Šta je novo?

Intel Xeon pravi problem u kombinaciji sa pločom i memorijom u dual-channelu

bluenick

Slavan
Učlanjen(a)
11.07.2003
Poruke
172
Poena
320
Malo sam tražio po forumu, ali ne nađoh ništa slično mom problemu.
Iako malo vremešno, nabavio sam sledeće:

- ploča Asus P5QL/EPU
- procesor Intel Xeon E5440 (modovan na 775 socket)
- 8 GB DDR2 memorija (4 x 2GB Kingston, a imam i 4 x 2GB Samsung) PC6400, svi Kingston moduli su isti i svi Samsung moduli su isti, tako da rade u dual-channelu.

Dok je radila stara kombinacija Asus P5QL/EPU + procesor Intel E6600 + 8 GB RAM (Samsung ili Kingston, svejedno), sve je bilo ok.
Danas su mi stigla dva komada Xeon E5440 i problem je sledeći.
Kada stavim ovaj Xeon i ostavim sva 4 memorijska modula, mašina se upali, vrte se ventilatori, ali nema slike na ekranu, praktično se ništa ne dešava.
Ako izbacim 2 ili 3 modula i razbijem "dual-channel", mašina se pokrene i digne sistem. Znači, ovo radi samo ako je jedan modul ubačen u prvi slot ili dva modula u prva dva slota. Sve ostale kombinacije, ne rade.
Kada upalim mašinu (sa jednim ili dva modula), tokom pokretanja mi ispisuje poruku da je preporučen update BIOS-a (kao na prikazanoj slici). BIOS na ploči mi je updateovan na poslednju verziju 0408, tako da nema kud dalje. Za svaki slučaj, uradio sam još jednom flash biosa, ali ništa se nije promenilo.
Takođe, kada se sistem podigne i uradim restart, operativni sistem uradi shut down i kada bi ponovo trebalo da krene da učitava BIOS, mašina tu faktički stane, ugasi ekran i ostanu samo ventilatori da se vrte. Tada fizički moram da ga resetujem na dugme.
Pošto sam uzeo dva Xeon procesora, probao sam i drugi. Situacija ista.
Pokušao sam u BIOS-u da spustim frekvenciju memorije na 667 (pošto je radila na 800), ali ni to nije pomoglo.
Ponavljam, sa Intel E6600 sve radi sve kako treba, bez ikakvih problema. S obzirom da ova ploča podržava Core2Quad procesore, kao i Xeon modovane za 775, ne znam zašto ovaj procesor pravi problem.
Jel ima neko ideju šta bih još mogao da probam?
 

Prilozi

  • IMG_20180224_024519.jpg
    IMG_20180224_024519.jpg
    1.1 MB · Pregleda: 61
Jesi li flashovao modovan bios za Xeona ili ubacio mikrokod potreban da bi Xeon radio kako treba?

Pretpostavljam da jesi, jer je to jedna od dve stvari koje treba da se urade da bi ovaj mod uspeo :D
 
Prvo sam flashovao BIOS, poslednjom zvaničnom verzijom BIOS-a sa ASUS sajta, za ovu ploču... iako sam već imao tu verziju instaliranu.
U međuvremnu sam tražio po netu i uspeo da nađem samo na jednom mestu modovan BIOS za Xeona. Flashovao sam i njega. Jedini rezultat koji sam dobio je da se više ne pojavljuje ona poruka da bi BIOS trebalo nadograditi. Ostali problemi su i dalje tu.
Za mikrokod ne znam, to do sada nikada nisam radio...
 
Da li si probao da kombinujes memorije (2x kingston i 2x samsung)?
 
U potpisu clana Pega stoji sajt sa koga bi trebalo da skines modovan bios za Xeona.

Da li Xeon kojeg si uzeo ima stiker?
 
Uopšte mi nije jasno kako onoliku Peginu temu nisam našao sinoć, a bar pola sata sam pretraživao forum na ovu temu. Do duše, ja sam u pretrazi unosio ključne reči karakteristične za moju ploču i procesor, pa verovatno ta kombinacija nije dala rezultat.
Kombinovao sam i Kingstong + Samsung module, nema rezultata. Jedina varijanta u kojoj se mašina pokreće je kada je jedan modul u prvom slotu ili kada su dva modula u prva dva slota. Sve ostalo u bilo kojoj varijanti ne prolazi.
Da, skinuo sam modovan BIOS baš sa tog sajta koji je kod Pege u potpisu (našao sam bunareći po Googleu).
Ovaj Xeon što mi je stigao nema stiker, već samo mode lem. Koliko sam čitao, čak i kod Pege u uputstvu, to bi trebalo da radi. Evo kako izgleda...
 

Prilozi

  • IMG_20180224_114853.jpg
    IMG_20180224_114853.jpg
    1.1 MB · Pregleda: 70
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno