Šta je novo?

Sony Xperia XZ2/XZ2 compact

Pre nekoliko meseci je azuriran Google asistent, stigao je i novi Ambient Mode (prilicno iritirajuca funkcija u toku punjenja telefona, bar je moj utisak takav), ako neko hoce da deaktivira:
How to turn Ambient Mode off?

From your home screen swipe left to right to bring up your Google feed, then tap on your account image on the top right. Then tap Google assistant > assistant > then scroll down to assistant devices and choose phone > scroll down and you'll find ambient mode, just toggle it off.

Tako je na Androidu 9, ne znam da li je isti postupak i na 10.
 
Ambient mod može da se podešava. U čemu je problem?

Danas nešto da potražim na google-u i dočeka me dark mod u Chrome-u (fon odavno prebačen).
Ovo došlo sa ovim apdejtom? Moguće da ima još promena...
 
Vredni, kao i uvek...
 
Te mesečne zakrpe mogu deca programeri da rade, samo ako 'oće. Sa druge strane, i dalje ima žalbi na Android 10 za XZ2/XZ3, još nisu u potpunosti sredili desetku za te modele, što je sramota za Sony i dosadašnju "istoriju" softvera i ažuriranja.

Sent from H8266
 
Sta mislite o Xperia 5 kao nasledniku XZ2? Ili da sacekam Xperia 5 mark II... mada on nece biti 540 eur u jesen, a ja nesto ne volim da bacam pare na telefone...

Takodje sta mislite o OnePlus 7t pro ili sta god vs Xperia 5?

Takodje pitanje za HSV, cerkica je talentovana slikarka i interesuje je fotografija, ali pojma nema o fotografisanju, osnovnim pojmovima itd.. Imate li preporuku za neku knjigu za pocetnike u fotografiji i sta mislite o Sony RX100, koji mark uzeti?

Sent from my H8266 using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Sin je takodje tiktoker pa me interesuje da li bi RX100 bio dobar i za njega, mada valjda tek poslednji MARK VII ima ulaz za mikrofon...

Sent from my H8266 using Tapatalk
 
Cekaj 5 MK2, obicna petica nije dovoljno bolja da bi se isplatio prelazak sa XZ2, cak XZ2 ima i odredjene prednosti (malo bolje stereo zvucnike, navodno i bolji zvuk preko slusalica, jaci i veci vibro motor, 960fps snimanje i po mom misljenju, bolju kameru na dnevnom svetlu - za cropovanje). Jedino sto ce se tesko nabavljati sony modeli u buducnosti, mislim i sada je tako, moze da se racuna samo na manji broj primeraka kod KP preprodavaca. Ali mislim da ce cena 5 MK2 brze da pada od 1 Mk2. OP 7T Pro je bolji od petice, i u rangu sa Xperia 1 MK1 modelom i tu se odlucuje u skladu sa prioritetima, meni je 1 kompletniji uredjaj (pre svega na polju multimedije, kamera/zvuk/video) ali nekima vise znaci OP xda podrska i 90Hz displej.

Ostalo su pitanja za foto deo foruma ali u sustini sve te skole postoje na netu (pdf, YT itd.) pa ako zna engleski lako ce se snaci, a svakako treba i ovo da procita.

RX100 su odlicne kompakt kamere ali logicno, svaka novija serija donosi malo bolji foto/video kvalitet, vise opcija i mogucnosti ali treba naci generaciju RX100 koja se trenutno najvise isplati. Nisam pratio cene u poslednje vreme, znam samo da je RX najnovije generacije po oglasima uglavnom dosta skuplji od prethodne generacije. Ako hoce ozbiljnije da se posveti ucenju i fotografiji mozda je bolje da kupi dobar, polovan DSLR ili Sony MILC, sa odgovarajucim objektivima i ostalom opremom za pocetnike.
 
Sin je takodje tiktoker pa me interesuje da li bi RX100 bio dobar i za njega, mada valjda tek poslednji MARK VII ima ulaz za mikrofon...

Idi to bolje pitaj u foto delu foruma.

...i izem ti novi sleng, šta je ko je tiktoker i kave to veze ima sa RX100?!? :trust:
 
...i izem ti novi sleng, šta je ko je tiktoker i kave to veze ima sa RX100?!?

Bukvalno :d Mada je jasno da se radi o nekoj novoj hajp aplikaciji za Z gen. decu.
 
Nisam ni ja znao sta je i po meni aplikacija je *mjau**mjau**mjau**mjau**mjau*na, kao video twitter, video snimak ogranicen na 60 sekundi i uglavnom deca plesu igraju...

Aplikacija je kineska i mislim da su skoro proslavili 2.5 milijarde downloada
, mislim da je najpopularnija aplikacija trenutno.... Zapravo ne koriste je vise deca

Sent from my H8266 using Tapatalk
 
Malopre sam prvi put video sta je zapravo ta aplikacija. Kao sto sam i mislio - miks instagrama i snapchat-a, u prevodu novi vid gubljenja vremena za klince, to ne bih komentarisao ali mi deluje da nema mnogo smisla kupiti RX100 samo zbog takve aplikacije. Ukoliko bi se cesto koristio za fotografisanje i snimanje putovanja, izleta, porodicnih okupljanja itd. e onda se svakako isplati.
 
N...kao video twitter, video snimak ogranicen na 60 sekundi i uglavnom deca plesu igraju...

Hahaha... Za ovo je dovoljna kamera telefona. Kupovati RX100 samo zbog ovog nema potrebe.

Imati RX100 i za druge fotografske i video potrebe već ima smisla, ali naravno, zavisi od tih potreba, zahteva korisnika za kvalitetom, znanja da se prednosti RX100-tke zaista iskoriste...
 
Pa naravno da bi se RX100 koristio kao porodicni aparat za putovanja itd. Mladji sin trenutno koristi iphone X za svoje tiktok zezancije. Zapravo, ja sam mislio sa zetom koji ima uspesan web magazin o automobilima da pokrenem Youtube kanal o auomobilima (to nam je obojici pasija) pa bih naravno ja bio glavni konzument.

Znam da to mogu da pokrenem i na smartfonu (Xperia 1 M2 bi za to bila dobra) ali hteo sam da uzmem nesto sto se moze koristiti i za porodicne potrebe i za video produkciju, uzeo bih i Rode mikrofon, GoPro kamericu, set drzaca, imam jedan lep dji mavic dron....tako da ...

STa velite RX100 VII za pocetnika ili Sony A6400, ili slicno, imajte na umu da sam totalni pocetnik glede fotografije
 
Uvek glasam za aparate sa izmenjivim objektivima. a6400 je ozbiljna masina koja ce da sluzi godinama.
 
Redovan:

 
Još uvek nisam prešao na Android 10, jer devetka radi odlično (minus za ram menadžment na 4GB rama, ali to je do Gugla), nema bagova a znamo svi šta je bilo sa OTA ažuriranjem verzije 10 na početku.
Ali, Đuro89 mi je nedavno poslao 2-3 snimka, na kojima se vidi da XZ2 radi sjajno sa Androidom 10, čak i skener otiska prsta radi brzo i ne brljavi (a na to je bilo ubedljivo najviše žalbi), generalno telefon možda radi i za nijansu brže od devetke na tom snimku. Čini mi se da je Đura rekao da je proces ažuriranja odradio preko PC Companion-a. Sad, da li su vremenom ispravili bagove, ili je probleme pravilo samo OTA ažuriranje.. nemam pojma.

Prošli vikend sam prvi put ceo dan koristio samo 12MP mod kamere, sa i bez HDR-a. Inače najčešće koristim 19MP mod, uz česta cropovanja jer senzor/kamera hvataju toliko detalja da praktično mogu da radim šta hoću sa cropovima.
U principu opušteno može da se koristi i 12MP mod, proces snimanja je malo brži, fotografije su i dalje veoma detaljne a HDR treba aktivirati po potrebi, sve ostalo može da ostane na automatskim podešavanjima. Mada, navikao sam često da podešavam EV, WB.. ali može i bez toga, bitno je samo da kamera ne ostane u ''Ai'' modu, kada mogu da se aktiviraju dva čudna ''HDR'' moda, koji degradiraju kvalitet fotografija. U uporednim testovima je, nažalost, to često slučaj.

U ovakvim uslovima (u ''debeloj'' senci, ispod šume, u isto vreme u ove stene ne može da se gleda bez polarizovanih naočara koliko ''gore'') sa starom Z2 kamerom sam imao problem (morao sam da podešavam EV, da stene ne budu spržene) pa i pored toga XZ2 kamera radi bolji posao samo sa ručno ukljucenim HDR, koji nije baš u rangu Guglovog HDR+ ali je dosta bolji od Z2 HDR moda.



Gugl HDR+ bi verovatno još malo razbio ove senke ali nema veze, i ovo je upotrebljivo i ostavlja prostor za naknadnu obradu.

Ne znam da li tripujem, ali izgleda da se zvučnici (pre svega donji) i mikrofon malo sporije suše posle kvašenja od Z2.
 
Poslednja izmena:
Prošli vikend sam prvi put ceo dan koristio samo 12MP mod kamere, sa i bez HDR-a. Inače najčešće koristim 19MP mod, uz česta cropovanja jer senzor/kamera hvataju toliko detalja da praktično mogu da radim šta hoću sa cropovima.
U principu opušteno može da se koristi i 12MP mod, proces snimanja je malo brži, fotografije su i dalje veoma detaljne a HDR treba aktivirati po potrebi, sve ostalo može da ostane na automatskim podešavanjima. Mada, navikao sam često da podešavam EV, WB.. ali može i bez toga, bitno je samo da kamera ne ostane u ''Ai'' modu, kada mogu da se aktiviraju dva čudna ''HDR'' moda, koji degradiraju kvalitet fotografija. U uporednim testovima je, nažalost, to često slučaj.

U ovakvim uslovima (u ''debeloj'' senci, ispod šume, u isto vreme u ove stene ne može da se gleda bez polarizovanih naočara koliko ''gore'') sa starom Z2 kamerom sam imao problem (morao sam da podešavam EV, da stene ne budu spržene) pa i pored toga XZ2 kamera radi bolji posao samo sa ručno ukljucenim HDR, koji nije baš u rangu Guglovog HDR+ ali je dosta bolji od Z2 HDR moda.

Gugl HDR+ bi verovatno još malo razbio ove senke ali nema veze, i ovo je upotrebljivo i ostavlja prostor za naknadnu obradu.

Drago mi je da si se uhvatio HDR-a, dugo vec nesto hocu napisati pa nikako, nisam ni pisao uopstene utiske o XZ2, a sta da kazem, telefon radi sasvim bez greske, pokrece sve zivo itd, suvisno je i govoriti za Sony, jedino sam na pocetku imao utisak da je moj prosli telefon (XA2 Ultra, SDM630 Snapdragon 630 (14 nm) Octa-core 2.2 GHz Cortex-A53, Adreno 508, 4GB RAM) radio "ostrije", mada mislim da je to samo do animacije u samom intefejsu, jer se vidi po otvaranjem igara i ostalim zahtjevnim radnjama da je XZ2 mnogo jaci (citaj brzi) sto je i logicno. Ali ono sto sam htio pisati je opet jedna paralela sa XA2U a u vezi kamere je, naime, kada bih upalio HDR na XA2U, razlika je bila jako JAKO velika, boje dosta zivlje (to je sa bojama je bilo vise izrazenije na ekranu telefona nego na ekranu monitora ali ipak vidjiva) ali i ono sto HDR radi ( izvlaci vise iz pretamnih i presvijetlih dijelova, npr pretamno iz sjene i presvijetlo/spaljeno oko izvora svijetla) je radio vise nego ocigledno, razlika je bila drasticna, golim okom se vidjelo na prvu sa HDR off i on, jednostavno, upaljen HDR je cinio ogromnu razliku. E sad, to isto sam ocekivao i na XZ2, ali toga jednostavno nije bilo. Dobro, iskren da budem, fotogrfije sa XZ2 i sa ugasenim HDR-om su same po sebi bile slicne kao na XA2U sa upljenim HDR-om, solidno zive, te bilo je slicnog nivoa detalja i u sjenama a i oko izvora svijetla. Samo jednostavno mi je falila ta razlika, sa upljenim HDR-om na XZ2 razlike su jedva vidljive, sasvim mala poboljsanja na tim detaljima ali jedva jedva vidjiva, imas li predstavu zasto je to tako, softverski, hardverski ili nesto trece?

P.S. Ni ja jos na 10-ku nisam prebacio.
 
HDR mod na XZ1/XZ2/XZ3 je umeren, posebno XZ2/XZ3 imaju u startu sasvim solidan softver i izvlace vise iz odlicnog IMX400 senzora od prethodnika tako da HDR i nema potrebe aktivirati osim u pomenutim (zahtevnijim) svetlosnim uslovima. Meni to odgovara, HDR odradi ono sto treba i fotografije uglavnom ne izgledaju previse ''HDR-ovano''/izvestaceno, plasticno. To sve vazi za rucnu aktivaciju, dok su ona 2 rezima rada HDR-a u Ai modu prilicno diskutabilna, mogu i da ''ubodu'' a mogu i totalno da umusave fotografije.

Tako da HDR rucno aktiviram samo kada procenim da ima potrebe, da nebo/oblaci, ili odredjeni objekti, stene ne bi bili sprzeni.


 
Poslednja izmena:
HDR mod na XZ1/XZ2/XZ3 je umeren, posebno XZ2/XZ3 imaju u startu sasvim solidan softver i izvlace vise iz odlicnog IMX400 senzora od prethodnika tako da HDR i nema potrebe aktivirati osim u pomenutim (zahtevnijim) svetlosnim uslovima. Meni to odgovara, HDR odradi ono sto treba i fotografije uglavnom ne izgledaju previse ''HDR-ovano''/izvestaceno, plasticno. To sve vazi za rucnu aktivaciju, dok su ona 2 rezima rada HDR-a u Ai modu prilicno diskutabilna, mogu i da ''ubodu'' a mogu i totalno da umusave fotografije.

Tako da HDR rucno aktiviram samo kada procenim da ima potrebe, da nebo/oblaci, ili odredjeni objekti, stene ne bi bili sprzeni.

Znam na sta mislis kada kazes HDR-ovano''/izvestaceno, plasticno, zgrazavam se nad takvim fotkma a gledam svaki dan kako ljudi forsiraju i preteruju sa HDR efektom (to najvise mislim nakdnadno u EDIT-u). Samo znas da Sony nikad ne preteruje sa bojama i izvjestacenim slikama, tu je najrealniji od svih (mozda zato i nema veliku prođu kod sirokih fb, insta i ostalih masa na socijelnima mrezama)... a koja je onda poenta opcije HDR-a ako razlike (ili da kazem poboljsanja) nema u odnosu na standardnu sliku ili je ona toliko mala da je beznacajna...???

Jos nesto. I dalje kod Sony-ja mi malo smeta nivo suma kod zumuranih ili kropovanih slika (na XZ2), tu je Xperia 1, najvise zbog OIS-a napravila iskorak a 1 mk2 to digla na sledeci nivo, tako da se radujem posjedovanju nekog od buducih Sony telefona u buducnosti.
 
Poslednja izmena:
Da li telefon podrzava raw? Bilo bi zanimljivo probati ako snima u raw u psu ili nekoj aplikaciji za obradu napaviti vise fotki sa razlicitim ekspozicijama pa onda te fotke spojiti u jednu.
I tako napraviti hdr fotografiju.
Ili iz pro rezima rada direktno na telefonu uslikat razlicite expozicije i to spojiti u nekoj aplikaciji za obradu fotografija .

Ja cu danas bas probati.
Idem na Dunav, pa ce biti idealno mesto za isprobavanje.

Sent from my IN2013 using Tapatalk
 
a koja je onda poenta opcije HDR-a ako razlike (ili da kazem poboljsanja) nema u odnosu na standardnu sliku ili je ona toliko mala da je beznacajna...???

Pa napisah u prethodnom postu, HDR je tu pre svega da spreči ili umanji ''sprženost'' (stena, neba, oblaka, građevina itd.) i da malo ''razbije'' senke. Pri pregledu tih fotografija mnogi bi pomislili da HDR nije ni aktiviran a zapravo je odradio dobar posao. Ume i da zabrlja, zato ručni HDR koristim samo pri specifičnim svetlosnim uslovima i scenama (kada je i potreban) i zadovoljan sam kako radi.

@Tomiprunet

Nema RAW podrške, Japanci su sve 19MP IMX400 kamere skroz zaključali, zato ne postoji ni funkcionalan gcam/hdr port za te uređaje.
Kada se pogleda poređenje jedve takve kamere iz 2018. godine (i to sa sony post-processingom koji je daleko od savršenog) sa top 2020 kamerama na tržištu, jasno je zašto su totalno zaključali sve vezano za IMX400 kameru: https://www.gsmarena.com/piccmp.php3?idType=5&idPhone1=9081&idPhone2=10118&idPhone3=9846
 
Poslednja izmena:

Da li koristis STAMINA mod, ako koristis da li je to ponekad kad mislis da si na rubu da ti baterija izdrzi koliko ti je potrebno, cesto ili ti je stalno upaljen, te takodje ako koristis da li primjecujes neku osjetnu razliku na performansama, recimo na nekoj zahtjevnijoj igrici? Naravno pitam i ostale za njihova iskustva sto se tice STAMINA moda...
 
Stamina po defoltu, na 15%
Itekako utiče na performanse, veoma primetno i u standardnom radu, kakve crne igrice. Naravno, ti možeš da predefinišeš vrednosti ili da namestiš da ne utiče. Samo, čemu onda svrha.
 
@dejan

Ne koristim staminu, nema potrebe. Ne sećam se kada sam poslednji put video bateriju ispod 30-35%, na kraju dana.
 
Pa kada se zaboravim trećeg ili četvrtog dana ume dobro da dođe :D
 
Da i ja dam svoj sud o par stvari posto sam se neplanski apgrejdovao sa slomljenog XZ Premium. Nikad nisam voleo niti video uzivo ovaj telefon, prvi sam ga pljuvao ali je u rukama potpuno druga prica. Sada mi je nejasno kako sam toliko dugo nosio onu Omni-Ciglu sa bezelcinama od pola metra- stvarno je nenormalna razlika kad su jedan pored drugog. [emoji16] Polovan XZ2 sam nasao u vrhunskom stanju za smesne pare i prvi put u zivotu resio da zagrizem u pricu telefon star godinu i po. Nisam pogresio i imao sam srece, dobio sam savrsen primerak Deep Green kolora sa bukvalno niti jednim znakom upotrebe telefona- neverovatno. Izrada ovog telefona je na vanserijskom nivou. Desetka koju je imao kad sam ga upalio radi bez gresaka koje ste prijavljivali. Baterija klasika sa mojom upotrebom- jedan dan~6+h SoTa.. Ono u cemu je problem je dobra zastita bez kompromisa za ovaj telefon koji je jako osetljiv (koji danas nije) na padove i ogrebotine- koje jednostavno pretesko pronaci. Cuvam ga u nekom budjavom klasicnom silikonu koji jos sad i dobro izgleda, kad pozuti bacam ga u smece.

Hteo sam da pohvalim MobileOutfitters zastitu ClearCoat koju koristim petnaestak dana (samo ekran). Skupa jeste po meni, ali je jedina koja stiti od ogrebotina ekrana a ne vidi se na telefonu uopste. Ima solidan premaz, mala razlika se oseca pod prstom u odnosu na oleofobski premaz ali je to mala cena u odnosu na ogrebotine na ekranu. Slicne je teksture kao Samsung Foldov ekran pa ne trpi jaci otisak noktiju, slabiji tragovi noktiju i kljuceva se sami peglaju- provereno. Prva folija je krenula da se skida po coskovima posle dan dva, iskoristio sam garanciju i besplatnu zamenu u prvih deset dana, momci ljubazni, nikakav problem nisu pravili i stavili novu koja stoji kako treba.

Sent from my H8216 using Tapatalk

Sent from my H8216 using Tapatalk
 
Od zaštita imaš Ringke Onyx (top kvalitet za 12$ i Military Grade MIL-STD 810G - 516.6 drop protection. Supports Qi Wireless Charging without the hassle of having to remove the case for Sony Xperia XZ2) Apsolutna preporuka.

A na našem tržištu jedino da pokušaš da nađeš Nillkin Frosted/Scrub, imao sam taj model (izgleda izgubio), u pitanju je plastika sa gumiranom teksturom i sjajno leži u ruci a dobrim delom i zadržava osećaj premium kvaliteta kućišta mada ne štiti gornju i donju ivicu telefona. Teško se skida, što znači da nema šanse da slučajno spadne sa telefona. Problem je što na KP preprodavci imaju uglavnom Frosted/Scrub za XZ2 Premium model, što nema mnogo logike, s obzirom da je taj telefon prilično redak i da se nije zvanično prodavao u SRB.

Desetka koju je imao kad sam ga upalio radi bez gresaka koje ste prijavljivali. Baterija klasika sa mojom upotrebom- jedan dan~6+h SoTa, telefon star godinu i po

Desetku još nisam probao a ovo za trajanje baterije je stara vrlina sony androida. Moj primerak je u upotrebi 2 godine a trajanje baterije je i dalje iznad očekivanja. Jeste da nema neko ultra-brzo punjenje koje bi brzo uništilo bateriju ali ima 18W + Qnovo/battery care, odlična kombinacija za one koji ne menjaju telefone na svakih 6 meseci.
 
Poslednja izmena:
Pozdrav svima, imam mali problem sa ekranom.

Naime, u podesavanjima mi je podeseno na standardni rezim (u sredino od moguca 3) i boje mi od pocetka izgledaju super ali poslednjih nekoliko dana primecujem da postaju blede..

Promenim opet u podesavanjima, sve bude ok par sati pa se opet boje promene.

Da li neko zna u cemu je problem?
 
Da li je telefon na Androidu 9 ili 10? Na osnovu toga što si naveo, deluje kao da nešto zabaguje i prebacuje displej iz standard u sRGB mod.
 
Nazad
Vrh Dno