Šta je novo?

IBM Convertible PC 5140

zzarko

Čuven
Učlanjen(a)
13.10.2003
Poruke
1,745
Poena
695
Pre par nedelja, OUB je dobio donaciju raznih sokoćala, a jedno od njih je je i prvi IBM-ov laptop, IBM Convertible PC 5140. Danas kada sam bio do Marka, uzeli smo da isprobamo da li uopšte daje znake života:

5140-1.jpg

Sprava je (kao što se vidi) u prilično lošem kozmetičkom stanju, ali se to da srediti, sada kada smo potvrdili da radi. Stigao je bez napajanja, a to je rešeno prošle nedelje odlaskom na Najlon, gde sam našao, za divno čudo, IBM napajanje (od nekog mnogo kasnijeg laptopa) sa odgovarajućim naponom i amperažom.

Stvar koja me je iskreno oduševila je da stari dobri 5140 ima ugrađen BASIC!!! Kada se mašina podigne bez diskete, posle nešto vremena drndanja flopija se pojavi BASIC interpreter:

5140-2.jpg

Koji uz to još i radi :)

5140-3.jpg

Negde smo iskopali i 720k DOS disketu sa poznatim programom:

5140-4.jpg

Celoj spravi fali detaljno ribanje, tastatura je polu-ispravna (neki tasteri reaguju tek kad se jako pritisnu), ali je elektronika po svemu sudeći ispravna. Kada je budem sredio, biće novih fotografija...
 
Danas sam konačno imao vremena, pa sam rešio da ga iskoristim i sredim IBM-a. Sve ukupno mi je trebalo oko 5 sati da ga rasturim na sastavne delove, oribam sa gadnim hemikalijama i posle ponovo sklopim. Više plastičnih žabica su stradale u procesu rastavljanja, ali to sam i očekivao od mašine stare 30 godina. No, srećom, ništa što pištolj za plastiku i lepak nisu mogli da srede :)

Prvo, ovako je izgledao pre ribanja:
ibm1.JPG

Našao sam uputstvo za rasklapanje i krenuo od osnovnih delova:
ibm2.JPG

Posle je usledilo detaljnije rasturanje:
ibm3.JPG

Posle ribanja većih delova, sve se lepo sušilo na terasi:
ibm4.JPG

A onda je počelo lagano sklapanje delova koji su se osušili:
ibm5.JPG
 
Za sitne delove je bila zadužena ultrazvučna kada:
ibm6.JPG
Ova sprava je pravi spas, jer dok je nisam nabavio, na ovo sitno mi je odlazilo 2-3 puta više vremena nego za krupne stvari...

Matična je veoma kulturno urađena, a najviše me je oduševilo serijsko kačenje memorijskih modula:
ibm7.JPG
4x128 = 512K

I na kraju sve sad izgleda ovako:
ibm8.JPG

I čisto za proveru da nešto nisam zabrljao kod sklapanja, mala demonstracija ugrađenog Basic-a:
 
Nazad
Vrh Dno