Šta je novo?

Konfiguracija - Budzet 250-300e

CryptSpace

Poštovan
Učlanjen(a)
01.02.2015
Poruke
62
Poena
60
Posto racunar uzimam u delovima, potrebna mi je konfiguracija sa budzetom od 250-300e

Racunar ce se koristiti za web programiranje, photoshop i povremeno za after effects
Od igrica samo dota 2, nije mi bitno da igram na nekoj full rezoluciji, samo da nije sve na low
 
Konfiguraciju do 300 evra je jako teško napraviti, ali evo da probam nešto:
1. R3 2200G ~13k
2. MSI A320M PRO VD/S ~6k
3. 1TB HDD Toshiba P300 ~5.5k
4. 2x4GB(mora tako jer je grafika integrisana) ~12k
5. 420W LC Power ~2.5k
6. MS Industrial Phoenix 2 ~1.5k
Ukupno: ~40.5k

Kao što vidiš ovde nije stavljena nigde diskretna grafika. Ovo je baš mali budžet što si stavio. Možda neko ima bolji predlog od mene.
 
Može da proba da vidi u Emmi jednu od tih konfiguracija da promene ponešto. Npr ako mu ne treba čitač, tu može uštedeti 1-2k dinara. I da pita da mu stave 2x4GB, što mu je oko 500-1000 dinara skuplje u odnosu na 1x8. Imaće značajno lošije performanse ukoliko uzme 1x8.
 
Jedino sto je unutra krs napajanje, mada opet daju 24 meseca garancije. Tu je problem sto je, ako se ne varam, 24 meseca garancije na celu konfu, dakle nema veze sto na cpu, ssd, plocu, ram duza garancija, oni daju 24. Sta znam, opet za 34k dinara onaj gore sa SSDom i hardom od 500GB je super.

Sam da sastavljas istu pricu koliko sam gledao po njhovom sajtu, to isto ode na oko 40k.
 
"Napajanja". Ne znam ja bih se protegao do 40k i uzeo LC Power LCH 600, sa LC kucistem imaju tri modela za 6-6.k. Moze samo odvojeno napajanje i onda MS Winston kuciste.

Sto se kloka tice, ima i Asrock ab350m za 8k ploca, za klokanje gpu-a bice to sasvim ok, klokati CPU sekciju kod ovog APU-a je besmisleno.

Ja licno bih uzeo u vise razlicitih radnji i sam sastavio, lagano 2-3k dinara moze da se ustedi, deru u Emmi-u za ram. Tako za okruglo 40k moze sve ovo gore pomenuto.

Konkretno:

R3 2200G
Asrock AB350M
2X4GB DDR4 Transcend 2400mhz (moze sigurno uz XMP malo jos da se digne)
500GB HDD
LC Power kuciste sa LCH 600 napajanjem.

Oko 40k dinara. Jeste malo preko budzeta, ali msm da vredi dodati, ako postoji mogucnost. Ako ne onda ona gotova sa SSD-om i to je to, napajanje jeste krs, nema kloka na igpu ali za 33-34k nema prostora za nesto bolje.
Treba naravno proveriti sve cene.

off: Kad se samo setim da smo pre godinu dana (i manje) sastavljali konfe sa GTX 1050ti za koju crvenu vise....
 
Poslednja izmena:
Ja mislim da oni nisu gadljivi da u te gotove konfiguracije stavljaju koriscene stvari.

To i jeste rizik, kupuje se mačka u džaku, sa garancijom od 2 godine i ne sme da se otvara ni prašina da se očisti...

Može uglavnom da se identifikuje sve posle kupovine, osim napajanja, ali koliko je staro/da li je korišćeno nikako, samo pretpostavka ukoliko može da se softverom pročita datum proizvodnje. Za mene je to nedopustivo i zato samo delovi koje želim i sam sklapam sve.

DVD rezač je danas gotovo nepotreban. Lično imam jedan eksterni koji uglavnom skuplja prašinu u ormanu
 
Ja sam sebi uzeo 2400G i ASROCK AB350M PRO4 ploču. Hoću da klokujem iGPU kako bih ga max iskoristio. Za to je potreban čip na ploči B350. A320 to ne može da uradi, što je najavljeno još davno. Sa klokovanom memorijom (nema potrebe dizati preko 3000MHz) i klokovanim iGPU može se videti značajna razlika u performansama.

Na računar od 300 evra, što je oko 35-36k dinara, će biti jako teško, faktički nemoguće, staviti dobre komponente. Mora se napraviti neki kompromis. Takav računar je dobar za godinu-dve i već nakon toga je zastareo jer se već u startu moraju staviti jeftine i starije komponente. Trenutno najjeftinija B350 ploča u Emmi košta 8.290 dinara. Kad na to doda i cenu 2200G već je potrošio ~70% budžeta. Možda da proba na KP da nađe 2x4GB DDR4 memorije, izaće ga jeftinije.

Ne znam da li može sebi da priušti podigne malo budžet, ali klokovan iGPU i memorija će definitivno bitno uticati na performanse (Dota 2).
 
U 300e mu staje 2200G+2x4gb+ASRock ABpro4m, za 360e 2400G umesto 2200G.
Za kućište, napajanje i hdd/ssd još bar 100e.

Ja planiram jednu od ove dve polukonfiguracije(cpu+ram+mb)
 
Lagano 1500mhz na igpu core, sa 1.2v to moze bukvlano bez testa sa stovk coolerom. Neki realni maksimum za svakoga je 1600mhz i 1.3v, ali za tqko nesto ipak treba aftermarket fan. Isto vazi i za R5 brata. Tako uz klok memorije, lagano se izvlaci 20% vise performansi u igrama, sto je super.

Za ovo gore se slazem, zato sam i rekao da pokusa doda 4-5 crvenih.
 
Poslednja izmena:
Za njegove potrebe je besmisleno klokovati IGP i RAM, pa čak iako je dobitak 20%. Posebno jer je već na stock vrednostima sve više nego dovoljno. Više memorije za rad uvek znači (16GB), ali za budžet varijantu je sada nemoguće. Sreća pa se RAM lako menja, pa kad za dve godine cene dođu u normalu (16GB za manje od 100€), onda neka je menja.
 
Hvala svima na preporukama, evo ovako posto nemam trenutno nijedan racunar kuci sa kojim bi mogao da nastavim da radim tamo gde sam stao imam jednu soluciju za vec skopljenje racunare i treba mi preporuka koji bi najvise odgovarao za ono sto sam naveo dok ne skupim dovoljno kesa za konfiguraciju sto ste mi predlozili

https://imgur.com/a/2GWzI
https://imgur.com/a/LfEeF
https://imgur.com/a/SJwbQ
https://imgur.com/a/DPV5S

Jedan od ova 4 sa slika, izvinjavam se na linkovima posto trenutno kucam sa telefona na desktop verziji sajta..
Btw. Moze cak i losiji ali da se u medjuvremenu moze "nadograditi" tj. Menjati delove za bolje

Meni se iskreno ne svidja ni jedan sa tih slika ali stim da sam ja sve gore navedeno radio na 3gb rama, 1gb graficka, 1 jezgro 2.20ghz i 120gb hdd ne moze biti gori
 
Da ne otvaram novu temu poostavicu ovdje jer se radi o konfiguraciji 200-250 evra max bez graficke karte. Dilema odnosno trilema je da li ici na:
1) g4560+110gigabyte+500 gb hdd+4gb ddr4+ms kuciste i napajanje---cca 220 e ili
2) dell optiplex 7010 tower brend racunar sa i5 3470+8gb ddr3+250gb hdd+dvd rw(ne znam koja maticna i verovatno dell napajanje)---cca 200e
3) dell optiplex 3020 -//- sa i5 4570+8gb ddr3+500gb hdd+dvd rw( -//- )---cca 250e
Radi se o cijenama u BiH, monitor je dell p2414h a grafiku bih uzimao poslije(nesto do 200e max), ako moze par savjeta koju odabrati i zasto bi bih zahvalan.
 
Nazad
Vrh Dno