad se uveca detaljnija nego ona sa iphone koja je fotografisana sa dva puta optickim zumom.

Sent from my H8266 using Tapatalk
 
Zasto te to uopste cudi, IMX400 senzor je top, post-processing i dalje malo brljav ali opet kamera ''izbacuje'' fotke sa velikom kolicinom detalja (skaliranje moze da se postavi i na 12MP): https://www.gsmarena.com/piccmp.php3?idType=5&idPhone1=9081&idPhone2=9535&idPhone3=9319

Ali zato nema OIS pa najcesce zaostaje za pomenutim top modelima u low-light uslovima fotografisanja sto znaci da je svakako losiji izbor za prosecnog korisnika. Da su slepci ugradili OIS XZ2 kamera bi bila u rangu sa Pixelima (uz malo losiji dinamicki raspon ali malo vise detalja). Da nisu ''zakljucali'' kameru odnosno da postoji mogucnost instaliranja gcam/hdr+ ta kamera bi verovatno bila i za nijansu bolja.
 
Poslednja izmena:
Zasto te to uopste cudi, IMX400 senzor je top, post-processing i dalje malo brljav ali opet kamera ''izbacuje'' fotke sa velikom kolicinom detalja (skaliranje moze da se postavi i na 12MP): https://www.gsmarena.com/piccmp.php3?idType=5&idPhone1=9081&idPhone2=9535&idPhone3=9319

Ali zato nema OIS pa najcesce zaostaje za pomenutim top modelima u low-light uslovima fotografisanja sto znaci da je svakako losiji izbor za prosecnog korisnika. Da su slepci ugradili OIS XZ2 kamera bi bila u rangu sa Pixelima (uz malo ograniceniji dinamicki raspon ali malo vise detalja).
Secam se i ranije kad smo nesto poredili kamere preko dana pa kad brat ili drug slikaju npr sa note8, ili note9 ovako bez optickog zuma i kad uvecamo naravno da sam ja na XZ2 imao vise detalja nego oni. E sad kad oni slikaju sa dva puta optickim zumom slike im budu naravno malo detaljnije nego meni, ali ta razlika je dosta manje primetna nego kad oni slikaju sa 12mpx pa uporede istu fotografiju slikanu sa optickim zumom. Tacno tako IMX400 je odlican senzor, samo da ima ois onda bi automataki mogao da ima jos kvalitetnije fotografije, najvise u uslovima slabijeg osvetlenja.
Verovatno ovi novi senzori na Xperia 1, odnosno primarni sa vecim otvorom blende, vecim pojedinacnim pikselima i plus sto ima ois, svakako izgleda superiornije, i bas me zanima kako ce sve to izgledati u testovima u poredjenju prethodnim vodecim Xperia modelima.

Sent from my H8266 using Tapatalk
844c11cbd9807105a6f804dc2aa14df8.jpg


A na ovoj slici poredjenja sa gsm arena, dovoljno je samo obratiti paznju na iso vrednosti i shutter speed, jos da je prisutan ois, jos bi te brojke bile nize. Kako bi ova dva konkurentska modela fotografisala na istim podesavanjima i da nemaju ois. Heheh
 
Poslednja izmena:
Imas onaj intervju u Xperia 1 temi, na osnovu toga je jasno da su namerno sakatili kamere godinama (nedostatak OIS-a, brljav softver, zakljucavanje kamere da ne bi mogao da se instalira hdr+ port).
Sada su resili da malo ''popuste'' pa su odjednom presli na dve (od tri) kamere sa optickom stabilizacijom a navodno i RAW podrskom mada me ne bi cudilo da ponovo nekako onemoguce instaliranje gcam/hdr+.
 
Imas onaj intervju u Xperia 1 temi, na osnovu toga je jasno da su namerno sakatili kamere godinama (nedostatak OIS-a, brljav softver, zakljucavanje kamere da ne bi mogao da se instalira hdr+ port).
Sada su resili da malo ''popuste'' pa su odjednom presli na dve (od tri) kamere sa optickom stabilizacijom a navodno i RAW podrskom mada me ne bi cudilo da ponovo nekako onemoguce instaliranje gcam/hdr+.
Da da, bas sam to sinoc procitao. Da je bolja saradnja medju Sony divizijama najbolje govori specifikacija Xperia 1 modela, i sve te nove stvari koje se vide u odnosu na sve prethodne modele. A to sve je naveo ovaj sto je davao interviju.

Sent from my H8266 using Tapatalk
 
Imas onaj intervju u Xperia 1 temi, na osnovu toga je jasno da su namerno sakatili kamere godinama (nedostatak OIS-a, brljav softver, zakljucavanje kamere da ne bi mogao da se instalira hdr+ port).
Sada su resili da malo ''popuste'' pa su odjednom presli na dve (od tri) kamere sa optickom stabilizacijom a navodno i RAW podrskom mada me ne bi cudilo da ponovo nekako onemoguce instaliranje gcam/hdr+.

I ja se plašim ovoga, ali lik je rekao:
"Marsh also confirmed one feature that Sony fans have been craving for years – being able to access their Xperia camera’s Raw files for editing. The Xperia 1 supports Raw extraction for the first time, so you’ll be able to grab the file using a third party Android app."

Videćemo... :)
 
Još jedan update stigao
 
Vredni su.
Friško od jutros:
 
Tacno tako, lepo su poranili. [emoji16]
aba71e415a21089b332a08869fbfe6cb.jpg


Sent from my H8266 using Tapatalk
 
Ako je neko zainteresovan za jedan od ova dva modela neka se javi u inbox. XZ Premium je nov uzet na moje ime uz obnovu ugovora u mts preko Gigatrona, sa njihovom garancijom pre manje od mesec dana, a XZ2 je moj licni telefon koji koristim, ali je kao nov i takodje ima garanciju. Jedan bi svakako zadrzao dok ne dodje vreme za kupovinu Sony Xperia 1. [emoji2][emoji6]

Sent from my H8266 using Tapatalk
8c6657261a67a2b3aa2e0af31d72f4ba.jpg
 
Poslednja izmena:
Proveri inbox.
 
Da se upisem u temu. Da li vam se telefon zagreva prilikom rada? Baterija mi na pocetku ne deluje dobro, brzo opadaju procenti.
 
Zavisi šta radiš.
Utisak o bateriji steći ćeš realno tek nakon par sedmica korišćenja.
 
Utisci posle par dana koriscenja:
1.Softver- sve je vec receno,nemam sta da dodam.

2.Kamera (subjektivno) odlicna,prezadovoljan fotkama i videom. Jedini minus je sto u sonijevoj app nema mirror za selfi (ili nisam nasao)

3. Baterija- imao sam trip posle par sati koriscenja. 2 dana i 6.5h sot. Odusevila me je,nisam ocekivao ovako dobru bateriju.

4. Osecaj u ruci je odlican, pravi muski telefon. Otiska prsta ne koristim, za neke ce mozda biti minus.

5. Ekran- nisam merodavan jer vise gotivim ips. Najbolji ekran koji sam koristio do sada.

Uzeo sam nilkin futrolu za pocetak,staklo stize sutra.

Generalno sam prezadovoljan, malo ocekivao od xz2 ali iznenadjen u pozitivnom smislu.
 
Koristim XZ2 vec oko devet meseci i necu da duzim, prezadovoljan sam u svakom smislu. [emoji2]

Sent from my H8266 using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Kad procitam sad opet, i meni tako zvuci. Dobio sam inspiraciju od prethodnog korisnikovog iskustva u komentaru iznad mog. [emoji16][emoji6]

Sent from my H8266 using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Ahahah, Djuka brate, ovo je zvucalo kao sa reklame za TOP SHOP :D
Hehehehehe. Kad procitam sad opet, i meni tako zvuci. [emoji6] Dobio sam inspiraciju od prethodnog korisnikovog iskustva u komentaru iznad. [emoji16][emoji6]

Sent from my H8266 using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Evo me opet u sony klubu. Obecao sam sebi da necu vise ali posto je xz2c poslednji od malih telefona koji necemu vrede, morao sam da probam (ide leto).

Za pocetak, ja ovo cudo ne znam da drzim...kao igrackica je [emoji849][emoji23]

Sent from my H8314 using Tapatalk
 
Velkom :)
Ne brigaj, vrlo je zgodan za šaku.
 
Da li postoji mogućnost sa se namesti swipe odole za back-home-recents umesto klasičnih znakova (nova launcher prime ili neka app), ja evo mažem ceo dan po telefonu uzaludno :(

I drugo, jel moguće da nema opcija da se sa svajpom po fingerprint senzoru spusti notifikacioni panel?

Sent from my H8314 using Tapatalk
 
Android One, bez obzira što je malko obučen Sonijevim UI-jem.
Samo neki custom launcher

Mada iskreno, nisam ni prčkao po tim opcijama.
 
Poslednja izmena:
Ivane deluje kao baš ono što tražim, samo moram sačekati da se dokopam kompjutera da sklonim navbar putem adb-a!

Inače posle 3-4 sata igranja sa sonijem, kada uzmem note9 u ruke, otprilike kao blok 5 da držim [emoji23][emoji56]

Sent from my SM-N960F using Tapatalk
 
Mogao si da pazaris i obican XZ2, malo je bolji od XZ2c uz primetno veci displej a opet je dovoljno kompaktan posle phableta koje si koristio godinama.
Mozda cu i ja preci na XZ2 uskoro, ne mogu da nadjem nov crni XZ1 pa sada trazim XZ2/XZP (G7, mozda).
 
Mogao si da pazaris i obican XZ2, malo je bolji od XZ2c uz primetno veci displej a opet je dovoljno kompaktan posle phableta koje si koristio godinama.
Mozda cu i ja preci na XZ2 uskoro, ne mogu da nadjem nov crni XZ1 pa sada trazim XZ2/XZP (G7, mozda).
Veruj mi da postoji gomila telefona koju bi pre uzeo u razmatranje nego li punokrvni Sony (tipa oneplus 6t, s10e, ip xs...). Ovaj sam isključivo zbog dimenzija uzeo mada mislim da neću moću da se naviknem na iste (previše sam vremena na "ciglama" proveo).

Sent from my SM-N960F using Tapatalk
 
Cigle uzimam isključivo radi baterije, tj veće verzije telefona. Daj mu još koji dan, pa javi dojmove :D
 
Nazad
Vrh Dno