Šta je novo?

Koju zvucnu kartu kupiti?

Qrjak

Slavan
Učlanjen(a)
08.08.2008
Poruke
156
Poena
345
Moja oprema  
CPU & Cooler
Intel i7 - 8700 @3.2GHz
Matična ploča
Asus Strix B360
RAM
16GB DDR4
GPU
Gigabyte 1070 G1
Storage
512GB SSD + 2TB SSD + 2TB SSHD
Zvuk
Sound BlasterX AE-5
PSU
Antec 700W
Kućište
MS industrial
Monitor
HP 27ea
Laptop
Lenovo ThinkPad T14
Tablet
/
Mobilni telefon
Samsung S23
Pametni uređaji
/
Pristup internetu
  1. Kablovski internet
Pozdrav,

zanima me koju zvucnu kartu uzeti za konfu iz potpisa? Zvucnici su JBL Loft 50 a kartica bi trebala da pokriva svu multimediju (muziku svih vrsta, filmove i naravno igre).

Razmisljam se izmedju Asus stx ( I ili II) i creative sound blaster Z (da li su zaista z-zx-zxr ista kartica sa vise gimmicky opreme uz njih i vecom cenom?)
Sta bi po vama bio bolji all around izbor?

Koristila bi mi za slusalice Presonus HD 7 i verovatno bih povezao pojacalo HK 980 preko nje pa uporedio sa trenutnim X6 dac-om sta mi zvuci bolje da tera taj sistem.
Ne znam sta bi bilo bolje sto se tice drajvera i podrske na duze staze, jer koliko vidim i ove pomenute kartice vec imaju par godina starosti a azuriranje drajvera im nije jaca strana.
Svi saveti i sugestije su dobrodosli.

Hvala unapred!
 
Ne može da se poredi Xonar Essence STX i Sound Blaster Z. Ni cenovno ni po karakteristikama. STX (I i II) su ozbiljne kartice a SB Z je bižuteria. Po meni (imamo sličan sistem) je najbolje od kartica STX (I i II) , zavisi po kojoj ceni nađeš ili još bolje DAC SMSL M6.
 
Poslednja izmena:
Hvala na brzom odgovoru.
Jel si imao prilike da cujes SMSL M6 uzivo, nesto sam sumnjicav koliko bi on bolji bio od FX - X6 iako je dosta skuplji.
I dal si imao prilike da cujes STX (1 ili 2) kakva je dinamicnost i reprodukcija basa, to me zanima?
Trenutno sam nasao STX II na KP za 175e sto mi zvuci kao dobra cena.
Za SMSL sam video na Aliju za 140e + carina koja bi bila lutrija koliko neki domacin tamo proceni da treba. (20-100e)
 
Ako razmatraš eksterni DAC ima i Dragonfly Red na KP-u za 210e. Ne opterećuj se time što ima 3.5mm izlaz, i Chord Mojo ga ima pa nisam čuo da se žalio neko ko ga je povezivao sa pojačalom te klase.;)
 
Poslednja izmena:
SMSL M6 a posebno M7 sigurno zvuce primetno bolje od X6, mislim i ja imam taj DAC/AMP, nisam cuo M6/M7 ali je logicno da 4-5X skuplji uredjaji zvuce bolje, nisu ni Kinezi ludi, i oni proizvode cenovno pozicioniraju u skladu sa opstim kvalitetom. Svrha X6 je da bude bolji od najjeftinijih uredjaja i u rangu sa ostalim 50-100$ eksternim DAC/AMP sto je uglavnom tacno ali nema govora da moze da se poredi sa skupljim modelima.

Za pocetak proceni da li hoces interno ili eksterno resenje.
Od internih STX/STX II su najlogicnija kupovina (mozda negde naletis i na ESI Julia XT pci-e kartu ali ona nema pojacalo za slusalice).
Izbor eksternih DAC/AMP uredjaja (150-250e) je dosta bolji, od modela kojih ima na nasem trzistu npr. Asus Essence STU (to je blago unapredjena, eksterna verzija STX II karte) ili Fostex HP-A3. Ima tu sigurno jos nekoliko modela ali ovi se najcesce pominju kao provereno dobra kupovina.

A od kineskih (chi-fi).. njih ima bukvalno na desetine :) Samo treba obratiti paznju da li imaju ugradjen HP AMP ili su klasican DAC: https://www.shenzhenaudio.com/decoder.html
Za neke mogu da se nadju brojni testovi, utisci, neki uredjaji su prakticno nepoznati u tom smislu mada za vecinu postoji bar po nekoliko testova (audio review sajtovi ili utisci korisnika, sa HF najcesce).
 
Poslednja izmena:
Hvala na savetima i komentarima, znaci mi svaki input u donosenju odluke.
Pa dolaze u izbor i externa resenja, samo me brine kod njih malo da kad su namenski pravljeni za stereo muzicki setup, da im je zapostavljena strana directional audio-a tj. Upotrebljivosti u igrama i filmovima, posto to ima 50% vaznosti u mom slucaju.
Vec sam pisao da moje zamerke na X6 su da je suv i ravan, fali mu dinamike i pogotovo directional audio u igri zvuk uglavnom ide ili levo ili desno, vrlo je grubo odredjen pravac u poređenju sa X-fi karticom. Takođe sam primetio da kad slusam muziku i igram recimo dolazi do neke distorzije zvuka blago primetnog ali kao da se muci da proizvede zvuk uporedu sa vise izvora tj da ga podeli i uskladi.

Sent from my SM-G930F using Tapatalk
 
@Qrjak

Dobro proveri koje karte i DAC/AMP uredjaji su najbolji za gaming. Mada mislim da bi svi pomenuti modeli morali da zvuce odlicno pri svakoj upotrebi.
Postoje i ''gaming/hi-fi'' Asus karte, npr. Phoebus ili Xonar AE, postoji mogucnost da su malo bolje za gaming od STX/STU ali sam ubedjen da su ti Essence Asusi generalno bolji.

Sto se X6 tice, da li koristis onaj ocajan fabricki strujni adapter koji je dosao u kutiji ili neki kvalitetniji? Ja sam to djubre odmah sklonio i presao na bolji adapter, pre neki dan sam na brzinu poredio i garantujem da je dinamika bolja a bas jaci sa kvalitetnim adapterom. U odnosu na Fiio E10k mozda ima malo ''suvlji'' zvuk (takodje koristim HD7) ali su pozicioniranje i soundstage bolji tako da se X6 bolje pokazao za fps igre i neke zanrove, nisam primetio mane koje navodis, cak mislim da je pozicioniranje dosta dobro (cs:go ili BF4), bolje od Asus DG karte. U svakom slucaju STX/STU i ostali DAC/AMP skuplji od 150$ prosto moraju da zvuce primetno bolje od X6 pa ces svakako napraviti apgrejd.
 
Poslednja izmena:
Povremeno naiđe polovna STX I za stotinak evra, možda bi vredelo da daš oglas da je kupuješ i sačekaš malo?

Pejo, da li je bolji od STX 1, Pro-Ject USB Box S+ (za oko 100-110€ mint stanje)?
 
Ne bih mogao da ti kažem ništa konkretnije zaista, žao mi je. Moja pretpostavka je da zvuče vrlo slično, ali znaš ono, pretpostavka je majka z.... Ako ne planiraš da koristiš slušalice moguće je i da je za nijansu bolja opcija.

Pojavio se i Sabaj Da3 za 115e na KP-u. Trilemica. :D
 
Poslednja izmena:
@Qrjak

Sto se X6 tice, da li koristis onaj ocajan fabricki strujni adapter koji je dosao u kutiji ili neki kvalitetniji? Ja sam to djubre odmah sklonio i presao na bolji adapter, pre neki dan sam na brzinu poredio i garantujem da je dinamika bolja a bas jaci sa kvalitetnim adapterom. U odnosu na Fiio E10k mozda ima malo ''suvlji'' zvuk (takodje koristim HD7) ali su pozicioniranje i soundstage bolji tako da se X6 bolje pokazao za fps igre i neke zanrove, nisam primetio mane koje navodis, cak mislim da je pozicioniranje dosta dobro (cs:go ili BF4), bolje od Asus DG karte. U svakom slucaju STX/STU i ostali DAC/AMP skuplji od 150$ prosto moraju da zvuce primetno bolje od X6 pa ces svakako napraviti apgrejd.

Izvinjavam se na kasnom odgovoru, bio sam van zemlje par dana pa nisam mogao da pisem.
Da, koristim original strujni adapter, malo sam bio skeptican da on moze da napravi neku bitnu razliku na uredjaju ove klase...
Ne znam ni gde bih trazio da kupim drugi, ni sta bi podrazumevalo/garantovalo "kvalitetniji" adapter?
Inace imam problem koji ne znam cemu da prepisem ili kako da resim, sa pomenutim X6 ali samo na slusalicama (HD7) imam neki static noise u igrama (konkretno LoL) u meniju pucketa na samo pomeranje misa preko ikonica ili opcija i u igri stalno je prisutna neka vibracija, to na zvucnicima ne cujem nikako koliko god da je glasno... Dal je mozda do 6,3mm jacka problem ili sta, jel ima neko ideju? Ili je jednostavno problem sto su slusalice prciznije pa to dolazi do izrazaja kod njih a ne kod zvucnika?
 
Itekako je moguce da to djubre od strujnog adaptera pravi problem ali i ocajan 6.35mm to 3.5mm adapter, broj zalbi na oba je prilicno veliki (SE, amazon, HF forum itd).

Zbog problema koje si naveo sam i posumnjao na sve to jer od samog pocetka koristim kvalitetan pioneer adapter za slusalice i iole krsten 12V/1.8A strujni i nema nikakvih problema, ni u igrama (CS:GO, Dirt Rally)
Nedavno sam pravio poredjenja sa tim ocajnim strujnim adapterom i razliku sam bukvalno odmah cuo, da ne bih pisao sve ponovo evo prekopiracu u spoiler deo PP koju sam poslao drugom clanu koji od nedavno koristi X6:
Zaboravio sam da li sam te pitao ovo uopste - koji strujni adapter koristis? (mislim da sam ti napisao, kao savet, da odmah promenis taj uzasan kineski adapter)
Prosle nedelje sam napravio prvo A/B poredjenje krs stock kineski (12V, 1A, bar na papiru ) vs neki iole krsten 12V 1.8A. Razlika u kvalitetu zvuk je takva da sam je primetio vec posle 10-ak sekundi preslusavanja dobro poznate pesme, sva sledeca, duza preslusavanja su samo potvrdila da nema govora o placebo efektu.

Jednostavno, u odnosu na krs kineski adapter zvuk sa ovim jacim/kvalitetnijim ima vise vise detalja, bolju dinamiku, bas je malo detaljniji i vise ''tight'', srednji su topliji a visoki detaljniji i manje nervoze ima u njima. Opsti utisak je bar za pola ocene bolji, zvuk je detaljniji i muzikalniji a u isto vreme i cistiji.

E sad, nije ocajan zvuk ni sa tim kineskim niti prelazi u klasu visih uredjaja sa boljim adapterom ali jednostavno mislim da nema smisla koristiti to kinesko njesra koje sakati zvuk X6 a uz to moze i da zapali gajbu #nedajboze :d

Zalosno je sto vecina kupaca X6 koristi stock adapter, i ovde na forumu a i po komentarima s ali-a mada je sve veci broj onih koji kazu da su culi razliku kao i ja prelaskom na kvalitetnije napajanje.
Utiske koji se poklapaju sa mojim sam video i na head-fi forumu a sve vise i u AE komentarima. Neki sa head fi kazu da su prelaskom sa stock 1A na bolji 2.5-3A culi primetnu razliku.

PS

Jedina ''cudna'' promena koju sam primetio je to da su vokali za nijansu vise ''in your face'' u odnosu na stock ali su zato i muzikalniji, kao i srednji tonovi uopste dok soundstage/imaging generalno ostaju nepromenjeni.

Da neko ne razume pogresno - X6 je niskobudzetni uredjaj i kvalitetniji adapteri ga (zvucno) nece lansirati u visu klasu ali ce jednostavno omoguciti normalan rad i kvalitet zvuka kakav X6 zapravo moze da pruzi.

Ovde imas jos nekoliko postova na tu temu: https://www.head-fi.org/threads/fx-audio-dac-x6-2016-release-potential-sub-100-king.809203/page-3#post-13034989

Taj lik se zalio na oba losa adaptera:
9393800_thumb.jpg

9393805_thumb.jpg

Ubedjen sam da su svi strujni adapteri koje pakuju uz X6 zesci krs a ovi za slusalice po sistemu ''kako kome zapadne'', savetujem da se odmah kupe kvalitetniji.
 
Poslednja izmena:
Adapter koristim koji sam dobio uz HD7 slusalice i deluje mi ok kvaliteta, mada imam jos 2 adaptera te vrste pa mogu da probam da zamenim.
A sto se tice adaptera za napajanje, ok sve sto si napisao, linkovao ima smisla i moze biti da je to jedan od uzroka mojih problema, ali ako je tako sto se ne bi cuo isti static na zvucnicima u isto scenariju?
A gde si ti kupio kvalitetniji adapter tj. gde ja da ga potrazim u BG i sta su garancije kvaliteta?
Posto sami brojevi (12V/1.8A) na etiketi ne znace nista osim obecanja kompatibilnosti...
 
I ja trazim neki jos bolji adapter (12V/2.5-3A), cisto da proverim da li moze jos bolje da zvuci. A sto se tice tih ''static'' problema, nazalost nije nemoguce i da uredjaj ima neku manu, nekima su stizali osteceni, neki su prijavljivali i razne probleme. Mada na osnovu komentara-utisaka sa AE/Amazona itd, broj neispravnih X6 uopste nije veliki sto je donekle i cudno s obzirom da se radi o malo poznatom kineskom proizvodjacu, u kontrolu kvaliteta ''garaznih'' proizvoda iz Kine cu uvek sumnjati.
 
U ispravnost uredjaja nemam razloga da sumnjam, mozda jedino u sam ulaz za 6,3mm, posto taj static se ne javlja nigde drugde tj ne cuje se ni preko zvucnika,(sa vise razlicitih izvora) koliko god glasno bili.
Probacu da ubodem slusalice u 6,3mm ulaz u pojacalo direktno, pa da vidim, mada verujem da onda nece biti problema.
Jel imas neki savet gde traziti adapter i sta gledati kao merilo kvaliteta?
 
Nazad
Vrh Dno