Šta je novo?

Parkiranje glava - nemogucnost gasenja istog

Ostoja

Slavan
Učlanjen(a)
27.07.2004
Poruke
3,110
Poena
475
Moja oprema  
CPU & Cooler
i7 5775c + Scythe Mugen 5 B
Matična ploča
MSI H97 Gaming 3
RAM
4x4GB Hynix DDR3 1333 @1866 1.5V CL9
GPU
Sapphire Pulse RX 6650 XT
Storage
Hynix PC711 512GB NVMe + WD Purple 4TB
Zvuk
Denon PMA-260 + Canton Fonum 601
PSU
EVGA Supernova P6 650W
Kućište
Black Widow + 3x Arctic P12 Silent
Monitor
AOC Q3279VWFD8
Mobilni telefon
Motorola G6 Play
Pristup internetu
  1. Optički internet
Drage kolege forumasi,

Razumem potrebu za agresivnim parkiranjem glava na notebook racunarima, u krajnem slucaju moze spasiti povrsinu diska prilikom nekog pada ili naglog trzaja notebook-a, ali realno, na desktop racunarima su takve situacije nekoliko redova velicina redje i nije mi jasna zelja dizajnera da agresivno parkiraju glave svakih 8 sekundi na vecini modernih diskova.
Postoje pro i contra skole za ovo parkiranje glava, ja sam vise contra iz razloga sto diskovi proizvode klikutave i pistuckave zvukove dok parkiraju i isparkiravaju glave. Neko kaze da ovo skracuje vek diska, mada sam licno video neke diskove na poslu koji su prebacili 500k ovih ciklusa bez problema, ali i dosta crknutih diskova koji uopste nemaju parkiranje ukljuceno, tako da mi je sa tog aspekta svejedno.
Koliko mi je poznato, vecina novih diskova ima ovu "funkcionalnost", negde se moze iskljuciti, negde ne, negde moze samo na serijama starijim od odredjenog datuma.

WD Blue EZRZ koji mi je bio interesantan, jer je 5400rpm i prilicno je tih u radu, ima aktivno ovo parkiranje i moglo se ugasiti wdidle3 programcetom. Medjutim nalazim na podatke sa neta da se ljudi zale da diskovi proizvedeni posle 01.09.2016. odbijaju da prihvate ovu komandu i da se efektivno ne moze vise ugasiti na "hw" nivou.
WD Green EARX (koji imam) bez problema prihvata komandu preko wdidle3, ali Green serija je prestala da se proizvodi i nema vise novih diskova (sa garancijom) iz te serije, ili ih ima po nerazumnim cenama (1TB kosta kao 3TB "normalnih" diskova).

Da li mozete na ovoj temi da iznesete iskustva sa svojim hard diskovima (prvenstveno novijim, proizvodnja 2016. naovamo), a u vezi parkiranjem glava? Moze i sa 2.5" diskovima posto su smesni potrosaci i dosta tisi (ali i skuplji) od svoje 3.5" brace...

edit:
Mozda bi najbolje bilo da svako ostavi post sa modelom, velicinom, i informacijom da li je moguce ili ne ugasiti head parking
 
Poslednja izmena:
nedavno sam kupio par 'purple', oni izgleda ne parkiraju nikad jer su namenjeni video nadzoru i sl.
(start/stop, load/unload i power_cycle su mi identicni)
 
Poslednja izmena:
Hvala, da li se secas kad su proizvedeni, pise negde na samom disku (tipa 1-Sep-2017)?
Jedino me kod Purple plasi za data storage namenu je sto su optimizovani za video nadzor (kao i njihovi pandani drugih proizvodjaca) - navodno ako im se i desi greska u pisanju ne vracaju se nazad da je isprave vec im je firmware optimizovan za streaming write i dalje forsira kontinualan upis (da ne dodje do prekida snimanja).

Cak su i neki iz Red serije imali forsirano parkiranje glava, pa je WD izbacivao neki wd5741 utility da to ispravi. Mogu da zivim sa head parking na 5 minuta, 8 sekundi je bas premalo.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno