Šta je novo?

Trendovi u mobilnoj telefoniji u Srbiji - šta nakon Nea?

Šta će biti s neograničenim paketima?

  • Sledi ubacivanje i neograničenog neta u pakete po povoljnoj ceni

    Glasovi: 11 30.6%
  • Sve ostati približno kako je sad, neće biti značajnih poskupljenja

    Glasovi: 9 25.0%
  • Mic-po-mic operateri će da pogoršavaju uslove za Neo pakete jer im umanjuju zaradu

    Glasovi: 15 41.7%
  • Neo paketi će uskoro biti ukinuti

    Glasovi: 1 2.8%

  • Ukupno glasača
    36

ewfd154

Cenjen
Učlanjen(a)
04.02.2012
Poruke
578
Poena
180
Hoće li se trend koji je Vip započeo neograničenim tarifama za minute i poruke nastaviti i dalje dodavanjem i neograničenog neta za neku razumnu cenu ili će operateri razvodnjavati i ukidati najpovoljnije ponude, kao što je Vip ukinuo Online 3 tarifu koja je za svega 290 dinara nudila 3GB mesečno i zamenio je više nego duplo skupljom Vip Online 9, Telenor sad a Vip nešto ranije podigao cenu kućnog neta (Telenor pride i pogoršao uslove)...?

Uz to, u Vipovom izveštaju za 4. kvartal stoji da se nisu proslavili sa zaradom (EBITDA, tj. dobit pre odbijanja kamata, oporezivanja i amortizacije je smanjena za čak 30%), između ostalog i zato što rast broja korisnika na neograničenim tarifama prate i znatno veći troškovi interkonekcije:

In the segment Republic of Serbia, vip mobile faces a highly competitive market with aggressive convergent offers including high discounts. The company addressed this market environment by a repositioning and the introduction of attractive flat tariffs in June 2017, with improving trends throughout the year.

...

Total costs and expenses rose by 9.5% year-on year in the fourth quarter of 2017, driven by higher bad debts. Interconnection costs rose due to unlimited tariffs which led to increased outgoing traffic. Additionally, equipment costs increased due to mobile WiFi routers and increased subsidies.

EBITDA in the Republic of Serbia increased by 15.7% year-on-year. Excluding the above-mentioned one-off effect*, EBITDA declined by 29.9% year-on-year as the rise in mobile service revenues could not outweigh higher bad debts and interconnection costs.
* administrativna promena načina računanja nekih parametara poslovanja usled koje bilans izgleda povoljniji nego što jeste

Izvor: https://cdn1.a1.group/final/en/media/pdf/results-qu4-2017.pdf (strana 21)
 
Poslednja izmena:
Kao neko ko je ušao u 19. godinu kao postpaid korisnik i neko ko od oktobra koriti neo tarifu kod Telenora (+ servise poput HBOGo i Deezera) moram da priznam da ozbiljno razmišljam da uskoro prebacim broj na pripejd i da uzmem samo paket sa internetom (od danas kod Telenora 150Gb je oko 13 eura).

Odgovor na tvoje pitanje- šta nakon Nea? je ko da bolji, jeftiniji, stabilniji i brzi internet imaće mene za korisnika.
Samo internet postaje bitan.
 
Ja imam u VIP-u onih 3 GB zauvek i ozbiljno razmisljam da uzmem najmanji moguci paket + popust jer potpisujem ugovor bez uredjaja. To sto su oni zamislili da je najmanja moguca pretplata 1000 dinara, e pa nece da moze.
 
Sve flat se nece desiti, postojalo je u drugim zemljama pa su sklonili.

Bice dalja podela trzista na net/minute i to je to izgleda.

@Petar, zar ti Miks XL nije zgodniji od 2 broja?
 
Sta je preporuka u ovom trenutku za UO, da li ceka ti ili nesto od aktuelnog prihvatiti?
 
Srbija je trenutno, po ponudi i kvalitetu usluga, kao i cenama i velicini mobilniih internet paketa, medju najboljim i najjeftinijim zemljama u Evropi iako nije u EU.
Zato, tesko da cemo uskoro docekati neke bitnije promene na bolje.
 
Poslednja izmena:
Srbija je trenutno, po ponudi i kvalitetu usluga, kao i cenama i velicini mobilniih internet paketa, medju najboljim i najjeftinijim zemljama u Evropi iako nije u EU.
Zato, tesko da cemo uskoro docekati neke bitnije promene na bolje.

Uvođenjem neo tarifa jeste bio dobar pomak ali još puno kaskamo za komšijama.

Samo jedan primer, Telenor Bugarska:

National and roaming minutes in the EU zone - neo
National MB - 10000
Roaming in zone EU - 4650 MB
HBOGo
Minutes for zone 1,2 and Balkans - 200 min
15 eura /mesečno
 
Ja se nadam flat internetu, a paketi da se dele po brzini neta, kao kod kablovskih/adsl provajdera. Neće to skoro, ali verujem da će biti za koju godinu...
 
To je Telenor verovatno hteo uvesti, ali na trzistu gde mali deo placa iznad 10e, ispalo bi da su samo ogranicili brzinu vecini ljudi i nista ne bi uradili.
Ne verujem da ce to doci za obicne pakete, iako za Mobilni Net vec postoji i kod VIPa i kod Telenora (kroz Kucni Net/Kome Net).

To ima smisla kada dodje do zasicenja mreze ili na pocetku, da se ubere vise od ljudi koji bi platili brzine (sto kod nas vecini nije bas u mogucnosti). Posto nisu na pocetku, ne verujem da ce skoro, mozda kroz godinu i po do dve.


Verovatno ce VIP i Telenor poceti sa ukljucenim romingom u EU (i netom, ne samo minutima, unutar svojih mreza barem). MTS nema nesto aduta gde da dalje daje, osim +100GB i za nize tarife celu UO, i naravno NEO minute, ali to nije neka novina.
 
Uvođenjem neo tarifa jeste bio dobar pomak ali još puno kaskamo za komšijama.

Samo jedan primer, Telenor Bugarska:

National and roaming minutes in the EU zone - neo
National MB - 10000
Roaming in zone EU - 4650 MB
HBOGo
Minutes for zone 1,2 and Balkans - 200 min
15 eura /mesečno
Ovo je paket kao stvoren za mene, ali...
 
1000 Min, 500 SMS, 30GB (4G) - 10 европских.
Италија


Ја мислим да су наши пакети криминални (бар кад је телесмор у питању).
Ако се не варам, они поклон гига важе само за одређену апликацију. Код жабара таквих ограничења нема.

Ја плаћам 3е месечно 5000мин, 250 sms, 6GB. То је цена са попустом јер имам истог провајдера за оптику. Иначе бих плаћао 6е.

У срб без 10-15е не можеш да имаш пакет са пристојном количином интернета.
 
Poslednja izmena:
To sve zavisi od drzave i trzista. Npr u Francskoj, je katasrofalno. Jos uvek nude 20mb interneta. KOd nas ne verujem da ce biti neki flat internet, vec da ce postepeno i ovde ukinuti roaming za razgovore, sms i internet.
 
U Francuskoj na prepaidu za 20e imas flat pozive i sms i 20GB. Moram da pitam drugara koji je bio tamo koju karticu je kupio.
 
Ja bih voleo da ostavite linkove do tih stranih ponuda a ne priče "pričao mi drugarov drugar"

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
 
Alditalk Nemačka
Prepaid tarifa
Neo za sve + 5GB + EU Roaming 19,99 eur 4 nedelje

2018-02-23 10_53_59-Prepaid All-Net-Flat zum kleinen Preis _ ALDI TALK.png
 
https://mobile.hdblog.it/2018/02/22/Wind-All-Inclusive-Celebration-30-offerta-giga/

ed8c54673778ed9382920517539c52cb.jpg
b49a07c12de4a892b8437c64d19bf48c.jpg


Део протока је валидан и у ЕУ (за прву понуду свих 30 гига, за друга два сигурно 1 GB). Минути и поруке комплет валидни.

Ово је неки микс припејд и постпејд пакета.
 
Poslednja izmena:
U Francuskoj na prepaidu za 20e imas flat pozive i sms i 20GB. Moram da pitam drugara koji je bio tamo koju karticu je kupio.
Eto za tih 20 evra placas tih 20GB, dok su pozivi i sms svakako besplatni. Samo sto mislim da u tim paketima npr ne mozes slati sms u inostranstvo. Konkretno prijatelj je imao pretplatu kod free.fr 2evra, neograniceni pozivi i sms, 20mb interneta. ali samo za koriscenje u francuskoj. Ja mu nisam mogao slati poruke a ni on meni u Srbiju. To je valjda najjeftinije, za tih 2 evra.
 
Našao sam koji je operater u pitanju u Francuskoj:
Syma mobile
15 € Domestic data:40 GB, EU roaming data: 4 GB unlimited mins and SMS

Prepaid je u pitanju, radi 4G LTE na Orange.fr mreži.

Što se Srbije tiče, Globaltel MVNO nudi paket od 20GB (Vip 4G LTE) za 800 dinara, obzirom da se sabiraju ako aktivirate novi paket pre isteka starog, za 1600 RSD možete na prepaidu da dobijete 40GB. (imaju promociju). Naravno, minuta i SMS poruka nema u ovom paketu.
 
Poslednja izmena:
Francuska... krajem pretprosle godine nisam mogao ispod 40e da nadjem paket! "Postojao je", ali "nemaju te kartice".... jedva sam iskopao u nekom tabak shopu Lycamobile, koji je relativno los, ali radio je kako tako... 10e/1GB!
 
Uvođenjem neo tarifa jeste bio dobar pomak ali još puno kaskamo za komšijama.

Samo jedan primer, Telenor Bugarska:

National and roaming minutes in the EU zone - neo
National MB - 10000
Roaming in zone EU - 4650 MB
HBOGo
Minutes for zone 1,2 and Balkans - 200 min
15 eura /mesečno

Rekoh da nismo u Eu. Izbaci taj EU roming iz ponude bugara pa onda uporedi. Uporedi i Nemacku na primer.
 
Nije to toliko zbog EU, vec jer je Telenor veca firma i moze to da ponudi. Ne moze OTE ili neki tako manji operater koji nema u puno drzava operacije.
I nas Telenor bi mogao da ponudi sve to, cak i jeftinije, ali nece :D (i VIP verovatno)
 
Ne moze EU roming za DZ da ponudi jer mi nismo u EU.
 
Ispravka, nije da ne može nego ne mora a čim ne mora onda tog EU roaminga neće ni biti.
 
Naravno da moze, TMobile USA, Korea Telwcom, SKT DoCoMo, izmedju ostaloih, nude free EU roaming.
Nego covek samo kontrira :)
 
Naravno da moze, TMobile USA, Korea Telwcom, SKT DoCoMo, izmedju ostaloih, nude free EU roaming.
Nego covek samo kontrira :)
Ovo je istina, drugar je dosao iz usa sa nekom karticom od t mobile-a, na kojoj ima neogranicen internet i pozive ka USA. Nerealno mi je izgledalo

Sent from my LEX820 using Tapatalk
 
EU operatori su bili protiv ukidanja rominga i još uvek su. Nude samo zato što moraju, a od početka ima primera izvrdavanja odredbe. Jedan od takvih je Telering Austrija.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Nazad
Vrh Dno