Šta je novo?

Nova ryzen konfa, random freeze

veljkocar

Cenjen
Učlanjen(a)
02.05.2010
Poruke
44
Poena
159
Pozz ljudi,

Patim se vec mesec dana sa konfiguracijom koju sam sklopio za drugara, vise mi dodje da poludim pa rekoh da pitam imate li vi neki savet. Konfa je nova sklopljena, uzeta kod fante cela, ryzen 1600, 1x8gb crucial na 2400mhz, asrock ab350m pro4, inno 3d 1050ti i chieftec gpe-500s.

Problem je sledeci: PC zakuca random, radio ili ne radio nesto nema pravila, ponekad je crni ekran ali ugavnom zakuca slika i samo restart pomaze. USB portovi ne funkcionisu kad zakuca i ne svetle lampice ako izvadim i ubacim opet. Na pocetku sam menjao sve, ram(crucial 8gb na 2133) uzeo od buraza - kucalo, ryzen 1400 stavljao - kucalo, stavio svoje napajanje(superflower leadex gold 650w) - kucalo, probao svoju grafu - kucalo, na kraju sam probao probao jos milion stvari kao sto je power managment, proveravao temperature koje su savrsene, menjao sata kablove, hddove itd. Na kraju odlucio da vratim plocu kod fante jer sam bio siguran da je ona.

Danas stize ploca ja sklapam sve opet, radilo 2-3 sata i opet krenulo da zapucava :(. Imate li neke predstave ili sam samo magarece srece da mi 2 ploce ne rade isto?


ps. Jel moguce da je nova ploca stigla u staroj kutiji, iako je nalepnica na usb-u sa serijskim brojem drugacija? kesica od sata kablova otvorena kako sam je ja otvorio, cak je i bios bio na najsvezijoj verziji jer sam na staroj to probao da updateujem prvo. Mozda se sad malo tripujem previse, al zar nisu trebali da mi daju sve novo?

Bilo kakav savet je dobrodosao jer sam ostao bez ideja
 
koliko vidim od hardvera si skoro sve eliminisao. meni jedino pada na pamet da to ne izaziva neki softver, usb uređaj ili čak da je hdd na kom je sistem možda neispravan. hdd možda i najviše ima smisla
 
Ako si sve ostalo probao, ostaje jedino CPU, odnosno neodgovarajuće disipacije toplote izmedju procesora i cooler-a.

Udji u BIOS, postavi default vrednosti (setovanja bez overklokovanja) i tu ga ostavi da radi par sati.Ako se i tu pod default vrednostima "zakuca", nešto nije u redu sa CPU-om.

Kažeš da je temperatura CPU-a u redu, ali ona može vrlo brzo da predje kritičnu. Silikonska pasta može da bude problem izmedju procesora i cooler-a, odnosno budi siguran da hladnjak naleže vodoravno na procesor.

Ja bih još probao sa nekom drugom pločom (Asus).

Edit:

BTW, izgleda da nisi usamljen sa ovim problemom:
http://forum.asrock.com/forum_posts.asp?TID=7651&title=asrock-ab350m-pro4-freezing
 
Poslednja izmena:
Jeste li flashovali poslednji bios?

I ja sam imao reklamaciju kod njega pre neki mesec za plocu, doduse moja je crkla, nova mi je stigla u istoj kutiji.

Jeste li probali sa nekim live Linuxom?
 
Poslednja izmena:
Probaj bez svih kablića od kućišta osim power i reset. Naravno i bez van kontrolera. Ventilatore probaj direktrno na napajanje. Zatim probaj drugu utičnicu, drugu sobu, probaj ploču izvan kućišta, na kutuji (NIKAKO NE na antistatikkesi). Bez Wifi miševa i tastatura...
 
koliko vidim od hardvera si skoro sve eliminisao. meni jedino pada na pamet da to ne izaziva neki softver, usb uređaj ili čak da je hdd na kom je sistem možda neispravan. hdd možda i najviše ima smisla

Od softvera sam probao i debian i live cd distribuciju opet je kucalo, hdd sam stavljao njegov stari iz kompa i radio cist reinstall opet ista prica

Ako si sve ostalo probao, ostaje jedino CPU, odnosno neodgovarajuće disipacije toplote izmedju procesora i cooler-a.

Udji u BIOS, postavi default vrednosti (setovanja bez overklokovanja) i tu ga ostavi da radi par sati.Ako se i tu pod default vrednostima "zakuca", nešto nije u redu sa CPU-om.

Kažeš da je temperatura CPU-a u redu, ali ona može vrlo brzo da predje kritičnu. Silikonska pasta može da bude problem izmedju procesora i cooler-a, odnosno budi siguran da hladnjak naleže vodoravno na procesor.

Ja bih još probao sa nekom drugom pločom (Asus).

Edit:

BTW, izgleda da nisi usamljen sa ovim problemom:
http://forum.asrock.com/forum_posts.asp?TID=7651&title=asrock-ab350m-pro4-freezing

Zakucavao je sa starom plocom u biosu, jedno 3-4 puta do sad sam vadio kuler, cistio termalnu pastu vracao sve, cak je procesor radio kod buraza 2 dana bez greske dok sam ja uzeo njegov ryzen 1400 da vidim da nije do proca

Jeste li flashovali poslednji bios?

I ja sam imao reklamaciju kod njega pre neki mesec za plocu, doduse moja je crkla, nova mi je stigla u istoj kutiji.

Jeste li probali sa nekim live Linuxom?

Bios flashovan najnoviji odma, nova ploca je stigla sa zadnjim 4.50 biosom

Probaj bez svih kablića od kućišta osim power i reset. Naravno i bez van kontrolera. Ventilatore probaj direktrno na napajanje. Zatim probaj drugu utičnicu, drugu sobu, probaj ploču izvan kućišta, na kutuji (NIKAKO NE na antistatikkesi). Bez Wifi miševa i tastatura...


Probao sam tako odma jer nam je kuciste kasnilo pa sam se ja malo zezao da mu sredim sve sto treba da nosi kuci cim stigne. Jedino sto nisma probao je druga uticnica i soba, al vise sam ostao bez ideja tako da cu i to sad probati.
 
Jedino onda ostaje još da probaš i treću ploču, moguće da ti je fantas uvalio ponovo lošu ploču, ne znam šta bi još moglo.

Da li javi neki problem u Event Vieweru pre friza? Stavi Hwinfo, Sensors, Log to file pa prati pokazatelje, da li ima nekih pikova pre friza.

Da li si skinuo najnoviji Windows Iso sa sajta i najnovije drajvere sa sa Nvidia i AMD sajta? Clear Cmos?
 
Poslednja izmena:
Na osnovu tog linka sa ASRock foruma, izgleda da baš taj model ploče nije dobar izbor.

"Quick update - Replaced ASRock AB350M PRO4 with ASUS TUF B350M-PLUS GAMING:

All crashing / freezing gone"
 
Jedino onda ostaje još da probaš i treću ploču, moguće da ti je fantas uvalio ponovo lošu ploču, ne znam šta bi još moglo.

Da li javi neki problem u Event Vieweru pre friza? Stavi Hwinfo, Sensors, Log to file pa prati pokazatelje, da li ima nekih pikova pre friza.

Da li si skinuo najnoviji Windows Iso sa sajta i najnovije drajvere sa sa Nvidia i AMD sajta? Clear Cmos?


Event viewer nista cudno, samo da je naglo ugasen. Odradio hw info, meni se cini da je sve ok, al ostavljam 2 log-a u prilogu dok nije zakuco, pa ako je nekome dosadno nek pogleda :D. Da napomenem sve je na auto u biosu.

Pravio sam butabilni usb preko windows creation tool-a sa starom plocom ista prica, drivere naravno sve up to date cak sam probavao i samo sa windows driverima nikakvog uticaja nema. Clear cmos isto radio na staroj, ostavio bez baterijice bar 15 minuta i pre bios update-a i posle.


edit: Guglao sam sve i svasta, mnogi imaju istih simptoma i niko nema neko konkretno resenje svi su uzimali ploce drugih proizvodjaca. Pitacu fantu jel moze da se zameni ploca za neku drugu vise mi se ne rizikuje asrockom
 

Prilozi

  • logs.zip
    47.9 KB · Pregleda: 12
Poslednja izmena:
Evo dva posta ispod user ima iste probleme sa tom pločom, nadam se da si video.
 
Capture1.JPG

Capture.JPG

Capture2.JPG

Da li si overklokovao, pošto su klokovi minimum 3392Mhz ili je stalno neki turbo? Klok, množilac nikada ne pada, da li ugašen CoolnQuiet? VID vrednosti? Core voltage pada i na 1,25V, a klok je 3392Mhz. Ovako liči da je ploča/bios u autu.
 
Poslednja izmena:
Nikakav overclock, napomenuo sam gore da je sve postavljeno na auto. CoolnQuiet je po defualtu bio na enabled(ryzen balanced power plan), nista prckao po advanced opcijama.

Probacu da reflashujem jos jednom bios i da odradim clear cmos, ako nista nema druge nego da opet reklamiram

Koje biste mi ploce preporucili za zamenu, po mogucnostvu asus(uvek pozitivna iskustva) i da ne odskace cenovno puno od ove? Slabo pratim ryzen i kakvo je stanje ovu sam uzeo samo zbog silnih preporuka sa foruma
 
Ako je Base Clock 3.2GHz a Max Boost Clock 3.6GHz a ti imaš 3.4-3.7 i nisi klokovao, nešto tu debelo ne štima u biosu. Probaj refleš, pa ako opet ne radi mora reklamacija.
 
Ista prica, clock je i dalje od 3.4 do 3.7


Reklamiram i ovu, nadam se da cu moci da uzmem drugi model jer ova lutrija i strepnja da ce sutra mozda opet zakucati nije resenje.
 
Nazad
Vrh Dno