Šta je novo?

Sony Xperia XZ2/XZ2 compact

Bio je update za Clock aplikaciju. Pogledaj u Update History sta pise.

Sent from Xperia XA2
 
Prvo je bio za Weather app, i za njega je pitao.
Clock je apdejtovao sam nešto kasnije.
 
Neki sitni apdejtovi fabrickih aplikacija, kao sto Vica napisa to moze da se proveri u settings/system/software update.

Posle 15-ak dana koriscenja (i privikavanja) mogu da kazem da sam izuzetno zadovoljan telefonom i da nisam pogresio. Pravi (ex) flagship vrhunske izrade, odlicnih performansi, sa akcentom na multimediju i neke unikatne mogucnosti kamere, na dnevnom svetlu sam u tripu da imam RX100, bukvalno. Low-light fotografisanje trazi osnovna rucna podesavanja ali ostaje cinjenica da ovoj kameri fali OIS ali i da zbog nedostatka gcam/hdr+ porta nije za one koji su navikli na Gugl kameru/hdr+, u tom smislu svako ko merka fon iz cenovnog ranga 300-400e treba da razmatra prvo Saomi modele koji nude odlicne kamere + gcam port ili mozda Pixele, OnePlus i sl.

Sastavljam polako i listu mana pa cu sve detaljno navesti uskoro, ima ih ali na kraju ne kvare preterano utisak.
Posle koriscenja triple-cam uredjaja najvise mi nedostaje upravo mogucnost koriscenja 3 razlicite kamere, standard, ultra-wide i ''telephoto''. Koliko god da su ove dodatne kamere ogranicenog kvaliteta ipak su korisne.

XZ2 taj nedostatak donekle kompenzuje, na malo drugaciji nacin, pre svega sa rafalima i prediktivnim snimanjem koje se odlicno pokazalo cak i kada fokus ''juri'' decu, zivotinje i sl. u iole povoljnim svetlosnim uslovima. Na kraju tu je i 1080p/960fps kao i 4K HDR (24fps) snimanje koje ima taj cinematic trip i prosto trazi zezanje sa tripodom i zanimljivim kadrovima.

Trajanje baterije je iznad svih ocekivanja (wi-fi/LTE, auto osvetljenje ili rucno u skladu sa uslovima) dok je autonomija pri zahtevnom koriscenju na otvorenom (maks. osvetljenje, 2G/3G/4G, kako gde uhvati, GPS, dosta 4k snimanja) malo iznad ocekivanja i tu se sve baterije dosta brze trose u odnosu na ove kancelarijske wi-fi/20% osvetljenje uslove, tu je Ivan KP definitivno u pravu (mislim na ono sto je pisao u S10 temi nedavno, da se sve baterije primetno brze trose pri koriscenju u takvim uslovima).

A o Pita softveru (generalno) ne znam sta da mislim, ovi iz Gugla su se odavno pogubili.
 
Poslednja izmena:
Prva dongle ispala :d
Ostao mi kući, povezan na druge slušalice, vadim sluške koje sam poneo iz ranca ali nemam gde da ih ubodem, kakva glupost od "trenda". Al' na sreću tu su zvučnici.

Sent from H8266
 
Pozdrav ljudi.

Uzeo sam xz2 compact, pa ne znam koju zastitu da stavim na ekran?
Da li imate neku proverenu sa allija?

Slucajno sam naleteo na ove ClearCoat (Mobileoutfitters), vidim da oni lepe i ima dozivotna garancija, tj dozivotno menjanje.
Sta mislite o tome? Vrede li?

Hvala, pozz

Sent from my H8314 using Tapatalk
 
ja sa Alija svojevremeno uzeo klasičan (tanak) Nilkilin, i prednje i zadnje u kompletu, bilo oko 8$. Extra se pokazao, ali baš.
 
Ima li ko iskustva (na bilo kom telefonu) sa tim CC folijama?

Pre neki dan sam prao i brisao fon, proverih da li su nastala sitna ostecenja i ogrebotine na staklu/kucistu. Jedino sto sam primetio je manja ogrebotina na FP skeneru, vidi se samo iz odredjenog ugla, sve ostalo je u mint stanju sto mi je ipak neverovatno s obzirom da je telefon u upotrebi oko 12 meseci i da sam drugi vlasnik (oko mesec i po dana). Ali ipak razmisljam o nekoj kvalitetnoj foliji za displej, GG5 nije tako pouzdano staklo.

Treba pohvaliti uniformnost displeja kao i sam kvalitet prikaza mada to se i ocekuje u ovoj klasi, da nije tako bilo bi zalosno.
Koja podesavanja displeja koristite? U pocetku sam koristio standard mod sa warm presetom pa sam podesio custom WB (RGB - 85/60/0) i to mi za sada deluje ka odlicno resnje, bela deluje odlicno, realno ''toplo'', sve ostale boje normalno a osvetljenje je za nijansu slabije ali sigurno malo preko 600cd/m2 sto je vise nego dovoljno. Pro/sRGB mod dobro dodje povremeno, za odmaranje ociju (uz custom ili warm WB) ali je ipak standard najbolja opcija dok super-vivid tako napucava prikaz da displej bukvalno deluje kao amoled u nekom slicnom, napucanom modu, pri normalnoj jacini osvetljenja u zatvorenom prostoru cak i prikaz crne podseca na amoled. Ali vidi se da to nije tacna kalibracija panela, na laike ostavlja sjajan utisak ali ipak je to prenapucan i nerealan prikaz.

Nisam odusevljen kako radi automatsko osvetljenje displeja mada jos nisam probao telefon a da sam se odusevio kako radi ta opcija, 90% vremena volim rucno da podesavam osvetljenje ekrana jer npr. ne podnosim taman displej ako gledam slike, klipove, upalim neku igru (da ne pricam koliko to gadno izgleda uz pozuteli displej u night modu) dok za nocno citanje teksta osvetljenje mora da bude sto slabije i to uz night light.

Za sada mi ubedljivo najvise smetaju klizavost kucista (ne toliko u ruci, ipak zbog oblika ima dobar grip, nego ovako, zbog ostavljanja po kuci), polozaj FP skenera (mada generalno ne volim FP citac na ledjima telefona), nedostatak metalnog ''signature'' power tastera (idealno bi bilo da je u tom tasteru FP ali onda ne bi bio od metala niti bi imao taj oblik). Svi tasteri su kvalitetno napravljeni, nisu klimavi ali bih vise voleo da su od metala i za izrazenijim klikom, kao kod hi-fi plejera npr, posebno volume tasteri.

Spikerfon je ok, upotrebljiv u vecini uslova ali jednostavno nije u rangu stereo zvucnika u ostalim rezimima rada, inace je zvuk veoma glasan i kvalitetan a spikerfon kao da koristi npr. 60-70% njihovih mogucnosti.

Kamera aplikacija i dalje hit & miss (ipak najbolja sony do pojave Xperia 1) ali sam se navikao brzo i tu nema problema (osim sto me i dalje muka uhvati kada vidim ikonicu za one AR effects iako je sada u material stilu).
Pisacu malo vise kameri/kamkorderu kada isprobam sve, za sada sam veoma zadovoljan ali trebali su da omoguce 4k/60fps, meni je u sustini 4k/30fps sasvim ok (kao i 1080p/60fps kada snimam nesto u pokretu) ali ako hardver moze da podrzi onda ne vidim razlog da nema takav mod snimanja. Sa druge strane, 4K HDR (24fps) je odlicna opcija, ima taj cinematic smek i bas zbog toga cu kupiti neki dobar tripod, za snimanje pejzaza, prirode i sl. Dinamicki raspon/HDR efekat nije sad nesto dramaticno napucan vec prirodno, umereno ali se vidi razlika. E da, led blic kao da je podesen na 60% mogucnosti ali to je stara sony boljka, nije mi jasno zasto to konacno ne promene.

DVS moze da baguje, npr. ako se slusa muzika preko plejera pa se otvori YT aplikacija, oni preview klipovi mogu da aktiviraju DVS koji se zbuni :) Dobra stvar je to sto DVS pamti podesavanja pa moze da se bude aktiviran/iskljucen za odredjene aplikacije. Koliko sam primetio, u nekim igrama radi, u nekima nije podrzan. Sve u svemu DVS je vise korisna opcija nego gimmick a dobro je i to sto nista ne tandrce niti zuji preterano a ovo je jedan od najjacih vibro sistema na telefonima ikada.

Notifikaciona lampica je ipak previse mala u odnosu na Z2 (koja bese genijalno spakovana u otvor gornjeg zvucnika) ali radi posao, u svim bojama, koliko sam primetio.

4Gb/64Gb je diskutabilna kolicina memorije, morali su da izbace ovaj telefon sa 6Gb/128Gb, da bi bio sto vise future proof a i pitanje je kako ce Android 10 raditi saa 4GB rama, ni na Piti mi ram menadzment nije bas jasan.
64GB je dovoljno za sve aplikacije koje koristim ali opet, kada se zna pocetna cena ovog telefona morali su da ugrade 128GB, za osnovnu verziju.

Zbog HR 24/96 i DSD fajlova cu sigurno morati da kupim 128GB karticu.

Preslusavao sam muziku (HR/DSD) sa CKX9/DT6 (in-ear) i studijskim over-ear TR-90 (80Ω). Kvalitet zvuka je odlican (za telefon) a ovako, dovoljno dobar da se ne smorim kada sa desktop DAC-a ubodem slusalice u smaracki adapter telefona. Izlaz je malo jaci od Z2 pa sa in-ear slusalicama pojacavam na nekih 80-90% i to pri slusanju u bucnom okruzenju, tako da je izlaz dovoljno jak cak i za DT6 koje su jedne od najzahtevnije in-ear koje sam probao.

Ali se sa TR-90 80Ω over-ear vec ''oseca'' limit, zvuk je dovoljno glasan samo za opusteno preslusavanje u kucnim uslovima, i to u smislu da je zvuk dovoljno jak, ne da gruva,. Tako da je za takve ili zahtevnije slusalice neophodno malo, eksterno pojacalo ili jos bolje dac/amp adapter.

Generalno sam veoma zadovoljan zvukom u svakom smislu ali na tom polju ne mogu da mirujem :d pa cu verovatno naruciti iBasso DC02 koji svaki usb type c uredjaj, uz ulozenih 50-60 evra, moze primetno da unapredi zvucno, verovatno u rang najboljih LG V/G serije, mozda cak i za nijansu vise ''engaging'' :)

10348106.jpg
 
Poslednja izmena:
Odlican review, HSV
Pokrio si otprilike sve sto me interesovalo sem baterije. Kako ti drzi baterija kada se ne koristi i generalno koliko dana i koliko ekrana izvuces sa jedniom punjenjem.

Ja bih presao sa mi 9t na ovaj compact. Iako sam zadovoljan sa xiaomijem, menjao bih za manji telefon kojim moze opustenije da se rukuje jednom rukom i da se lagano nosi po dzepovioma.
Neverovatno je da postoje samo dva manja telefona u ponudi: xz2 compact i mi 9se.
 
Pisao sam vec za trajanje baterije, to mora da se podeli u 2 segmenta. Uz napomenu da je fon 12 meseci star, Accubattery prikazuje health 90%.

Zbog preglednosti ide u spoiler:
1 - wi-fi, u kucnim/kancelarijskim uslovima uz automatsko ili rucno regulisano (slabo-umereno) osvetljenje. Pri ovakvoj upotrebi autonomija je iznad svih ocekivanja, cak ni YT sa DVS ili manje zahtevne igre ne crpe preterano bateriju tako da mi je jasno zasto mnogi kace SS sa nestvarnim sot 8-10h. I Damir Franc (YT) je navodio kako je sa XZ2 imao SOT 8-9h, u rangu P20 Pro sa 4000 mAh.
Cak ni LTE potrosnja pri takvoj upotrebi nije drasticno visa. Za ovu je pre svega zasluzan SD845 pa onda optimizacija Sony UI i na kraju verovatno stedljiv 1080+ IPS panel.

2 - outdoor, osvetljenje stalno na maksimalnoj vrednosti, signal koji stalno varira (od 2G do ocajnog LTE), stalno upaljen GPS, kraci pozivi, povremeno slusanje muzike preko zvucnika, slanje fotografija preko WA/VB (sto ume da traje jer vip net kilavi), mnogo koriscenja kamere/kamkordera sa skoro svim raspolozivim modovima + poneka snapseed foto. obrada.. e ovo je hardkor upotreba i tacno se vidi koliko je nacin koriscenja iz prvog primera smesan, ultra-light :)

Nisam imao mnogo ovakvih izleta za ovih mesec+ dana, svega 3 ali za tih 8-10h provedenih u prirodi baterija me nije izdala ali je jasno vidi koliko brze opadaju procenti, posebno kada se duze snima 4k i narocito 4K HDR video ili kada se za kratak period snimi veliki broj fotografija, uz GPS tagovanje i muziku sa zvucnika. Za svaki slucaj u rancu uvek imam neki manji power bank mada mi do sada nije zatrebao.

Dakle, autonomija je sasvim solidna, onako uopsteno. Nekima ce biti sjajna, nekima samo ok, dovoljna, sve zavisi od upotreba ali sudeci po nacinu koriscenja na ovom forumu mogu da kazem da bi XZ2 ispunio ocekivanja bar 80% clanova. Samo ne treba ocekivati cuda od baterije koja je sve samo ne prevelikog kapaciteta, ipak ovde cipset/UI/panel najvise uticu na veoma dobar utisak.

Da naglasim samo da npr. 2h igranja real racing i slicnih igara kao i nekih online fps (kopije countera) takodje brze crpe bateriju, posebno ako je osvetljenje pri maksimalnoj vrednosti, zvuk skoro na maks, uz DVS.
Na svu srecu, SD845 je unutra a ne Exynos :)

Utisak o softveru - Po mom misljenju ovo je skoro pa idealna kombinacija, UI koji radi tako dobro, blizu je vanilla androida a ima korisne aplikacije za multimediju. Upravo taj combo hardverskih i softverskih multimedijalnih mogucnosti je (posebno mogucnosti kamere/kamkordera) glavni razlog zasto sam se zadrzao na Sony telefonu (jeste da mi ponekad fale dodatne dve kamere sa S10 npr. ali nema veze).

Vrhunski kvalitet materijala/izrade, odlican displej, kvalitetan zvuk, prijem itd. su samo zaokruzili odlicnu celinu i zato sam veoma zadovoljan kupovinom za 300 i kusur evra.
Ovo u sustini treba da bude normalan skup karakteristika/kvaliteta za jedan flagship, nije to za nekakvu euforiju vec treba da se podrazumeva u toj cenovnoj klasi ali za tih 300+ evra mislim da sam obavio odlicnu kupovinu iako sam telefon ima niz sitnih mana (napisacu uskoro celu listu).

XZ2 sigurno radi fluidnije od S10 (naravno i od S9/+) a ovako po brzini su veoma izjednaceni mada je u nekim situacijama sony ponovo brzi, u web pretrazivanju npr.
Sa druge strane, XZ2 ne radi bas tako sjajno fluidno kao Pixel 2 XL (mada objektivno, ume i Pixel sa stucne) ali su razlike nikada manje i u tom smislu je blizi Pixel telefonu nego Samsungu. Ali i Sony i Samsung najcesce ucitavaju aplikacije malo brze od Pixela, ipak imaju malo brzi i noviji hardver pa je to ocekivano. I Samsung i Sony su mnogo zanimljiviji uredjaji za koriscenje od Pixela, bas zbog naglasene ''immersive'' multimedije ali to je samo moje misljenje.

Sony je vremenom ''ubijao'' svoje aplikacije i servise (zbog rezanja troskova i prezivljvanja mob. divizije) pa je tako bloat-a jos manje ali su nestale i neke korisne aplikacije (do kraja meseca ubijaju i odlican audio recorder, mada postoji dobra alternativa). Za gluposti tipa ''what's new'' aplikacije je i dobro sto su nestale ali je bedak za neke korisne. Ipak, tu je bloat ''iznenadjenje'' :d, npr. u vidu 2 Amazon aplikacije ali ih naravno ne koristim, niti smaraju notifikacijama, niti crpe bateriju, svakako mogu i da se deaktiviraju (ne mogu da se obrisu). Generalno ni na jednom sony-u nisam imao probleme sa fantomskom potrosnjom i curenjem baterije.

Sam Android 9 mi nije nista drasticno drugaciji ili bolji od prethodnih verzija, uskoro stize desetka i mislim da ce mi bolje leci u svakom smislu.

E da, u prethodnom postu sam zaboravio da navedem da su volume tasteri ipak malo previsoko postavljeni za portrait upotrebu, za nijansu iznad polozaja koji mi odgovara. Ali su zato na idealnom mestu za landscape upotrebu (levim kaziprstom). Power taster je na skoro pa idealnom mestu, velika steta sto su morali da odustanu od FP skenera na toj poziciji.

@SonyManijak

Ne znam koliko ti se isplati prelazak na XZ2c, iz nekog razloga taj kompakt i dalje ima visoke cene po oglasima. Mislim da je XZ2 bolja kupovina, jednostavno je malo bolji a nudi i primetno veci displej + DVS. Jedino ako ti bas treba tako mali android a da nije neka krsina. Mada je tu i S10e odlican izbor: poredjenje

Na kraju, ljudi su se vremenom navikli na sve vece telefone i fablete pa XZ2 danas moze da prodje cak i kao relativno kompaktan model, pre svega zbog sirine kucista. Bukvalno je dovoljno 5-10 minuta koriscenja nekog veceg fableta i kada se uzme XZ2 u ruke kao da se radi o kompakt modelu, da ne pricam koliko S10 deluje kompaktno posle nekog phableta sa debljim bezelima (mada ovo vazi za malo starije phablete, ovi iz 2019. su bas malih dimenzija u odnosu na velike dijagonale displeja).

Steta sto je XZ3 i dalje nerealno skup na KP, mislim da bi za 400e (nov) bio veoma dobra kupovina uz samo jednu (dve) mane, po mom misljenju - nedostatak ultra-wide i 2x zoom kamera.
I edge displej :d
 
Poslednja izmena:
Kome je mali telefon bitan, kao neko ko je imao xz2 compact i s10e, iako volim samsung, soniju ovde dajem prednost! Da compact ima 128gb i kamere od s10e, bio bi to savršen mali telefon za dugo godina (posebno što malih telefona više i nema). Jedino otisak orsta što je toliko nisko i nenormalno postavljen da to nije normalno (milion puta sam zabo u kameru za par nedelja koliko sam ga imao)!

Sent from my SM-N970F using Tapatalk
 
Mozda sam prva 3-4x zabo prst u kameru umesto u FP, brzo sam se navikao ali da je ret. pozicija i da trazi gimnastiku prsta, tu nema sta da se prica.

Ja bih ipak pre kupio S10e nego XZ2c, jednostavno XZ2c ima premali displej, cak sam se i ja odavno navikao na ekrane od 5.2-5.5'' i sve ispod toga je bedak :)

Ali moram da napisem da kao primarnu kameru ipak pre biram XZ2 a ne S10, iz nekoliko razloga :) Naravno ovo je sve subjektivno, iz mog ugla, ovako za prosecnog korisnika S10 kamera je bolji izbor, posebno jer ima 3 veoma upotrebljive kamere i stvarno bi mi znacile ultra-wide i 2x zoom ali ne vredi, moracu da cekam sledecu godinu.

Prvi je to sto su mi P&S low-light fotke manje-vise nebitne, ponekad okinem LL fotke uz rucna podesavanja, najcesce pejzaze i to je to. Za P&S skljocanje u tezim low-light uslovima svaki S8/9/10/+ Samsung je u prednosti u odnosu na svaki sony (do Xperie 1).

Drugi razlog je to sto sam se navukao na prednosti IMX400 motion eye kamere.
Na dnevnom svetlu i u laksim low-light uslovima snima malo detaljnije fotografije od svakog Samsunga, bukvalno je u rangu Pixela 2 XL (uz losiji dinamicki raspon, naravno, mada sony manual hdr uopste nije los kao nekada ali o tome drugom prilikom).
Fotografije imaju vise detalja, boje su realnije, ima manje zutog tinta (WB je precizniji) i sama kamera app bolje reaguje na dostupna rucna podesavanja s tim sto Samsung svakako ima bolju, kompletniju kamera aplikaciju.
Prelaskom u indoor i lakse low-light uslove Sony i dalje zadrzava prednost u detaljima, bojama i WB s tim sto sa pogorsanjem svetlosnih uslova trazi 2-3 osnovna podesavanja da bi se zadrzala ta pozicija. Meni to nije nikakav problem, nijednu kameru ne koristim u full auto. modu (mozda do 10% od svih snimljenih fotografija). I na kraju, u tezim low-light uslovima, S10 odnosi pobedu jer ima OIS i jaci led blic.

Sledeci razlog su prediktivno snimanje/AF rafali u punoj rezoluciji i mogucnost izbora 720p-1080p/960fps. Ova prva opcija je jedna od boljih inovacija na polju kamera, po mom misljenju dok je 960fps slo-mo ovde retko kome zanimljiv ali meni je vrh i to je jedan od razloga kupovine. Kamkorderi (1080p/4k) su im generalno veoma blizu da je smaranje i porediti ih detaljno, mrzelo me i da kopam po podesavanjima, verujem da svaki uredjaj ima bar po jednu unikatnu funkciju koju drugi nema (npr. object tracking). Sony verovatno snima za nijansu bolji zvuk ali opet, i ovo trazi preslusavanje, poredjenje pa je manje bitno.

Prednju kameru ne koristim skoro uopste ali sam na brzinu poredio, doduse pretezno na dnevnom svetlu i nije bas lako proceniti koja je bolja. Samsung ima veci senzor prednje kamere ali malo brljaviji softver dok sony iz manjeg senzora izvlaci mnogo, kao da je na Samsungu izrazeniji ''bjuti'' efekat dok XZ2 ima manje brljav post-processing (cak i od xperia sa 1/3'' prednjim kamerama). Boje su ponovo malo realnije na sony-u ali iskreno, boli me uvo za prednje kamere, ne bih imao nista protiv je u pitanju motorizovana koja bi 99% vremena provela u hibernaciji u kucistu :)
 
Poslednja izmena:
Kolike vi šape imate kada bodete kameru umesto FP-a??!? :d Prvih par dana mi se i desilo da omašim jednom ili dva puta, a posle toga nikad.

Meni je kao telefon, ne kao igračka, primaran, i savršeno sam zadovoljan njime. Naročito softverom. Subjektivno ili ne, detalji ga dele od idealnog.
Sa te strane, nikad više Sasmung. Jednostavno mi toliko idu na živce sa njihovim korejskim poimanjem i forsiranjem svog nametanja aplikacija da nema šanse da ga ikada više koristim.
I da, ako mislite da možete na Samsungu da isključite sve oblike praćenja i špijunaže, grdno se varate :D Zapravo ne sve, ne možete ni većinu.
I to je još jedan od razloga zašto na Soniju baterija duže traje - nema sakrivenih procesa koji je jedu.
Ekran je subjektivna stvar percepcije, meni je LCD OK, kamera za moje potrebe extra. A baterija u sklopu sa potrošnjom najbitnija stavka.
 
Nosim xz1c i xz2c. Nakratko sam razmišljao o kupovini S10e dual. Međutim, baratajući telefonima S10 serije mogu da kažem da meni ne ostavljaju utisak da se radi o premijum uređajima najvišeg nivoa. Ne osporavam performanse ali ono kako su izrađivani S8 I S8+ je daleko kvalitetnije. Razumem da su prelepi Samsung amoledi zavodljivi građanstvu ipak jako bled utisak. Stvar ukusa pretpostavljam...
 
Zna li neko koje verzije Google kamere rade funkcionalno i potpuno stabilno na ovom telefonu (Pita)? Treba mi pre svega zbog panorama moda, probao sam neke verzije jos pre 2 meseca ali ne rade.
 
???
Koliko je meni poznato nema GCam za naše ljubimce.

Morao bi i najpre da otključaš bootloader i da ih rutuješ...
 
Mislio sam na neku najobicniju verziju Gugl kamere, moze i iz 2015. Samo zbog panorama moda, za hdr+ znam da ne moze da radi na XZ2 jer su kamere na svim sony zakljucane, osim na Xperia 1 & 5 mada ni za njih jos nisu portovali gcam.

Na Z2 sam koristio google cam. i to neku verziju od pre 4 godine, radila je odlicno, stabilno i snimio sam bukvalno na stotine odlicnih panorama.
 
Ima street view pa mozes sa njim da probas? Meni je par puta posluzio.
 
Ah, ok. Pa njegova stok kamera ima panorama mod...ne nalazim neke zamerke.
Inače, kao što već kolega hp35 reče, Streetview je dobra alterniativa.
 
Ne vredi, ne volim fabricke panorama aplikacije vecine proizvodjaca, posebno ne sony.. Gugl panorame mi najvise odgovaraju.
Hvala, probacu Streetview.
 
Zaboravio sam da i Open Camera ima i panorama mod pa cu probati i to za vikend. Fabricki sony panorama mod nisam ni probao prakticno, znam da je nekada lose spajao i fotografije su snimane u samo 5MP (povecali su rezoluciju pre 2-3 godine) dok Gugl kamera snima i do 60MP. Open Camera me nervira jer deluje nekako nedovrseno, ima solidan broj podesavanja ali nije mi jasno da je nisu ''ispolirali'' ni posle toliko godina. HDR mod nije nesto, bolji je stock sony, neretko primetno bolji.

Fabricka kamera aplikacija trazi navikavanje, bolja je od (pra)starih verzija ali mora to bolje da se organizuje, Juan B. je u pravu kada kaze da i dalje traje ''borba'' sa istom. Auto mod koristim veoma retko, samo kada nesto na brzinu treba fotografisati ali i dalje je koriscenje najosnovnijih rucnih podesavanja prava stvar za vadjenje maksimuma (iz zakljucanog) sjajnog IMX400. Na dnevnom svetlu fotografije su bukvalno veoma blizu starijim RX100 a ni sony fabricki hdr mod uopste nije los, ponekad malo zabrljavi detalje na 100% kropu ali ni priblizno kao onaj jedan automatski ''ai-hdr'', nije mi jasno zasto ga se ni posle toliko godina ne otarase ili ga ne unaprede. Samo kvari utisak o odlicnoj kameri, kako laicima tako i tech-review sajtovima.

960fps/1080p slo-mo radi solidno, ima cak i slajder podesavanja WB-a i EV sto je korisno ali steta sto nema touch to focus mada bi object tracking bilo jos bolje resenje ali ovo drugo nije bas realno ocekivati mozda tek za 2 godine.
1080p/60fps kamkorder ima object tracking i to je odlicno. Ostaje nejasno ni zasto telefon ne snima 4k/60fps iako cipset to podrzava, bilo bi cudno da IMX400 nema tu mogucnost.

E sad, primetio sam da fokus (AF) 4k kamkordera ume da pogresi pri snimanju pejzaza, npr. sa nekog vrha kada se snima okolina, desava se da se fokus istripuje od siluete planina na horizontu (mada je snimamo direktno ''u sunce'' pa je mozda i u tome problem, provericu jos). Stabilizacija u 4k je izuzetno dobra ali ocigledno nije vise najbolja na trzistu (ip11 i slicni) mada vise cudi kako je sony dozvolio da Xperia 1 snima 4k sa primetno losijom stabilizacijom od svih prethodnih sony-a i jos to nisu ispravili.

4K HDR je korisna opcija ali kao sto sam vec napisao nedavno, nije ''za akciju'' (i pored dobre stablilizacije) zbog SD845 limita na 24fps, zbog toga ima cinematic smek i idealna je za takvu upotrebu i montazu. I naravno za pregled na HDR ekranima.

Sto vise koristim telefon sve sam zadovoljniji istim i dobro je sto ni posle 2 meseca potrage nisam nasao crni XZ1, hteo sam taj model kao poslednji sa takvim dizajnom (pa jos sa alu kucistem) ali dobro je ispalo na kraju, za 100e vise sam dosao do boljeg uredjaja a sa dizajnom sam se pomirio, bitno je da je izrada vrhunska. Zanimljivo, dok ne vide zadnju stranu telefona mnogi da je S8. Inace, telefon je sada duplo klizaviji, sake se manje znoje tako da se fon manje prlja ali i mnogo vise kliza, to je ubedljivo najveca mana, za sada. Uz Nillkin Scrub moze da se zadrzi osecaj prijatnih, kvalitetnih materijala kucista ali uz mnogo bolji grip u ruci dok je Ringke Onyx kvalitetna zastita sama po sebi ali vise u outdoor stilu. Ringke ima i iznenadjujuce dobro odradjen ''klik'' za sve tastere na boku uredjaja, odlicno su to odradili a najveca mana je tekstura ''ledja'' silikona koja kao da malo skuplja prasinu.

Zahtevne igre klize, ocekivano. Burazerovi klinci su przili real racing i slicne racing igre, novi COD, Asphalt Xtreme.. igre rade odlicno a telefon se uopste ne greje previse, doduse sada nije toplo kao letos pa je verovatno i do toga. Ali u svakom slucaju se manje greje od S10/+.

E da, ne znam kako ali sinoc sam, vadeci slusalice (iz DAC-a, dok sam namotavao kabl), nekako lansirao metalni 6.5mm adapter (koji je tezak 10-ak grama) direktno u displej. Ne znam kako ali displej je prosao bez najmanjeg ostecenja a mislio sam da je pukao. Izgleda da su novija Gorilla stakla stvarno bolja na tom polju otpornosti na pucanje a da se dosta lakse grebu od starih verzija. Mada, i dalje na telefonu ne vidim nijednu ogrebotinu ali ga koristim tek 2 meseca.
 
Poslednja izmena:
Pristiglo nešto novo
 
Zakrpe za ovaj mesec, klasika.

Ne videh nikakve zvanicne vesti o sony android 10 apdejt planovima, Xperia 1 i 5 bi trebalo da dobiju desetku do kraja oktobra, XZ2/XZ3 serija do kraja novembra, tako je bar bilo prethodnih godina (flagship vs ex-flagship).
 
Prilično velika zakrpa. Primetio sam i neke sitnije promene oko UI-ja.

To pratim i ja :), nema informacija za sada. Prilično sam zadovoljan 9-kom, baš me interesuje šta bi to Q suštinski bolje mogao da donese.
 
@BokiPK

Napisao si da si primetio neke sitne izmene UI, na sta tacno mislis? I da li si primetio da radi za nijansu fluidnije, vise smooth?
Od pocetka koristim Nova launcher ali sam posle apdejta primetio odredjenu promenu, kao da sve radi za nijansu tecnije, nekako vise smooth, u Pixel stilu. Mala je razlika ali se primeti.
 
Upravo. Pošto sam tog dana isprobavao neke apk, isprva sam primetio "lepše" ponašanje. Najpre sam pomislio da je subjektivni utisak a posle malo više čačkanja sam i siguran. Vidi se i prostim šetanjem kroz fioku sa aplikacijama (Imam nekoliko kreiranih foldera).
I nešto suštisnki bitnije - posao mi je van grada i prijem prilično loš. Mob stvarno solidno drži vezu ali problemi postoje. Sada je stabilniji.
 
To za bolji prijem nisam primetio mada nisam ni isao van grada. Ali definitivno sve radi za nijansu vise smooth.

Jutros je stigao jos jedan apdejt, ovaj put manji (oko 104MB), moguce da nisu pustili zakrpe za septembar pa su sada resili da u 2 dana sve to rese.

Sad samo da izbace ovako dobru verziju 10 za XZ2/c i XZ3. Ali me bas cudi da do sada nisu objavili plan apdejtovanja.
 
Hm. Opet jutros rano, oko 100 i kusur MB
videh samo neke sitne izmene oko opcija za WiFi i ništa drugo.
Još nema novosti za naredni veliki apdejt.
 
Android 10 vesti: Android 10 for Xperia XZ3 and XZ2 : Exclusive Features and Release Date

Vezano za kameru, znao sam da u odredjenim uslovima g-lens optika ima lens flare problem, to je poznato jos od Z1. Letos nisam imao vece probleme sa ovim kamerom ali u poslednjih nekoliko nedelja (pri ovom veoma jakom a ''niskom'' suncu) problem je cesci i izrazeniji. I to ne samo lens flare vec i ghosting, postavicu fotografije kad stignem ovih dana. Ali su svetlosni uslovi generalno bili jedni od najgorih koje sam doziveo, bilo je nemoguce gledati bez polarizovanih naocara a kamoli fotografisati.
AF kamkordera i dalje ume se zbuni pri snimanju pejzaza (npr. udaljenih planina koje se jedva vide u izmaglici), to sam vec naveo u prethodnim postovima.

Van toga, veoma sam zadovoljan kamerom, uz najosnovnija rucna podesavanja i hdr bukvalno IMX400 je bukvalno u rangu Pixel 2 XL kamere sto je sjajno (mislim na fotografije snimljene na dnevnom svetlu, i laksim low-light uslovima i indoor). Xperia kamere su cesto imale problem sa hajlajtima ali ovaj novi hdr mod je bas dobar, sam hdr efekat je umeren, fino sredjuje hajlajte dok ne izvlaci bas previse detalja iz senki kao Pixel ali su WB i boje najcesce preciznije sa sony kamerom. Mogu samo da zamislim kakve bi IMX400 kamere bile da su otkljucane i da postoji gcam/hdr+ port za njih. Ovako je kolicina detalja medju najvisim u klasi, kada se aktivira (manual) HDR malo se gubi na detaljima (dalje ostaju na visokom nivou) ali se u tezim svetlosnim uslovima dobija bolji dinamicki raspon pa tada uvek koristim HDR. Taj mod u automatskom rezimu rada ne preporucujem jer sony i dalje koristi jednu od predefinisanih hdr ''scena'' koja prilicno moze da zabrlja (mada su boje i wb najcesce ok). Ima tu i cudnih primera, da npr. Z2 iz 2014. sa rucnim podesavanjima snimi malo bolje fotografije i od XZ2 i od P2XL (npr. portrete, close up, macro, ne tako cesto ali je moguce) ali to sam manje-vise znao cim sam prvi put uporedio a i sam IMX220 je i dalje dobar i jedan od vecih senzora.

Jos uvek nisam uspeo da nadjem najobicniju Gugl kameru koja radi na ovom telefonu, samo zbog Gugl panorama moda. Ko zna koliko sam odlicnih scena i prizora propustio zbog toga. Ako neko ima predlog, koju verziju da instaliram (nebitno iz koje je godine) neka napise.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno