Šta je novo?

Bezbednosni propusti i narušavanje privatnosti korisnika kod domaćih operatera

lale87

Slavan
Učlanjen(a)
14.02.2008
Poruke
1,190
Poena
415
Juče je mrak progutao jednu izuzetno zanimljivu i vrlo škakljivu temu i ukoliko ponovo dođe do toga bilo bi korektno da se navede razlog.
Mislim da prethodna tema nije imala elemenata koji su se kosili sa pravilima foruma, jer su Benchmarkovci potpuno svesni tematike foruma.

Zbog toga ću pokušati da otvorim novu, u nadi da će naići na razumevanje moderatora za postojanjem ovako bitne teme u vremenu kada privatnost korisnika sve manje znači i kada svako može doći do baze podataka i zatrpavati neželjenim sadržajima.
S druge strane, ne vidim ništa loše u etiketiranju države, kompanija, firmi, organizacija i pojedinaca koji ne poštuju pravo na nečiju privatnost i agresivno je narušavaju.

Zato pozivam sve da aktivno doprinesu sagledavanju problema i daju predlog mogućih rešenja.
 
Razmišljao sam ja da otvorim neku sličnu temu, ali nisam siguran da je moja vezana za operatere.
Kontaktirali su me iz jedne stranke da popričaju samnom o napretku Beograda u prethodnom periodu. Ono što me je iznerviralo je što su mogli da povežu moj mobilni telefon sa mojim imenom.
Pitao sam odakle im ta informacija jer nisam ni član ni simpatizer ni sigurni glas i nikada nikome nisam dao broj telefona ako nije namenski. Naravno devojka iz call centra nije znala šta da kaže, imaju nekakvu bazu.

E sad, ja sam potpuno svestan da se moj telefon uz ime nalazi na mnogo više mesta nego što mogu da prebrojim, ali me je ipak iznerviralo što je neko prodao moje podatke kako bi me uzmeniravali. Naravno, caller id pozivaoca je unknown.
Naravno, negde bi ovo moglo da isprati tužba, ali kod nas je to nemoguće.
 
Osiguranja i agencije za registraciju vozila skoro sigurno prodaju podatke.
Zatim za razne akcije i kartice po prodavnicama traže podatke, između ostalog i broj telefona.
Zbog toga ne koristim te akcijske kartice, a kada u osiguranju ostavim broj telefona, obavezno tražim da se naznači da broj ne sme da se upotrebljava za reklamiranje i nuđenje usluga, već isključivo za kontakt u vezi tog predmeta/ugovora.
I naravno pre nekoliko dana me zove Đenerali da nude osiguranje.. oterao sam ih u 3LPM.

Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk
 
Ajde da nasumično biraju brojeve pa pozvu, ali da te uredno oslove imenom je već ozbiljno zadiranje u privatnost.
To je naročito uočljivo kod državnog operatera poslednjih dana.
 
Posto se ta tema iskljucivo vodila i pljuvanje politike, nije ni cudo da je nema, mene je cudilo koliko je opstala ;)

Ali sto se samog operatera "naseg" tice, za barem jedan ozbiljan propust znam licno, koji ima veze sa VAS servisima. Da li se taj propust koristio i za one VIP Games scam - verovatno.
Ne bi me cudilo da i podaci mogu tako otici. Ali to nije pitanje privatnosti samo, vec lose bezbednosti sistema!
 
Ako uspete da održite diskusiju bez uplitanja politike tema će ostati, u suprotnom neće i svaka nova će biti brisana a pokretač opomenut.

Kao što vidite @subtractor je već umešao politiku i stranke, a politika nije dozvoljena na benchu. Tako da teško da će tema opstati.
 
Poslednja izmena:
Reč stranka svakako može biti okidač da diskusija ode u pogrešnom smeru, ali na neki način se mora imenovati ko zloupotrebljava određeni sistem, bilo da je osiguravajuće društvo, bilo da je neki vip games scam ili sl.
Cilj teme je da budemo svesni i na vreme informisani o raznim aktivnostima koje nam mogu pričiniti štetu i kao osnov da se iste i buduće preduprede.
 
Video sam sad clanak da ce i u sr morati gdpr da se postuje. Eto onda svima kazne redom :)
 
Ako uspete da održite diskusiju bez uplitanja politike tema će ostati, u suprotnom neće i svaka nova će biti brisana a pokretač opomenut.

Kao što vidite @subtractor je već umešao politiku i stranke, a politika nije dozvoljena na benchu. Tako da teško da će tema opstati.

Nisam umešao. Potpuno je sve jedno da li je moj broj dobila stranka ili taxi kompanija koja nudi uslugu, isto bih reagovao. Nije naglašeno ni ko niti je rečeno bilo šta loše pozivaocu. Dakle, pomenuo sam da je moja privatnost narušena u svrhe kampanje.
 
Ne želim da se raspravljam da li je isto ili nije. U ovoj temi ne može da se diskutuje bez uplitanja politike, prema tome temi nije mesto na benchu i iz tog razloga sam obrisao i temu od juče.
@lale87
o tome pišem, ako pišeš stranka, rasprava o napretku BG, šta je urađeno itd. znači da je to rasprava o politici, osiguravajuće društvo nije politika.
 
Poslednja izmena:
Подаци цуре на све стране и поред толико заштитника и душебрижника.Замислите тек шта курирске службе имају.Мени су тражили или број личне или матични број да би ми дали наручено.Онда повежу адресу,број телефона и шта им више треба.Коме се жалити и шта очекивати?Бескрајна расправа у најави,још кад се дода неизоставна политика....
 
U ovom trentku su najveći problem stranke i načini na koji dolaze do podataka. Sutra će to biti neko drugi.
Mišljenja sam da se svi moraju označiti, apsolutno bez zalaženja u njihovu delatnost i u skladu sa pravilima foruma, jer ukoliko se to radi selektivno tema može odmah u kantu.
 
Nazad
Vrh Dno