Šta je novo?

DSD dostupnost, buducnost formata, itd..

Bozha

Slavan
Učlanjen(a)
27.07.2007
Poruke
619
Poena
319
Pozdrav, nabavih pre par meseci Sennheiser hd800s sluske i jurcah Dac/Headphone amp kombo nesto da se lepo uklopi sa tim sluskama, isprobah razne kombinacije i cene, no nekako mi uz te sluske lepo leze kombo Marantz HD-DAC1 koji usput podrzava DSD.

I tako, bi odusevljen 44.1/16 zvukom detaljima itd, i taman kad pomislih da ne moze bolje, isprobah neke DSD fajlove koje skinuh sa RU narodnog, i ucini mi se ko da je neko smakao cebe sa sluski, tolika je razlika, no posle ustanovih da su to DSD ripovi vinila sa ozbiljnih gramofona i konvertera i da nisu oficijalna izdanja. I onda krenuh u prekopavanje neta da nadjem oficijalna izdanja (recimo U2 - The Joshua Tree) i nigde ne mogu da nadjem recimo jedno takvo popularno izdanje a kamoli neko ne toliko popularno, cak ne mogu da nadjem gore pomenuti album ni u SACD formatu. Zar je to moguce? Ja bi kupio DSD izdanja no ne mogu nista krsteno da nadjem? Zar je moguce da je i u 2018 44.1/16 i dalje vrhunac?
 
ne nije, ali da bi dobio efekat skinutog ćebeta sa ušiju, treba da poseduješ slušalice (jeVtinija opcija) ili zvučnike(daleko skuplja) koji imaju super tweeter i mogu da emituju visoke harmonske talase (20 kHz - 88 kHz).
njih čulo sluha ne registruje ali se percipiraju sinestezički, drugim čulima. i tu je glavna kvaka kod dsd (sacd). pa ko voli...

obzirom da se masteri snimaju analognom tehnologijom, na profi trakama, tu su snimljeni i high harmonics i onda se radi sacd remaster, koji će da drugačije tretira zvučni spektar.
sacd (dsd) je najčešće snimljen u 96/24 multichannel, ili 192/24 stereo. baš iz pomenutog razloga.
 
Poslednja izmena:
Још једном дсд је 1 бит на 2,6 Мхц или више. Ако се снима природни дсд онда је на 1 бит, ако се користи пре тога пцм па се конвертује у дсд друга је прича и није толико важна.
 
Kad proizvodjač reklamira dac, uvek naglasi podršku za dsd, i obično je varijanta noviji model istog dac-a, značajno skuplji, eto konačno ima podršku i za dsd itd.. No međutim oficijalnog U2 - The Joshua Tree dsd diska nigde. Čini mi se da taj dsd i nije nešto zaživeo?
 
DSD je postao standard kod novijih DAC-ova, poslednji krik mode je MQA.
 
Nazad
Vrh Dno