Šta je novo?

Problem sa PCIe slotom

Seraph

Slavan
VIP član
Učlanjen(a)
18.08.2008
Poruke
2,380
Poena
380
Nakon neke selidbe povežem monitor na komp i nema slike(ni dvi nit' hdmi). Konekcija direktno sa GTX970. Probah grafu na drugom kompu i radi.
Probao takođe ovaj komp bez gpu - radi. Prebacio GTX u donji PCIe slot(vidi sliku) - radi. U suštini jedino mi ne radi na PCIe 3.0 slotu gde je radilo pre selidbe.
Utvrdio sam da je grafa ispravna, sada sumnjam da je nešto do ploče. Ne primećujem nikakva fizička oštećenja na ploči što bi me navelo da se nešto razdrndalo u transportu.

Kolike su šanse da slot sam od sebe prestane da radi? Koliko bih izgubio u performansama ako bih prebacio gpu na drugi slot koji je čini mi se PCIe 2.0? Možda još neki predlog? Nisam u mogućnosti da dođem u posed drugog gpua kako bih ga probao na ovom slotu.

Hvala

*Ne dozvoljava mi da uploadujem sliku preko telefona pa samo da navedem model matične 'Z68A-G43'
 
Poslednja izmena:
Pogledaj u BIOS-u da nema možda biranje za primarni PCI-e slot.
 
Uradi Clear Cmos.

Očisti slot od malo prašine.
Proveri pinove u Pce-e slotu.
Polegni kućište i probaj grafu bez sarafa za kućište, možda se nešto deformisalo u transportu.
 
Poslednja izmena:
Gubitak performansi nebi trebalo da bude ogroman, cak i da koristis drugi slot, ali kreni redom....

Ja sam takve probleme imao na GA-X48-DQ6 dok je nisam prodao, ponekad je znala da ne prepoznaje grafiku u gornjem slotu, i uvek je bio problem u kontaktima. Probaj da pomeras grafiku gore/dole, to je pomagalo na mojoj ploci. Ako tu nikako nemas uspeha, probaj sa nekom drugom grafikom, po mogucstvu nekom slabijom (HD5450 i sl. recimo) koja nema dodatni konektor za napajanje a i manje trosi struje, time ces izolovati plocu kao potencijalni problem. Zadnja stanica neka ti bude BIOS i podesavanja istog, mozda je izabrana integrisana grafika kao primarna.
 
GTX970 su uglavnom velike I teske karte (sem ako nisi uzeo miniITX izvedbu). Sasvim moguce da su se prilikom truckanja razlabavili kontakti u slotu I da ti to sad pravi problem. Ne znam da li je moguce da nekom sivacom tankom iglom probas malo da primaknes te pinove ka slotu, ali se plasim da jos ne pogorsas. Zasad izbegavaj stavljanje skupe grafike u taj slot.
 
Posle silnih sprcanih sati ni u šta, odustao sam od daljeg pokušaja da je nateram da radi. Prebacio sam je u drugi slot i sve je za sada kul, ako i postoje gubici u perfomansama ja ih za sada ne primećujem.

U suštini:

- usisao, produvao, pregledao još jednom slot i sve izgleda u redu
- čačkao BIOS, bilo je jedno podešavanje gde se setuje da preferira ili integrisanu ili dedicated, tamo je dedicated bio već setovan
- vadio bateriju na matičnoj, nije urodilo plodom
- primetio sam da mi u tom slotu nekada LED na grafi svetli, a nekada ne, kao da se ponekad ne detektuje uopšte od strane matične...sve u svemu rezultat je isti

Do daljnjeg pauziram problem, sasvim moguće da će mi rešenje biti promena platforme (a i bilo je vreme...).

Hvala na sugestijama gospodo :)
 
Nazad
Vrh Dno