Šta je novo?

Sony Xperia XZ2/XZ2 compact

Vezano za kameru, znao sam da u odredjenim uslovima g-lens optika ima lens flare problem, to je poznato jos od Z1. Letos nisam imao vece probleme sa ovim kamerom ali u poslednjih nekoliko nedelja (pri ovom veoma jakom a ''niskom'' suncu) problem je cesci i izrazeniji. I to ne samo lens flare vec i ghosting, postavicu fotografije kad stignem ovih dana. Ali su svetlosni uslovi generalno bili jedni od najgorih koje sam doziveo, bilo je nemoguce gledati bez polarizovanih naocara a kamoli fotografisati.
AF kamkordera i dalje ume se zbuni pri snimanju pejzaza (npr. udaljenih planina koje se jedva vide u izmaglici), to sam vec naveo u prethodnim postovima.

Za početak, ubriši sočivo mikrofiber krpicom, onom što dele u optikama uz naočare. Bilo kakav sloj masnoće sa prstiju ili bilo šta drugo na objektivu, drastično povećava flare.

I dalje, generalno za flare i ghosting, kada Sunce bije u objektiv ali je van kadra, jako jako pomaže da rukom zaklonite objektiv da Sunce ne bije u sama sočiva (tj. da objektiv bude u senci), a da vam ruka i dalje bude van kadra.
Ovo važi i za velike aparate, za bilo koje objektive, postoji i na kamerama holivudske produkcije. Glumite zonericu (lens hood).

Lens-hood-vs-no-lens-hood-in-preventing-flare.jpg
 
Poslednja izmena:
Vredni su i dalje, osveženje
mislim da je čist sekjuriti apdejt u pitanju.
 
^ Htedoh da napisem da to u stvari znaci da nema nista od desetke za XZ2/c u ovom mesecu ali reko' da ne baksuziram :)
Ipak - https://blogs.sonymobile.com/2019/11/15/which-sony-products-will-receive-android-10-upgrades/

@NShappy

U pravu si, poznato mi je sve to. Nisam pokusavao da improvizujem zonericu. Staklo kamere i displej cesto brisem mf krpom, posebno kameru.
Jednostavno, u takvim teskim svetlosnim uslovima ova kamera povremeno ima taj problem, evo o cemu se radi:
Svetlosni uslovi (kraj oktobra)


Lens Flare


U ovom slucaju i ne krivim kameru jer je svetlost bila zaslepljujuca cak i sa polarizovanim naocarama, ocajni uslovi za fotografisanje.

Drugi primer (septembar), svetlost nije bila tako katastrofalna ali se na nekoliko fotografija ipak javio lens flare.





Imam fotografije (iste ili slicne kadrove) koje su ispale odlicno i bez flare-a ali ipak treba paziti na ovu pojavu (koja je izrazena jos od Z1 modela iz 2013. godine).

HDR mod
Uglavnom radi dobro, sam efekat je umeren, prirodan (sto mi se svidja), ne ''razbija'' senke na izvestacen nacin, hajlajte moze ''da smiri'' ali generalno nije u rangu Guglovog HDR+.
Ne treba ga stalno koristiti, samo u zahtevnijim svetlosnim uslovima, lako se pali i gasi u manual modu. Fotografije malo gube na 100% crop detaljima ali je dinamicki raspon bolji, kada zatreba.

Sve fotografije su snimljene u ocajnim uslovima iz prvog primera ali sa razlicitih pozicija.







 
Boje i WB (razni semplovi).

Tu XZ2, po mom misljenju, najcesce briljira. Sony kamere su tu verovatno najbolje u smartfon svetu, ili u samom vrhu. RGBC-IR senzor radi odlicno, nije implementiran bez razloga.
Mada iskljucivo koristim manual mod i uglavnom vise volim topliji WB (nikako zutilo aka piss filter).

















Od neutralnih do naizgled ''punchy'' boja a zapravo su prilicno tacne.

Uz osnovna rucna podesavanja (i povremeno koriscenje HDR-a) moguce snimiti fotografije koje su u rangu onih koje snimaju Pixeli, uz nesto losiji dinamicki raspon ali cesto i sa prirodnijim, tacnijim bojama i WB.

Low-light mogucnosti jos nisam detaljno proverio, postavicu semplove kada isprobam kameru u tim uslovima.
 
Poslednja izmena:
Znam samo tada to nisam probao jer je ta izmaglica kvarila sve. Sledeci put cu pokusati da na taj nacin sprecim flare.

E da, sa ovog mesta je AF kamkordera imao probleme (prelaz sa brda na planine u izmaglici), tu se desavalo da fokusiranje baguje.

@ hp35
Okolina VA: http://revija.kolubara.info/sh/nova/tekst/3136
Bor je sa Maljena.

Jos malo jesenjih boja.




Ove 3 su malo cropovane.




 
Poslednja izmena:
Odlicne fotke hsv. Ovo setas ili vozis mtb?

Sent from my H8266 using Tapatalk
 
MTB

Snapseed
 
Pre 2-3 dana, dok je telefon bio na punjacu, slucajno aktivirah nekakav ambient mod. Pomislio sam da sam slucajno pokrenuo nesto vezano za Xperia assist (neku od postojecih opcija) ali ipak je ovo u pitanju.

Iskreno, mrzelo me i da probam, da vidim sta sve ima od funkcija.
 
Koje zaštitno staklo/foliju preporučujete za XZ2 compact?
Kupio sam neko generičko i baš je dosta kraće sa svih strana :(
 
Generičko? Sva su takva, jer je ekran zakrivljen po ivicama.
Jedino da poručiš (iz inozemstva) ona koja pokrivaju ceo keran, mada je dosta zaguljeno zalepiti ih.
Spigen Glas'TR Liquid, ili Panzer, i slično...
postoji cela tema o tome na XDA...
 
Poslednja izmena:
Da, smaracko 2.5D staklo ogranicava izbor kaljenih. Ja sam odmah skinuo to neko genericko jer je uze i jednostavno se vidi da je tu, smeta u svakom smislu. Kad zatreba, telefon ide u Ringke Onyx, to je sasvim solidna zastita od padova, ima i dovoljan ''klirens'' koji moze da sacuva displej, ako fon padne na iole ravnu povrsinu. Definitivno ne bih mogao da koristim genericka stakla, bas lose deluju na ovom telefonu.

E da, meni ovo deluje neverovatno (s obzirom na losu reputaciju GG5) ali jos uvek ne vidim bilo kakve ogrebotine na kucistu i displeju. Samo jednu manju na FP citacu. To me i ne bi cudilo da telefon nije cesto koriscen u outdoor uslovima.
 
Poslednja izmena:
Poručio sam hydrogel, pa kad stigne, javljam kako se pokazalo.

Inače, ne mogu da pronađem kako da dodam broj za brzo biranje u dialeru?
 
Uhhhh
Neverovatno, izgleda da su ga izbacili kao stavku. Očigledno nisam skoro koristio speed dial (od kada je na Pie) pa nisam ni primetio da ga nema!!?!
 
Stock Gugl dialer je ogoljen, kao i vecina ostalih njihovih aplikacija.
Due to a change in Google's privacy policy, implemented on January 7, 2019, the favourites tab in the Phone app, and the shortcut menu, will consist of your favourite (star) marked contacts, together with frequently called contacts based on one day call history. This means that a previously frequent contact, but not within the latest day, will not be listed.

Make sure to mark a contact as favourite, to guarantee that this contact is always displayed in the favourites tab and in the shortcut menu.
 
Opet mi se desava da telefon nece da se puni kada se zakaci za desktop ili notebook, a ne vidi se ni interna memorija ni sd kartica. Jel ima neko ideju bilo kakvu? Na trenutak registruje da je zakacen, ukljuci led, pokaze da se puni i posle sekund se otkaci. Na punjacu ili powerbanku radi najnormalnije
 
Opet mi se desava da telefon nece da se puni kada se zakaci za desktop ili notebook, a ne vidi se ni interna memorija ni sd kartica. Jel ima neko ideju bilo kakvu? Na trenutak registruje da je zakacen, ukljuci led, pokaze da se puni i posle sekund se otkaci. Na punjacu ili powerbanku radi najnormalnije
Ja sam imao jednom taj problem sa konektovanjem kad sam koristio XZ2, a sigurno bi isto bilo da je bio bilo koji drugi telefon u pitanju. Ocistio sam lepo usb port na laptopu i posle toga je sve radilo super. Pokusaj detaljno da ocistis unutra od prasine, ili sa nekom vlaznom maramicom. Pokusaj to da uradis i mislim da ce biti sve super. [emoji6]

Sent from my J9110 using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Probao nece, normalno puni ali komp ga ne zanima nikako
 
Probao nece, normalno puni ali komp ga ne zanima nikako
 
Aktiviraj developer options. Potom:
Settings > System > Advanced > Developer Options > Default USB Configuration

I naravno, da sistem na računaru ima potrebne drajvere.
 
I bre. Pa valjda je logično > File Transfer.
 
Pitam jer nece ni sa jednim :)
Nema veze, slusalice rade, usb fles kad zakacim radi, radi punjac bilo koji normalno.
 
Možda te zeza kablić...
 
Kako se na XZ2 compact omogućava brzo punjenje?
 
Kako se na XZ2 compact omogućava brzo punjenje?
To je automatski omoguceno cim se poveze na brzi punjac. A Xperia XZ2 Compact podrzava Quick Charge 3.0, samo mu treba obezbediti neki brzi punjac kao na primer onaj sto ide uz XZ2 UCH12(15w) ili od Xperia 1 UCH32C(18w) Ovde pricam o originalnim Sony punjacima.

Sent from my J9110 using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Ok, znači da punjač koji sam dobio uz telefon nije QC?
To me je i zbunilo.
 
Njegov originalni punjač je extra kategorija.
Inače rad takvih pametnih punjača je da recimo prvih pola h pune maximalnom amperažom (npr 60%), potom sledećih pola h smanjenom (30%), a poslednjih 10% najnižom i to opet traje pola h. (cifre su čisto za primer ali taj je princip). Sonijev čak ima širi opseg voltaža/amperaža.
Tako da ako mob staviš na neki punjač slične snage koji nije tako pametan, može do vrha da se napuni i za kraće vreme. Jer će konstantnom strujom ili sa par nivoa, puniti od početka do kraja.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno